Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Wordpres öğrenmek istiyorum..

bahadır

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba uzman arkadaşlarım...

Bulunduğum yerde yada yakınlarında grafik - tasarım - web gibi başlıklar için kurs - eğitim veren bir yer maalesef yok.. Olsa da sanırım ücretler yüksek..

10 yıldır masa üstü tasarım işindeyim. Broşür - katalog - dergi yayıncılığı - reklam çalışmaları konusunda çalışıyorum. Web tasarım konusunda kendimi geliştirmek istiyorum. Bu konuda dreamweaver - joomla vb bir çok araştırma yaptım ve "Wordpres" konusunda karar verdim.

Grafikte temel anlatımda renklerden ve dpi dan - vektör ve çizimden nasıl bahsediliyor ve eğitim temelden veriliyor ise bunun gibi bana temelden açık - ayrıntılı bir eğitim metaryeli lâzım.

CD - link vb yol gösterirseniz çok memnun olurum.

Şimdiden vakit ayıran ve alakadar olan arkadaşlarıma selamlar teşekkürler.

victory1

🌱Yeni Üye🌱
dreamweaver ne joomla ne wordpress ne sen neye karar verdin :D asp, asp.net, php bunlardan birine karar ver webtasarım ve yazılım öğrenmek istiyorsan eğer wordpress kurmak editlemek değiştirmek istiyorum diyorsan sana elimden geldiğince yardımcı olurum.

Son düzenleme:

bahadır

🏅Acemi Tasarımcı🏅
dreamweaver ne joomla ne wordpress ne sen neye karar verdin :D asp, asp.net, php bunlardan birine karar ver webtasarım ve yazılım öğrenmek istiyorsan eğer wordpress kurmak editlemek değiştirmek istiyorum diyorsan sana elimden geldiğince yardımcı olurum.

Özelden mesaj geçtim... Şimdiden ilgine teşekkür ederim.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑

bahadır

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Hakılısın... Ve sorun değil.

Kafamda ki bir kaç soru işaretine cevap bulmak istiyorum.

Mesela... asp, asp.net, php bunlar bildiğim kadarıyla işin temeli. Ve mutlaka bilinmesi gereken yada enn azından fikir sahibi olunması gereken konular.
Birde hazır tasarımlar var.. Temaları ilişkili programlarında açarak içeriklerini değiştirerek oluşturulan siteler.

37 yaşındayım.. 10 yıldan fazla zamandır grafik mesleğimle iç içeyim. Psd olarak gereken tüm zemin buton vb tasarımı en iyi şekilde çıkarabilirim. Ancak sonra bunun üzerine inşa etmek başlıyor.

Dreamweaver çok istedim ancak bir web uzmanı dostumla sohbetimin ve fikirlerimi açtıktan sonra wordpress in bana uygun olduğunu, hatta temelinde kullanılan resim grafiklerinide rahatlıkla tekrar düzenleyebileceğimi söyledi.

İnternetten de genel bir araştırma yaptıktan sonra Wordpres in uygun olduğunu anladım.

Kısaca ben photoshop bilgimle de hazır temanın üzerinde de özgün değişikliğimi yapıp kullanmak istiyorum.

Netice olarak bu programı evimde akşam çalışmak istiyorum. Programın kurulumundan temanın yüklenmesine ve içeriği değiştirmek. Aslında kısa zaman içinde basitçe yapılabilir biliyorum.. Ama bildiğimiz diğer şeyde bilmeyene çok büyük zorluk bu iş.

bahadır

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Wordpres programını öğrenebileceğim bir vidyo var mı arkadaşlar?

dawnby

🌱Yeni Üye🌱
Wordpres programını öğrenebileceğim bir vidyo var mı arkadaşlar?

Wordpress PHP dili kullanılarak yazılmış bir içerik yönetim sistemidir. Sonuç olarak aslında bir programdır ama dreamweaver ya da photoshop gibi bilgisayarınıza kurup düzenleyemezsiniz.

Düzenlemek için mutlaka PHP biliyor olmanız gerekir. Yoksa sadece bulduğunuz temalar üzerinde resimleri yazılar değiştirebilirsiniz (Wordpress admin panalinden). Yaklaşık 3-4 senedir Wordpress temaları editliyorum. Bazen kodların içinde kaybolduğum da oluyor. Son kullanıcı için gayet basit bir sistemdir. Yani bir müşterinize teslim ettiğinizde rahatlıkla kullanabilecektir. Tabi gerekli özelleştirmeleri yaptığınızı varsayıyorum.

Bunun dışında görsel düzen için mutlaka CSS biliyor olman lazım. Yoksa logoyu 2 pixel bile oynatamazsın. Tabi admin panelinde öyle bir seçenek koyulmadıysa (3-4 senede sadece 1 temada böyle bir seçenek eklenmişti :).

Yani sana tavsiyem biraz daha temele inip bilgisayarına HTML temalar indirip logoyu sağa sola kaydırmak, renkleri değiştirmek vs. gibi ufak tefek alıştırmalarla başla sonrasında Wordpress'e geç.

Ya da başka bir yola izleyerek Google yardımıyla yapmak istediğin her şeyi aratıp aynılarını uygulayarak öğrenmeyi deneyebilirsin. Hangi yönetimin daha kolay olduğunu belirlemek sana kalmış. Google'da arama yaparken doğru kelimelerle aradığında bulamayacağın bir içerik yoktur. Yani senden önce mutlaka birileri daha aramıştır ve başkaları da onlara yardım etmek için bir yerlere yazmıştır.

Başarılar dilerim.

bahadır

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Wordpress PHP dili kullanılarak yazılmış bir içerik yönetim sistemidir. Sonuç olarak aslında bir programdır ama dreamweaver ya da photoshop gibi bilgisayarınıza kurup düzenleyemezsiniz.

Düzenlemek için mutlaka PHP biliyor olmanız gerekir. Yoksa sadece bulduğunuz temalar üzerinde resimleri yazılar değiştirebilirsiniz (Wordpress admin panalinden). Yaklaşık 3-4 senedir Wordpress temaları editliyorum. Bazen kodların içinde kaybolduğum da oluyor. Son kullanıcı için gayet basit bir sistemdir. Yani bir müşterinize teslim ettiğinizde rahatlıkla kullanabilecektir. Tabi gerekli özelleştirmeleri yaptığınızı varsayıyorum.

Bunun dışında görsel düzen için mutlaka CSS biliyor olman lazım. Yoksa logoyu 2 pixel bile oynatamazsın. Tabi admin panelinde öyle bir seçenek koyulmadıysa (3-4 senede sadece 1 temada böyle bir seçenek eklenmişti :).

Yani sana tavsiyem biraz daha temele inip bilgisayarına HTML temalar indirip logoyu sağa sola kaydırmak, renkleri değiştirmek vs. gibi ufak tefek alıştırmalarla başla sonrasında Wordpress'e geç.

Ya da başka bir yola izleyerek Google yardımıyla yapmak istediğin her şeyi aratıp aynılarını uygulayarak öğrenmeyi deneyebilirsin. Hangi yönetimin daha kolay olduğunu belirlemek sana kalmış. Google'da arama yaparken doğru kelimelerle aradığında bulamayacağın bir içerik yoktur. Yani senden önce mutlaka birileri daha aramıştır ve başkaları da onlara yardım etmek için bir yerlere yazmıştır.

Başarılar dilerim.

Öncelikle alakan ve zaman ayırdığın için teşekkür ederim.
Verdiğin mesaj gayet yerinde ve açıklayıcı oldu.

Ancak sanırım ben tersten gideceğim. (Mesajından sonra bu seçime bu ad verilebilir) Ben sadece hazır temaya foto ve yazı eklemesi yapmak istiyorum. Evet sadece bu ise çok basit zaten diyenbilirsin ancak elimde kaynak sıfır. Neyse daha sonrasında bahsettiğin zorluklar - ayrıntılar karşıma çıktıkça, yapmak ya da değiştirmek istediklerim arttıkça netten - arkadaşlarda sorarak bu açığı da kapatmış olacağımı düşünüyorum.

Ve son olarak photoshop bilgime ve grafiğime çok güveniyorum. Hazır temanın içeriğindeki hazır backgroundlarla aynı isim ve uzantı, pixel vs. kaldıkça içeriğini rahatlıkla değiştirebileceğimi düşünüyorum. Bu da benim için başlangıçta fazlasıyla yeterli olacak.

Sonuç olarak : Wordpress i öğrenebileceğim temelini basitçe anlatan bir kaynak arıyorum... Teşekkürler.

dawnby

🌱Yeni Üye🌱
Öncelikle alakan ve zaman ayırdığın için teşekkür ederim.
Verdiğin mesaj gayet yerinde ve açıklayıcı oldu.

Ancak sanırım ben tersten gideceğim. (Mesajından sonra bu seçime bu ad verilebilir) Ben sadece hazır temaya foto ve yazı eklemesi yapmak istiyorum. Evet sadece bu ise çok basit zaten diyenbilirsin ancak elimde kaynak sıfır. Neyse daha sonrasında bahsettiğin zorluklar - ayrıntılar karşıma çıktıkça, yapmak ya da değiştirmek istediklerim arttıkça netten - arkadaşlarda sorarak bu açığı da kapatmış olacağımı düşünüyorum.

Ve son olarak photoshop bilgime ve grafiğime çok güveniyorum. Hazır temanın içeriğindeki hazır backgroundlarla aynı isim ve uzantı, pixel vs. kaldıkça içeriğini rahatlıkla değiştirebileceğimi düşünüyorum. Bu da benim için başlangıçta fazlasıyla yeterli olacak.

Sonuç olarak : Wordpress i öğrenebileceğim temelini basitçe anlatan bir kaynak arıyorum... Teşekkürler.

Wordpress tarif edilerek biraz zor öğrenilir. Demo sql dosyalı bir tema bul wordpresse aktar sonra değişirmeye başla. Zamanla pratikleşeceksin. Çok zor bir iş değil.

Arama yapman gerekiyor ama wordpress nasıl öğrenilir şeklinde değil. "Wordpress sidebar nasıl sola alınır" şeklinde direk aradığını yazman gerekir. Şu yolu izleyebilirsin.

- Wordpress nasıl kurulur
-- Veri tabanı nasıl oluşturulur (cpanel, paralel vs ne kullanıyosan ona uygun)
- wordpress temaları
- wordpress teması nasıl yüklenir
- sql nasıl wordpresse aktarılır

gibi :)

Aramaktan korkma :)

bahadır

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Teşekkür ederim..
Bulduğum bir kaç derse elbette google - forumlardan destek alacağım.

;) İyi çalışmalar dilerim.