Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Abdi ibrahim logosu

cngzdhn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Bu Abdi ibrahim ilaç firmasının logosu, Abdi ibrahim bu logoya 150.000 dolar vermişş
IWoA1.jpg

Buda benim lg monütörümün üstündeki ekran özelliklerini belirten etiketlerden birinin üzerindeki logo
NqZDc.jpg

Son düzenleme:

Benzer konular

Arif ARINMIŞ

♾️Grafik Gurusu♾️
"hadi be" derim yani :)
önce hangisi yaptı/yaptırdı acaba? Bilgin var mı?

ozkanozel16

🏆Pro Tasarımcı🏆
konuyu ilgili firmaya iletsek iyi bir şey yapmış olur muyuz?

batuerte

🌱Yeni Üye🌱
Benim bilgim var, bu konuda... Benim Annem 1970 li yıllarda Mimar Sinan Üni. de Grafik bölümünü bitirmiş. Ve kazandığı paralarla yabanvı logo kitapları satın almış. O kitaplardan birinde bu logo açıkça görünüyor. Sadece etrafındaki yarım daire hairline stroke yok. O kadar! İsyeyen varsa scanleyip mail atabilirim.

cngzdhn

🏆Pro Tasarımcı🏆
internette şöyle bir bilgiye ulaştım;

Verilen bilgiye göre Abdi İbrahim'in yeni logosunu, pek çok uluslararası şirketin kurum kimliğinin yanı sıra New York metrosu haritası ve Stendig takvimi gibi dünyaca bilinen tasarımların yaratıcısı Massimo Vignelli tasarladı.
Abdi İbrahim'i, Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan İstanbul'a benzettiğini ifade eden Vignelli, logonun hikayesini ilişkin şunları aktardı:
"Abdi İbrahim, farklılıkları içinde barındıran bir kü ltüre sahip. Bu yapıya özel bir simge aramaya başladığımda, bir gün Topkapı Sarayını ziyarete gittim. Orada, Osmanlı İmparatorluğuna hediye olarak gönderilen bir Çin tabağı içinde yer alan çizimi görünce çok heyecanlandım. Hemen tabağın fotoğrafını çektim ve bu çizim üzerinde çalışmaya başladım. Yuvarlak olan simge ortadan ikiye bölünmüştü. Her iki tarafında zıtlıkları yansıtan parçalar vardı. Daireler içinde aralıksız devam eden bu değişim, felsefeye muhteşem bir süreklilik kazandırı yordu ve Abdi İbrahim'in doğasını yansıtan çok güzel bir simgeydi."

Ayrıca ekşi sözlükte de;" ayse arman'in roportaji sayesinde gordugum abdi ibrahim logosunu tasarlamak icin havamizi solumus, sokaklarimiza bakmis ama yaptigi ise "dunya'nin en modern logosu" demeden bir muddet dusunmek gerek herhalde. " diye bi bilgi var

" Ayse Arman'ın Massimo Vignelli ile roportajı
https://www.kadinportal.net/yazarla...-muhtesem-bir-tek-sey-felaket-o-da-yaslanmak/

Bencede Yin ve Yang olayının bi versiyonu olan bu logo sonuçta anonim gibi birşey aslında tasarımcı amca da bunu çinden gelen tabağın üzerinde görmüş, yani uzak doğu. Lg de güney koreli olduğuna göre çindengelen tabak x güneykoreli Lg x Yin ve Yang felsefesi= bu logo
uzak diyarlarda birbirinden habersiz kullanılmış logolar olma ihtimali çok yüksek diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

vedfux

🌟Usta Tasarımcı🌟
ilginç bir hikayesi olmuş logonun, iyi farkettmişsiniz

cngzdhn

🏆Pro Tasarımcı🏆
ilginç bir hikayesi olmuş logonun, iyi farkettmişsiniz

Aslında ben farketmedim Abim farketti, çünkü Abdi İbrahimde çalışıyordu, monitörüme bakıp logoyu görünce aaa:surprised: bu bizim şirketin logosuu dedi

dogukan2002_01

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
bence bunun adı hırsızlık, saygısızlık; iyi bir araştırma yapmadan gözüne güzel gelen bir şekli logo diye sunması ayıp. bu şekli basit logo template dosyalarında yıllar önce görmüştüm. emin olunki bunun 1000 katı daha iyi bir logoyu türk grafikerler mükemmel şekilde çizerler. firmanın basitliği, iyi para verdim diye iyi bir logo sahibi oldum zannediyorlar.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Aslında ben farketmedim Abim farketti, çünkü Abdi İbrahimde çalışıyordu, monitörüme bakıp logoyu görünce aaa:surprised: bu bizim şirketin logosuu dedi

:) Harika bir durum. 100. yıl logosuna yakışır bir patlama yaratmışlar. 150.000 döler güme gider, firma hukuki mücadele başlatır ve tazminat ile olabilecek durumu düşünemiyorum. 7 ceddine kadar borçlanacaklar. Hayde bakalım.. :)

Nihat BAYSAL

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Logo birebir aynı :) adam bir de manifesto yayınlamış :)
Ama helal olsun. Koskoca Abdi İbrahim'e iyi yedirmiş yani :)

cngzdhn

🏆Pro Tasarımcı🏆
Logo birebir aynı :) adam bir de manifesto yayınlamış :)
Ama helal olsun. Koskoca Abdi İbrahim'e iyi yedirmiş yani :)

evet sonuçta yedirmiş oluyor tabi:pacman1::pacman1::pacman1: yukarda da yazığım gibi ,
Bencede Yin ve Yang olayının bi versiyonu olan bu logo sonuçta anonim gibi birşey aslında tasarımcı amca da bunu çinden gelen tabağın üzerinde görmüş, yani uzak doğu. Lg de güney koreli olduğuna göre çindengelen tabak x güneykoreli Lg x Yin ve Yang felsefesi= bu logo
uzak diyarlarda birbirinden habersiz kullanılmış logolar olma ihtimali çok yüksek diye düşünüyorum.

sekingen

🌱Yeni Üye🌱
2009 da tescil almis.. dolayısıyla abdi ibrahim daha eski.. LG ayip etmis

https://www.trademarkia.com/digital-fine-contrast-77864138.html

Word Mark: DIGITAL FINE CONTRAST
Status/
Status Date:
SUSPENSION INQUIRY - MAILED
9/14/2011
Serial Number: 77864138
Filing Date: 11/3/2009
Registration Number: NOT AVAILABLE
Registration Date: NOT AVAILABLE
Goods and Services: Computer monitors; Television receivers
Mark Description: The mark consists of the words "Digital Fine Contrast" to the right of a design of a three circles within one another. Each circle has one side in black and the other in white.
Type Of Mark: TradeMark
Published For Opposition Date: N/A
Last Applicant/Owner: LG Electronics Inc.
Seoul 150-721
Why is this contact information displayed?
Mark Drawing Code: Drawing/Design + Words
Design Search:
See Similar Logos >>
Three or more concentric circles (Geometric figures and solids - Coding and searching guide) see more design...
Circles that are totally or partially shaded. (Geometric figures and solids - Coding and searching guide) see more design...
Register Type: Principal
Disclaimer: ("DIGITAL FINE CONTRAST")
Correspondent:
ROBERT J. KENNEY
BIRCH, STEWART, KOLASCH & BIRCH, LLP
PO BOX 747
FALLS CHURCH, VA 22040-0747

cngzdhn

🏆Pro Tasarımcı🏆
2009 da tescil almis.. dolayısıyla abdi ibrahim daha eski.. LG ayip etmis

https://www.trademarkia.com/digital-fine-contrast-77864138.html

Word Mark: DIGITAL FINE CONTRAST
Status/
Status Date:
SUSPENSION INQUIRY - MAILED
9/14/2011
Serial Number: 77864138
Filing Date: 11/3/2009
Registration Number: NOT AVAILABLE
Registration Date: NOT AVAILABLE
Goods and Services: Computer monitors; Television receivers
Mark Description: The mark consists of the words "Digital Fine Contrast" to the right of a design of a three circles within one another. Each circle has one side in black and the other in white.
Type Of Mark: TradeMark
Published For Opposition Date: N/A
Last Applicant/Owner: LG Electronics Inc.
Seoul 150-721
Why is this contact information displayed?
Mark Drawing Code: Drawing/Design + Words
Design Search:
See Similar Logos >>
Three or more concentric circles (Geometric figures and solids - Coding and searching guide) see more design...
Circles that are totally or partially shaded. (Geometric figures and solids - Coding and searching guide) see more design...
Register Type: Principal
Disclaimer: ("DIGITAL FINE CONTRAST")
Correspondent:
ROBERT J. KENNEY
BIRCH, STEWART, KOLASCH & BIRCH, LLP
PO BOX 747
FALLS CHURCH, VA 22040-0747

Bu sayfada da Türkçesi var. Ayrıca Türkiye'de tescilli bütün markaları bulabiliyorsunuz.

https://www.markaharitasi.com/marka/abdiibrahim-sekil_284378

Teşekkürler Arkadaşlar sayenizde Aydınlanmış Olduk,,:smile:

aliveli4950

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar www.tineye.com 'um eklentisini indirip bir image üzerine sağ tıklayıp tin eye ile ara derseniz o imajın versiyonlarını yada aynısını arıyor.. bu şekilde baktım da bu logoyu kullanan başka şirketler de varmış..

mckoc

🏅Acemi Tasarımcı🏅
abdi ibrahim'in logosunu dışardan bi grafiker getirerek yaptırdıklarını bizzat biliyorum. Dünyanın parasını verdiler ve adam bu logoyu kapalı çarşıda gezerken beğendiği bir üründen esinlenerek yaptığını söylemiş. İşte bu kadar emeğin değeri....