Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Plotter kıvrımlı harfleri köşeli olarak kesiyo

madenisvi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba plotter kesim için flexi sing pro programını kullanmaya başladım ancak programla ilgili bi kitapçık elimde yok malesef:( şuanki problemim kıvrımlı harfleri köşeli olarak kesiyo dosyada herhangi bi hata yok ama kesimde daireler köşeli şekilde kesiliyo hangi ayarını değiştirmek lazım yardımcı olursan sevinirim.

Benzer konular

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
merhaba plotter kesim için flexi sing pro programını kullanmaya başladım ancak programla ilgili bi kitapçık elimde yok malesef:( şuanki problemim kıvrımlı harfleri köşeli olarak kesiyo dosyada herhangi bi hata yok ama kesimde daireler köşeli şekilde kesiliyo hangi ayarını değiştirmek lazım yardımcı olursan sevinirim.

Sorunuzu Folyo kesim bölümü altında başlık açarak sormalıydınız.

Mesajınızı konu olarak ilgili bölüme taşıyorum...

İyi forumlar.

graficar

🌟Usta Tasarımcı🌟
plotterin markası nedir.? kesin port ayarları ile ilgili,plotter hangi porta bağlı.windows ta aygıt yöneticisine gir ,com ve lpt özelliklerine bak onları not et,flexisde plotter setupta comminaciation kısmında bu not ettiklerini uygula artık yuvarlaklarıda düzgün olarak keser.tek sorun her plotterin com ve lpt ayarı başka başka.umarım yardımcı olmuşumdur

Son düzenleme:

madenisvi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teşekkür ederim geç oldu biraz ama hala sorunu çözemedim plotter mutoc sc-1300 ayarlarını kontrol ettim com 8 den bağlanıyorum flexidede ayarı aynı değiştirincede kesmiyo zaten bu arada coreldan plt dosyası olarak aldım harfler düzeldi ama bu seferde çizimlerdeki yuvalaklar köşeli kesiyo bunu çözemedim bi türlü :(

graficar

🌟Usta Tasarımcı🌟
corelden eps olarak export et,yine olmuyorsa kesin com port ayarlarında sorun.hardware-xon/of ayarlarını değişrirerek dene kesin olması lazım başka bir hata olması imkansız.

madenisvi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
corelden eps olarak export et,yine olmuyorsa kesin com port ayarlarında sorun.hardware-xon/of ayarlarını değişrirerek dene kesin olması lazım başka bir hata olması imkansız.

eps olrak exportladığımda yazılarda şekillerde köşeli oluyor.İmkansızı başarıyorum galiba bahsettiğin ayarı nerden yapabilirim biraz daha ayrıntılı yazarmısın belki exportlamamda bi sorun vardır flexinin ekranındada şekli köşeli görüyorum çünkü anlamadım :(

Son düzenleme:

graficar

🌟Usta Tasarımcı🌟
şekli köşeli görüyorsan sorun programdadır.flexisign pro sürümü nedir.genelde mutohlar easysign pro ile birlikte gelir başka kesim programından denediniz mi?özel programından dene olmazsa özelden pm at izmir'deyim kesin çözerim sorununu

madenisvi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
easysing programıyla kullanıyodum aslında ama dongleında sorun çıktı programı çalıştırmayınca flexi sing 7 kurdu teknik servis den bir arkadaş ai olarak exporluyodum yuvarlaklarda problem yoktu yazılar köşeli olunca plt olarak exporladım yazılar düzgün ama oda şekilleri köşeli çıkarıyo şuan şekilleri ai de kaydetsem köşeli biraz daha denicem olmazsa teknik servis gelicek sanırım teşekkür ederim yardımların için baya bişey öğrendim.bu arada easysing in dongle problemini çözebilirmiyiz bilgisayara takınca dongle ı tanımıyo üzerindeki ışığın sürekli yanması lazım normalde ama yanıp sönüyo ve programı çalıştırırken dongle bulunamadı hatası verip programı açmıyo dongle olmadan program çalışırmı yada bu dongle lar kırılıyo falan diye duymuştum ama nerden nasıl yaptırırız bilmiyorum.teşekkürler şimdiden

bu arada forumu inceledim coreldan kopyalıp flexiye yapıştırmayı denedim o zaman köşeli olmuyor şekiller ama iki kere kesiyo aynı işi bu seferde onun kolay bir çözümü varmı bildiğin?

Son düzenleme:

straus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
plotter kesim

kenarı yuvarlak harflerde kesim yaparken bende zorlanmıştım ancak bir çözüm buldum seninle paylaşmak isterim
1. corelde kestirmek istediğin yazıyı yada şekli 5 kere büyüt yani 100 yazan değeri orantıları koruyarak 500 yap
2. plottere gönderirken uzantıyı .plt seç ve scala değerini %20 yap ve export et
signproyu aç dosyayı import et ve ölçülerini kontrol et çünkü genelde 1-2 cm büyk olçülendirir. sonrada kesebilirsin.

madenisvi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
kenarı yuvarlak harflerde kesim yaparken bende zorlanmıştım ancak bir çözüm buldum seninle paylaşmak isterim
1. corelde kestirmek istediğin yazıyı yada şekli 5 kere büyüt yani 100 yazan değeri orantıları koruyarak 500 yap
2. plottere gönderirken uzantıyı .plt seç ve scala değerini %20 yap ve export et
signproyu aç dosyayı import et ve ölçülerini kontrol et çünkü genelde 1-2 cm büyk olçülendirir. sonrada kesebilirsin.

denedim ama malesef yazılarda değilde şekilde problem yapıyor yine başka bir çözüm bulurum umarım

straus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
denedim ama malesef yazılarda değilde şekilde problem yapıyor yine başka bir çözüm bulurum umarım
yazılarda değilde şekilde demişsin nasıl sorun onu anlamadım ben bu yöntemle her türlü şekli basıyorum bir sorun yaşamıyorum. yazıları düzgün de şekilleri gene köşeli mi çıkarıyor?

graficar

🌟Usta Tasarımcı🌟
easysing programıyla kullanıyodum aslında ama dongleında sorun çıktı programı çalıştırmayınca flexi sing 7 kurdu teknik servis den bir arkadaş ai olarak exporluyodum yuvarlaklarda problem yoktu yazılar köşeli olunca plt olarak exporladım yazılar düzgün ama oda şekilleri köşeli çıkarıyo şuan şekilleri ai de kaydetsem köşeli biraz daha denicem olmazsa teknik servis gelicek sanırım teşekkür ederim yardımların için baya bişey öğrendim.bu arada easysing in dongle problemini çözebilirmiyiz bilgisayara takınca dongle ı tanımıyo üzerindeki ışığın sürekli yanması lazım normalde ama yanıp sönüyo ve programı çalıştırırken dongle bulunamadı hatası verip programı açmıyo dongle olmadan program çalışırmı yada bu dongle lar kırılıyo falan diye duymuştum ama nerden nasıl yaptırırız bilmiyorum.teşekkürler şimdiden

bu arada forumu inceledim coreldan kopyalıp flexiye yapıştırmayı denedim o zaman köşeli olmuyor şekiller ama iki kere kesiyo aynı işi bu seferde onun kolay bir çözümü varmı bildiğin?

Madem elinde dangıl var servise müracaat et yeni dangıl verirler.corelden kopyala yapıştır yapınca 2 kere kesmenin sebebi quitline çizgileri kaldır o zaman tek keser.yalnız anlayamadıgım bir yer var nasıl oluyorda servis dangılı yenileyeceği yerde size flexi kuruyor.kurduğu flexide eminim şifresi kırılmıştır.flexi programının fiyatı plotterin fiyatından çok daha yukarılarda.Umarım corelden çizgisiz olarak kopyala yapıştır yapınca sorunun çözülür.

DJOSMAN

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bende yaklaşık bir yıldır flexi kullanıyorm.Yuvarlakları köşelli çizmesinin problemı yazının çok olması bence. çok yaşadım bu problemı ufak yazılarda genelde cok yazı olunca köşeli yapıyor kesimi. çıkaracagın kesımı ortadan 2ye ayır 2 parça kes problem olmayacaktır sanırım.

poyraz76

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaş yazıyı yollarken convert yap sorun düzeli çizgi olarak göreceği için sorun çıkarmaz

straus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
arkadaşlar bu konuyla ilgili daha öncede yazmıştım;
1. mm. değil cm çalışın.
2. corelde kestirmek istediğin yazıyı yada şekli 5 kere büyüt yani 100 yazan değeri orantıları koruyarak 500 yap
3. plottere gönderirken uzantıyı .plt seç ve scala değerini %20 yap ve export et
bu şekilde hem şekilleri hem yazıları düzgün bir şekilde çıkartırsın.
ayrıca belirtmek istediğim bir şey daha var kullandığım plotter mutoh sc650 kesim programım flexiSIGN-PRO program win98 üzerine kurulu.

madenisvi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Madem elinde dangıl var servise müracaat et yeni dangıl verirler.corelden kopyala yapıştır yapınca 2 kere kesmenin sebebi quitline çizgileri kaldır o zaman tek keser.yalnız anlayamadıgım bir yer var nasıl oluyorda servis dangılı yenileyeceği yerde size flexi kuruyor.kurduğu flexide eminim şifresi kırılmıştır.flexi programının fiyatı plotterin fiyatından çok daha yukarılarda.Umarım corelden çizgisiz olarak kopyala yapıştır yapınca sorunun çözülür.

başka bir servisden aldık programı aslında asıl servis istanbulda sadece gelmek için bile yüksek rakamlar istiyolar corelda outline çizgisini kaldırınca tamamen flexiye kopyalayamıyorum problem devam ediyor çözebilirsem yazarım yada teknik servis gelir çaresini bulur benim ypaabildiğim bu kadar dedim artık :(

hsolmaz

🌱Yeni Üye🌱
merhaba benim converter ile sorunum var. usb 232 converter aldım ancak yazılımı yok. nerden bulbilirim

DOKTORAFACAN

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.atacanteknik.com
Bu Problem Port ayarlarıyla ilgili bir problem değil öncelikle kesim datanızı corelden olıyorsanız convertleyin ve DXF olarak exportlayın . Flexiye aldıktan sonra kesime gönderdiğiniz yerde hassasiyet ayarları mevcut Send arc command yada Curve resulations yazar . kolay gelsin

isrnail

🌱Yeni Üye🌱
slm yazıları plt olarak export et öyle dene

ibrahimkck

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Ben fikirlerimi söyleyeyim . Eğer dosyayı corelden plt dosyası olarak export edip kesim programında bu dosyayı kullanıyorsan şu sorun olmuş olabilir çizgi çözünürlüğünü daha doğrusu vektörel çözünürlüğünü az vermiş olabilirsin . (Plt dosyası için anlatıyorum ) Corel de değiştirmek için; işe export dedikten sonra karşına hpgl export diye bir menü çıkacak buradan advanced tabını seç ordanda curve resolution seçeneğini 0,00 (hassasiyet yükseliyor) yap problem düzelir diye tahmin ediyorum . Mutoh (bende ultima var diğerlerinde nasıldır bilmiyorum) hpgl dilinde direk kesim yapar yani sen corelde plt dosyası export edip bunu aktarım programıyla cihaza gönderirsen kesimini yapar yani production manager programından direk dosyayı gösterip cihaza gönderirsen kesimini yapar ama sayfa düzenini iyi ayarlaman lazım yoksa çok fire veriyorsun daha doğrusu işi bozuyorsun o yüzden şimdilik girmeyin hiç .

Yada eğer programın buna müsait ise corelde dosyanı .ai uzantısında 5,5 formatında kaydedip öyle açmayı dene . Corelde ai formatında export ederken dikkat edeceğin nokta karşına adobe illustrator export menüsü geldiğinde export text as labelınde "curves" seçeneğini işaretlemendir böylelikle yazıların çizgisel (vektörel) olarak kaydedilecektir.

Bir diğer ihtimal şu olabilir işleri combine yapmayın ben mesela iç içe 2 daire kesiyordum direlerin şekli çok kötü çıkıyordu sonra hatanın kaynağının combine olduğunu deneme yanılma mantığıyla öğrendik. Gruplayın ama combine yapmayın.

Ayrıca bildiğim kadarıyla dangılların ömür boyu garantisi var sizden bunun için fahiş servis ücreti isteyen hangi firmaymış çok merak ettim açıkçası yani istense bile hani yazışmadır ilgilenmedir neyse bunun için bir fiyat belki talep edilebilir ama bu fahiş olamaz gibi geliyor bana . Ayrıca bunun için oraya da gelmesine gerek yok sanırım . Sen gönderirsin kargoyla dangılı onlar çözerler . Ayrıca dangılla alakalı problem nedir yardımcı olabileceğimiz basit bir konudur belki . Mesela ben programımın şifre keylerinin bulunduğu belgeyi kaybetmiştim mutoh belçikaya mail atmıştım onlarda 1 saat içinde şifrelerimi göndermişlerdi sonuçta şifreler dangılsız kullanılamıyor.

Saygılarımla
İbrahim KOÇAK

Son düzenleme: