Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

seramik okumak nasıl bir fikir?

pbx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Belki mezun oldunuz, tercihlerinizi yaptınız ama yeni mezun olacak arkadaşlara tavsiyede bulunayım.seramik, sektör olarak okullu değil de alaylıların ön planda olduğu, tecrübenin, kendini gösterdiği bir sektördür.
Benim babam da seramik ustası.ilkokul mezunu. Emekli olalı 10 sene olsu.şuanda sorsam tüm boyaları, hammadde kıvamlarını, çizim tekniklerini prof. Bir şekilde sıralar. Ben de mezun olduğumda güzel sanatlar okumak istedim.fakat babam sektörün içinde olduğu için izin vermedi.onun yerine myo. Moda tasarım okudum (ama grafiker oldum). Iyiki de babamı dinlemişim.ileriye dönük planlarınızı makro düşünün.acaba mezun olduğumda iş bulma şansım ne şekilde? Bu sektörde eğitimli personelin, alaylıdan ayrımı yapılabiliyor mu? Eğer öğretmenlik düşünüyor iseniz ataması yapılan bir bölüm mü? Bunlar ciddi manada değerlendirilmesi gereken noktalar.tavsiyem o dur ki, şu sıralar üni. Tercihleri yapılarken kardeşlerimiz bunları değerlendirerek tercihlerini yapsın ki, bizler de işsiz ve mutsuz üni. Mezunu arkadaşlarımızı görüp üzülmeyelim. Hayırlı tercihler :)

..EsRa..

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben gecen hafta c.o.m.u. de seramik bolumunu kazandim herkes cok iyi bir bolum dedi bende yedeklerdeki sirami beklemeden direk kaydimi seramige yaptirdim ama simdi siz burda boye konusunca korktum acikcasi hic mi iyi yani yok..

pbx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
madem kazanmışsınız tabiki de buyrun okuyun.
benim belirtmek istediğim şu çoğu öğrenci mezun olur olmaz bütün kapıların açılacağını, hemen iş bulabileceğini sanıyor.aynı olay birlerde de oluyor.at gözleri takmadan mezun olduğunda neler yapabilirim, artı eksi nedir tartmak lazım.eğer diyor iseniz seramik SANATI benim hayatımındır.buyrun okuyun tabiki de.ama eğer mezuniyetimden sonra başka bir sektöre yönelirim diyorsanız da yine okuyun.çünkü ortada kazaznılmış bir hak var.okula kayıt yaptırabilmek gibi.
biz 2003 yılında bilgisayar destekli moda tasarım bölümünden mezun olduğumuzda yaklaşık 30 adet moda tasarımcı idik.fakat şimdi baktığınızda en fazla 10 kişi moda tasarımcı olarak çalışıyordur.her birimiz tasarımın farklı bir parçasına kaydık.kimimiz tasarıma yöenelik bir iş bulamadı.üniversite mezunu olma kimliği ile iş buldu.
mezun olduğumda moda evi açma planlarım vardı.sırf sermaye yapabilmek için bir arkadaşımın yanında grafikerliğe başladım.( okulda corel ve photoshop öğrenmiştik). sonrasında tekstil sektörüne geçtiğimde anladım ki ben bu saktörde tasarım işini yapamam, yapıma uygun değil. kendimi geliştirdim, freehand öğrendim ve şuanda 5 şirketli bir yerde grafik tasarım sorumlusuyum.
önemli olan ne yapabilirim diyebilmek.seramik mezunu olmanız mezun olduğunuzda illaki seramik deseni tasarlayabilirsiniz anlamına gelmez.tasarımın sınırı yok.öenmli olan istemek.
tavsiyem okulunuza devam etmenizdir.dediğinim gibi ortada kazanılmış bir hak var.buyrun yolunuz açık olsun :)

okyanusya

🌱Yeni Üye🌱
Seramik sektörünün içinden biri olarak seramik bölümünü tercih etmeni tavsiye etmem. Tasarımcıyım.Seramik seven için çok zevkli bir alan ki bende seviyorum ama inanın çok zor ve çok yıpratıcı.

ataaa

🌟Usta Tasarımcı🌟
bir seramık mezunu olarak uzak durmanı tavsıye edıyorum cünkü;

okudugun zaman boyunca cok cok zorlanacaksın.masraflarının yanı sıra, el becerı kımya bılgısı malzeme bılgısı hepsı bır noktada bırlesmelı ve ıyı olmalı.

sektor genelde kopya ılerlıyor cok duydugmuuz eczacıbası duravıt gıbı onemlı markalar tum formlarını ıtalya ve almanyadan kopya edıp uretırler..

mezun oldgun zaman dırek fabrıkalarda bılmem kac derece sıcaklıkta deyım yerındeyse amele gıbı calısmak zorundasın hemde cok komık rakamlara baska bır sekılde yukselme yolun yok fabrıka ortamında.

ısın tasarım koluna gelınce sunu soylemem lazım hıc umıtlenme düsün,eczacıbasının tasarım bolumunde 3tekstıl mezunu vardı.

ki cogu ürün bölümünde örn; yer karosu duvar karosu,,, gıbı bolumlerde tasarımlar yurt dısından esınlenıyor.

cunku bu sektor kesınlıkle rısk almayan saglam yurumeyı secen bır sektor creatıve dusunce ancak cok nadır ozel koleksıyonlarda ortaya cıkıyorkı o tasarımlarıda ıtalyan tasarımcılar yapıyor

yanı tasarımcılarını bolum yerıne referrans ve mezun oldugun unı uzerınden bakarak alıyorlar.

eczacıbasının durumu kısaca bu en buyuk fırma olarak bu ornegı vereyım dedım

artıstık bıtırırsen serbest atolyelerde calısabılırsın duvar panosu seramık heykel ws.

ama bu tıp bıryere gırmek tamamen senın sabrınla alakalı..

egıtımınde gorecegın programlar autocad, 3d photoshop tur. bunları hepsıde ogretmez mesela marmarada 3d goremezsın vermezler.

ama ılla seramık okuyacagım dersen marmara veya anadolu da okumanı onerırım

ıyı calısmalar....

ccx_poker

🌱Yeni Üye🌱
Ben grafik ile seramik bölümü arasında kaldıysan seramik bölümünü tercih et derım
1. Nedeni 3 boyutlu olarak çalıştığın için 3 boyutlu programlar ögrenmen gerekecek (grafik )
2. heykel yapma kalibiyetinde.

3, Dışarıda bir çok piyasadan yetişme grafiker var ama Seramik sanatcısı-Tasarımcısı bu orana göre az
4, Ayrıca her istediğin zaman grafik proğramları öğrene bilirsin evde,internetden , arkaşlarından vs kolaylıkla öğrenebilirsin. heryerde kaynak bulman kolay ama seramaği dışarıda öğrenemezsin.
5. Bir grafiker,veya Resim mezunu biri seramik yapmaz. ama seramik mezunu bir insan resimde , grafikerin yaptığı işide yapabilir.
ama yinede tercihine saygı duyuyorum.

4.

nymph90

🌱Yeni Üye🌱
bende arkadaşlara katılıyorum bir seramik bölümü mezunu olarak bende bu bölümü kimseye önermem,öneremem.maddı ve manevı olarak yıpratıyor insanı.bende unıversiteye gıderken buyuk heveslerle gıttım stajlarımı cok onemlı fabrıkalarda yaptım .ama hiçbir işe yaramadı tamamen grafıke dondum tercıhlerınızı yaparken tekrar tekrar dusunun derim.

dijitaltransfer

🌱Yeni Üye🌱
Seramiği okusan ne olur senin derslerin nasıl ( grafige yatkın oldugumu bilgisayarla aram iyi oldugundan soylemekteler ) bu dediğin lafları kimler söylüyor sana,kısaca senin neye meyilin var ve dediğim gibi puanların nasıl.
eğer iyi bir puanın yoksa seramiğe gidip zaman öldürme git bir kuoföre gir meslek öğren
grafiğe merağın varsa güzel işte orda saç tasarımı yaparsın
unutma bir çinli tr ye gelip kuförlük yapmaz ,fakat taaaaa çinden buraya tonlarca seramik kap kacak yollar ve yolluyorda,çinle rekabet yapıcam dersen seramikçi ol

mgyknt

🏆Pro Tasarımcı🏆
valla bu fikir beni hep heycanlandırırdı, heykeltraş olcam diye bağrığınıp dururdum 5-6 yaşlarındayken.
fakat bizzat bölümü okuyan yakın arkadaşımın bir türlü iş bulamadığını restoranlarda hosteslik yaptığını biliyorum.
riskli sanırım... ama keyifli bir bölüm olsa gerek. :)

izge

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
cnm bilgisayarla aran ii olabilir..bu gayet normal:d ama seramik okumak nası bi fikir die soruyoosaan,çok güzel.gerçekten!..işin endüstriyel seramik kısmında normal güzel bi işe de girebilirsin tasarımcı olarak;istersen de sanatını yaparsın atölyende,evinde..yani,kısacası böyle..ben grafiker adayı olarak sana hiç bi tavsiyede bulunmuyorum..matematik,fizik bile biraz istiyo,yani kafa olarak..zorlukları var,eet,ama yorulursun..sadce sana bunu söyleyebilirim..YORUCU..

gök-khan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Bir zanaat kazanmaktan öte pek bir getirisi olmayan bir bölüm bence.

siah

🌱Yeni Üye🌱
Başlığı açan arkadaş girmiştir biryerlere ama başka düşünenler varsa; seramiği nerdeyse herkez yerden yere vurmuş vuruyor.,

''seramiğe gidip zaman öldürme git bir kuoföre gir'' diye saçmalayan insanlar var etrafta ne diyim.

Güzel sanatlarda seramik değil de heykele yada resime girdin diyelim. Çıkınca iş garantin yine yok,belki alanlarına bakarsak daha bile az.Grafik dersen, ben grafikerim diye sokakta dolaşan okulunu okumamış 1000 tane adam bulayım hemen. Muhteşem iş çıkaran okumamış muhteşem adamlar da var çevrede., yine 5000 e de 800 tl.ye de çalışan grafiker de göstereyim. Nereden çıkarsan çık, gerekirse okumadan; işini adamakıllı, farklı yapan kişiler çıkıyor meydana. Üniversite okuma da fayda etmiyor artık, herşey herkez için üniversiteden de geçmiyor.Üniversite de verilen eğitim de sana bir noktaya kadar birşeyler öğretiyor. Sen ne okursan oku, ne çizersen çiz, neyin modelajını yaparsan yap; yaptığın, sergilediğin iyi işlerle ön plana çıkacaksın...

ersanmartin

🌱Yeni Üye🌱
bende çanakkaleli olarak seramik bölümünden mezunum ve güzel bölüm çanakkale kale seramik fabrikasında ürge de stajımı yaptım ve tasarımlarımı beğenmişlerdi yer karosu ve bordürlerde eğer ama iş olağanı düşünmen gerek şuan ben seramik bölümünden mezun olmama rağmen fotoğrafçılık yapıyorum