Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Yeter artık!... Türkçe Türkçe'dir!...

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
........Yeni bir yazım dili türettik sonunda!..

........Yeni türettiğimiz ve daha tüketmeden yine yenisi ürettiğimiz onca saçma şeylerin yanına hiç olmadık bir sebeple birde yeni yazım dili türettik..

........2009'un son aylarına geldimiğimiz bu günlerde biz sevgili gençler artık yozlaşmanın sınırları aşmış bulunmaktayız; giyim tarzı, müzik tarzı, kültür, gelenek, örf, adet derken sonunda çok değerli bir şeyimizi daha TÜRKÇE mizi yozlaştırmış, katletmiş bulunmaktayız. Hadi diyelim değişen zaman, gelişen insan ve normal olarak tükenen, değişen kültürler davranışlar normal, hadi diyelim avrupai yaşam, hadi diyelim farklı milletlerin kültürel sentezi... Peki ya DİL? HAYIR!.. HAYIR!.. HAYIR!.. asla kabul edilemiyecek bir yozlaşmanın eşiğini geçip dibine vurmuş bulunmaktayız, forumlarda, mesajlarda yazdığımız şeylerin anlamsızlığından öte iletilerimizi bir garip şekil içinde sunmaya başladık birbirimize ve adına "EMO" dedik, "CON CON" dedik "COOL" olmak dedik.

........Ben demiyorum DİL'imize yeni kelimeler girmesin diye, ve yine ben ısrar etmiyorum TÜRKÇE'nni tüm kurallarına uyun diye, elbette bu yazıda dahil bir çok noktalama ve birçok yazım yanlışı yapılmış olabilir fakat! bilerek ve isteyerek kelimelerle oynamak, çekiştirmek, alfabemizde olmayan harfleri kullanmak, yanlızca yozlaşmış bir toplumun yozlaşmış beyinleriyle yapılacak bir hatadır.

........Artık yeter! diyorum ve

........"oii choq tatlı cıkms yha" - "güsel bir gündü" - "HayaTım PerfeCtO OlmushuN. Nie Bu KADar taTlısın Ky Number=1...SheKyll" gibi saçma sapan yazım şeklinden vaz geçin, illa ben farklı olacağım, farklı dilde yazacağım diyorsanız ÇİN'ce öğrenin Almanca öğrenin bir LİSAN bir İNSAN dır, peki anlamsız ve anlaşılmaz bir şekilde TÜRKÇE'yi katletmek?...

Onur KARADAĞLI
17 Eylül 2009

Son düzenleme:

tuNc

🏆Pro Tasarımcı🏆
Söylediklerinin tamamında haklısın...

Türkçemiz kimliğimizdir ve sahip çıkmalıyız.

Farklı olmak adına türkçeyi katledenlere artık bi dur demenin zamanı çoktan gelmişti zaten yüreğine sağlık :)

mengeser

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba Onur Bey...
Haklı bir serzenişle birlikte konuyu kafe bölümünde açmışsınız.
Maalesef ki, konu hakkında söylenecek o kadar çok şey var ki...
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dilimize yerleşen kelimeler gibi.
Örneğin bazı platformlarda "çet dili" ve "msn dili" vardır gibi tartışamlara bile gitmiş...
Gençlerimiz "msn" ya da "çet" yaparken öyle anlamsız kelimler kullanıyorlar ki,
anlayana aşkolsun.
Türkçemiz yazıldığı gibi okunur, okunduğu gibi yazılır. Zamanla telaffuz ettiğimiz gibi yazmaya kalkarsak... İnanın on sene sonrasını bile düşünmek istemiyorum.
Bir de aklıma gelmişken söyleyeyim, bir iletişim kurumumuz kelime içerisinde sesli harfleri atacak kadar ileri gitmiş, bunla ilgili bir sms sözlüğü bile yayınlamıştı.
Ve düşünebiliyor musunuz? TDK (Türk Dil Kurumu) ses bile çıkarmamıştı...
Çok yazık çoook.

damla1

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Çok haklısın Onur dilimize sahip çıkmalıyız.Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalı en azından forum içerisende duyarlı davranıp saçma sapan yazım şeklini aramızda çürütmeliyiz...Teşekkürler...

mengeser

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Konu Türkçe olunca kafede konu açılması bile farketmemiş...
Sağlık olsun... iş BAŞa düştü anlaşılan. :)

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Konu Türkçe olunca kafede konu açılması bile farketmemiş...
Sağlık olsun... iş BAŞa düştü anlaşılan. :)

İşte!!.. Bu söze aslında bu konu kilitlenmeli ama neyse... Belki yorum yazmıyorlardırda sadece okuyorlardır, bu da bir şey değilmi?

a.g.s.l

👑Efsanevi Grafiker👑
Türkçemiz kimliğimizdir ve sahip çıkmalıyız.

Son zamanlarda anlamını bilmediğimiz,o kadar gereksiz,saçma sözcükler
kullanmaktayız ki maalesef bu konuda herkes üzerine düşeni
yapmalı artık !

Duyarlı ve anlamlı paylaşımın için çok teşekkürler arkadaşım
emeğine,yüreğine sağlık:)

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Onurcum bu konuyu dile getirip duyarlılığını göstermiş olduğun için teşekkür ederim.

Lisedeki Türkçe öğretmenim sayesinde kazanmış olduğum bu Türkçeyi düzgün kullanabilmek, kullandırabilmek takıntısı, bunu yapamayanlarla da naçizane bilgilerimi paylaşmak çabası ve bu konuda her yerde ve her durumda verdiğim mücadele illa ki bu konu için de birşeyler yazmak ihtiyacı hissettirdi bana:)

Mesele keşke sadece Türkçe dilinin düzgün kullanımıyla sınırlı olsa... Malesef bundan çok daha ciddi boyutlarda... Bir toplumun dili kesinlikle yadsınamayacak kadar önemlidir. Dil toplumların ruhudur, belkemiğidir, yaşam direğidir, kültürüdür, tarihidir, yaşam tarzıdır, gelenekleri, erdemleridir. Bir devletin sınırları, rejimi ve hatta bayrağı kadar önemlidir. Dolayısıyla zarar görmesi, yıpranması uzun vadede içten içen diğer unsurları da etkiler. Bir dilin yok oluşu, aynı zamanda medeniyetin de yavaş yavaş yokoluşu demektir.

Msn dili, chat dili, Moda, Kadıköy sokaklarının, tikilerin, cikslerin dili vs. ne denilirse denilsin özentiden bir adım öteye geçecek kadar tehlikelidir. Hem herşey bir yana Türkçe ciddi anlamda çok zengin bir dildir. Yapı itibariyle sadece üretilen teknolojiler bakımından yetersiz kalmıştır ki bu da bir gerçektir, teknolojiyi kim üretirse ismini o koyar. Mesela gırgır kelimesi, hala gırgır dediğimiz şu elektrikli süpürgenin babası niteliğindeki aleti biz icat ettiğimiz için ismini de biz koymuşuzdur. Yoğurt, ayran, kebap gibi kelimeler bizim kültürümüzün ürünleri olduğundan ismini biz koymuşuzdur. Bunun dışında bizim üretmediğimiz yeni teknoloji ürünlerinde de TDK'nin büyük hizmetleri olmuştur. Bugün belki de farkında olmadan kullandığımız buzdolabı, bilgisayar gibi kelimeler dilimize kazandırılmıştır. Hal böyle iken aslında birçok durumda Türkçe dışında bir kelimeye ihtiyaç duymamaktayız. Ama buna rağmen Türkçesi olan kelimeleri bile bir özenti uğruna farklı dillerde kullanmak bir yaşam tarzı olmuş insanlarda.

Ben diyorum ki gelin özentiyi bir kenara bırakıp olmamız gerektiği gibi olalım. Atamızın bizden istediği gibi gençler olalım ve bunu dilimizi düzgün kullanarak ve çevremizdekileri uyarmak yöntemiyle duyarlı olduğumuzu göstererek yapalım. Türk genci olalım, Türk olalım, Türk gibi düşünüp, Türk gibi hareket edip, Türk gibi konuşalım. Halihazırda bu topraklarda binlerce yıldır hüküm sürmüş tüm medeniyetlerin üzerinde oynanan oyunlar, iç ve dış mihraklar yetmiyormuş gibi, biz gençler olarak bu olumsuzluklara, bu düşmanlara çanak tutmayalım. Onların oyunlarına gelmeyelim. Bizim dilimizi almaya çalışıyorlar, dinimizi, kültürümüzü, erdemlerimizi, Türk'ü Türk yapan ve diğer tüm ırklardan (bana göre) üstün bir şekilde ayıran temel niteliklerimizi, tarihimizi bozmaya, yoketmeye çalışıyorlar. Bunlara yardımcı olmayalım. Yunus Emre'leri, Pir Sultan'ları, Mevlana'ları, Aşık Veysel'leri unutmayalım. Atatürk'ü unutmayalım. Ve unutturmayalım. Hiçbir medeniyetin, kültürün ve devletin etkisi altında olmayalım, özenti olmayalım. Bilgiyi alalım ve kullanalım ama başka kültürleri benimsemeyelim, kendi kültürümüze zarar verecek hale getirmeyelim. İnanın Türk kültürü o kadar zengin ki hiçbir ek kültüre ihtiyacımız yok, sonsuza kadar da olmayacak. Bizim canım ekmek arası köftemiz varken sözümona burger bozuntularına 100 yıl aç kalsak ihtiyacımız mı olur sizce? Dille ne alakası var diyeceksiniz ama dil; kültürü ve toplulukları yok etmenin kapısı. Buradan içeri girmeye çalışıyorlar.

Bize düşen çok basit aslında; Atatürk'ün gençliğe hitabesini okuyup, ezberlemek ve onun önerdiği gibi yaşamak... Yani Türk genci olmak...

Saygılarımla

Onur KARADAĞLI

👑Efsanevi Grafiker👑
Önder abininde bu konudaki hassasiyeti ve değerli bilgileriyle, artık konu olması gerektiği yere taşınmıştır. Umarım bir çok arkadaşımız konu hakkında ki ciddiyeti fark eder ve en azından kendini düzeltme yolunda bir adım atar..

vasili_zaitzev

🏆Pro Tasarımcı🏆
Kızların bu yozlaşmada payı biraz büyük gibi geliyor bana kızmayın da.Harbiden bazı cümlelerini anlayamıyorum :S Aynı dili konuşuyoruz güya ama bi kelimesini bile anlayamadığım zamanlar oluyor.

larana

🏆Pro Tasarımcı🏆
Buyur burdan yak! Alemsin vasili_zaitzev kardeşim. Bunu da duyacakmışız bu dünyada, hey allahım:)
Türkçe'yi doğru kullanmak kadar yazılanı anlamak, kişileri anlamak en azından anlamaya çalışmak da önemli. Doğru ve düzgün cümleler kullandığınız halde, sanki Fransızca yazmışsınız(yada konuşmuşsunuz) gibi manasız yorumlarla karşılaşıyorsunuz.

Bol bol kitap okuyun tavsiyesinde bulunayım bende buradan bari:)
bol bol kitap okuyun arkadaşlar; gazete okuyun, internetten bişeyler okuyun, takvim yapraklarının arkasında olan yazıları okuyun, okuyun, okuyun.
Hem algılamanızı geliştirirsiniz hem de Türkçe'yi yazılı ve sözlü olarak doğru bir biçimde kullanmayı öğrenirsiniz.

Paylaşım için teşekkürler....

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Kızların bu yozlaşmada payı biraz büyük gibi geliyor bana kızmayın da.Harbiden bazı cümlelerini anlayamıyorum :S Aynı dili konuşuyoruz güya ama bi kelimesini bile anlayamadığım zamanlar oluyor.

"Erkek eşittir kadın" kadar alakalı bir cümle olmuş, tebrik ederiz sizi(!)
Kızmaktan çok ne kadar saçma bir cümle oldugu açık ve net şekilde belli.
Neyse saçma sapan yorumlarla konuyu dağıtmayalım.

Altı Kavala, üstü Şişhane hesabı. Kimisi “özentiler suçlu” diyor, kimisi “Dilimizi beğenmeyenler”. Kimse nedense, önce suçu kendinde aramıyor :)

Bunun için birey olarak yapmamız gereken, bize düşen sorumluluğu yerine getirmektir. HerkeS düzgün bir Türkçe kullansa, zaten sorun kalmaz... HerkeS bu konuda teşvikte bulunsa zaten sorun olmaz... :)

jMhsv.gif

Onur güzel bir konuya değinmişsin, yüreğine sağlık. Hepimiz dört dörtlük Türkçe konuşup yazamayız belki ama, önemli olan bilinçli olmak ve bilerek hata yapmamaktır. Ya da o hatayı tekrarlamamaktadır.(Ben bunu kullanıyorum :) )

"UNUTULMAMASI GEREK Kİ, TÜRKÇE BİZİM BAĞIMSIZLIK SEMBOLLERİMİZDEN BİRİDİR"

Aşağıda yıllar içinde Türkçe'de nasıl bozulmalar olduğunu gösteren çarpıcı bir metin var!
Konuyu en iyi şekilde özetliyor:

Yıl: 1965

"Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle 'akşam-ı şerifleriniz hayrolsun' dedim.."

Yıl: 1975

"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'iyi akşamlar' dedim.."

Yıl: 1985

"Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hüküm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle 'hayırlı akşamlar' dedim.."

Yıl: 1995

"Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni.. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim.. Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle 'selâm' dedim.."

Yıl: 2006

"Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben, baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. 'Hav ar yu yavrum?'"

Yıl: 2026

"Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. 'Hay beybi..

Hepimiz ATATÜRKÇÜyüz diyoruz, neden sadece lafta kalıyor?

"Öyle istiyorum ki Türk dili bütün yöntemleriyle kurallarını ortaya koysun ve yazı yazanlar
bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği güzel, ahenkli dilimizi kullansınlar."

M. Kemal Atatürk

yorgunella

♾️Grafik Gurusu♾️
Türk gibi konuşalım!..

Çok güzel bir başlık açmışsın Onur. Uzun zamandır sitede şu saçmasapan harflerle yorumda bulunanları uyardım. ama baktım ki hep ukalaca yanıtlar geliyor artık onları kâle almayıp yorumlarına cevap yazmamaya başladım. anlaşılmaz tipler anlaşılmaz kelimeler anlaşılmaz harfler..

İnsanlar bu toprak için bu dil için bu adetler bu toplum ve bu "Türk" kimliği için kan dökmüş, can vermiş ve biz burda bunları savunup konuştuğumuzda kusura bakmayın ama bazı "sünepe beyinliler" "ay chok dramarize ettiniz he" gibi şeyler söylemiyormu çileden çıkıyor insan..

Bazen inanın anlamak imkansız hale geliyor. eğer bizler en önemli olan "DİLimizi" bile koruyamıyorsak bu vatanı milleti nasıl koruruz? İçten içe çöküntüyü nasıl engelleriz. Nasıl sahip çıkarız??

Tamam insanların tipine makyajına saçına başına karışamayız biryerde ama DİL tamamen farklı bir mevzu ve ben duyarlı arkadaşlarımıza "BU EVRİM GEÇİREN DİLİ KONUŞANLARI PROTESTO EDİP KONUŞMALARINA CEVAP YAZMAMAYA, KÂLE ALMAMAYA ANLAMAMAYA DAVET EDİYORUM..."Umarım az da olsa bir faydası olur...

Sayın Önder Adem'in dediği gibi :

"Türk genci olalım, Türk olalım, Türk gibi düşünüp, Türk gibi hareket edip, Türk gibi konuşalım. "

mengeser

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba arkadaşlar...

Konu belli bir yerden sonra maksadını aşıyor. Bir kişi ya da kesime atfedilen mesaj doğrultusunda kaynayıp gidiyor.
Benim konuyu da canlı tutmak maksadı ile dikkat çekmek istediğim mesele şudur!
gerek "çet" dili olsun, gerekse forum sitelerinde mesajlaşmaların yapıldığı bu kısımlar olsun,
bir çok yanlışlıklarla dolu. Yani, yazarken bile kendimizi ifade edemiyoruz. Bir çok imla hatası yapıyoruz. Ve en önemlisi savunduğumuz konu da "türkçemiz."
"de - da" nasıl yazılır? "ki" eki nasıl yazılır? "mı - mi" soru edatı nasıl yazılır?
İnanın çoğu arkadaşımız dahi bilmiyordur bunları. Hatta "gel sen de katıl bize" ifadesinde "de" nasıl yazılır diye sorsam? Kaç kişi cevap verebilir?

Kimsenin mesajından alıntı yapmıyorum. Kimsenin şahsına dokundurmuyorum.
Sadece kendi mesajımda bile hatalar çıkarabilirim.
Bilmem ne kadar yararlı oldum.

saygılarımla...

özzlemm

♾️Grafik Gurusu♾️
onur öncelikle tüm kalbimle düşüncelerine katılıyorum ve senin gibi düşünen tüm arkadaşlarımı da tebrik edip kutluyorum..

bu konu hakkında bizlerle hemfikir olan tüm arkadaşlarımın yazılarını alıntı yapmak isterdim çünkü hepsi çok değerli şeyler yazmışlar.

Ne yazık ki dilimizi kaybediyoruz.. Kaybettiriyorlar.. Özellikle yeni nesil daha fazla bunu yapıyor. Benim kardeşim 14 yaşında ve msnde arkadaşlarıyla yazışmalarını okuyamıyorum bile.. Ben özellikle konuşmalarıma dikkat ederken onun bunu tarz haline getirmesi beni çok üzüyor..

Çevreme bakıyorum.. Metroya otobüse biniyorum.. Heryerde saçma sapan konuşan birçok insan var. Evet bizler ATATÜRKÇÜYÜZ. Hepimizin ortak dili türkçe.
Bi arkadaşımız yazmış kadın erkek arasında bi fark yok ki bu konuda.. Hepsi bir..

Ama bizim gibi düşünen diline sahip çıkan Atatürkçü gençler olduğu sürece dilimizin bütünlüğü bozulmayacak..

yorgunella arkadaşımın dediği gibi : "BU EVRİM GEÇİREN DİLİ KONUŞANLARI PROTESTO EDİP KONUŞMALARINA CEVAP YAZMAMAYA, KÂLE ALMAMAYA ANLAMAMAYA DAVET EDİYORUM..." Hepimiz bu şekilde davranırsak muhakkak düzelecektir. En azından öyle ümit ediyorum..

Bu düşünceleri savunan tüm arkadaşlarıma da teşekkürlerimi iletiyorum..
:alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis:

özgüll

👑Efsanevi Grafiker👑
Çok güzel bir konu açılmış. Mesaim bitiyor, o yüzden şimdilik sadece konu açıldığı için teşekkür etmekle yetineceğim. Beni sürekli rahatsız eden bu konuya katılmak bana büyük bir keyif verecek.
Herkese hayırlı akşamlar.

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑