Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Bir İnşaat Mühendisi adayı olarak...

civil1907

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba Arkadaşlar
Uzun bir süredir kendimi geliştirmek adına birşeyler yapmak için araştırmalar yapıyorum. Yaptığım Araştırmalar ve aldığım tavsiyeler sonucunda Bir İNŞAAT MÜHENDİSİ adayı olarak 3dmax öğrenip binaların dış modelini tasarlayabilme seviyesine gelmeyi tercih ettim.
Fakat bu konuda fazla bir bilgim yok.
Siz değerli arkadaşlarımdan Ricam bina dış görünüşünü tasarlayabilecek kadar bilgiye nasıl sahip olabilirim. Bir kursamı gitmeliyim yoksa İnternet üzerinde bulacağım kaynaklarda bana bu kadarını öğrenmem için yeterli olur mu?
İlgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

zahirmedya

🏅Acemi Tasarımcı🏅
hocam öncelikle tercihiniz vatana millete hayırlı olsun. :)

nacizane tavsiyem kurslara para kaptırmak yerine eğer ingilizceniz varsa tabi,
internetten binlerce görsel ders edinebilirsiniz. bir mimari çizim programı yanında birde görselleştirme programı öğrenmemeniz lazım. profesyonel tasarımların en temelinde photoshop ve illustrator gibi iki temel programı su gibi içmiş olmanız gerekir. bu iki program tipi bilmeden 3d çizim ve tasarım üst düzey seviyeye ulaşmıyor.

yani ilk başta photoshop ve illustrator
sonradan mimari: aoutocad veya allplan
en sonrasıda 3d max veya cinema4d architecture edition
programlarına hakim olmanız gerekecek.

not: bu yazdıklarım nacizane kendi 3 yıldır çeşitli multimedya kanalları vasıtasıyla edindiğim bilgilerdir, eksik veya hata varsa diğer arkadaşlar düzeltsinler.

drawsever

🌟Usta Tasarımcı🌟
zahirmedya arkadaşın dediklerinin bir kısmı doğru ancak, sular seller gibi photoshop bilmenin 3d'ye katkısı o boyutta değil kanımca.
inşaat mühendisi adayı olduğunuza göre autocad ile zaten tanışıklığınız vardır diye düşünüyorum. 3d max ise, olayın görselliğe dönüşme aşamasında devreye giriyor. yani bitmiş bir binanın çevre düzenlemesi, boyası, badanası arkasında gökyüzü ile nasıl durduğunu gösterebilmek mesele.

amacınız sadece bina modellemekle sınırlıysa ve biraz da araştırmaktan usanmayan biriyseniz, internet derdinize derman olur. ama işi temelinden öğreneyim, yaptığım şeyin mantığı nedir diyorsanız kurs şart tabi. bu arada birçok yerde gözümüze çarpan sanal öğretim cd'lerini de araştırın derim.