Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

illustratorde dekupe teknigi

ZOOM X

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaslar dekupe nasil yapiliyor. photoshoptaki gibi dekupe islemi bu prog.da nasil sonuc veriyor. ve nasil yapildigi konusunda yardimci olurmusunuz.

bir ikincisi bir insan figuru dekupesinde kenarlari keskinliten kurtarmak icin photoshoptaki gibi kenarlari biraz yumusatma imkani veriyormu bu program. ne cok soru sordum yahu >)
simdiden tesekkurler...

Benzer konular

tirEdsOuL

♾️Grafik Gurusu♾️
konuyu yanliş yere açmişsiniz..

Hande DEMİR

♾️Grafik Gurusu♾️
konu illustrator bölümüne taşınmıştır.

bahsettiğiniz türde dekupeyi photoshop programında yapmalısınız.

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
konu illustrator bölümüne taşınmıştır.

bahsettiğiniz türde dekupeyi photoshop programında yapmalısınız.

ben illustratorde dekupe yapmıyorum hiç hep photoshop ta yapıyorum bahsettiğiniz türde diyince yani kaba anlamda dekupe yapılabilinir mi? mantık yürütmeye çalışıyorum şu anda fotoğrafın bir kısmını yok edemeyiz galiba bir tek maskelemeyle olur; ya da vektore çevirmeyle... yoksa bir şekilde illustratorde ayrıntı gerektirmiyorsa yapılıyor mu? teşekkür ederim

Ali Emre

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
gncart.com
2 programın da farklı işlevleri vardır.
Photoshop pixel tabanlı olduğu için resimleri onda düzenlersiniz.
Ilustrator ise vektörel tabnalı bir program olduğu için bu tür işlemleri yapamazsınız.Daha çok basıma gidecek nesnelerin tasarlanmasında kullanılır.

Melih Yongacı

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Selam,

Illustrator programında fotoğrafları pen aleti ile dekupe yapabilirsiniz. Yalnız Photoshop programında dekupe için kullandığınız pen aletinin " Rubber Band " özelliği Illustrator programında bulunmuyor. Bunun dışında eğer el beceriniz gelişkin ise her iki programda da aynı şekilde dekupe yapma şansına sahipsiniz.

Dekupe yapmak için kullanacağınız alet " Pen-Dolmakalem " her iki programda da aynı hatta tuş kısaltmaları bile aynı " P ".

Genel kullanım ve alışkanlık gereği Photoshop programında yapacağınız dekupe size görece olarak daha pratik çalışma kolaylığı sağlayabilir. Bunun yanında dekupe ettiğiniz fotoğrafı layer olarak background'u silerek .psd dökümanı olarak kaydederseniz Illustratöre File > Place ettiğinizde ilgili fotoğraf dekupe olarak gelir ve siz bu görsele;

- Effect > Illustrator Effects bölümünden ya da,
- Effect > Photoshop Effects bölümünden

istediğiniz görsel efekti verebilirsiniz.

Son bir söz, Adobe programları arasında artık piksel tabanlı ya da vektör tabanlı ayrımı kalmadı. Photoshop programı vektör ögeler üzerinde çalışabiliyor aynı zamanda Illustrator ve Indesign programları da piksel ögeleri işleyebiliyor. Bu ayrım önceki sürümlerde varken CS3 serisiyle birlikte ortadan kalkmıştır.

Saygılar...

pacp10

🌟Usta Tasarımcı🌟
Selam,

Illustrator programında fotoğrafları pen aleti ile dekupe yapabilirsiniz. Yalnız Photoshop programında dekupe için kullandığınız pen aletinin " Rubber Band " özelliği Illustrator programında bulunmuyor. Bunun dışında eğer el beceriniz gelişkin ise her iki programda da aynı şekilde dekupe yapma şansına sahipsiniz.

Dekupe yapmak için kullanacağınız alet " Pen-Dolmakalem " her iki programda da aynı hatta tuş kısaltmaları bile aynı " P ".

Genel kullanım ve alışkanlık gereği Photoshop programında yapacağınız dekupe size görece olarak daha pratik çalışma kolaylığı sağlayabilir. Bunun yanında dekupe ettiğiniz fotoğrafı layer olarak background'u silerek .psd dökümanı olarak kaydederseniz Illustratöre File > Place ettiğinizde ilgili fotoğraf dekupe olarak gelir ve siz bu görsele;

Son bir söz, Adobe programları arasında artık piksel tabanlı ya da vektör tabanlı ayrımı kalmadı. Photoshop programı vektör ögeler üzerinde çalışabiliyor aynı zamanda Illustrator ve Indesign programları da piksel ögeleri işleyebiliyor. Bu ayrım önceki sürümlerde varken CS3 serisiyle birlikte ortadan kalkmıştır.

Saygılar...

Üstad aramıza katılmış. Saygılar hocam. Açıklama için teşekkürler

ZOOM X

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sagolun arkadaslar.. ozellikle ilginc bilgiler veren Melih Yongacı abimize tesekkur ederim..

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟
photoshop da dekupe için kullandığımız pen toolun ''rubber band'' özelliği nedir? bu programı yaklaşık on yıldır kullanıyorum muhtemelen kullandığım bir özelliktir ama ismen bilmiyorum sanırım.

grafiker.tr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Selam,

Saygılar...

hocam teşekkürler, bir corel kullanıcısıyım, adobe hakkında detaylı bilgilendidiğin için sağolasın, bu sayede adobe kullanmaya da geçmek isterim,

zerzere

🌱Yeni Üye🌱
rubber band dediğimiz özellik pen aracını kullanırken kuyruklu olması bilmem anlatabildimmi.

Designerrr

🌟Usta Tasarımcı🌟
bu konudaki bilgiler benim için oldukça yararlı oldu konuyı açan ve cevaplayan arkadaşlara teşekürler

spikeengin

🏅Acemi Tasarımcı🏅
rubber band bir nevi klavuz çizgi oluyo .... alıştım ona dier programlarda zorluk çekiyom:D:D:D

Moderatör tarafında düzenlendi: