Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Led tebela hakkında bilgiler

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Selam arkadaşlar.
Led tabela hakkındaki bilgilerinizi bu başlık altında paylaşırsanız teşekkür ederiz.Benim gibi yen başlayan arkadaşlara yol göstermiş olursunuz.Bu başlık altında soru ve cevaplarımızı toplarsak faydalı bir başlık olacağına inanıyorum.Tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyoruz,saygılar.

soru
5 mm round led satın aldım .Örnek olarak kırmızı renk olanlardan 70 tane kadar seri bağladım 3 erli guruplar halinde.her türlü bağlantılarım doğru dirençlerim doğru fakat elektrik verdiğim zaman ledlerin ayrı ayrı yoğunlukta (kırmızı )ışık verdiğini gördüm.Şimdi burdaki hata led ler kalitesiz mi acaba ,tek şüphem burada .Eğer bu konuda yardımcı olursanız teşekkür ederiz.Birde Eğer bu led lambaların kalitesinden kaynaklanıyor ise ,bizlere kaliteli led (round 5 mm) nerden satın alabiliriz.Cevabınızı bekliyoruz.

euroreklam

🌱Yeni Üye🌱
hata yapmışsın.ledleri 4 lü bağla düzeleceğini göreceksin.şimdiden teşekkürler.

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Led Hakkında

Sayın euro reklam cevabınız için teşekkür ederiz.
12 volt ceryan vereceğimiz için 3x4=12 volt yapıyor .Araya direnç atmamızın şart olduğunu okudum bir kaç yerde.Bu durumda siz direnç kullanıyormusunuz.hangi değerlerde bunlarıda bildirmenizi rica ederiz.

skarakose

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.tabelamerkezi.com
bu şekilde kulaktan dolma olarak led bağlanmaz.

Öncelikle kullanmış olduğunuz ledlerin çalışma voltajını bilmeniz lazım. Çalışma voltajları renklere göre farklılık göstermektedir. ayrıca güçlerine görede akımlarının sınırlandırılması şarttır.

En son aldığım çin malı 20 ma çeken samsung Mantar Ledlerin çalışma voltajları

Kırmızı : 1,9 -2,1 Volt
Sarı : 1,9 -2,1 Volt

Beyaz : 3,1 -3,4 Volt
Mavi : 3,1 -3,4 Volt
Yeşil : 3,1 -3,4 Volt

Sarı ve/veya kırmızı renkli 2 adet seri bağlarsanız +12V R = 470 ohms
Sarı ve/veya kırmızı renkli 3 adet seri bağlarsanız +12V R = 330 ohms
Sarı ve/veya kırmızı renkli 4 adet seri bağlarsanız +12V R = 220 ohms

Beyaz, Mavi, Yeşil renkli 2 adet seri bağlarsanız +12V R = 330 ohms
Beyaz, Mavi, Yeşil renkli 3 adet seri bağlarsanız +12V R = 120 ohms
Beyaz, Mavi, Yeşil renkli 4 adet seri bağlarsanız +12V R = 1 ohms

Piyasada bulunan mantar ledlerde genel olarak 330 ohm 220 ohm ve 120 ohmluk 1/4 watt dirençler kullanılır.

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bir led tebelada ledlerin arasında kaç cm boşluk bırakırsak en güzel görünüş sağlar?.

skarakose

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.tabelamerkezi.com
Bir led tebelada ledlerin arasında kaç cm boşluk bırakırsak en güzel görünüş sağlar?.

30 cm harf yüksekliğine mantar led tek sıra yapacaksanız merkezden merkeze 19 mm yapabilirsiniz.

çift sıra ve fontun karakterine göre bunu siz ayarlarsanız daha hoş bir görüntüye sahip olabilirsiniz.çünkü köşelerde ister istemez sıkıntı oluyor.

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Verdiğiniz bilgilere teşekkürler

30 cm harf yüksekliğine mantar led tek sıra yapacaksanız merkezden merkeze 19 mm yapabilirsiniz.

çift sıra ve fontun karakterine göre bunu siz ayarlarsanız daha hoş bir görüntüye sahip olabilirsiniz.çünkü köşelerde ister istemez sıkıntı oluyor.

Bizlerle ilgilenip verdiğiniz bilgilere teşekkür ederiz.İnanıyorumki çok arkadaşlar faydalanacak bu bilgilerden.Daha henüz yeni açmamıza rağmen bu başlığı şimdiden yüz kişi ilgilenip bakmış başlığımıza.İlgilerinizin devamını bekliyoruz,saygılar.

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşlar piyasada satılan 5mm round ledler hakkında bilgisi olanlar bizewde bir yol gösterirse memnun oluruz.
1-Piyada değişik ücretlerde led var.Bu ledlerin fiatları kalitesinden dolayımı acaba yoksa kim neye tutturursa o fiatamı satılıyor.
2-Bazı led çeşitleri extra parlak diye reklam veriyorlar bu ledlermi kaliteli olanı.Çünkü bu ledlerin fitları pahalı.
3-Sitemizde adres vermek yask galiba ama bizlere nerden kaliteli led alacağımızı bildirirseniz teşekkür ederiz.

gizli

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.nanorator.com
Arkadaşlar piyasada satılan 5mm round ledler hakkında bilgisi olanlar bizewde bir yol gösterirse memnun oluruz.
1-Piyada değişik ücretlerde led var.Bu ledlerin fiatları kalitesinden dolayımı acaba yoksa kim neye tutturursa o fiatamı satılıyor.
2-Bazı led çeşitleri extra parlak diye reklam veriyorlar bu ledlermi kaliteli olanı.Çünkü bu ledlerin fitları pahalı.
3-Sitemizde adres vermek yask galiba ama bizlere nerden kaliteli led alacağımızı bildirirseniz teşekkür ederiz.

Led çeşiti baya baya çok olduğu için fiyat belirlemek zor ama piyasadaki fiyatlar şerit ledlerin metresi silikonlu olanlar 9 tl gibi silikonsuzlar 7 tl gibi fiyatlara satılmaktadır. sanırım kayseridesiniz kayseride zaten reklam mazemesi satan buyuk tek bir firma var oradan temin edebilirsiniz. Burada firma ismi veremiyorum yada elektronikçilerden temin edebilirsiniz.

Led işi zahmetli bir iştir tecrübeniz yoksa tecrübeli birinden destek almanızı tavsiye ederim. Umarım ufakta olsa yardımcı olabilmişimdir.

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Cevabınız için teşekkürler

Led çeşiti baya baya çok olduğu için fiyat belirlemek zor ama piyasadaki fiyatlar şerit ledlerin metresi silikonlu olanlar 9 tl gibi silikonsuzlar 7 tl gibi fiyatlara satılmaktadır. sanırım kayseridesiniz kayseride zaten reklam mazemesi satan buyuk tek bir firma var oradan temin edebilirsiniz. Burada firma ismi veremiyorum yada elektronikçilerden temin edebilirsiniz.

Led işi zahmetli bir iştir tecrübeniz yoksa tecrübeli birinden destek almanızı tavsiye ederim. Umarım ufakta olsa yardımcı olabilmişimdir.

Arkadaşım ilk evvela vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz.ikinci bir meseleye gelecek olursak .Şerit led leri kast etmemiştim led konusunda.Tek tek bağlama yapabileceğimiz 5 mm round ledleri kastetmiştim.Bu konuda idi sorum.Eğer bize bu konuda yardımcı olursanız seviniriz.Diğer bir konu elektrik bölümü mezunuyum biraz gayret edersem bu işi başarağıma inanıyorum.Bir yandanda sitemizde bu konu ile ilgili büyük bir arşiv olacağına inanıyorum.yeni b aşlayan arkadaşlar bu başlıktan çok faydalanacaklar.Tabiki bu işi başarmamızın en büyük pay sahibi siz tecrübeli led tabela işinden anlayanlan arkadaşlar olacak.Bizlerle bilgilerinizi paylaşmanız büyük sevinç veriyor bizlere.Sizlere işlerinizde başarılar diler ,konu hakkında yardımlarınızı bekleriz.

gizli

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.nanorator.com
Şimdi 5 mm lik ledlerin paketin içinde tam olarak kaç tane bulunduğunu bilmiyorum fiyatları 6 tl den başlıyor 11tl ye kadar standart ı var led piyasasında çok fazla kalem olduğu için herkez her fiyata satabiliyor. Ben led işi yapmıyorum ama nasıl yapıldığını iyi bilirim bende elektronik mezunuyum ama bu işte malzemeyi tanımak lazer kesim folyo sıvama corelde ledleri nasıl dizeceğini bilmen gerekiyor.

Bu işler için birazcık tecrübe şart yapamazmısın yaparsın çok zor bir yanı yok lakin işini profesyonel yapmak dururken neden amatör yapmaya başlayıpta bunu zamana burakacaksınki değilmi?

Hemen yapacağım dersenki sana kolay ve basit bir yöntemden bahsedeyim.

1. Harflerin üzerine ledleri dizeceksik Ledtools tarzı bir programlada yapabilirsin Corelin kendi özelliğide var onunlada dizebilirsin.

2. Corelde Ledleri dizdikten sonra harfleri çizime çevir. Sonra ledleri harf çizimiyle birleştir. yani harflerin kenarları 5 mm lik yarım aylar olacak şekilde olcak sonra Plotter la kestir.

3. Bir 3mm lik uygulayacağın boyutta pleksi al folyoları üzerine güzelce yapıştır.

4. Yarım ay olan yerlere matkap al ucuna 5 mm lik bir uc tak ve delmeye başla.

5 Sonra arkadan ledleri deliklere geçir silikonlada arkasına monta et.

Sonrasınıda biliyorsun artık sanırım. Biraz karmaşık gibi anlatsamda bu kadar anlatabildim.

Kolay gelsin.

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşlar elimizde bir led olduğunu farz edelim.Elektronikçilerin kullandığu ölçü aleti ile led i ölçüyorum. Ledin bacaklarından küçük-kısa olanı (+) gösteriyor. fakat gel gelelim bir pil alıyorum ledi deniyorum.bu seferde pil ile yanması için (+ ucunu)uzun bacağa değdirince yanıyor.Yani + ve - uclarını bulmak için alet başka gösteriyor pil başka .Bu konuda çok önemli ilerde bir sürü ledler bağlayıp ters verirsek ceryanı led leri patlatma riski doğuyor.Detaylı bir açıklama yapacak arkadaşlara teşekkür ederiz.

skarakose

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.tabelamerkezi.com
bu resim her şeyi açıklar sanırım.

Anod artı
cathod eksi dir.

5988C49F8F2245C5B3CD298BFEFCF071.jpg

Son düzenleme:

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
skarakose

Cevap için teşekkürler .böylece önemli bir sorunu çözmüş olduk.resimdeki cetvelde ledlerin aralıkları 7 cm gözüküyor acaba bu temsili mi yapılmış yoksa uygun bir aralık gibide geliyor bana .Bazı denemelerim oluyor 7 veya 8 mm merkezden merkeze led aralığı küçük tabelaya yakışıyor. bu meseleyide değerlendirebilirmisiniz.,saygılar.

develiden

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşlar 3 led seri bağlantı yaptıktan sonra( tabelanın arkasından) bir görüntü resmini çekip yüklerseniz .Ledleriin dizilişi,lehim tekniğiniz,ayrıca bütün lehim işleri bittikten sonraki görünüş hakkında bilgimiz olur.Lehim yaparken bilmeden yapınca şok çirkin bir görünüş oluyor.Sizden ricamız bir 3 ledin seri bağlanmış halini ve tabelada görünüşü nasıl ,bacakları bükme tekniklerinizi ,bacakları kısaltma tekniklerini bizlerde öğrenmiş oluruz.Şimdiden teşekkürler .Bende bu arada 3 led seri bağlantının şemasını hazırladım yüklemeye çalışıyorum.Belki birilerine lazım olur.

content.php

3 led seri bağlantı 12 volt için

3ledserbalantiemasi.jpg

3 led seri bağlatı şeması 12 volt

MOpT2.jpg

3 led seri bağlantı

Arkadaşlar bir led tabelada en güzel göze hoş gözüken yazı tipi (fontlar) hangileridir.İsimlerini veya yüklema adreslerini verirseniz memnun oluruz.Tecrübeli arkadaşların bu konuda bize destek vermesini bekliyoruz.Teşekkürler.

skarakose

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.tabelamerkezi.com
her firmanın kendine uygun karakter seçmelisiniz.

oyuncakçı için kullandığınız karakteri çiğköfteci için kullanamazsınız.
veya cep telefoncu ile kuru temizlemecinin farklı olması gerekir.

Özellikle folyolu iş yapıyorsanız markaya uygun tasarım çıkarmanız gerekir hatta renklerin bile uygun olması.

Vodafone bayideki tabelayı sarı lacivert yaparsanız saçma olur. Kırmızı Beyaz yapmalısınız. vs...