Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

sorular ve cevaplar (maya)

workmedya

🌟Usta Tasarımcı🌟
arkadaşlar bana maya konusunda yardımcı olabilecek olan varmı.aklıma takılanları bu başlık altında sürekli sormak istiyorum bana katlanabilecek arkadaşların yardımlarını bekliyorum.ilk sorum mayada bi objenin hatlarını nasıl yumuşatırız?:angel::smile::tongueout::wink::surprised::rofl::puke::sadsmile::sweating::emo1::crying::kiss1::party::worried:

Benzer konular

workmedya

🌟Usta Tasarımcı🌟
yokmu bana yardım edecek yardımsever bi mayacı

alpidem

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Slm. polygon menüsünde edit mesh altında 'bevel' seçeneği var onu uygula. Örneğin küp seçiliyken uygularsan küpün bütün kenarlarını yumuşatır ama tek bir kenarı seçersen sanırım sadece o kenarı yumuşatmış olursun kolay gelsin.

workmedya

🌟Usta Tasarımcı🌟
teşekkür ederim peki iki objeyi nasıl birleştirip tek obje haline getiririz

Grafi-ray

🏅Acemi Tasarımcı🏅
iki objeyi seç polygon bölümünden Mesh>Combine yi seç birleşmiş olurlar :)

Grafi-ray

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Rig sistemi yani kemik sistemi olayından bahsediyorsun sanırım.Rig sistemini bilmek baya bir tecrube ister :) Yabancı video tutoriallere bakmanı öneririm :)

workmedya

🌟Usta Tasarımcı🌟
Rig sistemi yani kemik sistemi olayından bahsediyorsun sanırım.Rig sistemini bilmek baya bir tecrube ister :) Yabancı video tutoriallere bakmanı öneririm :)

bu olayı türkçe anlatan bi kaynak yokmudur kafamda bikaç proje var onları yapmam gerek:sweating:

ha birde psd dosyasını mayada açamadım nasıl olur sorun benim programdamı yoksa açmazmı

MandB

🌱Yeni Üye🌱
Rig oldukça zaman ve uğraş isteyen bir konu. Türkçe kaynak bulman zor. Tavsiyem eğer istanbuldaysan 3D akademiye gitmen.Psd yi açar ama bazen sorun çıkartabiliyo jpeg yap daha iyi.İlk sorun içinde obje seciliyken 3 e bas smooth olur.

workmedya

🌟Usta Tasarımcı🌟
Rig oldukça zaman ve uğraş isteyen bir konu. Türkçe kaynak bulman zor. Tavsiyem eğer istanbuldaysan 3D akademiye gitmen.Psd yi açar ama bazen sorun çıkartabiliyo jpeg yap daha iyi.İlk sorun içinde obje seciliyken 3 e bas smooth olur.

tesekkürler bu smooth olayının bir ayarı varmı bide bazen renderda işe yaramıyor köşeli çıkıyor obje:sweating:

Grafi-ray

🏅Acemi Tasarımcı🏅
render da smooth lu görünmesini istiyorsan , general-curves vs.. oldugu bölümden polygons a gel ordan 12.ci araç zaten üzerine gelince yazar "smooth:add polygons to the selected.." diye birşey yazar onla yumuşatmalısın :)Onla yumuşattığın zaman render da smooth lu gözükür :)

MandB

🌱Yeni Üye🌱
maya softwae render motorunu kullanarak render alıcaksan 3 ile smooth yapman işe yaramaz
mentalrayde işe yarar.grafi-ray in dediği gibi smooth yapman gerek eğer maya software da render alıcaksan.o da makineyi kasar polygon sayısı arttığı için.

workmedya

🌟Usta Tasarımcı🌟
maya softwae render motorunu kullanarak render alıcaksan 3 ile smooth yapman işe yaramaz
mentalrayde işe yarar.grafi-ray in dediği gibi smooth yapman gerek eğer maya software da render alıcaksan.o da makineyi kasar polygon sayısı arttığı için.

teşekkürler arkadaşlar peki mayada animasyonun renderını nasıl alıcam:sweating:

MandB

🌱Yeni Üye🌱
Batch render yapman lazım.İlk önce render ayarlarından hangi kareler arasında ve formatını belirtmen lazım.Tga formatında yaparsın sonra kompozit programında videoya çevirirsin.

workmedya

🌟Usta Tasarımcı🌟
Batch render yapman lazım.İlk önce render ayarlarından hangi kareler arasında ve formatını belirtmen lazım.Tga formatında yaparsın sonra kompozit programında videoya çevirirsin.

:rofl::rofl::rofl::rofl:Daha o aşamaya gelemedim:rofl::rofl::rofl::rofl:

alpidem

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Obje seçiliyken 3 e basmak sadece önizleme için objeyi yumuşatır. Render da yine orjinal hali ile gözükür. Sanırım eskiden bunun için proksy smooth diye bi ayar vardı ama artık 3 ile yapılabiliyor. Yumuşatmak için denildiği gibi bevel yada smooth mesh.

psd ile ilgili soruya ek olarak dosyayı nasıl açmaya çalışıyorsun biraz açıklarsan daha iyi olur.
Soruyla ilgilil olarak benimki sadece bir tahmin. Maya da bir objeye materyal eklediğin zaman daha sonra ctrl+a yaparak attributes paneline git ve orada ki materyal sekmesine gel. color yazan yerin sağ tarafındaki siyah beyaz renkli ikona tıkla ve çıkan pencerede bir çok seçeneğin var. Şöyleki orada ''file'' ve bir de ''psd file'' seçeneği var. PSD FILE seçeneğini seçtiğinde sanırım psd dosyanı kullanabilirsin.

grafisoner

🌱Yeni Üye🌱
...

Maya ile ilgili Türkçe bir kaynak kitap var yeni başlayanlar için. Yazarı Nebi Yıkaroğlu. Google'de araştırırsan bulabilirsin. Başlangıç için faydalı.

Mayacı

🌱Yeni Üye🌱
Yakın zamanda Maya eğitim video ları hazırlayacağım, faydalı olacağını düşünüyorum.