Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

php mi asp mi? ~ Neden?

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bir tartışma konusudaha arkadaşlar.. :) php mi asp mi.. ve neden?

ben php diyorum.. çünkü php database yönünden olsun kod yönünden olsun daha hızlı,güvenli... Yazılım ( Linux ) kullanıldığı zaman az güvenlik sorunları çıkartsada önlemi alındığı zaman bana göre ideal ve kullanımı kolay az bir web yazılımıdır.

asp'ye baktığım zaman, genelde database hatası veren,, ufacık bir saldırda database çöken bir yazılım..

( asp konusunda bilgim sıfır arkadaşlar. bu yüzden çok eleştiri yapmak istemiyorum. sadece duyduğum ve gördüğüm şikayetler hakkında yorum yaptım. )

saygılarımla.

Benzer konular

styLeist

🌱Yeni Üye🌱
doğru duymuşsun bence :)

asp sadece microsoft'un geLiştirdiği bir kaLıp oLduğu için hassas bi diL hataya çok açık.. we güwenLik açıkLarını kapamak da uzun iş..

php ise açık kod sistemi yani herkes geLiştirebiLir. biyere bağLı değiL.. bu nedenLe hem esnek, hataLara karşı toLeransLı hem de güwenLik oLarak çok kişinin eLinden geçiriLmiş denenmiş yöntemLer mevcut.. ayrıca aspye göre daha hızLı..

özeLLikLe geniş siteLerde database işLemLerinde ws php Webmaster dostubence :)

benim oyum Php'ye

yeakca

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.yeakca.com
Arkadaşlar ben asp ye merakla başladım kodlamaya...Asp kodlamak bana daha kolay gelmişti ama bende fikrimi değiştirdim şimdi php ye geçiş yapacağım.Çünkü styLeist arkadaşımızın dediği gibi büyük siteler hep php kullanıyor.Günümüzde asp kodlama pek tercih edilmiyor.

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
yeakca yanlış düşünüyorsun bir konuda.. tam tersi bütük holding ve firmaların sitelerine iyi bak hep asp'yi seçiyorlar.. çünkü kullandıkları sunucular windows ve 7/24 kendi kontrolleri altında. ve windows'da en iyi asp destekliyor.

ama php herzaman daha güvenli ve daha hızlı...

yeakca

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.yeakca.com
Orasını bilemem ama benim gördüğüm büyük siteler php ile çalışıyor...

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
göster bana php ile yazılmış holding,banka vb.. firma siteleri.. bende gösteriyorum..

sabanci com
turktelekom com tr
akbank com tr
halkbank com tr
maltepe bel tr
pendik bel tr
devletim com
egm gov tr
akparti org tr

yeter sanırım :)

styLeist

🌱Yeni Üye🌱
ama büyük siteLer asp iLe yazıLmaz çoğunLukLa.. dikkat et onLarın uzantısı aspx'dir ;) farkLı bi kodLama teknoLojisi oLur kendisi

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
styLeist asp ile aspx aynı sistem sadece kodlama farklı. yani ASP'de ASPX'de = asp.
php'de de php2?=no vs.. var. bu senin kodlamana bağlı bir uzantı.

styLeist

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşım isim benzerLiği biraz fazLa farkındayım ama asp başka bişeydir.. aspx uzantıLı dosya Asp.Net dosyasıdır.. araLarında sadece biraz benzerLik wardır.. Ama aspx tamamen bi .Net teknoLojisidir.. FarkLıdır yani... Çok daha büyük işLer yapabiLirsin.. Ayrıca birçok programLama diLinden destek aLabiLeceğin bi tekNoLojidir..
.Net teknoLOjisinin destekLediği diLLer
VB.Net
C#
COBOL
APL
PASCAL
EIFFEL
PERL
PYTHON
ML
SCHEME
SMALTALK

microsoftun internet aLanında rekabet edebiLmek için geLiştirdiği tamamen farkLı bi teknoLoji ;)

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
asp ve aspx aynı script dalıdır. bilmiyor, sadece mantığınla yada duyduğunla konuşuyorsun.. biraz araştır anlarsın.

Ferhat

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.sanalbirlik.net
Bu konu senelerdir tartışılıyor.

Unix ve windows arasındaki fark..

Genellikle Unix baskın çıkıyor ve senelerdir Unix üzerinde calısıyorum.
Oyum Unix'den yana :)

Sebebleri ; SEO ( .htaccess ) , Php ...

Windows sunucularda malesef .htaccess calısmıyor ve SEO bilen webmaster'lar genellikle Unix sunucu seçer..
Görüşüm budur..
Saygılar..

Androit

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Anlaşılan haftalar önce eksikligimden kaynaklanan bi durum olmuş :D asp çok basit bi web programlayıcısıdır anlaşılır dilde dosya uzantıları asp dir ve açık % 100 dür tabi sonraki yamaları bunları kapatmiştir ama atıyorum search cubuguna if(1==1){select from (id for....... bilmem ne bilmem ne)} dediginizde bütün veri tabaninin silinebilecegi bi sistem :D aspx başlangıcında bu akdar basit başlamadi aynı dil ama bambaşka versiyon bambaşka bir alt yapi windows nt ile 98 bir tutulamaz ya onun gibi php ye gelince linux tabanlı çalışır linux nedir güvenlik seviyesi windowstan kat kat üst olan işletim sistemi neden bu kadar üst yazarları gönül adamıda ondan para kaygıları yok :D PHP öğrendikten sonra geliştirmesi en kolay server page dilidir deyim ha bunlara en alternatif jsp ve servlet teknolojisidir içlerinden hangisi derseniz becerebilirim derseniz jsp servlet ama yeniyim diyosan hiç bulaşmayin zorlar sizi... PHP mi ASP mi illaki PHP ASP.net 2 mi PHP mi bu soru işte asrın sorusu olur çünkü bankaların kullandığı sistem ASP degil ASP.net tir ku .net2 geliştirilmesi oldukça kolay bi platformdur. asp için degil diger görsel programlar içinde aynı şekilde...
NEDEN bankalar ASP.net tercih ediyorlar bi kaç sebep sayayım bunların güvenlikten olmadıgını anlarsınız
:D
ASP.net uygulaması ve kullanımı oldukça basittir.
ORACLE ile(SQL veri tabanının kat kat güçlü ve güvenlisi) en rahat bağlantıyı yapacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. yeni bir yapı oldugu için yeni gelişmelere uyumludur. (en belirgin seçiliş nedeni de budur.)
PHP yazan insanların genelde bu işi pek meslek haline getirmemiş olması microsoft sistem mühendisligi sertifikasi için ASP.net istemesi PHP istememesi ve bizim üniversitelerimizin mal gibi microsoft hastasi olmasıdır :D
Haliyle bilg. mühlerine(abim ) ASP.net öğretiyorlar onlarda cikip iş bulunca bunu kullanıyorlar eee ne oldu bankalarda mecbur asp.netle çalışır hale geldi :D yoksa PHP ASP.net ii durumdadir. tavsiye ederim kendiniz için ama bu işi sektör edinecem diyosaniz asp.net çünkü piyasada ona dönük çalışıyo..

Herkese ii çalışmalar

önkuzutasarım

🌱Yeni Üye🌱
asp.ve php inşallah çözerim html ile yeteniyorum..

selam aleyküm aranıza yeni geldim

xmxm

🌱Yeni Üye🌱
sabanci com
turktelekom com tr
akbank com tr
halkbank com tr
maltepe bel tr
pendik bel tr
devletim com
egm gov tr
akparti org tr

yeter sanırım :)

sacmalamissin arkadasim. web kodlayicilar arasinda bu sekilde bir kavga vardir hep. benimki seninkini dover tarzinda kendine taraftar toplama amacli v.s.
tipki amd intel arasindaki durum gibi.

sen simdi burada kendi tarzinca uc bes site yazdin diye buyuk sirketler asp kullaniyormus demen cok yanlis. bende simdi sana 10 dk mi ayirip googleden aratip buyuk diye tabir ettigin uc bes site adresi verirsem susup kalirsin.

radikal.com.tr
rtuk.tv
metu.edu.tr

buyur bakalim.

ayrica sana sunuda belirteyim asp seo acisindan ve guvenlik acisindan oldukca zayif bir dil dir. seo nun ne oldugunu ve faydalarini biliyorsan sende asp kullanmaktan ve asp nin php ye karsi ustun oldugu fikrini savunmakdan vazgecersin.

saygilar

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
sacmalamissin arkadasim. web kodlayicilar arasinda bu sekilde bir kavga vardir hep. benimki seninkini dover tarzinda kendine taraftar toplama amacli v.s.
tipki amd intel arasindaki durum gibi.

sen simdi burada kendi tarzinca uc bes site yazdin diye buyuk sirketler asp kullaniyormus demen cok yanlis. bende simdi sana 10 dk mi ayirip googleden aratip buyuk diye tabir ettigin uc bes site adresi verirsem susup kalirsin.

radikal.com.tr
rtuk.tv
metu.edu.tr

buyur bakalim.

ayrica sana sunuda belirteyim asp seo acisindan ve guvenlik acisindan oldukca zayif bir dil dir. seo nun ne oldugunu ve faydalarini biliyorsan sende asp kullanmaktan ve asp nin php ye karsi ustun oldugu fikrini savunmakdan vazgecersin.

saygilar

asp php'den daha sağlam olmadığına adım kadar eminim; youtube'de bir video'da izlemiştim araştırıcam akşam buraya koyacağım bütün arkadaşlar yararlansın..

ayrı özellikte aynı internet hızında tüm herşeyi aynı olan windows (asp) linux (apache) serveri karşılaştırıyorlar. program vs.. acıyorlar sitelere bakıyorlar; sonuç linux 100kat daha hızlı ve güvenli. Windows güvenli değil ki asp güvenli olsun.

xmxm

🌱Yeni Üye🌱
iyide ben zaten php nin yani unix in daha guvenilir oldugunu belirttim ancak sen onceki mesajinda buyuk holdinglerin sirketlerin v.s. sitelerini hep asp ile kodladiklarini soyledin bende buna istinaden gorusunun yanlis oldugunu php ile kodlanan oldukca buyuk ve kaliteli siteler oldugunu soyledim. olay budur.

saygilar

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
iyide ben zaten php nin yani unix in daha guvenilir oldugunu belirttim ancak sen onceki mesajinda buyuk holdinglerin sirketlerin v.s. sitelerini hep asp ile kodladiklarini soyledin bende buna istinaden gorusunun yanlis oldugunu php ile kodlanan oldukca buyuk ve kaliteli siteler oldugunu soyledim. olay budur.

saygilar

yazıLarı iyi oku; php asp'den iyi diyorum ve arkadaş bana büyük firmaLarın php oLduğunu iddiaa ediyor ve benim gösterdiğim bir kaç site ile çoğu firmanın aspx. formatında oLduğunu kanıtLıyorum

andy warhol

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.sihir.us
Merhaba,

Sevgili arkadasim sanirim jsp / asp / php / cgi gibi web programlama dillerinin hepsinin avantajlari ve dezavantajlari vardir gereksiz karsilastirmalar yapmayalim. Biraz arastiralim.

Ama kesinlikle verdigin ornek web siteleri ile sacmalamissin.

mesela eksisozluk asp ile kodlanmistir. ama itusozluk ise php.

Bu arada linux yada baska bir isletim sistemi mi kullaniyorsun? Neden Windows u begenmiyorsun? Anlamadim dogrusu.

Iyi calismalar

.

KTUKEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
neden bu kadar şiddetlendi bu yazılarım anlamadım.. genelde büyük firmalar asp kullanır dedim ve arkadaşa 1-2 örnek gösterdim.. bütün holdingler asp kullanıyor demedim ki..