Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

IŞIK AÇILARI ( fotoğrafcıların işine çok yarar )

mecityilmaz

🌟Usta Tasarımcı🌟
Merhaba arkadaşlar ,

Sizler için sürekli konu açıyorum umarım faydalı bilgilerde bulunuyorumdur. Şimdi size yine bir filter özelliklerinden birini Lighting Effects göstericem. Bu özelliğin kullanıldığı alanlar örn ; fotoğraf makinanız var ve bir resim çekiyorsunuz o sırada ekipmanlarınız yoksa ışığın nereden gelceğini ayarlayamadıysanız bu özellik ile ayarlayabiliceksiniz. Veya bir afiş tasarımı yapıyorsunuz belli bir bölgenin aydınlık göze batmasını diğer tarafların o kadar göze batmasına gerek olmadığını düşünüyorsanızda bu özelliği yine kullanabilirsiniz.

1.Öncelikle kullanıcağımız resmi açıyoruz. ( ben atom bombasını seçtim )

2.Ardından Filter > Render > Lighting Effects menüsüne tıklıyoruz.

3. Sonra önümüze çıkan pencereden ışığın hangi açıdan geliceğini farenin sol tuşulu basılı halde sağ sola çekerek ayarlayabiliyoruz. Style kısmında hangi ışık açısının kullanılcağını seçebiliyoruz. Light Type kısmından ışığın nasıl bir şekil ile dağılacağını ayarlayabiliyoruz. Alt kısımda bulunan intensity - focus kısımlarından ve properties kısımlarından ışığın özelliklerini ayarlayabiliyoruz. Biraz kurcalamak gerekiyor tabikide biraz uğraşmak gerekiyor ama arkadaşlar emin olun çok hoşunuza gidicek bir özelliktir. Çok yerde işinize yarayacaktır. Biraz hakim olana kadar sıkılabiliriniz ama hakim olduktan sonra olay bitmiştir :smile:

4. ben göstermek amacıyla bi spot ışığı verdim özelliklerini ayarlamadım ışığı net bıraktım anlaşılması açısından . Yani aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi ışığın açısını ayarlayabiliyorsunuz.

umarım faydalı bir bilgi olmuştur. Kolay gelsin iyi çalışmalar :angel:

taskoov

🌱Yeni Üye🌱
Eline Sağlık çok güzel bir paylaşım :)