Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Yeni Başlayan Birinden Kalıba İş Göndermesini Beklemek Doğru mu?

Canbeerk

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.canberkgenc.com.tr
Merhaba,

Sektöre henüz yeni giriş yapmış birisiyim. grafikerler.net in sosyal medya sayfasında iş arayışıma yönelik post paylaşarak iş buldum. Tarafıma yapılan iş tekliflerinden; kutu, ambalaj üzerine çalışan bir matbaayı tercih ederek işe başladım.

İşe girerken; basılı işler yapmadığımı, matbaada işlerin nasıl yürüdüğünü bilmediğimi,
sadece program kullanımı ve tasarım yönünden kendimi geliştirdiğimi, çeşitli kurslar aldığımı, işi öğrenmeye hevesli olduğumu belirttim. İşverenle bu konuları konuştuktan sonra işe başladım. Anlayışla karşıladılar.

İşe girdikten sonra grafik departmanında bir kişi olduğunu öğrendim. Grafik departmanının sorumlusu, işletmeden tecrübeli, kalıba iş gönderecek, renkleri, matbaayı, kalıpları bilen birini istemiş. İşletme de onun talebini geri çevirerek, hevesli olmam dolayısı ile beni tercih etmiş ve o kişiden bana işi öğretmesini istemiş.
Bu yüzden grafik departmanındaki kişi bana işi öğretmek hiç istemedi. Grafik departmanındaki kişi dekupe gibi basit işleri bile kendi yaparak, beni orda işlevsiz göstermeye çalıştı. Bu duruma dayamayarak bir ayı tamamlamadan istifa ettim.

Sizce matbaada yardımcı grafiker olarak işe yeni girmiş bir kimse ne kadar süre zarfında kalıba iş gönderecek yetkinliğe sahip olur? Bir haftada, on günde olabilecek bir şey midir? İnanın bir yerde hata mı yaptım diye kara kara düşünür oldum.

Saygılar sunarım.

Benzer konular

Value

Hasta la vista
👑Efsanevi Grafiker👑
Selam Can (Can diyebilirim di mi. Teşekkürler.)
Hemen bayrağı çekmişsin yahu, Benim fikrim bir işi başarmak ve gerçekten öğrenmek istiyorsan yılmadan üstüne gitmelisin.
Mobbing uygulanmayan bi yer varsa gösterin ben de bileyim. Artık bir çok çalışan bunu ahlak edindi. Bana kalırsa karakter bozukluğu her neyse.
Genelde iş verenler tecrübesi olmayandan her zaman faydalanmak ister. Ücretini tam ödemez veya gereksinimlerini karşılamaz vs. senin bu işte çalışıyor olman bir bakıma özellikle tecrübe edinmen için iyi bir fırsatmış. Doğru bir psikolojik yönetimle mobbingin üsteisnden gelebilirdin. Günün sonunda iş tecrüben olurdu. Sağlık olsun.
İşi öğrenmeye gelirsek bunun bir zaman dilimi var mı ki? Senin kavrama yeteneğine göre bu değişiklik gösterir.
Tavsiyem fırsatları kaçırmaman. işi öğrenme odaklı ol, algılarını açık tut.
Mobbing seni yıldırmasın. Bu konuda umursamaz ol. Hedef odaklı ol.

Yeni başlangıçlarda bayrağı biraz geride tut derim ;) Başarılar.

KingsMan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Merhaba,

Sektöre henüz yeni giriş yapmış birisiyim. grafikerler.net in sosyal medya sayfasında iş arayışıma yönelik post paylaşarak iş buldum. Tarafıma yapılan iş tekliflerinden; kutu, ambalaj üzerine çalışan bir matbaayı tercih ederek işe başladım.

İşe girerken; basılı işler yapmadığımı, matbaada işlerin nasıl yürüdüğünü bilmediğimi,
sadece program kullanımı ve tasarım yönünden kendimi geliştirdiğimi, çeşitli kurslar aldığımı, işi öğrenmeye hevesli olduğumu belirttim. İşverenle bu konuları konuştuktan sonra işe başladım. Anlayışla karşıladılar.

İşe girdikten sonra grafik departmanında bir kişi olduğunu öğrendim. Grafik departmanının sorumlusu, işletmeden tecrübeli, kalıba iş gönderecek, renkleri, matbaayı, kalıpları bilen birini istemiş. İşletme de onun talebini geri çevirerek, hevesli olmam dolayısı ile beni tercih etmiş ve o kişiden bana işi öğretmesini istemiş.
Bu yüzden grafik departmanındaki kişi bana işi öğretmek hiç istemedi. Grafik departmanındaki kişi dekupe gibi basit işleri bile kendi yaparak, beni orda işlevsiz göstermeye çalıştı. Bu duruma dayamayarak bir ayı tamamlamadan istifa ettim.

Sizce matbaada yardımcı grafiker olarak işe yeni girmiş bir kimse ne kadar süre zarfında kalıba iş gönderecek yetkinliğe sahip olur? Bir haftada, on günde olabilecek bir şey midir? İnanın bir yerde hata mı yaptım diye kara kara düşünür oldum.

Saygılar sunarım.

Malesef Türkiye piyasası özellikle bu sektör için biraz sıkıntılı ancak bende @Value 'ye kesinlikle katılıyorum. Sonuçta başladığın bir işte iş yerinin ve senin işe alışman için benim bildiğim kadarıyla yasalarca belirlenmiş bir süre var 3 ay. Orada çalışan sorumlu kişinin işlerininde nasıl yürüdüğünü gözlemleseydiniz biraz daha iyi olurdu. Şimdi acil hemen yapılması gereken işler geliyorsa önüne bu noktada tecrübesizdense tecrübeli olanın hemen o işi bitirmesi gerekebiliyor. Siz sadece bir süre sabredip, grafik sorumlusu ve varsa diğer yöneticilerinize yeteneklerinizi gösterebileceğiniz alanda gerek youtube'dan gerekse udemy'den eğitimler alarak örnekler çıkarmanız gerekirdi ve o 3 ay sonrasında görecektinizki çok olmasada artık sizede görevler gelmeye başlamış. Tabi bu noktada da ofis boy olmamaya yada göreviniz olmayan işler yapmamaya dikkat etmelisiniz, sonra bi bakmışsınız saçma sapan işlerle uğraşıp birde gereksiz görünen eleman olmuşsunuz.

Aslında burada derin felsefe var ama uzatmayayım. Hakkınızda hayırlısı olmuştur, emin olun! ;):)

Canbeerk

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.canberkgenc.com.tr
Değerli yorumlarınız için sn. Value ve sn. KingsMan çok teşekkürler!

Sıkıntı şuydu aslında; grafik departmanındaki sorumlu kişi işverenden tecrübeli birini istemiş, işverende beni istihdam etti. O da sözünün dikkate alınmadığı düşüncesi ile öfkesini benden çıkardı. Fakat iyi bir insan olduğu için bunu somurtarak değil de kendince mobbing uygulayarak gerçekleştirdi.
Grafik departmanındaki kişinin tüm gün bana hiç iş vermediği zamanlar oldu. Düşünsenize patronunuz geliyor ve sizi hiçbir şey yapmıyorken görüyor! Bu çok kötü bir durum. Bu kişi dekupeyi bile zaman kaybı olduğunu bile bile kendi yapıyordu. Sırf ben işlevsiz görüneyim diye.

Grafik departmanındaki sorumlu kişi tecrübeli birini istediğini ve işverenin beni istihdam ettiğini, tecrübeli biriyle çalışmaya ihtiyacı olduğunu söyledikten sonra ise istifa etme kararı aldım. Fakat bunu işverene doğrudan anlatmadan, dedikodu yapmadan, kimseyi birbirine düşman etmeden yaptım.

Bu olaydan sonra ise ciddi anlamda özgüvenim kırıldı. Mesleğe nasıl, ne şekilde devam edeceğim bilmiyorum inanın...
Yabancı dilim var. Aylardır adobe suite üzerine yüzyüze kurslar, udemy kursları aldım. Onlarca tutorial izledim. Boş zamanlarımda instagramda değil pinterestte gezinerek vaktimi değerlendirdim. Karşılaştığım ilk iş tecrübeme bakın :)

KingsMan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Değerli yorumlarınız için sn. Value ve sn. KingsMan çok teşekkürler!

Sıkıntı şuydu aslında; grafik departmanındaki sorumlu kişi işverenden tecrübeli birini istemiş, işverende beni istihdam etti. O da sözünün dikkate alınmadığı düşüncesi ile öfkesini benden çıkardı. Fakat iyi bir insan olduğu için bunu somurtarak değil de kendince mobbing uygulayarak gerçekleştirdi.
Grafik departmanındaki kişinin tüm gün bana hiç iş vermediği zamanlar oldu. Düşünsenize patronunuz geliyor ve sizi hiçbir şey yapmıyorken görüyor! Bu çok kötü bir durum. Bu kişi dekupeyi bile zaman kaybı olduğunu bile bile kendi yapıyordu. Sırf ben işlevsiz görüneyim diye.

Grafik departmanındaki sorumlu kişi tecrübeli birini istediğini ve işverenin beni istihdam ettiğini, tecrübeli biriyle çalışmaya ihtiyacı olduğunu söyledikten sonra ise istifa etme kararı aldım. Fakat bunu işverene doğrudan anlatmadan, dedikodu yapmadan, kimseyi birbirine düşman etmeden yaptım.

Bu olaydan sonra ise ciddi anlamda özgüvenim kırıldı. Mesleğe nasıl, ne şekilde devam edeceğim bilmiyorum inanın...
Yabancı dilim var. Aylardır adobe suite üzerine yüzyüze kurslar, udemy kursları aldım. Onlarca tutorial izledim. Boş zamanlarımda instagramda değil pinterestte gezinerek vaktimi değerlendirdim. Karşılaştığım ilk iş tecrübeme bakın :)
İş hayatı böyle, ne kadar kırılgan olursan o kadar çabuk kaybedersin. Zamanla daha farklı iş tecrübeleri yaşayarakta bunu göreceksin bence. Umarım kötülerden fazla iyi tecrübelerin olur. Keşke sorumluya direk konuyu açsaydın oda bu konuda kendini toplayabilir veya mantıklı bi açıklama yapabilirdi. Neyse iş hayatına özellikle yeni giriyorsanız unutmayın, tecrübe zamanla, bazen neden veya neyi bile yaptığını bilmeden yapılarak ayrıca bir takım işyeri, çalışan, yönetici, maaş sıkıntıları çekilerek kazanılıyor. Üzücü ama öyle:)