Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bağzı Matbaalar ve Ticari Ahlak

Selmacel

🌱Yeni Üye🌱
Benim bu sektörde şikayetim matbaaların sözlerini yerine getirmeleri değil, ajanslarla rekabet etmeleri. Nasıl mı? Hoş olmayan bir kaç örneğiyle karşılaştım. Sizlerin de düşüncelerini bekliyorum.

Ajans olarak baskı işlerinizde matbaadan fiyat alırsınız. Maaliyetinizin en önemli kısmı budur. Örneğin ben 600 tl'lik bir fiyat alıyorum. Bu işe kar marjımı ekleyip varsa nakliyeyi dahil ediyorum. Varsayalım ki 900 TL. Bir kaç yeni müşterim nerdeyse benim aldığım fiyata işini matbaaya yaptırıyor. Tasarım, baskı nakliye dahil. Aynı firmayı 2. kez gördüğümde şaşırmadım ama üçüncü bir müşteri de aynı yerden ucuz hizmet alınca dayanamadım. Biz matbaalara çalışıyoruz, matbaalar bizim zararımıza. İlgili matbaayı arayıp o müşterileri referans göstererek fiyat istedim. Gerçekten de söyledikleri gibi piyasa fiyatlarının çok altında. Ajanslar o fiyata yapmaz (yapmamalı)

Daha kötüsü de var. Müşterilerime fiyat verdiğimde KDV verecek miyiz diye soruyor. O matbaalardan KDV'siz hizmet alıyorlar. Anlamıyorum, çok ta ayıp ediliyor.

Vergi vermeyeceksin
Sana iş getirecek olan asıl müşteri kitlen olan ajanslardan daha ucuza hizmet verip onların işini engelleyeceksin
O maaliyete iş verirken muhakkak grafiker çalıştıracaksın. 40 lira karla 12 sayfalık katalog yaptıracaksa merak ediyorum grafikerine ne verecek.

Tamamen ticari ahlaka uymuyor. Ben bu matbaaları vergisiz iş yapmaktan şikayet etmezsem hem bana hem ülkeye zarar. Sektörün çivisi çıkıyor.

akadir86

🌱Yeni Üye🌱
Sadece matbaada değil bu sorun. Açık hava reklamcılığında da aynı sorunlar yaşanmaktadır.
Piyasa esnaflıktan anlamayanların yüzünden bitme noktasına geldi