Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Yeni mezunların derdi "TECRÜBE"

immortale

🌟Usta Tasarımcı🌟
Grafik...
3 sene Lise'de, 2 sene Yüksekokul'da, hatta 3 ay da kursta bu mesleğin eğitimini aldım.. Toplam 5 yıllık Grafik eğitiminden sonra mezun oldum. Stajımı da yaptım, kendimi daha fazla geliştirmek için ücret talep etmeden dönemsel olarakta çalıştım..

Fakat "işsizim".

Başvuru yaptığım bir çok yer stajer amaçlı çağırıyor ama ben artık ÇALIŞMAK İSTİYORUM!

Başvuru yapmak için açtığım her sayfada "3 yıl tecrübe", "5 yıl tecrübe"...

Ne olacak bu yeni mezunların hali?

Okulum biteli 2 sene oldu ve hala işsizim..
Bu meslekte umudumu, hevesimi, inancımı kaybetmeye başlıyorum.

derya.grfkr

🏅Acemi Tasarımcı🏅
neler çektiğini biliyorum 1 yıl bende az sürünmedim nerden mezunsun bile demediler bana tecrübe ne dediler...
ama şimdi anlıyorum tecrübe istemedekte haklılarmış okulda öğretmedikleri o kadar çok şey varmış ki bu meslekte...

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Aslında tecrübeden kasıt şudur..Verilen bir işi baştan sonuna kadar götürebilmektir. Kesim payları, taşırmalar, montaj, convert, film veya ctp kontrol, montaja göre baskı hesabı..Ve daha bir çok şey. Okullu olmak tabiki herzaman artı olmanı sağlar ama sektörde 2-3 aylık kurslarla bu mesleği baltalayan çok kişi bulunmakta. Çalışma prensipleri ucuza maliyet ve ucuza işçilikle sınırlandırılmaktadır. Artık yeni nesilin ani bir kararla ben grafiker olucam oley demesiyle açılan kurslardan çıkan elemanların bir çoğu iş bulabilmek ama cıyla asgari ücretin dahi altında çalışıp bu işi ehliyle yapmak isteyenlere her zaman balta vurmuşlardır. Tasarımlarda hazır vektörel kullanan, plugin ve template uygulamalarda bulunanlar oldukça bu işi çevrenizi kullanarak yapmanızda fayda var. Freelance belirli bir zaman diliminde size takviye olabilir.

Ama bu zaman zarfında sizinde yapmanız gereken şey, bolca araştırmak. Uygulamak ve çözümlemektir.

larana

🏆Pro Tasarımcı🏆
Kesinlikle altı çizilmesi gereken bir konu. Ben mezun olduktan sonra tam 6 ay iş aradıım. İşveren kendine göre haklı olabilir ama yeni mezun bir insana şans verilmezse nasıl şu meşhur "deneyim sahibi" biri olunabilir ki??!
6 ayın sonunda etilerde ünlü markalarla çalışan bir reklam ajansına cv yolladım. Şansa bakın ki beni aradılar. Gittim görüşmeye. Direkt ajansın patronuyla görüştüm ve dedim ki: "Lütfen izin verin burada çalışayım. Yeni mezunum ve kimse bana iş vermiyor. Kimse bana iş vermezse nasıl deneyim sahibi olabilirim ki?! Sizden para falan istemiyorum. Sadece deneyim sahibi olmak ve işi öğrenmek istiyorum." dedim. Canım patronum bana gülümsedi, belki de o esnada kendi öğrencilik yıllarını hatırlamıştır kim bilir? "Tamam" dedi. "Seni işe alıyorum. Yalnız öyle maaşsız olmaz, en azından yol paranı vereyim." dedi. ve ben tam 200 TL ile işe başladım yıllar önce. Sonrada gerçekten çok başarılı oldum..Gece yarılarına kadar çalıştım. Herkes gidiyordu evine ben şirkette programlara çalışıyordum, tasarımlar yapıyordum...1 sene içinde tam 3 kere zam aldım ve oradan ayrıldığımda Grafik/Web Tasarımcısı ünvanını almıştım..

Sana tavsiyem asla yılma ve istersen benim taktiğimi uygula ;)

immortale

🌟Usta Tasarımcı🌟
Kesinlikle altı çizilmesi gereken bir konu. Ben mezun olduktan sonra tam 6 ay iş aradıım. İşveren kendine göre haklı olabilir ama yeni mezun bir insana şans verilmezse nasıl şu meşhur "deneyim sahibi" biri olunabilir ki??!
6 ayın sonunda etilerde ünlü markalarla çalışan bir reklam ajansına cv yolladım. Şansa bakın ki beni aradılar. Gittim görüşmeye. Direkt ajansın patronuyla görüştüm ve dedim ki: "Lütfen izin verin burada çalışayım. Yeni mezunum ve kimse bana iş vermiyor. Kimse bana iş vermezse nasıl deneyim sahibi olabilirim ki?! Sizden para falan istemiyorum. Sadece deneyim sahibi olmak ve işi öğrenmek istiyorum." dedim. Canım patronum bana gülümsedi, belki de o esnada kendi öğrencilik yıllarını hatırlamıştır kim bilir? "Tamam" dedi. "Seni işe alıyorum. Yalnız öyle maaşsız olmaz, en azından yol paranı vereyim." dedi. ve ben tam 200 TL ile işe başladım yıllar önce. Sonrada gerçekten çok başarılı oldum..Gece yarılarına kadar çalıştım. Herkes gidiyordu evine ben şirkette programlara çalışıyordum, tasarımlar yapıyordum...1 sene içinde tam 3 kere zam aldım ve oradan ayrıldığımda Grafik/Web Tasarımcısı ünvanını almıştım..

Sana tavsiyem asla yılma ve istersen benim taktiğimi uygula ;)

çok teşekkür ederim Larana.
Gerçekten çok şanslıymışsınız. Umarım bir gün benim de aynı şans yüzüme güler.
Para talep etmeden dönemsel olarak grafikerlik yaptım tabi bu da onların işine geldi, ne yazıkki "parasız olmaz" diyen bir patron çıkmadı henüz karşıma :(
Başka bir yere daha aynı şekilde işi öğrenmek için ücretsiz çalışmayı talep etmiştim, "ben hiç para vermeden birini yanımda çalıştıramam en azından yolunu karşılamam gerekir, bunu da şu an için karşılayamam" dedi... Bu en enteresanı :) bunlar dışında yaptığım başvurular da ya hiç geri dönmedi, ya da tecrübe istediler... Şans diyorum.

immortale

🌟Usta Tasarımcı🌟
Yazamadan edemedim,

Bugün bir iş görüşmesine gittim, sektör " tekstil ".
İş veren ya "grafiker" ne iş yapar bunu bilmiyor, ya da ne aradığını bilmiyor..
Uzunca bir muhabbetten sonra iş verenin aslında bir desinatör aradığı bilincine vardım :S
Photoshop'ta "multichannel" modunda bir çalışma açtı, morlu mavili bir kumaş desen çalışması... Sonra da bu çalışmanın renklerini değiştirmemi istedi ancak çalışmanın modundan dolayı rengi değiştiremedim ve aldığım tepki: " sen photoshop kullanmayı bildiğine emin misin" oldu :crying: Sanki ben şu ana kadar photoshop hiç kullanmamışım gibi tepkiler...Baskılık işler yaptığımı ve CMYK olarak çalıştığımı söylediğim halde, afedersiniz iyice salak muamelesi yaptıktan sonra önüme bir kağıt getirdi ve kağıttaki soruları görünce şaka yaptığını düşündüm :S

Kağıtta bulunan soruları aynen sıralıyorum:

1) 1 metre kaç cm'dir?
2) 1 cm kaç metredir? ( aklınca yanıltacak.....)
3) Türkiyenin komşularını sıralayın.
4) 60 cm boyundaki bir t-shirt'ü yıkadınız ve 4 cm kısaldı..Buna %de kaç çekti diyebiliriz?
5) En zayıf noktanız.

gibiiiiii enteresan bir sınava tabii tutuldum.. Son olarakta cv' me bakarak " Bu cv ile birşey olamazsın" dedi:crying:

Çıktığımda gözlerim dolmuştu bir süre kendime gelemedim....

Mesleğimde bütün çalışmalarımı severek yaptım.. Ama yavaş yavaş inancımı yitiyorum. Heleki bugünden sonra kolay kolay kendime gelemem....

larana

🏆Pro Tasarımcı🏆
Sustun mu yani? Ah! o densiz bana denk gelecekti ki! neye uğradığını şaşırtırım adama alimallah! inanılmaz sinirlendim şimdi hadsize!

Neden sustun?
Aynen şunları söyleyecektin:

" Birader! sen kiiiiiiiiim beni, işimle ilgili eğitime tabi tutmak kim? Kim bilir hangi torpille buralara geldin de bana ahkam kesiyosun! Madem o kadar anlıyosun say lan bana ana renkleri, ara renkleri? Ama sen renkleri biliyo musun? Ya da renk nedir biliyo musun?
Senin aradığın "Teknik Grafiker" hödük! Ben Grafik Tasarımcıyım. Önce aralarındaki farkı öğren sonra iş için adam ara!
(Sorular kısmı için ise şu:))
Lan zibidi! sen bu sorulara çok çalıştın mı? Sen bırak santimi mantimi, komşuyu falan da bu kadar soru çözmeye meraklıysan buyur ÖSS soruları çözelim! Zira bu sorular Ana okulundan kalma!
Ve
En zayıf noktama gelince; Senin gibi boynuna kravat takıp ben adamım görüntüsü veren tiplerle muhatap olduğumda kaşıntı tutuyor!
Ben bu cv'yi elbette geliştiririm, iyileştiririm. Ama sen kazık kadar adam olmuşsun, hödük kalmışsın! bu saatten sonra da değişmen imkansız!"

Oh bee! rahatladım! :) Eşek tepmişe çevirmek lazım böylelerini...Bir çok yeri sansürledim ya neyse...:)
Kusura bakmayın arkadaşlar bazı argo kelimeler kullandım ama haketmemiş mi ya D.......ma!?

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Sustun mu yani? Ah! o densiz bana denk gelecekti ki! neye uğradığını şaşırtırım adama alimallah! inanılmaz sinirlendim şimdi hadsize!

Neden sustun?
Aynen şunları söyleyecektin:

" Birader! sen kiiiiiiiiim beni, işimle ilgili eğitime tabi tutmak kim? Kim bilir hangi torpille buralara geldin de bana ahkam kesiyosun! Madem o kadar anlıyosun say lan bana ana renkleri, ara renkleri? Ama sen renkleri biliyo musun? Ya da renk nedir biliyo musun?
Senin aradığın "Teknik Grafiker" hödük! Ben Grafik Tasarımcıyım. Önce aralarındaki farkı öğren sonra iş için adam ara!
(Sorular kısmı için ise şu:))
Lan zibidi! sen bu sorulara çok çalıştın mı? Sen bırak santimi mantimi, komşuyu falan da bu kadar soru çözmeye meraklıysan buyur ÖSS soruları çözelim! Zira bu sorular Ana okulundan kalma!
Ve
En zayıf noktama gelince; Senin gibi boynuna kravat takıp ben adamım görüntüsü veren tiplerle muhatap olduğumda kaşıntı tutuyor!
Ben bu cv'yi elbette geliştiririm, iyileştiririm. Ama sen kazık kadar adam olmuşsun, hödük kalmışsın! bu saatten sonra da değişmen imkansız!"

Oh bee! rahatladım! :) Eşek tepmişe çevirmek lazım böylelerini...Bir çok yeri sansürledim ya neyse...:)
Kusura bakmayın arkadaşlar bazı argo kelimeler kullandım ama haketmemiş mi ya D.......ma!?

Meğer bayanlardan da ne külhanbeyi çıkıyormuş:rofl:

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
Densizlikten başka birşey değil :S
Keşke susmasaydınız :S

immortale

🌟Usta Tasarımcı🌟
Ne yazıkki pek dişli değilim böyle durumlarda :S Yani hiç böyle bir görüşme yapmamıştım ve bir anda kağıt koydu önüme,onu sordu bunu sordu ve öyle ağzı kalabalık ki size laf bile bırakmıyor.Sudan çıkmış balığa döndüm bir an ne olduğunu şaşırdım. Adam öyle laf kalabalığı yaptı ki ben yaptığım işi bile anlatamadım. "Yanımda çalışmalarımı getirdim bir bakın isterseniz" diyebildim bir ara..Gerek bile duymadı.. Adamın amacını anlamadım, ezip gönderdi resmen. Hala kendimde değilim desem yeridir.

"Larana" bu arada çok güzel söyledin inan.. Keşke o an bunları ifade edebilseydim ama bırak bunca lafı etmeyi, tek kelime bile ettirmedi bana..Sadece dinleyebildim:crying:

larana

🏆Pro Tasarımcı🏆
Buradaki çıkışınız artı başka bir konudaki yorumunuzu eleştirmeme verdiğiniz tepkiden korktum.Dediğiniz kadar varmışsınız.

Aman efendim ne haddime çıkışmak falan? burada istisnai bir durum sözkonusu. Burada çıkışmamak elde mi? :emo1:

Büşra Giritoğlu

♾️Grafik Gurusu♾️
Ne yazıkki pek dişli değilim böyle durumlarda :S Yani hiç böyle bir görüşme yapmamıştım ve bir anda kağıt koydu önüme,onu sordu bunu sordu ve öyle ağzı kalabalık ki size laf bile bırakmıyor.Sudan çıkmış balığa döndüm bir an ne olduğunu şaşırdım. Adam öyle laf kalabalığı yaptı ki ben yaptığım işi bile anlatamadım. "Yanımda çalışmalarımı getirdim bir bakın isterseniz" diyebildim bir ara..Gerek bile duymadı.. Adamın amacını anlamadım, ezip gönderdi resmen. Hala kendimde değilim desem yeridir.

"Larana" bu arada çok güzel söyledin inan.. Keşke o an bunları ifade edebilseydim ama bırak bunca lafı etmeyi, tek kelime bile ettirmedi bana..Sadece dinleyebildim:crying:

deneyim konusunda çok haklısın bende çalıştığım halde bundan yakınıyorum ama şunuda öğrendimki bu meslekte dişli olmadanda biryere gelinmiyor. gerektiğinde çemkirmesini bilmek lazım karşındakide sonuçta etten kemikten insan susacak bir durum yok bunu hiç unutma.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
e bi süre karın toklıuğuna şamar oğlanı vazifesi göreceksiniz, öyle birincilikle falan bitirmediyseniz okulu,

türkiyenin makus kaderi bu :/

ulsss

🌱Yeni Üye🌱
yani mezun olan bi arkadsı işe aldık gayette güzel şartlarda fakat verin 0 okul yetersiz sanırım iş veren olarak zor durumda kaldım ne yapmama gerek bilmiyorum işdende cıkarmak istemiyorum sonuçta deneyim kazanması lazım bir yerlerden başlaması lazım
düşünüyorum . allah bana akıl fikir versin

tgc

🌱Yeni Üye🌱
Grafik...
3 sene Lise'de, 2 sene Yüksekokul'da, hatta 3 ay da kursta bu mesleğin eğitimini aldım.. Toplam 5 yıllık Grafik eğitiminden sonra mezun oldum. Stajımı da yaptım, kendimi daha fazla geliştirmek için ücret talep etmeden dönemsel olarakta çalıştım..

Fakat "işsizim".

Başvuru yaptığım bir çok yer stajer amaçlı çağırıyor ama ben artık ÇALIŞMAK İSTİYORUM!

Başvuru yapmak için açtığım her sayfada "3 yıl tecrübe", "5 yıl tecrübe"...

Ne olacak bu yeni mezunların hali?

Okulum biteli 2 sene oldu ve hala işsizim..
Bu meslekte umudumu, hevesimi, inancımı kaybetmeye başlıyorum.

Immortale'a kesinlikle katılıyorum. Bende şuanda maalesefki işsizim sebebide aynı "deneyim sahibi olmadığım için" !!:sadsmile:

İş görüşmesine çağırıyorlar,form doldurtuyorlar.. ve sonrası? Sonrası malum canım "biz sizi arıycaz" :) alıştık artık!
Hoş,ne olumlu ne olumsuz bir cevap hiç birşey yok maalesef..
Kişinin yerinde ben olsaydım,önceden yapmış olduğu çalışmaları getirmesini,oda yetmiyorsa oturturdum masaya programı açıp o an itibariyle herhangi bir konu söyleyip bir çalışma yapmasını isterdim.. Sonuç itibariyle cevher var mı yok mu anlamış olurdum.

Kişiye şans tanılmadığı müddetce deneyim sahibi olabilir mi? Bu nereye kadar böyle devam edecek?! Bilemiyorum! :sadsmile:

Saygılar..

mavireklam48

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadasım siz orada işsiz bizde grafiker bulamıyoruz.ne olacak bu halimiz.bence
para kazanmak için sıcak yataktan ayrılmamakmı lazım.yada para sadece ankara ist izmirdemi .zor zor zor

b_bilge

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
ozturksaliha.blogspot.com
immortale başına gelen saçmalığa üzüldüm doğrusu. bu piyasada çiğ insan çok fazla maalesef, sana efelik adamlık taslamaya çalışmış.. sorsaydın neyi ispat etmeye çalıştığını keşke :)

bazıları böyle biraz yumuşak başlı insan buldular mı tepesine tünerler.. kişiliksizliklerinin intikamını alırlar akılları sıra.. benden sana abla tavsiyesi(nacizane) bu tarz insanlarla fazla muhatab olmamaya bak. baktın saçmalamaya başladı kalk git.. ;)

Ama altı yıllık grafiker olarak şunu da söylemeliyim ki ileride de tecrüben birçok firmaya fazla gelecek..

tecrübe ile sabit :)

immortale

🌟Usta Tasarımcı🌟
Teşekkürler arkadaşlar, Teşekkürler bilge..

Muhakkak iş verenler için de kolay bir seçim değildir yeni mezun çalıştırmak.. Fakat bütün yeni mezunların başarısı aynı seviyede olmayacaktır.Kısa bir süre denerler ve değerlendirebilirler diye düşünüyorum. Mesleğinde bir yetersizlik varsa sadece harçlık verilerekte yetiştirilebilir.. Ben kendime güveniyorum fakat işverene "yeni mezunum" deyince şöyle bir duruyorlar.. Aslında yeni mezun da değilim işin doğrusu :) 2 sene önce bitti okulum ve 2 senedir bu sebepten dolayı işsizim..

Sonuç: Mesleğimin haricinde her işi arıyorum şu anda....