Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Tasarımı Baskıya Gönderirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Grafik tasarım sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Tasarımı oluşturduktan ve müşteri onayından sonra baskı süreci başlar. Eğer tasarıma başlarkan işinizin ölçüsünü, rengini, fontunu, simetrisini, taşırmasını yani kesim payını bırakarak çalıştıysanız işinizin çoğu bitmiş demektir.

Tasarımı hazırladınız ve tasarımınız müşteriniz tarafından da onaylandı. Şimdi sıra geldi işimizi baskıya göndermeye, baskı sürecinden önce olması gerekenleri sıralayalım.

• Ölçüler kesinlikle doğru çalışılmalı ve kesim payı bırakılmalı.

• Her işin mutlaka taşırma payı olmalı, günümüz teknolojisinde 3'er mm taşırma payı yeterlidir.

• Ofset baskıda tasarımınızın renk formatı her zaman CMYK olmalıdır.

• Mümkün olduğunca vektörel objelerle çalışın. Özellikle logolar ve çizimler mutlaka vektörel olarak kullanılmalıdır.

• Çalışmanızda yer alan resim, fotoğraf, illüstrasyon vb. kullandıysanız bunlar mutlaka kontrol edilmeli RGB ise CMYK olmalı.

• Çalışmanızın tamamı ve çalışmanızda kullandığınız fotoğrafların resolution 300 DPI'den az olmamalı, aksi takdirde yeterli netliği yakalayamazsınız.

• Mümkün olduğunca şartları zorlayın ve işinizi asla program dosyası olarak baskıya göndermeyin, PDF olarak yollamanız en sağlıklı ve kolay yoldur.

• Kullanmış olduğunuz fontlarınıza güveniyor (örneğin lisanslı ve herhangi bir hata oluşturmayan fontlar) ve işinizi PDF formatında baskıya gönderiyorsanız convert etmenize gerek yoktur. Eğer fontlarınıza güvenmiyorsanız ya da herhangi bir hatayla karşılaşıyorsanız PDF yapmadan önce mutlaka convert edin.

• Eğer işinizi program halinden başka yollama ihtimaliniz yoksa, çalışmanızı hangi programda hazırladıysanız (Illustrator, InDesign, FreeHand, vb.) çalışmanızı, çalışmanızdaki resimlerin ve fontların tamamını bir klasörde toplayın. (Bu işlemi program üzerinde bir komutla yapmak mümkündür.)

• Özellikle çok sayfalı ve karmaşık işlerinizi mutlaka PDF formatında gönderin bunun dışında mecburi durumlarda Ai, INDD, FH, EPS, CDR, PSD, ve TIFF formatlarında da gönderebilirsiniz.

İlk anda aklıma gelen notlar bunlar. Zaten grafik tasarımla ilgileniyorsanız baskı sorunları yaşamışsınızdır ya da mutlaka yaşayacaksınız ve bazı noktaları da tecrübe ederek öğreneceksiniz...

Alıntıdır.

korhanyilmaz

🏅Acemi Tasarımcı🏅
açıklayıcı ve net bilgiler var. yeni başlayan bilgisini yenilmek isteyen arkadaşlarımın işine yarayacaktır. emeğinize sağlık..

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Baskıda oluşacak sorunları en aza indirgemek konusunda, özellikle yeni başlayanlar için ufak ama önemli bir brief olduğunu düşünüyorum..

Faydalı olmasını umarım.. Rica ederim..

rkiritoglu

🌱Yeni Üye🌱
Resim çözünürlükleri ile ilgili bir ek yapmak istiyorum müsadenizle.
Baskı amaçlı kullanılacak resimlerden optimum sonucu almak isterseniz baskıda kullanacağınız tram değerinin 2 katı bir çözünürlükte resimler kullanmanız gerekir. Günümüzde genellikle 175 lpi tram sıklığında baskılar yapılmaktadır. Bazı özel işlerde ve sıvalı kağıt baskılarında ise 200 lpi tram sıklığında baskılar görmek mümkün oluyor. <eğer baskıyı 175 lpi tram ile yapacaksanız resminizden optimum sonucu alabilmek için 350 dpi eğer 200 lpi baskı yapacaksanız 400 dpi çözünürlükte resimler kullanmalısınız. Ancak lpi değeri yükseldikçe daha yüksek dpi değerine sahip pozlayıcılar kullanmanız gerekir. Aksi halde sert degrade geçişlerde sorunlar yaşayabilirsiniz.

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Bu aydınlatıcı bilgi için herkes adına teşekkürü borç bilirim.. Eminim faydalı olacaktır..

Erkamm

🌱Yeni Üye🌱
yeni yani benim gibi arkadaşlara faydalı olacak bilgiler. Tasarımı öğrenmekten çok temel bilgileri öğrenmeye daha çok meraklıyım. Temeli bilmeden inşa etmek sıkıntı doğurabilir. Çok Teşekkür ederim.:iloveyou:

Moderatör tarafında düzenlendi:

selowatt

🌱Yeni Üye🌱
Ben de bu sektöre yeni başlamış biri olarak, bu bilgilerin çok yararlı olduğunu belirtmek isterim. Teşekkürlerimi iletiyorum.

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Ben de bu sektöre yeni başlamış biri olarak, bu bilgilerin çok yararlı olduğunu belirtmek isterim. Teşekkürlerimi iletiyorum.

Buna benzer bir çok bilgi mevcut forumda..
Yeni başlayan biri olarak konulara göz atıp dağarcığını biraz daha şişirebilirsin ;)

Rica ederim..

elifdk9

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.behance.net
Convertlemek işlemnini nasıl yapacağız detaylı anlatım var mı?Bana işyerimden sürekli convert etmem gerektiğini söylüyorlar ama yapamıyorum bir türlü cevap bulamadım hiçbir yerde.

ruzgardizayn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
ruzgarsdizayn.wixsite.com
Adobe Illistrator: Yazım menüsünden "Anahat Oluştur" seçeneği. Kısayolu ctrl+shift+o
Corel Draw: Nesne menüsünden "Eğriye Çevir" Kısayolu ctrl+q

elifdk9

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.behance.net
Adobe Illistrator: Yazım menüsünden "Anahat Oluştur" seçeneği. Kısayolu ctrl+shift+o
Corel Draw: Nesne menüsünden "Eğriye Çevir" Kısayolu ctrl+q
Örneğin bana pdf dosyası yolluyorlar çalıştığım şirketten, bir logo var içinde bunu convertle veya vektöre çevir baskıya hazır bize tekrar yolla diyorlar ama anahat oluştur seçeneği aktif olmuyor her zaman o tür şeyleri nasıl çevirecem,sonra da yapamamışsın diyorlar

ruzgardizayn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
ruzgarsdizayn.wixsite.com
Convert yapmak için yazı - yazıları seçtikten sonra "Anahat Oluştur" seçeneğini ya da kısa yolunu ctrl+shift+o denediniz mi?
Adobe Illustrator içinde baskıya uygun olmayan görseli vektöre çevirmek için üst menüden >Pencere >Görüntü İzleme paneli açıldıktan sonra, farklı seçenekleri deneyerek görseli vektörel hale getirebilirsiniz.
Vektörele çevrilmiş her görsel de baskıya uygun olmayabilir. O gibi durumlarda çizimini yapmak gerekebilir.

elifdk9

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.behance.net
teşekkür ederim ilginiz için ama tam olarak anlatmak istediğim bu değil tasarımları başkası yapıyor bana yollayıp bunları convert et diyor dediğniz şeyleri yapınca olmamış diyolar ne istediklerini tam anlayabilmiş değilim aslında :D

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
teşekkür ederim ilginiz için ama tam olarak anlatmak istediğim bu değil tasarımları başkası yapıyor bana yollayıp bunları convert et diyor dediğniz şeyleri yapınca olmamış diyolar ne istediklerini tam anlayabilmiş değilim aslında :D
Convertlenmemiş dosya sana geliyorsa, açarken font soracaktır. Bu fontlar genelde sende olmayan fontlardır. Bulup indirmen gerekir.
Illustrator için sözlüyorum en sağlıklı convertleme cntrl+A ile tüm çalışmayı seçip, Arayüzdeki üst menüden Type/Yazım>createoutline/anahat oluştur demen yeterlidir.

Eğer fontları yüklemeden convertlersen çalışma farklılaşır.