Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

İndesign bilen arkadaş

exi10

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar
İndesing bilen biri bana ayrdımcı olabilir mi birkaç sorum olacaktı yardımcı olursanız çok sevinirim.

Benzer konular

exi10

🌱Yeni Üye🌱
Siz sorularınızı sorun, herkes bildiği konuda yardımcı olur.

O zaman ben il sorumdan başlayayım.
Metinleri resimdeki gibi hizaladığımda kelimele arasında çok fazla boşluklar oluşuyor. Bu boşlukları nasıl giderebilirim? bütün kelimeler arasındaki mesafeler aynı ve normaldeki kadar olmasını istiyorum. Bu arada Tracking ve Kernin araçlarıyla uğraştım fakar istediğim sonucu vermiyor.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
O zaman ben il sorumdan başlayayım.
Metinleri resimdeki gibi hizaladığımda kelimele arasında çok fazla boşluklar oluşuyor. Bu boşlukları nasıl giderebilirim? bütün kelimeler arasındaki mesafeler aynı ve normaldeki kadar olmasını istiyorum. Bu arada Tracking ve Kernin araçlarıyla uğraştım fakar istediğim sonucu vermiyor.

Resim görünmüyor ama ben yinede cevap vermeye çalışayım.

İlk önce yazılı metinler hangi dildeyse o dile ait seçeneği kullanın
bunun içinde üst menülerden type>character penceresini açın ve dil seçeneğini değiştirin.

Metinde tireleme kullanmadığınızı ve yazıları sağ-sol blok yaptığınızı varsayarak;
Hala kelime arası boşluklar rahatsız edici derecede fazlaysa paragraph menüsünden justification kısmına girin ve "glyph scaling" alanında minimum değerini %80-90 gibi bir ayara getirin (metin alanının genişliğine ve yazıya göre değişeceği için net bir değer veremiyorum)

exi10

🌱Yeni Üye🌱

bunun içinde üst menülerden type>character penceresini açın ve dil seçeneğini değiştirin.

Metinde tireleme kullanmadığınızı ve yazıları sağ-sol blok yaptığınızı varsayarak;
Hala kelime arası boşluklar rahatsız edici derecede fazlaysa paragraph menüsünden justification kısmına girin ve "glyph scaling" alanında minimum değerini %80-90 gibi bir ayara getirin (metin alanının genişliğine ve yazıya göre değişeceği için net bir değer veremiyorum)

Hocam cevabınız için öncelikle teşekkürler. Dediğiniz gibi yaptım fakat istediğim sonucu alamadım yazının puntosunda değişiklikler oluyor. Kitap dizgisi olduğundan hepsi aynı olmak zorunda.
REsim yüklenmemiş galiba ben link atayım size.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Hocam cevabınız için öncelikle teşekkürler. Dediğiniz gibi yaptım fakat istediğim sonucu alamadım yazının puntosunda değişiklikler oluyor. Kitap dizgisi olduğundan hepsi aynı olmak zorunda.
REsim yüklenmemiş galiba ben link atayım size.

Bİr video hazırladım, biraz acemice sayılır ilk kez olduğu için, umarım yardımcı olur.

https://we.tl/4n5dX2jb1g

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆

Merhabalar

Glyph scaling yani karakter genişliğiyle oynarsanız iki tarafa bloklama şansınız artar fakat fontu büyük oranda bozmuş olursunuz. Çünkü bloklama yapmak için ID harf genişliğiyle oynamakta onları eğip büzmektedir. Bu kesinlikle olmaması gereken birşey.

Fakat aynı paneldeki word spacing özelliğiyle oynarsanız kısmen nehirlenme olayını çözmeniz mümkün. Ama tireleme kullanmadan iki tarafa bloklama olayı imkansız zaten mantığa da aykırıdır.

O yüzden tam yerine son satır sola dayamalı ve tirelemeli paragra tipini seçmelisiniz.

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Merhabalar

Glyph scaling yani karakter genişliğiyle oynarsanız iki tarafa bloklama şansınız artar fakat fontu büyük oranda bozmuş olursunuz. Çünkü bloklama yapmak için ID harf genişliğiyle oynamakta onları eğip büzmektedir. Bu kesinlikle olmaması gereken birşey.

Fakat aynı paneldeki word spacing özelliğiyle oynarsanız kısmen nehirlenme olayını çözmeniz mümkün. Ama tireleme kullanmadan iki tarafa bloklama olayı imkansız zaten mantığa da aykırıdır.

O yüzden tam yerine son satır sola dayamalı ve tirelemeli paragra tipini seçmelisiniz.

Haklısınız, word spacing glyph scallingden daha iyi bir seçenek gibi duruyor

exi10

🌱Yeni Üye🌱
ThreBuddha ve Feylosoft Hocam teşekkür ederim istediğim sonucu aldım. Bir kaç sorum daha olacaktı.
Kitap dizgisinde metinleri komple akıtmak mı daha kullanışlıdır yoksa parça parça mı?
Örneğin; Bir ders kitaptabındaki konunun metinlerini resimlerle beraber Place manüsünden içe aktarmak veya konudaki başlıkları metinleri ve resimleri tek tek kesip yerleştirmek mi?
benim için her iki yönteminde dezavantajları ve avantajları var. Mesela konu başlıklarını farklı bir banner üzerine yazmak istiyorum dolayısı ile yazıyı kopyalayıp üzerine yapıştırmak zorundayım. Veya resmi metin kutusunun içine alıyorum ve yazının metin etrafında dönmesini istiyorum. Normalde resmi metin üzerine getirirken Text Wrap ile ayarlayabiliyoruz fakat benim istediğim resim metin kutusunun içinde iken yapayım bunu.