Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Mac - External Hard Disk, Veriler Silindi - Time Machine - Disk Utility

GauchoYanki

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar. Mac bilgisayarımdaki bazı verileri (dökümantasyon, fotoğraf vb...) external hard disk'e kaydetmek istedim. Önceden bu işlemi; yani dosyaları elle tutar harici hard disk'e atardım. Hadi dedim şu Time Machine'i bi kullanayım. Time Machine'i on yaptım. Her neyse; arşivlemek istediğim disk'i seçtim, şimdi pek hatırlayamıyorum ama ilk karşıma çıkan şey 'bilmem ne erase' dı. Biliyordum aslında bir bokluk çıkacağını fakat yine de elim gitti ok'a bastım ve external hard disk'imdeki bütün eski bilgiler silindi gitti. Evet saflıkla salaklık arasındaki o ince çizgide salaklığı seçtim :( kabul ediyorum :(

- Olay olduktan sonra verileri nasıl geri alabilirim diye internette araştırdım, disc utility'den, apple'ın sitesinden yönergelerini okudum. Apple sitesindeki yönergelerde geri dönüşüm işaretine benzer bir simge var, disk'i seçip o geri dönüşüm zımbırtısına basın diyor lakin bende öyle bir simge yok. Verify ve repaire disk seçeneği var. Onların ikisini de denedim fakat sonuç nafile. Şimdi ben ne yapıcam? Geçmiş olsun mu; yoksa hala umut var mı?

Not: Sürüm olarak OS X Yosemite 10.10.5 sürümünü kullanıyorum.
Not 2: Önümüzdeki hafta bilgisayardaki bazı donanımsal değişiklikler için apple store'a gidicem; sürümü yükseltirsem - ki şu an sürümü de yükseltemiyorum, bilgisayar 9 yıllık - disk utility'deki o geri dönüşüm zımbırtısının çıkacağını düşünüyorum. O zaman external hard disk'teki eski bilgileri kurtarabileceğim gibi geliyor, siz ne diyorsunuz?
Not 3: Time Machine'de 'önceki bilgileri silme' tıkı varmış, sonradan baktım. Allah belamı versin ama Time Machine'nin bunu yapması bana çok koydu. Adı üstünde değil mi, saçma değil mi? Biriniz beni onaylasın :D
Bana yardımcı olursanız sevinirim, kolaylıklar dilerim.

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Merhaba,
Mac sistemde "Disk İzlencesi" diye bir backup sistemi vardır. Bunu kullanarak daha önce hiç yedek aldın mı ? Eğer aldıysan yada otomatik yedekleme gibi bir seçeneği aktif ettiysen o hdd yi eski backup una geri dönüp dosyalarına ulaşabilirsin diye biliyorum. Bu şekilde bir yedeğin varsa korkulacak birşey yok ama backup yok diye de pes etmek yok :)

Gelelim yedeğin yok ise yapabileceklerine;

Recovery Files programlarını denedin mi hiç ? Ayrıca lütfen silinen hdd nin üzerine başka dosyalar kayıt edip silinen kısımları daha çok ulaşılmaz yapma. Bu çok önemli, profesyonel müdahale yapılmadan önce başka dosya kayıt etme.

Piyasa da en yaygın olan programların adlarını senin için derledim. Bu programlardan bir kaçını araştır, sana en mantıklı geleni kur ve dene.

En önemli kısım da bunlar bir çözüm olmazsa eğer, mutlaka ama mutlaka profesyonel bir destek al eğer bu konuda profesyonel bir tanıdığın yoksa bu konuda destek istersen çevremde tanıdığım kişiler var. Dosyaların önemli ise biraz paraya kıyman gerekecek sadece. :)

• iMyFone Benim bildiğim en çok tercih edilen.
  • Stellar Mac Data Recovery Professional
  • EaseUS
  • MiniTool Mac Data Recovery
  • Data Rescue 5
  • Recoverit
  • Stellar Data Recovery Professional
  • Disk Drill

Merhaba arkadaşlar. Mac bilgisayarımdaki bazı verileri (dökümantasyon, fotoğraf vb...) external hard disk'e kaydetmek istedim. Önceden bu işlemi; yani dosyaları elle tutar harici hard disk'e atardım. Hadi dedim şu Time Machine'i bi kullanayım. Time Machine'i on yaptım. Her neyse; arşivlemek istediğim disk'i seçtim, şimdi pek hatırlayamıyorum ama ilk karşıma çıkan şey 'bilmem ne erase' dı. Biliyordum aslında bir bokluk çıkacağını fakat yine de elim gitti ok'a bastım ve external hard disk'imdeki bütün eski bilgiler silindi gitti. Evet saflıkla salaklık arasındaki o ince çizgide salaklığı seçtim :( kabul ediyorum :(

- Olay olduktan sonra verileri nasıl geri alabilirim diye internette araştırdım, disc utility'den, apple'ın sitesinden yönergelerini okudum. Apple sitesindeki yönergelerde geri dönüşüm işaretine benzer bir simge var, disk'i seçip o geri dönüşüm zımbırtısına basın diyor lakin bende öyle bir simge yok. Verify ve repaire disk seçeneği var. Onların ikisini de denedim fakat sonuç nafile. Şimdi ben ne yapıcam? Geçmiş olsun mu; yoksa hala umut var mı?

Not: Sürüm olarak OS X Yosemite 10.10.5 sürümünü kullanıyorum.
Not 2: Önümüzdeki hafta bilgisayardaki bazı donanımsal değişiklikler için apple store'a gidicem; sürümü yükseltirsem - ki şu an sürümü de yükseltemiyorum, bilgisayar 9 yıllık - disk utility'deki o geri dönüşüm zımbırtısının çıkacağını düşünüyorum. O zaman external hard disk'teki eski bilgileri kurtarabileceğim gibi geliyor, siz ne diyorsunuz?
Not 3: Time Machine'de 'önceki bilgileri silme' tıkı varmış, sonradan baktım. Allah belamı versin ama Time Machine'nin bunu yapması bana çok koydu. Adı üstünde değil mi, saçma değil mi? Biriniz beni onaylasın :D
Bana yardımcı olursanız sevinirim, kolaylıklar dilerim.

GauchoYanki

🌱Yeni Üye🌱
Tekrar merhaba. Geç bir geri dönüş oldu kusura bakma :) Apple'ın sitesindeki yönergeleri izlediğimde Disk Utility'de geri dönüşüm simgesine benzer bir simge çıkıyor, harddisk'i seçip disk izlencesindeki o geri dönüşüm işaretine basın diyor ki bende öyle bir simge yok. Bunu ilk yazımda belirtmiştim. Bir de sürüm olarak OS X Yosemite 10.10.5 sürümünü kullanıyorum, acaba bununla ilgili de bir sorun olabilir mi; yani sürüm eski kalıyor olabilir gibi geldi bana.

'Recovery Files' tan bahsetmişsiniz. O nedir ki? :D

Ayrıca profesyonel yardım teklifiniz ve hdd'nin üzerine takrar tekrar bilgiler yüklemem gerektiği konusundaki uyarınız için teşekkür ederim.

İyi çalışmalar, teşekkürler

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Merhabalar,

Ben de geç dönüş yapabildim yoğun bir hafta sonuydu :) Çekimlerimden dolayı. Kusura bakmayın.

'Recovery Files' Silinen dosyaları ya da formatlanmış hdd lerinizde görsel fotoğraf ve videolarınızı geri getirme programlarıdır. Geri dönüşüm programı olarak düşünebilirsiniz. Hdd den bir dosyayı silmiş olsanız daha tam anlamı ile silinmez. Bu dosyaları geri getirme programların geneline bu isimle hitap ediliyor.

Tekrar merhaba. Geç bir geri dönüş oldu kusura bakma :) Apple'ın sitesindeki yönergeleri izlediğimde Disk Utility'de geri dönüşüm simgesine benzer bir simge çıkıyor, harddisk'i seçip disk izlencesindeki o geri dönüşüm işaretine basın diyor ki bende öyle bir simge yok. Bunu ilk yazımda belirtmiştim. Bir de sürüm olarak OS X Yosemite 10.10.5 sürümünü kullanıyorum, acaba bununla ilgili de bir sorun olabilir mi; yani sürüm eski kalıyor olabilir gibi geldi bana.

'Recovery Files' tan bahsetmişsiniz. O nedir ki? :D

Ayrıca profesyonel yardım teklifiniz ve hdd'nin üzerine takrar tekrar bilgiler yüklemem gerektiği konusundaki uyarınız için teşekkür ederim.

İyi çalışmalar, teşekkürler