Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Karel-iş inşaat şirketi logo çalışması

abbascoo

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.mailci.net
kareli3511.gif

mavi.gif

Arkadaşlar merhaba, asıl işim web programcılığı ancak bir arkadaşım benden, şirketine logo yapmam için rica etti tasarımdan pek anlamam ama ben de elimden geleni yaptım, yorumlarınızı bekliyorum.

SİYAH ZEMİNLİ OLAN ARAÇ ÜZERİNDE VE EVRAKLARDA UYGULANACAK, MAVİ ZEMİNLİ OLAN KATALOG DA KULLANILACAK

ANIL YÜNCÜ

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.dbrajans.com
birinci çalışma güzel ama ikinci çalışma hiç hoş değil :) renk seçimi çok yanlış olmuş

mawi06

🏆Pro Tasarımcı🏆
ilk çalışma güzel ellerine sağlık ikinci çalışmayı yok et kimseler görmesin :))

ALOR

🌟Usta Tasarımcı🌟
1. Çalışmanız güzel olmuş,ellerinize sağlık.

sovale80

🌟Usta Tasarımcı🌟
bence 1. çalışma daha iyi...
ellerinize sağlık..

abbascoo

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.mailci.net
2. çalışma da hosunuza gitmeyen renkler mi yoksa çizgilerdeki kırılmalar mı ?

Renkler için düşünüyorsanız şöyle diyim, mavi renk ağırlıklı katalog üzerine çalısıyoruz örnekleri altdaki linklerden görebilirsiniz. '. çalısma o nedenle farklı renkler kullanıldı. Altdaki linklerden katalog denemelerime de göz atarsanız sevinirim. Asıl işim grafikerlik değil. web programcısıyım ama arkadasım rica etti kendisine katalog ve logo çalışması yapdım ama nekadar basarılı oldum acaba :)

Katalog denemelerimide inceleyip akıl fikir ve bilgi verriseniz sevinirim.

Ve sormak istediğim bişey de: tasarımları photoimpact da yapıyorum ve 700/800 pixel ölçülerini kullanıyorum. baskı için bu ölçüler uygunmudur. Linklerdeki demo çalışmalarımı inceleyip o değerli bilgilerinizi ve yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

https://img269.imageshack.us/img269/18/sayfares304m.gif

https://img269.imageshack.us/img269/6095/nkapak.gif

https://img269.imageshack.us/img269/6520/sayfares304m2.gif

https://img269.imageshack.us/img269/6844/nkapak4.gif

https://img269.imageshack.us/img269/5673/sayfares304m3.gif

https://img269.imageshack.us/img269/6078/nkapak3.gif

https://img269.imageshack.us/img269/3976/nkapak2.gif

SayBorG

🌟Usta Tasarımcı🌟
birinci logonuz ile ikinci logo arasında büyük farklılıklar var. aradaki fark sadece renklerden ibaret değil. ama geren renk olsun, gerek çizim olsun ilk logo daha hoş. mavi tonları çok soğuktur. ayrıca beyaz zemin üzerindeki açık mavi K harfi pek belirgin olmamış. katalog renkleri olarak mavi belki olabilir ama katalog 4 renk baskı yapılacağına göre logonun da bu tonlarda olmasına hiç gerek yok. siz kataloğunuzu mavi yapın ama logo olarak siyahlı logoyu kullanın derim ben.

kullandığınız program olarak logo gibi çizimlerde vektör tabanlı Adobe Illustrator, Corel Draw veya Freehand kullanmanız daha iyi olacaktır. bu programlarla bu tip bir logonun çizimini daha kolay yapabilirsiniz. ayrıca vektörel programlarda yaptığınız çalışmaları istediğiniz boyutlarda sıkıntısızca bastırabilirsiniz. illa photoimpact kullanacaksanız bile logoyu yüksek çözünürlükte çalışın. yani pixeli değil dpi değerleri yüksek olsun. bu tip çalışmalarda 300 dpi kullanmanız yerinde olacaktır. bu sayede en az sıkıntı ile baskı yapabilirsiniz.

iyi çalışmalar dilerim...

abbascoo

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.mailci.net
Logo yu katalog üzerinde ilk hali ile denedim ancak çok sırıttı.
1 logo çizip çizdiğim logonun begenilmesiyle bu işi kıvıracagımı sanıyordum ama SARBORG arkadaşımın detaylı yorumlarını okudukdan sonra daha çok mesafeler kat etmem gerektiğini anladım. İlle de bu işde gelişmek istiyorsam sanırım photoimpact ile aramdaki 5 yıllık aşka son vereceğim :)
Bu site de vektör kelimesinin çok sık kullanılır oldugunu gördüm, nedir bu vektör bir ölçü birimimi veya bir kodlaam ismi felan mı .
DPI değeri dediğinzi renk kalitesimi oluyor yoksa ölçek mi ?

SayBorG

🌟Usta Tasarımcı🌟
emin olun doğru bir yolda ilerliyorsunuz. en azından başkalarının çalışmalarını kopyalayıp kendine uyarlayanlardan değilsiniz anladığım kadarıyla. bir yola girip bu yolda çabaladıktan sonra olmayacak şey yoktur.

ben de ilk başta amatör uğraşlarımı paintshop programı ile yapıyordum ve çok iyi olduğunu zannediyordum. ancak photoshop ile tanıştıktan sonra aradaki farkları gördüm. yıllarca ezbere kullandığım programı bırakıp photoshop'a yönelmek zorunda kaldım. ama buna değdi.

vektör konusunda sitede güzel bir anlatım yer almakta. aşağıdaki linkten detaylı bilgi alabilirsiniz.
https://www.grafikerler.net/vektorel-nedir-t228.html

DPI ise bir resim dosyasının çözünürlüğünü en üst düzeyde etkileyen etkendir. "dots per inch" yani "inç başına düşen nokta" anlamına gelmektedir. bu bilgisayarda resime bakarken biraz etkilidir ama baskıya geçildiğinde arada dünyalar kadar fark olur. normal şartlarda rastladığınız resim dosyaları 72 dpi dır. yani resmin 1 inç uzunluğundaki bir bölgesinde 72 adet nokta var demektir. baskı kalitesi için yaygın olarak kullanılan değer ise 300 dpi dır. bu da yine 1 inç uzunluğundaki yere 300 adet nokta düşmesi anlamına gelir. uzunluk ölçüsü olarak inç belirlediğiniz iki resim düşünelim. 10inç x 10inç boyutunda olsunlar. 72 dpi ile hazırlanmış resim 720 x 720 pixel olacaktır. 300 dpi olan ise 3000 x 3000 pixel olacaktır. ama kağıda basıldığında aynı boyutta olacaklar. ve 300 olan diğerine göre çok daha fazla detay içeriyor olacak.

umarım açıklayıcı olabilmişimdir, daha fazla bilgi edinmenizi kendinizi geliştirmeniz açısından tavsiye ederim. ayrıca umarım hatalı bir anlatımım olmamıştır.

çizgı2

🏅Acemi Tasarımcı🏅
logo dusunce tasarım olarak guzel benım lafım yok ama ıkıncısının rengı hıc guzel deyıl

Dilara GENÇYILMAZ

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.dilaragencyilmaz.net
Arkadaşım rica etti anlamam ama bende yaptım!.. Şu işi anlamayanların burnunu sokmasından üstelik bu burun sokma işleminin içine bizi karıştırarak bizim hakkımızı yerken bizi sömüren insanlardan nefret ediyorum!

abbascoo

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.mailci.net
Dilara, Bu şiddet ve nefret kokan tepki ve eleştirine bir anlam verebilmiş değilim.
Allah aşkına seni kim sömürmüş ? Sanırım sömürme nin gerçek manasını bilmiyor olmalısın ki cümle kurarken böyle bir kelime sarfetmişsin !
Ve hakkımızı yerken demişsin, sen bir iş yaptın çalıştın ve senin emeğinin karşılığını başkasımı aldı ?

Senin bu sitemlerine bir an olsun senin felsefenden bakacak olursam, Ben bilgi işlem, internet reklamcılığı ve web programcılığı alanında faaliyet ediyorum, Kendime ait ofisim var ben aylık ve üç aylık vergiler, çalısanlarımın sigortaları , kira v.b giderlerim varken, bir baskası eline bir korsan xp cd si alıyor ve hiçbir vergi veya kira ödemeden , ortalıkda ben bilgisayarcıyım diye dolanıyor, bu durumda ben de senin gibi konuya şiddet ve nefretlemi yaklaşmalıyım acaba. ?

Dilara GENÇYILMAZ

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.dilaragencyilmaz.net
Dilara, Bu şiddet ve nefret kokan tepki ve eleştirine bir anlam verebilmiş değilim.
Allah aşkına seni kim sömürmüş ? Sanırım sömürme nin gerçek manasını bilmiyor olmalısın ki cümle kurarken böyle bir kelime sarfetmişsin !
Ve hakkımızı yerken demişsin, sen bir iş yaptın çalıştın ve senin emeğinin karşılığını başkasımı aldı ?

Senin bu sitemlerine bir an olsun senin felsefenden bakacak olursam, Ben bilgi işlem, internet reklamcılığı ve web programcılığı alanında faaliyet ediyorum, Kendime ait ofisim var ben aylık ve üç aylık vergiler, çalısanlarımın sigortaları , kira v.b giderlerim varken, bir baskası eline bir korsan xp cd si alıyor ve hiçbir vergi veya kira ödemeden , ortalıkda ben bilgisayarcıyım diye dolanıyor, bu durumda ben de senin gibi konuya şiddet ve nefretlemi yaklaşmalıyım acaba. ?

Güzel.. Cevap veriyorum evet?!

abbascoo

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.mailci.net
saçma

Arkadaşım rica etti anlamam ama bende yaptım!.. Şu işi anlamayanların burnunu sokmasından üstelik bu burun sokma işleminin içine bizi karıştırarak bizim hakkımızı yerken bizi sömüren insanlardan nefret ediyorum!

Dilara yaşına baktım da o saçmalıkları cahilliğine veriyorum.. Gördüm ki, sırf yazmış olmak için yazmışsın ve arkanı dönüp yazdıklarını kendin de tekrar okudugunda eminim ki saçmalıklarından dolayı kendinden utanır olmuşsundur..

Kİmse kimsenin hakkını yediği felan yok. Rızkı veren Canab-ı ALLAH dır, senin rıskın ayrı benimki ayrı onunki ayrı.. O nedenle kalkıpda yok hakkımızı yiyorlar yok şu yok bu gibi saçmalıklara yorma kendini. Ha iş yapıpda parasınıda alamıyorsan oda senin sorunun :)

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Birinci çalışma fena değil.Ben çalışmayı beğendim.
Ancak.Öyle bir cümle sarfetmişsiniz ki ! Takılmamak mümkün değil.Şimdi siz ciddi ciddi bir logo tasarladınız diye bu işi kıvıracağınızı mı düşündünüz? Bunun için çok araştırma yapmalı ve bolca çalışmalısınız.İlerde karşınıza öyle bir logo isteği çıkar ki sonunda çaresiz kalır bu işi bir grafikere paslarsınız. Hadi hayırlısı diyelim.

yoSa

👑Efsanevi Grafiker👑
Sayın abbascoo;

Dilara Hanım tepkisini sert bir şekilde dile getirmiş,haklıyken haksız duruma düşmüş...Haklılık payını da müsade ederseniz şöyle açıklılayım;

Sizin arkadaşınız sizden bir logo tasarlamanızı rica etmiş, ki bu sizin mesleğinz değil anladığım kadarıyla, sizde arkadaşınızı kırmayıp, iyilik yapmak niyetiyle (ki kesinlikle iyilik yapmıyorsunuz) bir çalışma hazırlamışsınız...

Arkadaşınıza kötülük yaptığınızı savunmak durumundayım, ki bu yazacaklarımdan sonra sizde aynı fikirde olacaksınız.

Arkadaşınıza "profesyonel yardım almalısın, ben bu işi bilmiyorum,bilen birine gidebilirsin" demeniz ile "nedemek kardeşim, gel hemen tasarlayalım bir logo" demek arsındaki farktan bahsetmeme gerek yoktur umarım.Siz bu işin nekadar zor ve emek gerektirdiğini biliyor iseniz bunu arkadaşınızada anlatmalısınız ki bu iş layığıyla yapılsın...Sizin logo tasarlamaya çalışmanız benim hakkımı engellemez, Dilara Hanım'ın hakkınıda engellemez ,bu logo tasarımına saplanan bir bıçak darbesidir. (ki yüzlerce bıçak darbesi yüzüden sendeliyor logo piyasası.)

Toplumdaki her bireyin kendi sorumlulukları vardır.Arkadaşınıza progfesyonel yardım almasını öğütlemeniz bu sorumluluğa dahildir.

Özetle demek istediğim şu, ortada bir hak yeme olgusundan çok , işe bilinçli yada bilinçsiz yapılan bir saygısızlık vardır.

"Ben tıptan hiç anlamıyorken bir ameliyat yaparsam adı cinayet olur,siz grafik tasarımdan anlamıyorken logo tasarlamaya kalkarsanız adı ne olur?" Belkide kendinize sormanız gereken soru budur...

Umarım yanlış anlaşılmam...
Saygılar...

Son düzenleme:

ferila

🌱Yeni Üye🌱
1.çalışma izlenim açısından daha dinlendirici ve bakmaya doğru çekerken 2. çalışmanız renk ve sabit K harfi görünümü kaynaklı dağınıklık hissi uyandırıyor. Emeğinize sağlık

Diğer rahatsızlık duyan arkadaşlar için sormak istiyorum sadece :
"başlangıç" kelimesi neyi anımsatıyor?
Profesyonellik adımları diplomadan mı geçer?
Herkes eğitimini alamıyor değil mi her işin? ( ünv. okuduğu halde alamadı dediklerimizin çoğunlunu unutmayalım )
Yapılan çalışma hayretler uyandıracak düzeyde olsaydı aynı tepkiyi gösterir miydiniz?
Sonraki çalışmaların üst düzeyde olabileceği ihtimali neden gözardı edilip yol açılmıyor acaba?

Saygılarımla