Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

toplu fotoğraf basımı / contact sorunu

oaltindag

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba arkadaşlar;
sorunum şu; elimde 1200 adet vesikalık var. 4,5 X 6 ölçülerinde. her bir vesikalık için 6 adet 3,5 X 4,5, 2'şer adet de 4,5 X 6 basmam gerekiyor. ve kullanmam gereken kart 10 X 15 topluca fotoğrafları kontaklayamıyor muyuz? bazı yolları var ama çok sıkıntılı.

Örneğin contact sheet II ile yapmaya kalkarsanız, yatay ve dikey de verdiğiniz boşlukları ince ince hesaplasanız bile, sağdan soldan boşlukları kendisi kafasına göre atadığı için, fotoğrafın boyutunu değiştiriyor. bu nedenle contact sheet ii'yi kullanamıyorum.

Diğer taraftan "picture package" var. ama onda da 10 X 15 karta kontaklamaya kalkarsam çoooook fazla boşa giden kağıt oluyor.
-yahu boşlukları, diğer kişinin fotoğraflarından birleştirirsin? diyebilirsiniz ama hatırlatırım 1200 kişi var. müthiş bir zaman kaybı bu da...

kısacası yapmak istediğim şu;
photoshop'a (başka bir program da olabilir ancak önceliğim PS) şunu diyeceğim;
-bak arkadaş, bu 10 X 15 cm kartın, burada da fotoğrafların var... önce 4,5 x 6 cm boyutlarını hiç değiştirmeden bunları yan yana diz. kart doldu mu? -yeni bir kart aç... (ilk kartın marginlerini belirlemekte sorun yok elbette. sonrasında yeni kartlar için, aynısını kullansın)
sonra bunları bitirdin mi? şimdi aynı fotoğrafları al 3,5 x 4,5 cm boyutuna küçült ve yine 10 X 15 kartlara dizmeye başla...

bu kadar... 4,5 * 6 diziliminden iki baskı alırım, 3,5 * 4,5 dizilminden de 6 baskı aldım mı tamamdır bu iş işte... ya da direk copy paste ile çoğaltırım da fotoğrafları sorun değil. derdim gösterdiğim tüm fotoğrafları, istediğim büyüklükteki karta, boşluk bırakmadan dizmesi...