Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Önemsiz Gibi Ama

Selim MERCANO

👑Efsanevi Grafiker👑
bence tasarımcı ve matbaa ayrı tutulmalı büyük firmalar dısında tasarımcı dısardan olur .
matbaa basımında calısanların yeride ayrıdır. öncelik tasarım güzel olmalı.ikincisi matbaanız en az onun kadar iyi iş cıkartmalı ayrı tutamayız ama ikisinide bir kefende suçlayamayız.
bence matbaacılıkta tasarımcılık kadar tecrube ve kabiliyet olmalı zaten ayakta kalmanın baska yolu yoktur. Sektörler birbirinin icinde ama ayrı ayrı önemi vardır.Tekbir matbaanın işini hepsine pay cıkaramayız. Tek bir tasarımcıyıda genele yayamayız.O yüzden yorumlarken dikkatli olmalıyız kimseyi kırmadan daha iyisi icin ugrasmalıyız.
saygılarımla.

ozkanozel16

🏆Pro Tasarımcı🏆
bence asıl önem müşteriden kaynaklanıyor. Müşteri grafikerleri buluyor, fiyatlarını alıyor, sonra muhtemel en ucuzlarından numuneler istiyor. İşin ebatı vs. belli olduğundan matbaadanda aynı mantıkla fiyat alınıyor. Grafiker işi satabilmek için dijital baskıdan prova alıyor, matbaa ile bi ilgisi yok, yada film nedir bilmiyor. Matbaacı makinesini kurmuş sadece belli kalıplarda iş yapabiliyor. Gelen işleri yorumlayamıyor yada grafikere sormuyor. Tuhaf tarafı o sadece X programının dosyasından film almayı biliyor. Sonuçta iş kötü çıkıyor, müşteri kötü işin faturasını bitarafa kesiyor. Kömürde pişmiş dana eti, odunda pişen kuzu etinin tadını vermiyor.
Bence yok bi kopukluk, şuanki şartlandan sadece, herkes grafiker, herkes matbaacı .
Not: bende bu herkes grubundanım :)

savasg

🌟Usta Tasarımcı🌟
Asıl sebep sektördeki teknik eleman açığı

Eskilerde bilgisayar yokken entertipler vardı. Klişeciler vardı siyahla beyaza anlam katan. Elle çizim yapan ressamlar siyahı kurumdan elde eden ustalar vardı. Tek renkli makinada dört renkli gibi iş basan ustalar vardı. Fakat yetiştirmeyi bekleyen o kadar çok insan vardı ki....

Şimdilerde ustalar yaşlanmış.Teknik gelişmiş, her çeşit resim kolaylıkla elimizin altında. özel renk dahil basabilecek makinalarda mevcut. Fakat eskinin insanları...

monaroza

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.atescioglubasimevi.com
evet katılıyorum size ama ama arkadaşın dediğide yanlış değil çözüm ramak yerine birini günah keçisi yapmak gerek diye düşünüyolar ne yazıkki baskıda ve baskı sonrasında bir makinede en az 2-3 kişi çalışıyo birbirliriri koruyolar dogal olarak grafiker ezilmeye da****li oluyo ne yazıkki

HardNRoll

🏅Acemi Tasarımcı🏅
nekadar haklı olursanız olun, baskı Cyan'ı Magenta'dan girse bile, grafiker her konuda öncelikli haksız gösterilir. bu doğanın değişmeyen en büyük kanunu gibi bişey.

hazır iş gelmiş, adam resimlere isimler vermiş Collect for Output yapmış, ama salak herif 3 tane resme tarama.tif adını vermiş. e doğal olarak bende işi açtım herşey normal, gönderdim. sorun bana patladı, neymiş neden kontrol etmemişim.. ben nerden bileyim 3 tane ayrı ayrı resim kullandığını..

matbaalarla eğer işi biliyomuş gibi yapıp konuşursanız anlaşamazsınız. ama kimi zaman 25 yıllık polar kesimcisine bile 10 saniyede yeni bişey öğrettiğiniz olur. olay tamamen bu..
matbaa ve grafiker içiçe olduğu sürece, bu sadece grafikerin işine yarar. matbaa ustası zaten matbaa ustasıdır. geleni basar, geçeni keser. grafiker pişer, kurslarda öğrenemeyeceği şeyi öğrenir.

hiçbi kurs, makas poza, altını oy, ayrı şiveden 30 müşteriyle uğraş gibi etüdler vermemektedir.

taylancinka

🌱Yeni Üye🌱
Ben bu konuda bir anımı anlatmak istiyorum. Sektöre ilk başladığım günlerde bir müşterime özene bezene yaldızlı fantazi kağıda kartvizit yapmıştım. İş basıldı problem yok. Kesime gitti. Kesimi yapacak kişi kartları ikiye ayırdı önce birini dayadı ve kesti baktık ki pozanın tersini dayamış. Yarısı çöp:worried:. Sonra diğerini aldı dayadı kesti. Bu sefer pozaya dikkat etmişti... ama üstteki kağıtdı ters koyduğu için ikinci balya da çöp:worried: Bizim işimizde her aşama çok önemli. Biz ne kadar titiz olsak da bir kişinin yaptığı dikkatsizlik hata v.s. işi tamamen çöp yapabiliyor...

antitasarim

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşlar tek çözüm İŞİ İŞİN EHLİNE YAPTIRMAK.

DURU_SU

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ben Matbaacıyım arkadaşlar;
Grafiker arkadaşlar işi yapar, matbaaya gönderir. Matbaada basılır ama, bundan sonrası sanatkara kalır, basılan işi süslemek, kesmek, paketlemek gibi işlerde basılan materyalı güzel gösterir. İş grafik anlamında, matbaa baskı aşamasında ne kadar güzel olursa olsun son görevin titizlikle olması gerekirki işimiz ortaya nefis bir şekilde çıksın. Benim matbaamda çok güzel işler basıldı ve BASKI SONRASI AŞAMASINDA ÇÖPE ATILDI. Yani bizlerle bitmiyor. İyi yapılmamış bir paket bile işi kötü gösterir.
Sevgiyle kalın...

Tabiki mücellitlerin yaptığı kesim, cilt, paketleme çok hemde çok önemlidir. Fakat bir hatanızı düzeltmek istiyorum mücellitler sanatçı değil zanaatkardır.

horaburhan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Özür dilemekden başka yapacak birşey yok. Sürçülisan etmişim affola. ZANAAKTAR diye düzeltiyorum. Ama genelde görüyorumki GRAFİKERLER ve MATBAACILAR ne kadar ayrı da olsalar, kader onları birleştiriyor.

skyfox

👑Efsanevi Grafiker👑
Konuyu sonuna kadar okudum.

Sn. burhanhora'nın yapıcı, pozitif mesajlarına hayran kaldım.

Gerçi konunun amacı, baskı sonrasında da işe titizlikle devam edilmesi gerekliliğinin önemini vurgulamakken, baskı öncesi ve baskı sırası aşamalarının sıkıntılarına da ağırlık verilmiş. Tabii ki, hepsi bir bütün.

Yapılan istatistikler gösteriyor ki; şehirlerarası karayollarındaki ölümlü trafik kazalarının çoğu, varılacak yere 20-25 km. mesafe içinde meydana geliyor.

Bunun anlamı şu; sürücü "Geldik artık" rehavetine bürünüyor, rahatlıyor, gardını açıyor, tedbiri/dikkati azalıyor ve belki hemen yolculuğu sonlandırmak için biraz daha fazla gaza basıyor.. Sonuç malûm..

İş teslim edilinceye kadar, aynı titizliğin gösterilmesi gerektiğini vurgulayan burhanhora'ya teşekkürler.

(Eğer aynı kişi ise, ki; öyle anlaşılıyor, horaburhan'a da.. Umarım, "Bu grafikerler lâftan anlamıyorlar" diye mesleğine küsüp, balıkçılığa başlamamıştır.) :)

horaburhan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Konuyu sonuna kadar okudum.

Sn. burhanhora'nın yapıcı, pozitif mesajlarına hayran kaldım.

Gerçi konunun amacı, baskı sonrasında da işe titizlikle devam edilmesi gerekliliğinin önemini vurgulamakken, baskı öncesi ve baskı sırası aşamalarının sıkıntılarına da ağırlık verilmiş. Tabii ki, hepsi bir bütün.

Yapılan istatistikler gösteriyor ki; şehirlerarası karayollarındaki ölümlü trafik kazalarının çoğu, varılacak yere 20-25 km. mesafe içinde meydana geliyor.

Bunun anlamı şu; sürücü "Geldik artık" rehavetine bürünüyor, rahatlıyor, gardını açıyor, tedbiri/dikkati azalıyor ve belki hemen yolculuğu sonlandırmak için biraz daha fazla gaza basıyor.. Sonuç malûm..

İş teslim edilinceye kadar, aynı titizliğin gösterilmesi gerektiğini vurgulayan burhanhora'ya teşekkürler.

(Eğer aynı kişi ise, ki; öyle anlaşılıyor, horaburhan'a da.. Umarım, "Bu grafikerler lâftan anlamıyorlar" diye mesleğine küsüp, balıkçılığa başlamamıştır.) :)
Balıkçılık benim en çok severek yaptığım işlerden İkinicisi. İşlerin stresinden uzaklaşıp bir göl kenarında mangal yapıp, balık tutmak, suyun sesini dinleyip, pazartesi işe başlamak gibisi yoktur. Sizlere de tavsiye ederim.
Sağlıcakla kalın Sevgili Grafikerler, Matbaacılar...

mucahit55

🌱Yeni Üye🌱
burada bile hemen grafiker bi arkadasla matbaaci arkadaslar birbirine düsmüsler :) ben filmciyim, insallah yakinda CtP baski ile de hizmet verecez, ama filmler cöp oluyo die dert etmeyin, biz yenisini itina ile veririz. :D