Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

yaşanmış, eğlenceli bir baskı bilmecesi:)

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Ufuk bey, tamamlayıcı ve bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim... Grafik ve baskı dünyasında tecrübenin çok önemli olduğunu düşünüyorum... Bazı sorunlarla karşılaşmadan veya bir şekilde haberdar olmadan bazen o sorun için çözüm üretemeyebiliyorsunuz, sıkışıp kalıyorsunuz maalesef... Nitekim Ambrosia arkadaşımız da geçmişte benzer bir sorunla karşılaşmamış olsaydı, belki de tahmin edemeyecekti... Bu da tecrübenin bir göstergesidir... (Tebrikler arkadaşım)...

Aslında bir olay daha var:) Faydalı olacağını düşünüyorum...

Bir işin baskı onayındayım, iş gece basılıyor, bir makine ustası ve 2 çırak var, işin tasarımı ve renk ayrımını ben yapmıştım, yine CMYK, bir et ürünü etiketi ve yine UV baskı yapan LetterPress bir makinede basılıyor, etiketin bir kısmında 100M ve 100Y den oluşan bir zemin var, normalde bayrak kırmızı çıkması gereken zemin böyle kötü bir turuncu çıkıyor, 1. ünitede M, 2. ünitede Y, 3. ünitede C ve 4. ünitede K var... Magentayı biraz soluk basıyor, sanki klişe boyayı yeterince aktarmıyor gibi, üstüne de sarı basılınca hepten çamur gibi bir renk çıkıyor ortaya... Filmi kontrol ettim, sorun yok, klişeyi kontrol ettim bana göre onda da problem yok ama yine de yeni klişe çektirdim, yine problem aynı... Magenta'nın forsa'sını artırıyoruz olmuyor, boyaları açıyoruz yine olmuyor, 2 saat geçti, çıldıracağım... Teknik olarak böyle kötü bir turuncu çıkmasının imkanı yok... Kan gibi kırmızı olması gerekiyor:) sonunda bulduk:) Hem de o kadar basit bir hata ki.. Peki ne?

Saygılarımla

thematrix

♾️Grafik Gurusu♾️
Böyle bir problemle karşılaşmanıza üzüldüm ama bir yandan da sevindim çok güzel ve bilgilendirici bir konu olmuş paylaşımınız için teşekkürler

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Evet yine can alıcı bir noktaya parmak basılıyor. :) Takipteyim...

takipte olma bence direk olayın içinde ol:) tahmin yürüt

Böyle bir problemle karşılaşmanıza üzüldüm ama bir yandan da sevindim çok güzel ve bilgilendirici bir konu olmuş paylaşımınız için teşekkürler

çok vakit kaybettirmişti ama olayı çözmüş olmanın verdiği haz yeterdi, ayrıca o olayla yeni bir tecrübe edinmiş olduk...

sırada 100M 100Y rengin nasıl kahverengi-turuncu karışımı bir renk çıktığı ile ilgili bilmece var:) buyrun beyin jimnastiğine

saygılarımla

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Boyanın aktarımı sadece forsa ile ilgili değildir.
Boya merdanelerinin bazıları tam aktarım yapmıyor olabilir.
Su merdanesi fazla su veriyor da olabilir. Su merdanesi ayarı üzerinde durulmalı gibi geliyor.

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Boyanın aktarımı sadece forsa ile ilgili değildir.
Boya merdanelerinin bazıları tam aktarım yapmıyor olabilir.
Su merdanesi fazla su veriyor da olabilir. Su merdanesi ayarı üzerinde durulmalı gibi geliyor.

ufuk bey bahsettiğim makine su bazlı baskı yapmıyor, ofset değil, UV bazlı mürekkep kullanıyor... Klişe ile baskı yapıyor...

Söylediğiniz doğru, bazı merdaneler boyayı tam aktarmaz, boya aktaran kazanın üstünde tırnaklar bulunmakta, bunların kısılıp açılmasıyla transfer miktarı ayarlanıyor, ama bu aktarıyor, boyayı aktarmada sorun yok...

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Çırak var işin içinde hemde gece düşünüyorum da uykulu olabilir çocuklar magenta yerine hani olurda pantone bayrak kırmızı koymuş olabilir mi? :rofl:
Bayrak kırmızının üstüna sarı tekrar baskı verirse turuncu ya dönüşür renk.

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Magentaya olurya yanlışlıkla transparan katılmış olabilir mi?

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Klişe tamam, boyalar tamam, basit bir hata..
UV ye dayanıklı olmayan boya kullanımı dicem ama boyalar da tamam diyorsun.
Mangenta UV ye en duyarlı olan renktir bildiğim kadarıyla.

Selim MERCANO

👑Efsanevi Grafiker👑
Klişe tamam, boyalar tamam, basit bir hata..
UV ye dayanıklı olmayan boya kullanımı dicem ama boyalar da tamam diyorsun.
Mangenta UV ye en duyarlı olan renktir bildiğim kadarıyla.

zevkle takip ediyorum merakla bekliyorum cevabı :) ne ögretici bilmeceler hoşuma gitti :) :tongueout:

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
SirOfAngel neredesin, hafta sonu dinlenmem lazım. :rofl:

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
Her ünitenin UV kurutucusu vardır.
Magentanın UV kurutucusu çalışmaz ise kurumadan Yellow ile birleşmesinde ve Yellow ünitesinin kurutucusuyla kurumasında turuncu olma olasılığı az. Ancak Magentanın UV kurutucusu derecesinden daha yoğun kurutma yapıyorsa bu magentanın uçmasına sebep olur.
Normal Ofset boyaların güneş ışığından etkilenip uçtuğu gibi.

İbrahim KOKULU

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
sıralama değişikliği bu kadar bariz bir renk sapmasına neden olmaz