Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

serbest style

bulo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.bulo.deviantart.com
adi ustunde serbest stilde oyle mesaj kaygisiz bi calisma.
"self promo" olarakta nitelendirilebilir belki. icinde kullandigim
logolarin tumu bana ait. sag alt koseye kendimi koydum.
sol alt kosedeki "base pro" nun fikir babasi yakin bir arkadasim.
her iki fotografi da kendim cektim.
arka fondaki dunya resmi google gorsellerinden.
boyle bir calisma iste. illustrasyon denilebilirmi
bilemiyorum. bu konuda uzman degilim.
"freestyle" ve "bassline culture" tekstil urunleri markasi olarak
tasarladigim iki marka konsepti. yani oyle biraz ortaya karisik
benden biseyler. hos gorunmesi icin ugrastim.
bir deneme calismasi da denilebilir. umarim begenirsiniz.
ilgilenen ve izleyen herkese simdiden tesekkurler.. :)

manipule9ok0.jpg

N/A8

♾️Grafik Gurusu♾️
Çok serbest olmuş arkadaşım, gerçekten de mesaj kaygısı taşımamışsın çünkü ben anlayamadım. Önce düşündüm; Şu dünyanın üzerindeki beyaz çizgilerle temsil edilmiş insanın ne ifade ettiğini. Sonra dedim ki; herhalde bu tekstil ürünlerini giyen öldürülüyor, arkadaşımız da bunu anlatmak istemiş bize. Hani cinayete kurban gidenleri de öyle beyaz çizgilerle ölüm şekline göre ifade ederler ya cinayet mahallinde, öyle bir şey olmuş işte. Hadi sağ alt köşeye fotoğrafınızı koydunuz, diğerini neden koydunuz. Gözlerim yoruldu bakarken, herşey birbirine karışmış.
İyi çalışmalar diliyorum...

bulo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.bulo.deviantart.com
evet dogru onu bir cinayet mahalli ciziminden aldim. o bir logo. "base pro" logosu. kendi resmimi vede diger resmi tamamen kisisel sebeplerle canim koymak istedigi icin koydum. birsey anlamamaniz dogal cunku birsey anlatmiyor. iceriksiz ve tamamen kisisel bir deneme yada calisma veya herneyse iste. belkide gozleri biraz yorsun istemisimdir. yorum icin tesekkur.

buraya imaj koymayi ogrendim fakat gel gelelim silmek istersem nasil silebiliyorum acaba? yada silebiliyormuyum? bilen varsa yardimci olursa sevinirim. yani baktikca bana da cok sacma geldi. sileyim kurtulayim istedim :)

manipule10vg0.jpg

insan bazen surekli baktigi yada baska bir deyisle biraz fazla baktigi
objelere karsi pek objektif olamiyor. surekli ve uzun sure baktiginiz
birsey pek o kadar guzel olmasa bile sanirim bir sure sonra insana
guzel gorunebiliyor..

bu da bir diger farkli versiyon

manipule14uj6.jpg

agziniza saglik hocam. ifade etmeye calistigim ama etmeyi beceremedigim seyleri cok guzel ifade etmis bu verdiginiz 2 ornek. tesekkurler.

ayrica diger yandan gunumuzde maruz kaldigimiz bir mesaj bombardimani varki internet, televizyon ve tum gorsel iletisim kanallariyla surekli bir suru farkli farkli mesaj tasiyan goruntu, ses ve imajlara maruz kaliyoruz. bu farkli mesajlarla bazen insanin beyni bulaniyor yada diger bir deyisle beyni adeta doluyor bos yer kalmiyor. birazda belki bu dusunceyle tamamen kisisel, izleyene herhangi bir mesaj iletmeyen birseyler yapmak istemis olabilirim. tabi insan birseyler yaparkende bir nevi antrenman yapmis oluyor. yeni biseyler rastgele ararkende bulunabiliyor yada ogrenilebiliyor..

manipule14tx5.jpg

toplu gosterim :)

00l00xq4.jpg

deneysel7xe8.jpg

deneysel3iu8.jpg

deneysel4vp9.jpg

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Baktığımız şeyde mutlaka bir anlam bulmamız şart değil.
Bazen tamamen estetik görüş açısındanda bakmak gerekiyor.
Pablo Picasso yaptığı işlerde anlam aramaya çalışan bir dostuna sormuş:
-.Kuşların ötüşünü güzel buluyormusun?
Dostu..
-.Evet buluyorum. Demiş.
Picasso:
-.Peki ne dediklerini anlıyormusun. Deyince
Dostu gülümsemiş ve eklemiş:
-.Evet anlamıyorum ama, senin ne demek istediğini gayet iyi anladım.

Buna benzer bir olayda Henry Matisse'in başına gelmiş.
Bir gün atölyesinde çalışırken bir bayan arkadaşı gelip resimlerini incelemiş ve bir kadın figürünü çalıştığı resmin önünde durmuş. Şöyle demiş:
-.Bu hiç kadına benzememiş.
Henry Matisse Bir yandan resmi üzerinde çalışırken kafasını kaldırmadan cevaplamış:
-.Hanımefendi o zaten bir kadın değil, bir resim.

N/A8

♾️Grafik Gurusu♾️
Her çalışmasına kendi resmini koyan insanları, megaloman ve itici bulmuşumdur. Ha megalomani kötü mü derseniz; değil tabi ama herşey dozunda olmalı diyorum ben.

Gelelim çalışmanıza;Resmin alnının ortasına koyulan yazıyı anlamadım, sanırım yine suçlu psikolojisi. Diğer çalışmanızda da cinayet mahalli vardı. Bu da mahkumların ellerinde numaralarıyla fotoğraf çektirmesine benzemiş. İlginç olayım derken çalışmayı da bozmayalım değil mi?

O alttaki kırmızı çizgiler ve dairelerle anlatılmak istenen nedir? 5 çizgi bir daire; 50 yıl mahkumiyetim mi var demek. Sizin işlerinizi anlamaya çalışmak beni yoruyor açıkçası...

İyi geceler dilerim...

N/A3

🏆Pro Tasarımcı🏆
Kusura bakmayın flood olan yazıları birleştirmeye çalışırken karıştı ortalık. Mazur görün lütfen.

bulo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.bulo.deviantart.com
Her çalışmasına kendi resmini koyan insanları, megaloman ve itici bulmuşumdur. Ha megalomani kötü mü derseniz; değil tabi ama herşey dozunda olmalı diyorum ben.

Gelelim çalışmanıza;Resmin alnının ortasına koyulan yazıyı anlamadım, sanırım yine suçlu psikolojisi. Diğer çalışmanızda da cinayet mahalli vardı. Bu da mahkumların ellerinde numaralarıyla fotoğraf çektirmesine benzemiş. İlginç olayım derken çalışmayı da bozmayalım değil mi?

O alttaki kırmızı çizgiler ve dairelerle anlatılmak istenen nedir? 5 çizgi bir daire; 50 yıl mahkumiyetim mi var demek. Sizin işlerinizi anlamaya çalışmak beni yoruyor açıkçası...

İyi geceler dilerim...

bu calismalarimin cogu birer deneme aslinda. cogu zaman bazi teknik becerilerimi gelistirebilmek ve yeni bir seyler bulup ogrenebilmek icin yapiyorum bunlari. tabi biraz da yapabileceklerimi sergilemis olmak amaci ve tabi biraz da zevkim icin. yani oyle pek bir derin anlamlar yuklemeye calisiyor degilim ancak tesbitleriniz gercekten ilginc. ozellikle de suclu psikolojisi ve cinayet mahalli ile ilgili olanlari. sanirim kasitli olmasada bazi duygular calismalarima ister istemez yansiyor. cok fazla insanin fark edebildigi bir sey degil bu. bu duyarliliginizi paylastiginiz icin cok tesekkur ederim. gercekten benim acimdan faydali oluyor. aslina bakarsaniz icerikten ziyade farkli ve ilginc dokular, efektler bulmaya calisiyorum. yani bu anlamda kendi resimlerimi sadece biraz konu mankeni olarak kullandigimida soyleyebilirim. isin dogrusu pek fotojenik bir tip degilimdir. genellikle cogu fotografimda pek iyi gorunmem. genellikle yorgun, sıkıntılı, bezgin ve cogunlukla mutsuz çıkarım resimlerde. bu yuzden kendi fotograflarımı pek sevmemisimdir. belkide bu yuzden biraz fazla ugrasiyorumdur kendi fotograflarimla. o alttaki kirmizi cizgiler ve dairelere gelince; o bir posta damgasi motifi sadece. sol ustteki yani alnima gelen kisimdaki yazilarida isim adres bolumu gibi dusunebilirsin. yani bi nev i sahsi posta karti gibi bisey. sadece hosuma giden bir sekil oldugu icin kullandigim bir sey. yani yine birsey anlatmaya calismis degilim. sizi biraz yordugum icin kusura bakmayin. aslinda bende az-öz, sade, hatta minimal anlatimlari severim. sizinde dediginiz gibi biraz megoloman damarimin etkisi ve biraz da acemi gorgusuzlugum bu yoruculuga sebep oluyor herhalde. bu zamanla duzeltmeyi ve daha makul bir seviyede tutmayi basarabilmeyi umit ediyorum.
degerli yorumlariniz icin tekrar tesekkurler..

Unlu grafik sanatcisi Milton Glaser in
bir konusmasindan alinti bir bolum aklima geldi.
BAK dergisinde yayinlanmisti.
paylasmak istedim:

"bazı insanlar zehirlidir. onlardan uzak durun."

60larda fritz perls adında bir gestalt terapisti vardı.
gestalt terapisi, sanat tarihinden gelir. ayrıntıları anlamadan önce
geneli anlamanız gerektiğini anlatır. bakılması gereken kültürün,
ailenin, toplumun, kısacası herşeyin genelidir. perls, tüm ilişkilerde
insanların ya iyileştirici, ya da zehirli olduklarını söylerdi.
bir kişinin her ilişkisinde yararlı veya zararlı olacağı konusunda
genelleme yapmak ellbette ki mümkün değil, ancak herhangi iki
insanın birleşimi bu iki özellikten birini üretir.
ve bunu anlamak için yapabileceğiniz bir test vardır.
bir insanla zaman geçirirsiniz, içki içer, yemek yer veya top
oynarsınız. ne yaptığınız pek önemli değildir, ancak bu zaman
sonunda enerjinizin arttığı veya azaldığı konusunda bir fikriniz
olur. yorgun veya neşelisinizdir. başladığınız andan daha
yorgunsanız zehirlenmişsiniz demektir.
daha enerjikseniz iyileştirildiniz.
bu test çoğunlukla şaşmaz. geri kalan hayatınızda bunu mutlaka
kullanmanızı öneririm.

Unlu grafik sanatcisi Milton Glaser'in
Londra'da 22 kasim 2001 tarihinde yaptigi
AIGA konusmasinin "ogrendigim on sey" bolumunden;
no2: "bazı insanlar zehirlidir. onlardan uzak durun."

yormak, yorulmak falan deyince aklima bu bolum geldi..
acaba dedim bahsettiginiz sucluluk psikolojisini olusturan sey
zehirli olmakla ilgili birsey olabilirmi?

Kusura bakmayın flood olan yazıları birleştirmeye çalışırken karıştı ortalık. Mazur görün lütfen.

rica ederim ne demek mazur gormek. bilakis siz beni mazur gorun cunku kafama gore bilir bilmez ekliyorum buraya yazilari resimleri filan. dogrumu yanlismi yapiyorum basiniza bir suru ismi cikariyorum onu bile bilmiyorum cogu zaman. :)

bulo

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.bulo.deviantart.com
Bulo arkadaşım her çalışmaya kendi fotoğrafınızı iliştirmek zorunluluğuna sizi iten şey nedir?

calismaya kendi fotografimi ilistiriyor degilim. bunlar kendi fotografimla yaptigim bazi ivir zivir deneme calismalari. soyledigin gibi herhangi bir zorunluluk filan da hissediyor degilim. hem bu niye bu kadar muhim anlamiyorum. kendi fotograflarimi kullanmam bana gayet normal geliyor. daha oncede burada yazdigim gibi teknik olarak becerilerimi gelistirebilmek ve yeni biseyler ogrenebilmek maksadiyla yapiyorum bu calismalarin cogunu. acikcasi henuz yaptigim seylerin nasil daha iyi gorunebilecegi kismiyla ugrasiyorum. henuz ne anlatacagi kismiyla yani icerigi ile ugrasacak duruma gelemedim. once nasil anlatacagimi ogrenebilirsem sonra oturup ne anlatacagimi da dusunucem insallah kismetse..

yorum icin tesekkurler..