Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Illustrator export yetersiz bellek hatası

kutlukkk

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar daha önce yaptığım çalışmalarda export alırken bir hata vermiyordu fakat şimdi "Insufficient memory was available to complete the operation" diye bir hata veriyor ne yapmam gerekiyor acil yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

kutlukkk

🌱Yeni Üye🌱
görseli yüklemeyi beceremedim sanırım :)
hata şöyle: "Insufficient memory was available to complete the operation"

ma®tin

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Hatayı yazmışsınız zaten görsele gerek yok bence, bilen akradaşlar mutlaka yardım edecektir.

denizcem

🏆Pro Tasarımcı🏆
Hatayı yazmışsınız zaten görsele gerek yok bence, bilen akradaşlar mutlaka yardım edecektir.

Arkadaşımız, konuyu ilk açtığında bir görsel eklediğini ifade ettiğinden görselin olmadığını söyledim.

Bilgisayarınızda, Illustratör programınız çalışacak alan bulamıyor. Exportlayacağınız dökümanı harici bir diske exportlayın diyeceğim ama bence ilk önce kullanmadığınız bilgisayarınızda yer kaplayan dökümanları bir silin. Sonrasında yapacağını düşünüyorum.

kutlukkk

🌱Yeni Üye🌱
harici diskte de fayda etmedi, c diskimde de 30 gb kadar boş alan var ama yine olmuyor teslim etmem için son 2 günüm kaldı ne yapacağımı bilmiyorum.

denizcem

🏆Pro Tasarımcı🏆
yeni ve başka bir dökümanda da aynı hata mesajını veriyor mu? Yoksa sadece o döküman ile ilgili bir problem mi?

kutlukkk

🌱Yeni Üye🌱
yok başka dökümanda hata vermiyor sadece bu yaptığım çalışma için hata veriyor bu çalışmayı başka bir dökümana aktarınca da hata veriyor

kutlukkk

🌱Yeni Üye🌱
bir de çalışmanın boyutları çok büyük bu yüzden olabilir mi eğer öyleyse kalitesini bozmadan boyutları nasıl küçültebilirim?

grafikçe_

♾️Grafik Gurusu♾️
Bu hata genellikle boyutu büyük olan ağır çalışmalarda oluyor.
Bu yüzden size önereceğim fikir, çalışmayı program halinde "save as" yapıp, Photoshop programında jpeglemeniz.
Kolay gelsin.

kutlukkk

🌱Yeni Üye🌱
Deneyeceğim teşekkür ederim... Yine beceremezsem akşam tekrar yardımlarınıza başvururum :)

denizcem

🏆Pro Tasarımcı🏆
Grafikçe'nin önerisi de değerlendirilmeli, buna ek olarak çalışmanı kaydederken işaretli kutucuğu kaparsan, çok daha az yer kaplar dökümanın.

kutlukkk

🌱Yeni Üye🌱
Bunu da deneyeceğim akşama teşekkür ederim.

kutlukkk

🌱Yeni Üye🌱
Denizcem dediğini yapmaya çalıştım fakat resimdeki gibi bir pencere açıldı senin yüklediğinden farklı olarak...

o8WTK.jpg

Grafikçe Photoshop biraz acayip geldi Illustrator'dan sonra, tam olarak nasıl yapabileceğimi anlatabilir misin? :)

grafikçe_

♾️Grafik Gurusu♾️
Anlatabilirim:)

Aslında çok basit. Normalde İllüstratörde, program halinde kaydettiğiniz çalışmayı Photoshopta open veya place ile açmanız..
Daha sonra jpeglemeniz:)

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

kutlukkk

🌱Yeni Üye🌱
Oraya kadar problem yok, yalnız 300 dpi olarak kaydetmem gerekiyor birde kenar boşluklarını ayarlamam gerekiyor sıkıntı da orada başlıyor :)

denizcem

🏆Pro Tasarımcı🏆
Neden EPS olarak kaydetmeye çalışıyorsun. Sonuçta EPS yaparsanız dökümanınızı gereksiz şişirirsiniz. Grafikçe'nin yalın anlatımı var.
Ayrıca benim kaydetme şeklimle seninkinin arasında minik ama önemli bir ayrılık var.
Versiyon bende İllustratör CS5 sende Illustratör CS5 EPS.

kutlukkk

🌱Yeni Üye🌱
Acemilik başa bela işte :) Ama uğraşa uğraşa yaptım senin yaptığın gibi fakat yine olmadı hata verdi.

grafikçe_

♾️Grafik Gurusu♾️
Oraya kadar problem yok, yalnız 300 dpi olarak kaydetmem gerekiyor birde kenar boşluklarını ayarlamam gerekiyor sıkıntı da orada başlıyor :)

300 dpi ayarı için, Image---> Image size yapın..
Oradan resolutionu 300 olarak ayarlayabilirsiniz.

Kenar boşlukları ayarı için ise, çalışmayı kopyalayıp, kopyaladığınız çalışma üzerinde küçültme vs yaparak kenar boşluklarını ayarlamanızı söyleyebilirim..
Onun dışında yeni bir sayfaya atarak da yapabilirsiniz.

Neden EPS olarak kaydetmeye çalışıyorsun. Sonuçta EPS yaparsanız dökümanınızı gereksiz şişirirsiniz. Grafikçe'nin yalın anlatımı var.
Ayrıca benim kaydetme şeklimle seninkinin arasında minik ama önemli bir ayrılık var.
Versiyon bende İllustratör CS5 sende Illustratör CS5 EPS.

Ben yalın anlattıysam, siz çok ayrıntılı anlatın.
Önemli olan karşı tarafa anlatabilmek.

denizcem

🏆Pro Tasarımcı🏆
Ben yalın anlattıysam, siz çok ayrıntılı anlatın.
Önemli olan karşı tarafa anlatabilmek.

Benim yalın anlatım dememi kötümser algıladınız zannediyorum. Oysa yalın demekle apaçık, net ve düzgün anlatım demek istemiştim.

İkimiz da yardımcı olmaya çalışıyoruz, buyrun siz devam edin lütfen.