Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

yaşanmış, eğlenceli bir baskı bilmecesi:)

korsanturk

🌱Yeni Üye🌱
Filmle ilgili bir problem gibi görünüyor sanki . Sanki arka plan rengi olarak cyan seçmişsinde bunu filme gönderirken kaldırmışsın gibi geliyor yada filmcin yanlışlıkla kaldırmıştır herneyse, ama bana bide magenta filmi olması lazım gibi görünüyor, dairenin etrafı lacivert değilmi, belkide ekran beni yanıltıyor, zira mesaj yazdığım bilgisayarda tasarım programı vs. yok kontrol edemiyorum .
Saygılarımla

Daha önce yazdığım mesajda cevaba yaklaştığımı düşünüyorum . Hani tam zemin cyan verip üzerine çalışmanı yaptığını düşünmüştüm . Photoshop programını pek bilmiyorum.

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Daha önce yazdığım mesajda cevaba yaklaştığımı düşünüyorum . Hani tam zemin cyan verip üzerine çalışmanı yaptığını düşünmüştüm . Photoshop programını pek bilmiyorum.

Cevabınız tam olarak anlaşılmamıştı:) En azından ben o şekilde anlamadım, ama mantık doğru, zeminde cyan 100 olarak verilmeli

Örtücü renklerle ilgili yeni soruma da cevap gelmemiş henüz

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
bir iş üzerinde 2 örtücü renk varsa bu iki rengi içeren objelerin üstüste geldiği heryerde renklerin birbirini oyması gerekmektedir... fakat eğer bazı yazılar ve objeler altını oyamayacak kadar küçükse buna başka bir uygulama yapılır... resimde iki örtücü renk birbirinin üzerinde kullanılmış... burada renklerden birini baskı sıralamasında en son üniteye alıp overprint uygulamak gerekmekte, burada ünite sıralaması çok önemlidir... Altın yaldız olan küçük "grafikerler.net" yazılarını oyma şansınız pek yoktur, baskıda oturtmak pek mümkün olmaz... dolayısıyla tüm altın yaldız objeleri overprint haline getirmek gerekmekte...

picture6da1.png

Not: Buradaki Altın yaldız boyadır, Sözkonusu Altın Varak (Gold-Hot Foil) olursa uygulama farklı olur...

sawet

🏅Acemi Tasarımcı🏅
:clapping::clapping::clapping::clapping:

teşekkürler çok faydalı bilmeceler bunlar konuya biraz geç kalmışım ama güzel bi konu olmuş..

ersintambova

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ya arkadaşım hem bu işten anlamıyor sun hemde yorum yapıyorsun orada arkadaş letterpress sistemden bahsediyor sen su merdanesi diyorsun herneyse.burada birkaç ihtimal var. uv lerde problem varsa yani kurutma yapmıyorsa m diğer rengin içine gömülüyor olabilir artı üzerindeki zeminde black da varsa kahverengine dönüyordur yyada şu olabilir m nin bulunduğu ünitenin merdane kenarlarından yaz sızması yaşanmış olabilir ama olayı takip etmeden karar vermek zor neredeyse kullanmadığım letterpress sistemde baskı yapan makina kalmadı.

h_halil

🌱Yeni Üye🌱
hocam sorunu çözmek için sanırım c kanalını yerine k kanalı kullanılsa sorun çözülür gibi

ersintambova

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
cyan basan üniteden sonraki uv lamp kurutmuyor mu??

ersintambova

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ya yine kızacaksınız :) şimdide ben sormak istiyorum bu baskıyı yapan arkadş ustamıydı ve ustaysa böyle bir hatayı nasıl yaptı yaptıysa dahi nasıl problemi bulmak için başa dönüp işlem yinelemesi yapmadı tekrar aynı hayatı yaptıysa bile kros ları nasıl bakıp bu hatayı göremedi işin en can alıcı kızmıda bu siz grafikersiniz baskıda olan bir problemi nasıl olduda grafiker olan kişiye gidip danıştı . işte nasıl diyorsam point kullanıp grafikerim diye gezenler varsa böyle baskı op larıda var. üzücü

ALOR

🌟Usta Tasarımcı🌟
Bu güzel bilgi paylaşımı için teşekkür ediyorum.

bay-jjj

🌱Yeni Üye🌱
trikromi baskı yapıyorsunuz sıralamanız
k-c-m-y standrt budur
ölesine yazıorum açıkçası üzerinde fazla düşünmedim ama
k-m-c-y denediniz mi ? ;)

wish

🏅Acemi Tasarımcı🏅
verrilen cevapları hiç okumadan yorum yapıyorum.sonra cevaba bakıcam.
zaten mor elde etmek için magenta %100 kullanılır cyan ise daha düşük % 50-60 arası renge göre değişir...Bu işte ise renkler tam tersi verilmiş. %100 mavi üzerinden mor yakalanamaz.

grafi_kir

🌱Yeni Üye🌱
ya bı tez odevım var bana yardımcı olurmusunuzz??? ofset baskıda yapılan hatalar var cozum yolları hakkında bılgı verebılırmısınız cokk acıll... sımdıden teskkrlerr

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
kalıplar ters bağlanmıştır..

whampir19

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
kalıpları yanlış bağlamışşınız 100 cyan 70 magenta laciveerti verir ama 70 cyan 100magenta moru çözmek çokta zor değil

beyazajans

🏅Acemi Tasarımcı🏅
wish arkadaşımın dediği gibi
wish arkadaşımın dediği gibiverrilen cevapları hiç okumadan yorum yapıyorum.sonra cevaba bakıcam.
zaten mor elde etmek için magenta %100 kullanılır cyan ise daha düşük % 50-60 arası renge göre değişir...Bu işte ise renkler tam tersi verilmiş. %100 mavi üzerinden mor yakalanamaz.
ve zaten whampir19 unda
kalıpları yanlış bağlamışşınız 100 cyan 70 magenta laciveerti verir ama 70 cyan 100magenta moru çözmek çokta zor değil
dediği gibi bunu bilemeyecek yok zaten
basit bir grafik veya usta hatası
çözmeside zor değil :)

iyi çalışmalar arkadaşlarım ;)