Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

worde sayfa numaralandırma

elif_matbaasi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
SORU :

Elimde 100 sayfalık bir word belgesi var.
Belgenin ilk 3 sayfasında sayfa numaraları çıkmasın,
3-7 arasındaki sayfaların de sayfa numaraları roma rakamlarıyla olsun ve II den başlasın, sonraki sayfalar normal rakamlarla olsun ve 1'den başlasın istiyorum. bir türlü yapamadım çözümü varmı acaba?

CEVAP :

Öncelikle Sayfalarında farklı sayfa numaraları gösterebilmek için belgeni bölümlere ayırman gerekir. Örneğin senin belgende 1,2 ve 3 ilk bölümde 4,5,6 ve 7 ikinci bölümde geriye kalan sayfaların üçüncü bölümde olacak şekilde ayırman gerekir. Bölüm oluşturmayı ekle menüsünden kesme diyerek yapabilirsin. Örneğin 3 numaralı sayfanın en son noktasına gelip ekle/kesme ve sürekliyi işaretlersen ilk 3 sayfa bir bölüm geriye kalanlar ikinci bölümde olacaktır. Aynı işlemi 7 numaralı sayfanın da en sonuna gelerek tekrarlarsan üçüncü bölümü de oluşturmuş olacaksın. Sayfa numaralarını şimdi ekleyebilirsin. İkinci bölümdeki herhangi bir sayfaya gelip ekle/sayfa numaraları dedikten sonra konumu önce belirt ardından biçim düğmesine basarak biçimlendir. Sayı biçimi seçtikten sonra başlangıcı önceki bölümden değil I’ den itibaren başlat. Üçüncü bölümde aynı işlemi tekrarlaman gerekir. Ekle/sayfa numaraları dedikten sonra biçimlendirmek için biçim düğmesi. Sayı biçimini ve ardından başlangıcı 1’ den itibaren başlaması ayarını gerçekleştir. Bu işlemleri yaptığında her sayfada sayfa numarasını göreceksin. Word bölümlerde farklı sayfa numaraları yapsa da her sayfaya sayfa numarası ekler. Bir tanesini silmeye kalkarsan hepsini siler. Ama ilk bölümdeki sayfa numaralı kaldırman yine de mümkündür. Sayfa numarası eklediğinde altbilgi-üstbilgi araç çubuğu ekranda gözükecektir. Göremiyorsan görünüm altbilgi-üstbilgi diyerek görebilirsin. İkinci bölümdeki herhangi bir sayfadaki sayfa nosunu seçip araç çubuğundan öncekine bağla butonunu (yani sağdan beşinci) tıkladığında bölümlerdeki sayfa numaraları artık birbirinden bağımsız hareket edeceklerdir. Birinci bölümdeki herhangi bir sayfadaki sayfa no sunu artık silebilirsin.

Yardımcı olmasını dilerim.

ayrıca microsoft word de kitap montajını bilmeyen arkadaşlar varsa o konuyuda resimli olarak anlatabilirim.

not : alıntıdır.