Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

.OTF ve .TTF çok duyulan font formatları arasındaki fark

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Katılım
2 May 2007
Mesajlar
4,702
Tepkime puanı
74
Çok duyulan font formatları olan ".OTF ve .TTF" arasındaki farkı bu yazımda sizlere anlatmaya çalışacağım. Bu iki formatın tam olarak ne anlama geldiğinden bahsedeceğim.


otf-tff.jpgOpenType ya da CFF dosya formatı .otf diye geçen formattır ve TrueType .tff dosya uzantısı diye geçen formattır. Günümüzde her ikisi de modern yazı biçimi olarak geçer. Farklı sebepleri ve biçimleri olmasına rağmen CFF / OT ve TT yazı tipleri aslında pek çok ortak noktaya sahiptirler.

Bu günleri düşünerek ele alacaksak eğer tabi ki OTF formatı TTF formatından daha yeni bir formattır üst versiyon olarakta düşünebiliriz bu sebep ile TFF nin yapamadığı bazı özellikleri OTF bünyesinde barındırır. Bir yazı fontunun tasarımcısı bunları bilir ve mutlaka bunlara göre fontunu tasarlar.

Yaptığım testlerden ve tecrübelerime göre edindiğim fikir şöyledir. Her formatın kendine has özelliği olmasından dolayı yapacağınız işleme bağlı olarak TTF daha eski bir format olduğundan dolayı çalışacağınız araç yada programların daha yaygın olduğunu göreceksiniz.

.OTF ve .TTF uzantılarını genelde Windows işletim sisteminde bu yazı tiplerini Firefox, Safari, Opera gibi ünlü browserlar desteklemektedir.

.OTF daha gelişmiş dizgi özellikleri sebebiyle bunları da şöyle izah edebilirim.

  • Küçük harf başlıkları
  • Alternatif bitişik harfler vb.
  • Eğri çizgilere sahip olması (TTF tarzı)
  • Bezier (PostScript Tip 1) eğrileri

gibi özellikleri içerisinde barındırdığı için tasarlanan yazı tipinin ilk haline (orijinal) en yakın şekli ile tasarımınızı yapabilmeniz anlamını taşır. .OTF sonuçları daha kaliteli sonuçlar barındırdığı bir çok makale de ve çalışmada ortaya konulmuştur.


TTF , 1980'li yıllarda Apple ve Microsoft şirketleri tarafından oluşturulan bir formattır. Günümüzde en ünlü yazı tipi dosyasıdır. .TFF dosya türleri aynı dosyada ekran görüntülemesi ve yazdırma gibi tüm gereksinimleri içinde barındırır.Kısacası Günlük kullanım yazı tipi formatı diyebiliriz.


.OTF formatı 1990 ların sonuna doğru Apple ve Microsoft tarafından geliştirilerek piyasa çıkartıldı. Genişletilmiş tipograpif özelliklere sahip olan özel karakterler, harfler ve rakamlar dahil olmak üzere neredeyse 65.000 karektere kadar bünyesinde bulundurabilir. .OTF nin bir özelliği ise aynı anda bir çok dilde çalışabilirler. Bu yüzden .TTF den biraz daha pahalılardır. .OTF içinde son sözüm özgürlük arayan tasarımcılar için uygundur :)


Bu bilgileri okuyup türkçe font indirmek istermisiniz ? Eğer cevabınız evet ise tıklayın.
 
Üst