Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Php Mi , Asp mi _?

!!! Doqan

🌱Yeni Üye🌱
Mrhb arkadaşLar programlama öğrenmek istiyorum fakat hangisini
öğrenirsem daha faydalı olacağını bilmiyorum...
Bu konuda fikri olan arkadaşLar yardımcı olurLarsa diğer arkdaşLar içinde
iyi olucaktır..
TşkLer....

barisk

🌟Usta Tasarımcı🌟
Şuan okulda asp.net görüyorum..Ama bana kalırsa php daha iyi..:)

damla1

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Benim bir fikrim yok ama şirketteki yazılımcı arkadaşlar php daha iyi diyor.

phoneman

🌱Yeni Üye🌱
ben php derim ama ikisinide öğrenmek lazım :)
asp'/yi fazla sevmememin sebeplerinden bazıları ;
Windows zorunluluğu
Bedava değil
ve yapılan bazı araştırmalara göre php daha hızlı.

Tabi bu artık göreceli bir kavram :)

w@rriorhckr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Öğrenirsin öğrenirsin dinlendir kalıbı gitsin boşwer.

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
ASP bir platformdur PHP ise bir dil.

Öğrenirsin öğrenirsin dinlendir kalıbı gitsin boşwer.

Bu nasıl bir yorumdur böyle ?

Türkçemizi daha düzgün kullanmaya dikkat edelim ve deforme etmeyelim lütfen.
ki daha düzgün bir iletişim kurabilelim.
----
Konuya gelirsek;
Asp.net ve Php kullanmış ve ikisininde avantaj ve Dezavantajlarını görmüş biri olarak:

Herşey olayın görsel ve animasyon çekim gücünde saklı aslında, ama veri tabanı ve programlama bunun(web site mantıgının) temelini oluşturan en büyük etken.
Her İkiside "C" aile tabanlı; fakat bu durumda Php daha ağır basmaktadır.Asp yi bilen birinin php' e geçisi çok zor olmuyor, php de rahatlıkla yapabiliyor ama birbirinden farklı bir çok fonksiyonel işlemleri bulunuyor.

*En önemli özelliği bütün modüler web sunucuları tarafından destekleniyor ve kullanılıyor.
*ASP, standart olarak sadece IIS(ekstra bir ISS kurulumu gerekiyor) üzerinde çalışıyor.

Tabi ki ASP-PHP açısından bakarsanız bu size kalmış birşey.Ama Asp.net ve Php açısından baktıgımızda ben Php derim.

ASP, PHP’nin bu seçeneklerinin yanında IIS ile birlikte çalışıyor, fakat IIS, Windows XP Home Edition’a kurulamıyor.PHP’yi hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun sisteminize çok kolay şekilde kurabilirsiniz.
Günümüzde daha fazla ve güncel olarak PHP ve Asp.net kullanılıyor.Microsoft Asp yerine ASP.net i geliştirmeye başladı.Asp.net yardımcı progrtamlama dilleriyle birlikte web (veri tabanlı) site hazırlamaya yardımcı olurken, php zaten kendi başına bir dil görevinde bulunmaktadır.

En önemli nokta, kendinizin hangisine yatkın ve size en yakın gelen dili seçebilmek bence.Programlama dili matematiksel düşünme gücü, mantık, çözüm üretme, sonuca varım ve en önemlisi SABIR gerektiren ve analiz eden bir yaratımdır.
Hangisi hızlı ve güvenli; ikisinde birbirine göre avantajları var.Ama Asp Asp.net den sonra gelişiminini duraksattı.Fakat sizin kullandıgınız dil de alabileceginiz sonuç bu performansı en iyi şekilde gösteren olacaktır.

Kısaca; ASP mi ASP.net mi Php mi derseniz, ASP.net ve Php derim, ikinizi öğrenmenizden de zarar gelmez.Ama derseniz ki o kadar vaktim de yok, uğraşamamda.O zaman derim ki hangisi size daha yakın geliyorsa, javascript olsun dil olsun...onu kullanın ve onda geliştirin kendinizi..."Hmm...derseniz ki hangisini seçmeliyim, günümüzde hangisi çok kullanılıyor?" Web öğrenmek ve web ile uğraşmak kolay değildir.İnternet dünyasında yaşıyoruz ve günümüz bilgi çağı sürekli günceleniyor ve yeniliyor kendini...bu çağa ayak uydurup takip etmek kalıyor.O yüzden bu durumda önemli olan öğrenmek, birini bildikten sonra diğerini öğrenmek zor olmuyor.Sürekli takip etmek, bilginin peşinden koşmak kalıyor.

Kolay gelsin.

bitamig

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.erkutguneri.tr.cx
cevabını vermişsin zaten.:)
Bu nasıl bir yorumdur böyle ?

Türkçemizi daha düzgün kullanmaya dikkat edelim ve deforme etmeyelim lütfen.
ki daha düzgün bir iletişim kurabilelim.
----
Konuya gelirsek;
Asp.net ve Php kullanmış ve ikisininde avantaj ve Dezavantajlarını görmüş biri olarak:

Herşey olayın görsel ve animasyon çekim gücünde saklı aslında, ama veri tabanı ve programlama bunun(web site mantıgının) temelini oluşturan en büyük etken.
Her İkiside "C" aile tabanlı; fakat bu durumda Php daha ağır basmaktadır.Asp yi bilen birinin php' e geçisi çok zor olmuyor, php de rahatlıkla yapabiliyor ama birbirinden farklı bir çok fonksiyonel işlemleri bulunuyor.

*En önemli özelliği bütün modüler web sunucuları tarafından destekleniyor ve kullanılıyor.
*ASP, standart olarak sadece IIS(ekstra bir ISS kurulumu gerekiyor) üzerinde çalışıyor.

Tabi ki ASP-PHP açısından bakarsanız bu size kalmış birşey.Ama Asp.net ve Php açısından baktıgımızda ben Php derim.

ASP, PHP’nin bu seçeneklerinin yanında IIS ile birlikte çalışıyor, fakat IIS, Windows XP Home Edition’a kurulamıyor.PHP’yi hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun sisteminize çok kolay şekilde kurabilirsiniz.
Günümüzde daha fazla ve güncel olarak PHP ve Asp.net kullanılıyor.Microsoft Asp yerine ASP.net i geliştirmeye başladı.Asp.net yardımcı progrtamlama dilleriyle birlikte web (veri tabanlı) site hazırlamaya yardımcı olurken, php zaten kendi başına bir dil görevinde bulunmaktadır.

En önemli nokta, kendinizin hangisine yatkın ve size en yakın gelen dili seçebilmek bence.Programlama dili matematiksel düşünme gücü, mantık, çözüm üretme, sonuca varım ve en önemlisi SABIR gerektiren ve analiz eden bir yaratımdır.
Hangisi hızlı ve güvenli; ikisinde birbirine göre avantajları var.Ama Asp Asp.net den sonra gelişiminini duraksattı.Fakat sizin kullandıgınız dil de alabileceginiz sonuç bu performansı en iyi şekilde gösteren olacaktır.

Kısaca; ASP mi ASP.net mi Php mi derseniz, ASP.net ve Php derim, ikinizi öğrenmenizden de zarar gelmez.Ama derseniz ki o kadar vaktim de yok, uğraşamamda.O zaman derim ki hangisi size daha yakın geliyorsa, javascript olsun dil olsun...onu kullanın ve onda geliştirin kendinizi..."Hmm...derseniz ki hangisini seçmeliyim, günümüzde hangisi çok kullanılıyor?" Web öğrenmek ve web ile uğraşmak kolay değildir.İnternet dünyasında yaşıyoruz ve günümüz bilgi çağı sürekli günceleniyor ve yeniliyor kendini...bu çağa ayak uydurup takip etmek kalıyor.O yüzden bu durumda önemli olan öğrenmek, birini bildikten sonra diğerini öğrenmek zor olmuyor.Sürekli takip etmek, bilginin peşinden koşmak kalıyor.

Kolay gelsin.

wwaslıww

👑Efsanevi Grafiker👑
yeni başladığın için asp yi tavsiye ederim. bizde okulda ilk asp görüyoruz son sınıfta php göreceğiz

yunuskekec

🌱Yeni Üye🌱
ben php ile işe başlamış biriyim asp derside alıyorum fakat php ile kod yazmanın asp ile kod yazmaktan daha zevkli oldugunu düşünüyorum asp nin windows zorunlulugu var bunu arkadaşlarda belirtmişler zaten ücretlidir sınırlıdır asp de döngü olayı bile yoktur VbScript ten faydalanır Kod yazarkende Asp blogu ile başladıysan Degişkenlerinide sadece Asp blogu içerisinde kullanabiliyorsun VbScript Döngüsünde Bu degişkeni kullanamazsın yani bir çok (-)eksi yönleri bulunmaktadır Php süperdir free'dir MYSQL ile öyle bir anlaşırlar ki sevgili gibidirler PHP-MYSQL ilişkisi sayesinde Çok büyük Projeler yapabilirsin Başarılar kardeşim inşallah en iyisini ögrenirsin...

Hüko

🌱Yeni Üye🌱
Sürekli gelişen, ücresiz olan bir dil öğrenmek istiyorsan; PHP.
Ücretli, öğrenimi kolay bir dil öğrenmek istiyorsan; ASP.

Benim önerim, baştan Python öğrenin. :)

sevimsli

🌟Usta Tasarımcı🌟
Hüko Pythonu biraz açıklarmısın nasıl bir dil o avantajları nelerdir ?

Bide çok komiktir ki benim aklımda bu işe mantığım almıyor .Aslında yıllardan beri bildiğimiz php ücretsiz diyoruz ...Bende öyle biliyorum doğrudur adıda öyle çıktı itirazım yok ama itirazım hiçbir hosting firması bana php linux yada mysl ücretsiz diye gene ücretsiz servis yada server sağlamadı ..Üstelik Windows server ne ise linux da aynı rakamı ödedim .Dil olarak ücretsiz diyoruz ama php yle de aynı editörle işlem görüp apache ile debug ederken de , asp ilede excelde bile program yazabilip zaten iis windows da debug ediyoruz .Nerde php nin parasız oluşu ...Biz kazıklanıyormuyuz ?

Gelelim asıl konuya :
Bence asp yide php yide burak ben php ci olarak bunu söylüyorum çünkü şu anda .net in yapabildiklerini php geliştiremedi yada çok zorlanırsın .Ve asp ye gelince zaten yapımcılar aspx çıkarmışken asp yi geliştirme gereği duymadılar .

Şu anda Maalesefki .net dilini bilen kadar hiçbir yazılımcı revaçta değil.

Ama ben derim ki :
aspx çatısına uygun dillerden birini öğren özelliklede son moda olan c# çünkü bu dille hem iş bulur hemde moda son zamanların en revacta dili .Bir çok özellik mevcut hatta şunu söyleyeyim php de ve asp olan tüm işlemleri yapabildiğin gibi 3.0 teknolojisine uyum sağlayan internet ve intranet mantığı mevcut ... Ve sen sıfırdan başlayacaksın beynin ve mantığın daha rahat bu kodlama dilini alır ve daha rahat sorgular , daha rahat mantık kurarsın bu dille ... Benim gibi php bilen birinin aspx dilini öğrenmesi daha zordur .O yüzden hem iş kapasiteni geniş tutmak hemde çok ii sıkı güvenli lisanslı uygulamalar yapmak istiyorsan bu .net çatısından başlamanı tavsiye ederim

Son düzenleme:

microcip

🏅Acemi Tasarımcı🏅
tabıkı php daha kolay ve basittir ve kodlaması kolaydır