Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

2 yıllık grafik tasarım bölümü varmı??

omerayar

🌟Usta Tasarımcı🌟
evet var...erciyes ünüversitesinde okuyan bir arkadaşım var.

GoKizM

🌱Yeni Üye🌱
Ben 2 yıllık grafik tasarımı bölümüne yerleştim. iktisat mezunuyum lisemdeki bölüm de muhasebeydi üstelik... Karakalem ve yağlı boya resim yapıyordum yıllardır, beni tatmin edecek bir severek yapabileceğim bir meslek olduğunu düşündüğüm için yazdım..

Ancak dgs ile nasıl lisans tamamlama gerçekleştirilebiliyor bunun hakkında bir şey bilmiyorum.Gerçi okul açıldığında öğrenirim ama sabredemiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

G-ART

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Konunun Ehli olarak cevap vereyim. Bütün yorumları okudum ama 2 yıllık Önlisans Grafik Tasarım bölümü varmı diye soran arkadaşımıza açıklayıcı bir cevap yok, hep hayat felsefesi tarzında yazılar olmuş.

Grafiker Adayı,

Eğer Grafik bölümü Meslek lisesinden mezun isen direk geçiş yapabilirsin istediğin Uniye tabikii diploma puanın yeterli olucak.

Eğer Meslek liselerinin farklı bölümlerinden veya düz liseden,süper liseden ve anadolu-fen lisesiden mezunsan ÖSS ile 2 yıllık Önlisans MYO'larına 1. bölüm Eşit-Ağırlık puan türünden girebilirsin.

Dip-Not
:Tabikii Önlisans olduğu için, Öncelik her zaman Direk geçiş yapan Meslek Liselilerindir.

Bu puanlama Okuluna göre değişir, 145 barajını geçmek koşulu ile; 220-270(Benim kişisel tahminim) puanları arası 1. bölüm Eşit-Ağırlık puanı ile istediğin bir Üniversite'ye girebilirsin.

Daha sonra Dgs ile Lisans tamamlama şansın var.

Dgs'de Sözelden yeterli puan alabilirsen doğrudan yeteneğe tabi tutulmadan Üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerine geçiş yapabiliyorsun.

Ön lisans Grafik Tasarım programlarının Dikey geçiş yapabilcekleri bölümler Şunlar;
(Aklımda Kalanlar !)

Fotoğraf
Fotoğraf ve Grafik Sanatlar
Fotoğraf ve Video
Grafik
Grafik Öğretmenliği
Grafik Sanatları
Grafik Tasarım
Grafik Tasarımı

Mesela DGS ile;

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım 273 puan ile alıyor.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik 271 paun ile alıyor.

Saygılar,
G-ART

Son düzenleme:

GoKizM

🌱Yeni Üye🌱
Konunun Ehli olarak cevap vereyim. Bütün yorumları okudum ama 2 yıllık Önlisans Grafik Tasarım bölümü varmı diye soran arkadaşımıza açıklayıcı bir cevap yok, hep hayat felsefesi tarzında yazılar olmuş.

Grafiker Adayı,

Eğer Grafik bölümü Meslek lisesinden mezun isen direk geçiş yapabilirsin istediğin Uniye tabikii diploma puanın yeterli olucak.

Eğer Meslek liselerinin farklı bölümlerinden veya düz liseden,süper liseden ve anadolu-fen lisesiden mezunsan ÖSS ile 2 yıllık Önlisans MYO'larına 1. bölüm Eşit-Ağırlık puan türünden girebilirsin.

Dip-Not
:Tabikii Önlisans olduğu için, Öncelik her zaman Direk geçiş yapan Meslek Liselilerindir.

Bu puanlama Okuluna göre değişir, 145 barajını geçmek koşulu ile; 220-270(Benim kişisel tahminim) puanları arası 1. bölüm Eşit-Ağırlık puanı ile istediğin bir Üniversite'ye girebilirsin.

Daha sonra Dgs ile Lisans tamamlama şansın var.

Dgs'de Sözelden yeterli puan alabilirsen doğrudan yeteneğe tabi tutulmadan Üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerine geçiş yapabiliyorsun.

Ön lisans Grafik Tasarım programlarının Dikey geçiş yapabilcekleri bölümler Şunlar;
(Aklımda Kalanlar !)

Fotoğraf
Fotoğraf ve Grafik Sanatlar
Fotoğraf ve Video
Grafik
Grafik Öğretmenliği
Grafik Sanatları
Grafik Tasarım
Grafik Tasarımı

Mesela DGS ile;

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım 273 puan ile alıyor.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik 271 paun ile alıyor.

Saygılar,
G-ART

hmmm teşekkürler

MiRaY GÜÇLÜ

👑Efsanevi Grafiker👑
iki yılık grafik tasarım bölümü var ama aliyorlarmı bilmiyorum ben BALIKESİR GRAFİK TASARIM OKUDUM Bİ ARAŞTIRISAN ALABİLİYORLARMI DİYEE ÖGRENİRSİNN ALIYORLAR SANİRİM.

GoKizM

🌱Yeni Üye🌱
Öncelik meslek lisesi grafik mezunlarına snaırım. Ben meslek liselerinde grafik olduğunu bilmiyordum.

doğuş,arel ve aydın üniversitelerinde 2yıllık grafik var..Bir de izmir yaşar ünv de var. Kocaelinde de vardı diye hatırlıyorum ama devlet ünvlerinin tamamı sınavsız geçiş ile doluyor

grafica87

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.graphixel.net
Arkadaşlar merhaba, yorumları okudum bende...
Öncelikle bildiğim kadarıyla paylaşmak istiyorum
2 yıllık grafikler öss puanıyla alıyorlar, herhangi bir yetenek sınavı yok ama önceliği her zamanki gibi meslek liselerinin kendi bölümlerine veriyorlar, daha sonra kontenjan kalırsa bölüm dışından olanlar girebiliyor
4 yıllık gsf ise tabiki yetenek sınavıyla alıyorlar, ancak dgs konusunu çok iyi bilmiyorum bende. Ayrıca dgs ile istediğimiz ünv girebiliyor muyuz? Örneğin 2 yıllık grafiği bitirdikten sonra mesela Anadolu gsf grafiğe, dgs şansımız olabilir mi yoksa her ünv. için faklılık mı söz konusu bu konuyu bende bilmiyorum...
Ben anadolu meslek lisesi bilg.programcılığını bitirdim. 2 yıllıkta bilg.prog.lığını okudum. Bu sene gsf sınavlarına girdim. Şu anda biliyorsunuz ek kontenjanlar başladı ve 2 yıllık grafik bölümlerini yazmayı düşünüyorum, burdan Anadolu'nun gsf grafiğine dgs ile geçme şansım olur mu bunu sormak istiyorum bende, şimdiden teşekkürler ve hepinize başarılar..

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
2 yıllık grafik bölümünden mezunsanız 4 yıllıga geçiş hakkınız var

2 yıllık grafikerler öss puanıyla alınıyorlar: öss puanıyla alınmıyor direk geçiş hakkı kullanılıyor
lisede grafik bölümü okuduysanız geçiş hakkı oluyor ve yetenek sınavı yapılmıyor ama lisede farklı bir bölüm okuduysanız öss'ye ve yetenek sınavına girmek zorundasınız .:smile:

grafica87

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.graphixel.net
casmin öncelikle cevabınız için teşekkür ederim :)
2 yıllık grafikerler öss puanı derken ben bizim için bahsetmiştim ondan. yani ben grafik mezunu değilim, bilgisayar mezunuyum. Lisede bilgisayar bölümünü okudum. Şimdi iki yıllığa girersem yetenek sınavıda mı yapacaklar ayrıca dediklerinizden bunu mu anlamalıyım?
Bir sorum daha olacak 4 yıllığa geçiş hakkı var demişsiniz, istediğim herhangi bir ünv. ye başvurabilir miyim yani dgs için?

Yasemin

Belgisiz Sıfat
👑Efsanevi Grafiker👑
Başka bir bölümden 2 yıllığa geçiş yapamıyosun sadece eğer öss de puan aldıysan o bölümün notuda tutuyosa okuya biliyosun ama okul puan vermiyor 4 yıllığa geçişde konusundada kendi bölümüne devam etmen gerekiyor başka bölüm okuma şansın yok sadece 2 yıllık grafikerler 4 yıllık grafik bölümüne geçiş yapabilir :wink: yetenek sınavı sadece 4 yıllıklar için geçerli 2 yıllık grafik bölümü için yetenek sınavı gerekmiyor :wink:

GökçeT1

🌱Yeni Üye🌱
ama bazı üniversitelerin sitelerinde dgs ile, fotoğraf,resim gibi bölümlerede geçilebildiği yazıyor...

grafica87

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.graphixel.net
hmm anladım.. Casmin, cevap ve ilginiz için çok teşekkür ederim.. Çok yararlı oldu benim için gerçekten :)

ozcan kara

🌱Yeni Üye🌱
Mrb...Ben düz lise mezunuyum 2 yıllık Grafik Tasarım okumak istiyorum.
Öss puanı ile öğrenci alan devlet üniversitelerini bir seferde hepsini yazabilecek arkadaslarımız varsa yardım edebilrlermi ?

Şimdeden teşekkürler.....

alitmm

🌱Yeni Üye🌱
Selam Arkadaslar Beni Bu Sene Bilgisayar Bölümünden Mezun Oluyorum.Grafikerlik Bölümüne Tercih Yapabiliyormuyum.veya Öss de Kaç Puan Almam Gerekli.Birde Grafikerlikte Elle Çizim Yapılıyor mu.

sercansarigul

🌟Usta Tasarımcı🌟
hangi şehirdesin bilmiorum ama
Bolu Abant Üniversitesi
Fatih Üniversitesi
Gazi üniversitesinde
Akdeniz Üniversitesi Serik Meslek Yüksekokulu
2 yıllık grafik bölümleri mevcut ve halende aıyorlar

Ayrıyetten Uludağ üniversitesi - 18 Mart Canakkale

nily00

🌱Yeni Üye🌱
Önemli

Selam arkadaşlar ben bu sene bilgisayar bölümünden mezun olucam fakat grafikerlik bölümünü tercih etmek istiyorum bu mümkün mü?Yada öss de grafikerlik bölümü için kaç puan almam gerekli?