Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

model-portre çekimlerim - 6

mustafanazif

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mustafanazif.com
aşağıdaki çekimleri bir giyim firması için yapmıştım 2 sene önce.
modeller çok iyi değildi. mağazanın kendi tezgahtarlarıydı (!)
bildiğimiz klasik firma problemleri. model için ayrıca para harcamak istemediler.
bu istekleri de benim bir günüme mal oldu:) ancak bu fotoğraflar çıkabildi.

mustafanazifphotography.jpg

mustafanazifphotographyt.jpg

mustafanazifphotographyo.jpg

mustafanazifphotographym.jpg

--
asagidaki cekimleri de 2008'de çıkan kitabım için yapmıştım.

mustafanazifphotographykp.jpg

mustafanazifphotographytn.jpg

(bu kadrajı kitap kapağı olarak kullandım)

mustafanazifphotography.jpg

(Bu çekimi de iç sayfalarda bölüm girişi olarak kullandım)

Benzer konular

Ufuk Cebeci

🏆Pro Tasarımcı🏆
fotoğraflar üzerinde fazla oynanmış gibi, daha doğalı kurtarmadı sanırım:)

mustafanazif

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mustafanazif.com
- evet bu modellerle kurtarmadı.
- kurtarsa bile fotoğraftaki bu efekti seviyorum, zaman zaman uygulamakta da mahsur görmüyorum.

kitap kapağında çektiğiniz gibi kullanacaksınız diye bir kural yok
zaman zaman mono tone, duotone veya farklı efektler elbette ki kullanabiliriz.

SonbaharHüznü

🌱Yeni Üye🌱
Ticari kullanım için birşey söyleyemeyeceğim ancak fotoğraf açısından bakıldığında tonlamaları oldukça abartılı buldum.
Başarılar...

evrem03

🌟Usta Tasarımcı🌟
hoş olmuş bence efektler yakışmış :)

mustafanazif

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mustafanazif.com
üst üste iki yorum, birisi beğeniyor diğeri beğenmiyor.
genel anlamda bu böyledir. aslında dünyanın değişmez kuralı, zevklerin ve renklerin tartışılmayacağı kuralı. aa biz tasarımcıyız bunu tartışıyoruz dense de sanatçının kendi çizdiği yol açısından bazı kuralları veya o eseri oluştururkenki düşünceleri vardır, bunu göz ardı etmemek lazım.
selamlar.

• Beğen
Tepkiler: Nur

sinsi-34

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bence güzel olmuş başarılı...

AkşamaDoğru

🏅Acemi Tasarımcı🏅
üst üste iki yorum, birisi beğeniyor diğeri beğenmiyor.
genel anlamda bu böyledir. aslında dünyanın değişmez kuralı, zevklerin ve renklerin tartışılmayacağı kuralı. aa biz tasarımcıyız bunu tartışıyoruz dense de sanatçının kendi çizdiği yol açısından bazı kuralları veya o eseri oluştururkenki düşünceleri vardır, bunu göz ardı etmemek lazım.
selamlar.

Mustafa Bey;
Fotoğrafta, felsefede, resimde, müzikte ve birçok sanat dalında akımlar vardır.
Ben fotoğrafta gerçekleri görebilmek isterim. (Sinemada, resimde...) Gerçek olmayan, kurgu edilmiş, (sinemada kurgu vardır ancak en azından tema hayatın içerisinden kopup gelmeli.) veya üzerinde oynanmış eserler estetik açıdan kusursuz olsalar da -benim için- değersizdir. [Bu yüzden HDR denen karın ağrısından nefret ediyorum.)
Birçok eski fotoğrafçı dijitalcileri -onlar da bu şekilde söylerler- pek sevmezler. Çünkü fotoğraf dijitale geçtiği zaman ne yazık ki değerini kaybetmiştir. Dene-yanıl yöntemi ile eser yaratılmaya çalışılmaktadır. (Bu konuda kesinlikle haklılar.)
Ancak insanların düşüncelerini ve günün trendlerini düşündüğünüz zaman iyi seçimler. İnsanların gözlerine hitap eden tasarımlar. Bu yüzden Ticari yönden bakılırsa başarılı diyebiliriz.
Sevgilerle...

mustafanazif

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mustafanazif.com
fikirlerinizde katıldığım noktalar var @akşama doğru...
necip fazıl kısakürek, nasıl kiinsanoğlu aya çıkmışsa, atomları parçalayabilmişse, bunlar için dahi şiir yazılabilir der. ve bunun üzerine feza pilotu isimli şiirini yazar.

88'de başladığım meslek hayatımın 22. senesindeyim. zamanımızda daktilolar, kompigrafiler, filme çekip kontak almalar, film makinalarından özel tramlar bastırılıp, pikaj kapak tasarımları yapılıp sonradan bunları kamera ile filme alıp, ofsette basmalar vardı. öncesinde de tipo vardı. hafrler havadan düşerdi. devasa makinalardan bahsediyorum. antika bir bilgisayar almıştım bir arkadaşımdan (sene 93). oda büyüklüğündeydi. onu getirtmek için bir araba tuttum, 3 elemanımı yollamıştım. yani nerelerden nerelere geliyoruz.

şimdi 5d mark ii ile film çekiyoruz. hala filmli makinam var (adı şaziye). üzerinde tek çizik yo k ve benim için çok kıymetli bir makine. günümüz dijital makineleri, elbette ki büyük kolaylık ve hala 35mm film kalitesini yakalamaya çalışıyor. teknolojinin ilerlemiş olması bir şeyin kötü olduğunun göstergesi değildir hiç bir zaman.

sizin makinada bir fotoğrafı siyah beyaz yapmanız ile, bir fotoğrafı filmli makine ile siyah beyaz çekmeniz ya da dijital ile siyah beyaz yapmanız arasında teknik ve mantıksal açıdan aslında hiç fark yoktur. gün batımı fotoğraflar çekerken kullandığım filtreleri bir kenara bırakırsanız eğer filtrezi yapmış olduğumuz çekimleri siz photoshopta birkaç filtre ile elde edebilirsiniz. şimdi diyeceksiniz ki, aslında bunun da mantıksal açıdan bir farkı yok. elbette ki yok...

bir dönem dia çalışıyorduk. gün batımı renkleri eğer daha soluksa, matbaada renkleri ona göre ayarlatıyorduk. şimdi diyeceksiniz ki ha öyle yapmışsınız, ha filtre kullanmışsınız ha şu an dijital ile çekerken dijital ayarlar ile gökyüzünü daha kırmızı yapmışsınız ne farkedecek?... burada gördüğünüz retro bir fotoğrafı ben filtre kullanarak hiç ps action ya da scriptler kullanmadan da çekebilirim. peki fark nerede o zaman?

dijital makineleri neden bir kenara atalım meselesi var bir de.
bir zamanların hararetli filmli makine kullanıcılarının çoğu artık hangi makineyi alsak diye soruyorlar... siyah beyaz televizyon zamanlarında teknoloji müsait olmadığı için gelişmediği için televizyonlar siyah beyaz'dı. yani bu bir tercih değildi, imkanlar öyleydi. eğer ilk olarak dijital makine icad olmuş olsaydı, sonradan icad edilecek bir filmli makineye karşı çıkıyor olabilirdiniz. çünkü sonradan icad edilmişti.

elbette ki bütün akımlardan haberdarız. sanatın merkezinde yer almaya çalışan birisi olarak bir şeyin ruhunun neden kaybolduğunu bilen ya da ruhunu kaybetmemeye çalışan birisiyim.

bizler, hem sanatımızı yaşatmaya çalışıyoruz, hem de bu sanatla nasıl ayakta kalabiliriz onun mücadelisini yapıyoruz.

ben bir tablo için 2 ayımı veriyorum. ve onu türkiye şartlarında 1000 liraya zor satıyorum. bu yüzden müşterilerimin büyük kısmı yabancı. ama makine imalatı ile 10 dakikada yapılan bir tabloyu 100 liraya satabiliyorlar artık.

artı olarak hiç kimse, birebir çekilen fotoğrafı baskıda kullanmaz, kullanmıyor da.
burada grafiker bir çok arkadaş var. ben de dahil olmak üzere bir çoğu, açıklık koyuluk ayarını yapar ve matbaanın durumuna göre renk ayarlarını da yapar. yapmak zorunda...

en iyi fotoğraf makinesi bile insanoğlunun gözünün gördüğünü çekmekte ne yazık ki yetersiz. sadece ona yaklaşmaya çalışıyoruz.

umarım bu satırlarla b ir şeyleri anlatmayı başarabilmişimdir.

selamlar...

army_07

🌱Yeni Üye🌱
bu resimlerin hepsinde hangi efektleri kullandınız??

bigwolfied

🌱Yeni Üye🌱
Portre fotoğrafçılığı fotoğrafçılığın en zor bölümlerinden biridir.
Portre fotoğrafçılığında iş sadece teknikle bitmiyor. Modelin ifadesi, vurgulanmak istenen objelerin ön plana çıkartılması, kurgusu, kadrajlanması ve kompozisyonu ile gerçekten zor bir uğraş.
Fotoğraflarınızı incelediğimde özellikle kadrajlamayı çok beğendiğimi belirteyim, bunun yanında bir çok arkadaş uyguladığınız dijital efketleri beğenmemiş ya da eleştirmiş ama ben beğendim, PS dijital fotoğrafçılığın karanlık odası olduğuna göre estetik kuralalrı bozmamak koşulu ile yapılan güzel uygulamalr herzaman fotoğraf değişik bir hava verir.
Ben de portre fotoğrafı çekmeyi seviyorum ve bu konuda bir kaç denemem var. Bir kısmı doğal ışık ortamında ve doğal fotoğraflar birkısmı da strobist çalışması şeklinde.
Zaman içnde yüklerim ben de...
Tebrikler...

mustafanazif

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mustafanazif.com
teşekkürler...

saygısızlık olarak anlaşılmasın ama, eleştirilerin çoğu umurumda değil. benim için bir anlam ifade etmiyor.

beklerim çalışmalarınızı...
selamlar...

kivanccc

🌱Yeni Üye🌱
guzel cekimler, favorimsiniz hatta=))
uzulmustum deviantart profilin hacklendiginde mustafa abi, basarilarinin devamini dilerim...

mustafanazif

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.mustafanazif.com
teşekkür ederim...
deviant sayfamı tekrar aldım ama değişiklik bile yapmadım o zamandan beri.
sanırım 2 seneyi geçti...
internetle pek haşır neşir olmak istemiyorum galiba:)

BeDi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ilk fotoğraflarınız için hak veriyorum size :) model iyi olmayınca doğal olarak iyi kareler yakalanması da çok güç oluyo :) firmalar paraya kıyamıyolar ama zararlarına oluyo haberleri yok :)

DewiL93

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok güzel olmuş çok beğendim ... bu tür efektler nasıl yapılır öğretirmisiniz....

alican81

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
kim ne derse desin güzel kareler etkiyi düşünmüş olman yeterli ben fazla sırıtan bir nokta görmedim hemfotoğrafta bir yansımadır gerçeklikten çok uzak, fotoğraftaki gerçeklik bence konudaki doğallık ve etkidir.göze hoş gelen herşey kabul görmeli...

madchoice

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Şu içinde gül olan beyaz etkisi ağır basan fotoyu gerçekten çok sevdim. Harika. Tebrikler

alican81

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
:))))) birşey yaparsın ve kendini bir tartışmanın tam ortasında bulursun türkiye'ye hoş geldiniz yazılı tabelayı farketmeniz uzun sürmez, akım dediğinizde bir grup insanın ortaya attığı fikirler değilmi zaten,bişeyi herkes kabullenecek diye birşey yok fotolara gelince titiz çalışmamışsın sadese söyleyebileceğim bukadar 6. foto hariç başarılar paylaşım için teşekkürler.