• YENİLENİYORUZ

    Sizlere daha iyi hizmet verebilmek amacıyla forum ve sistem altyapımızı tamamen yeniliyoruz. Daha hızlı erişim daha fazla kullanım kolaylığı ve daha fazla fayda sağlayabileceğiniz platformumuzla yakında hizmetinizde olacağız. Verdiğimiz geçiçi rahatsızlıktan ötürü özür dileriz :)

Metinleri ve tabloları metin alanının içine mi yazmalıyım

Grafik Yolcusu

Acemi Kullanıcı
Merhabalar arkadaşlar. A4 boyutunda bir kitap için uğraşıyorum. Sormak istediğim bir şey var.
Sayfaya bir tablo koydum. Tablonun altına da tablo ile ilgili bilgiyi yazmam lazım. Mesela "Tablo 1: Veriler falanca yerden alınmıştır" gibi. Altına bir kaç satırlık bir yazı geliyor ve bu yazının altına da bir tablo ve bu tablonun altına da tablo bilgisi geliyor.
1. soru şu: Tabloyu ve yazıları bir text alanının içine mi almalıyım, yoksa tabloyu koyup, altına text alanı açıp tablo bilgisini koyup sonra diğer tablo ve altına da diğer tablonun bilgisi mi gelmeli. Ben daha önce, tabloları ve yazıları, bir text alanının içine almadan yapmıştım. Matbaa'daki grafiker bana text alanının içine alarak yap demişti. Yani matbaaya verdiğimde matbaa grafikerini uğraştırır mı veya basımda bir sıkıntı meydana getirir mi, bilemedim. Çünkü kitap en az 800 sayfa olacak.
Aşağıya koyduğum resimde yanlarda göreceğiniz üzere metin alanının içine aldım. Bu şekilde mi olmalı yoksa metin alanının içine almayayım mı?

 
Üst