Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

autocad dosyasını nasıl corel yapabilirim

gülsüme

🏅Acemi Tasarımcı🏅
autocad dosyasındaki bir kat planını corel dosyasına çevirip plotherde kesim yapmam lazım ama yapamadım autocad programında açıp ai olarak kaydediyorum ama corelde açınca çizgiler bozuk açılıyor autocad programından direk kesime göndermeye çalıştım ama sayfa ayarlarını yapamadım of allahım ne karışık bir program bu bana yardım edermisiniz nasıl bozulmadan alabilirim bu dosyayı corele lütfen yardım edin hiç anlamıyorum autocad programından

Benzer konular

bardas

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.karaman.net.tr
Öncelikle autocad ve corel kullanıcıyım profosyonel olarak şimdi sizin kafanızı fazla bulandırmadan Autocad çizimini yani ; dwg dosyasını direk coreldraw atınız. Ardından Coreldraw direk açacaktır ardından dönüştürmek istediğiniz format dxf olmalı kesim dediğinize göre export ederseniz istediğinize kavuşmuş olursunuz eğer dxf formatı istiyorsanız direk autocad den dxf alabilirsiniz...

gülsüme

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba öncelikler teşekkürler
ben corele alıyorum ama çizgiler bozuk geliyor corele düzgün gelse benim plother corelden direk alıyor işi ayrıca export yapmama gerek kalmayacak aotocad programında açtım farklı kaydettim ayrıca export yaptım eps olarak sonra corelde açtım ama çizgiler oval değil kırık kırık oldu autocat programındaki gibi nasıl alabilirim. iyi akşamlar

HORUS

👑Efsanevi Grafiker👑
gülsüme arkadaş dwg formatında al corele demiş
eps nerden çıktı?
bi yanlış yapıyo olma

bardas

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.karaman.net.tr
Çizimi bana atma şansınız varmı acaba ?

[e****]adresvermekyasak[/e****] adresine atarsanız bir incelemek isterim benim camcıya devamlı attığım yöntemden bahsediyorsunuz ?

N/A1

🏆Pro Tasarımcı🏆
1- dwg to pdf programları var onlar ile pdf e çevirebilirsin, 2- dwg dosyasını Adobe illustrator e atıp o dosyası ai veya eps yapıp corel e atabilirsi,3- dwg dosyasını direkt olarak corel e atmak pek sağlıklı bir çözüm olmuyor, ya çizimlerde sorun veyahut çıkmamış bazı bölümler gibi sorunlar ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu söylediğim 2 yöntemi deneyebilirsin tarafımdan defalarca denenmiş yöntemlerdir. İyi çalışmalar...

bardas

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.karaman.net.tr
Gülsüme hanımın Proplemini Çözdük arkadaşlar zamanım olursa bu konuyu resimli olarak anlatmak isterim.

Öncelikle Gülsüme hanımın Çizimi autocad çizimi idi ve bana gönderdiğinde autocad ekran ayarı düşüktü ve bu gülsüme hanımı yanılttı ve corel atınca kırıklıklar oluştu. Bende Ekran ayarını (autocad için) Tools >> Options >> Display >> Display Resolution Ayarı 100 idi ve bunu 20000 yaptım ve autocad de farklı kaydet dedim dxf* formatında kaydedip corel atıyoruz işlemimiz bu kadar :) En kestirme yolu budur ve Coreldraw da birleşik olan bu çizimi ungraup ediyoruz (CTRL+U)

Ve çizimimiz prüzsüz olarak açılacaktır arkadaşlar :)

adszfi9.jpg

Moment

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.mahmutozpinar.com
sevgili bardas
yalnız bu yaptığınız aslında sadece autocad ekranında dairesel bölgelerin düzgün hatlarla görünmesini sağlar.

benim tavsiyem corel(ben daha önce kullanmadım) e import ederken dosyanızın vertex ve smooth ayarları var ise bunları gözden geçirmenizdir.

sonuç olarak autocad dosyasını bir dxf dosyasına çevirdikten sonra
herhangi bir vector programına import edebilirsiniz.

şöyle özetlemek gerekirse çiziminizi save as ile dxf formatinda kayit edin.
sonra corel'de import ederken cıkan pencereleri dikkatlice inceleyin.

temel aşamada dxf dosyalarının flash, netcad, 3ds max gibi vector programlarına çağırılırken seçenekler ile düzgün aktarımlar sonuçlanır.

3 hafta olmuş ama ben yeni geldim(;

andy warhol

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.sihir.us
Merhaba,

Cevap icin kusura bakmayin autocad uzaktan durdugu gibi zor bir program degildir,

En guzeli bastan yaptiginiz gibi autocad'den direk plotter e yollamanizdir cunku, ne kadar iyi convert edilebilsede edilsin %100 convert yapamazsiniz.

Cikti ayarlarinda nasil bir problem yasadiginizi soylerseniz yardimci olabilirim.

Birde hangi versiyon Autocad kullandigini soylersen bir ders hazirlayabilirim. Kisa bir sure icerisinde.

Iyi calismalar.

Slayerrr

🌱Yeni Üye🌱
M e t a file

Merhaba;
Biraz geç bir cevap oldu ama sitenizle yeni tanıştığım için ancak cevaplayabiliyorum :)
AutoCAD de ki bir çizimi kusursuz olarak Corel'e (veya başka bir programa) aktarabilirsiniz. Öncelikle dairesel olan çizimler köşeli çıkmaması bu çizimlere yaklaşıp "RE" komutunu giriyoruz ve köşeli olmayan hatlar düzeliyor. Sonra "EXP" yani export komutunu giriyoruz ve karşımıza dosya kayıt penceresi çıkıyor. Bu pencerede dosya tipi olarak "M etafile (*.wmf)" yi seçiyoruz ve export yapmak istediğimiz çizim alanını seçiyoruz. "Enter" a bastığımızda dosya kaydedilmiş oluyor. Bu .wmf dosyasını Corel'e attığınızda AutoCAD de kinin aynısı çizim bizi bekliyor. :) Umarım birilerine yardımcı olabilmişimdir. Ayrıca AutoCAD ilgili her konuda yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

longman

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar autocad dosyasını autocad proğramında iken dosya farklı kaydet deyip 2000 versiyonunda kaydederseniz corelde sorunsuz olarak olarak dwg olarak açabilirsiniz.bir deneyin görün selamlar.

longman

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar autocad dosyasını autocad proğramında iken dosya farklı kaydet deyip 2000 versiyonunda kaydederseniz corelde sorunsuz olarak olarak dwg olarak açabilirsiniz.bir deneyin görün selamlar.Autocad dosyasında çıktı olarak hangi kağıt ölçüsüne sığdırıldığına bakın ölçüler 1/1 olacaksa aynı kağıt ölçüsünü corel'in kağıt ölçüsünde de verirseniz 1/1 olarak sayfaya sığar.

karanfil54

🏅Acemi Tasarımcı🏅
en temizi en kolayıdır bak tonlarca çözüm sana :D

senem sevtap

🌟Usta Tasarımcı🌟
merhaba öncelikler teşekkürler
ben corele alıyorum ama çizgiler bozuk geliyor corele düzgün gelse benim plother corelden direk alıyor işi ayrıca export yapmama gerek kalmayacak aotocad programında açtım farklı kaydettim ayrıca export yaptım eps olarak sonra corelde açtım ama çizgiler oval değil kırık kırık oldu autocat programındaki gibi nasıl alabilirim. iyi akşamlar

arkadaşlarında dediği gibi autocadde dxf yada dwg olarak kaydedip corelde açabilirsin yalız çizgiler kopuk çıkacaktır corelde kopuk çizgileri birleştirdikten sonra gönderebilirsin kesime

karyasu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşım kolay gelsin öncelikle bende auto cad ve corel kullanıcısıyım dediğin olayı auto cad dosyalarını corele atarken wmf formatına çevirip corele atıyorum çizimler lerde sorun olmuyor

karanfil54

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben 6 yıldır mobilya sektöründe AutoCAD kullanıyorum bu güne kadar Autocad den Corel'e milyonlarca export yapmışımdır en pratik ve uygun olanı wmf formatıdır ben 6 yıldır bir çözümünü bulamadım ve wmf den devam ediyorum görüntü olarak kırıklar ve eksik çizgiler çıkıyor ( disply dan arc sekmesini 20000 yapsanız dahi ) bunun önüne geçecek bir formülü daha bulamadık eğer plotter AutoCAD den çıktı alabiliyorsa bence ensağlıklısı plot ayarlarını öğrenmektir corel e atmaya uğraşana kadar plot ayarlarına uğraşsan bile çözersin işi

eğer bu konuda kesin bir çözümü olan varsa çalışma örneklerini paylaşsın bakalım ne kadar düzgün export ediyormuş

bence AutoCAD çizimleri Corel in fıtratına ters o yüzden olmaz bu iş :D

iborem

🏅Acemi Tasarımcı🏅
iyide kardeşim siz auto cad dosyasını direk corelde açmaya çalışırsanız olmaz importlarsanız bütün çizgileriniz eksiksiz ve düzgün olarak gelir bizde yıllardır bu işi yapıyoruz deneyin olmazssa yazın...

keypex

🌱Yeni Üye🌱
autocad deki dosyayı açın copyalayın olduğu gibi 2. corel drawx3 açın boş bir sayfa daha sonra edit+paste special yapın 4. açılan bir pencere olacak onda en alttakini seçin düzgün bir şekilde almış olursunuz. herhangi bir kırılma dökülme harf hatası olmaz. bazen karakterleri ingilizceye çevirme gibi sorunlar çıkıyor bunu denerseniz o sorunlar da kalmaz.

muratadelan

🌱Yeni Üye🌱
bundan iyisi yok

auto cad komut satırına :
"isolines" yazıp entırla sayısal değer olarak 2047 gir
"facetres" yazıp entırla sayısal değer olarak 10 gir
(yalnız işini yaptıktan sonra kesinlikle bu değerleri düşür yoksam gider auto cad dosyan )
"re" entır yap
hiç bişey yapmadan exportla wmf formatında
corelden importla
nasıl odumu
olmadısa
auto candan çicgi kalıklarını göster
ööle export et