Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Clone stamp kullanımı yardım......

kara11kara

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaşlar fotoğrafçıların özellikle vesikalık fotoğraflarda çok kullandığı clone stamp hakkında bilgiye ihtiyacım var.Kendi fotoğraflarımda clone stamp ile yüz temizliği yaparken opaklığı 10-20 arasına düşürüyorum ve fırçayı çok küçültüp en küçük pürüzleri düzelterek çalışıyorum.Yüz temizleniyor ancak sanki soyulmuş gibi bir görünüm kazanıyor.Fotoğrafçılarda gördüğüm parlak ve tek renk cilt görünümünü nasıl yapabilirim.Bunun bir püf noktası olmalı,fırça büyüklüğü,opaklık ayarları konusunda bilgi vereceklere şimdiden teşekkürler....

Benzer konular

mrtaxy

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Clone Stamp dan sonra Healing Brush deneyin istediğiniz sonuca ulaşırsınız.

Clone Stamp düzelticeğiniz yerdeki pixelleri gözetmeksizin parçayı nerden aldıysanız orayı düzeltme uygulayacağınız yere getirir.

Healing Brush: Başka bir noktadan aldığınız renklerle en yakındaki pixelleri katıştırır.

kara11kara

🌱Yeni Üye🌱
Teşekkürler mrtaxy bir de öyle deneyeceğim.
Clone stamp te blend modu normal opaklık 10-20 arası, akış 100 ve küçük yumuşak fırça ile çalışıyorum,doğru mu yapıyorum.....?

mrtaxy

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
ben fotoğrafçı değilim :)

bu değerler kullandığınız resime göre değişir bir standart uygulayamazsınız, sizin göz zevkinize kalmış.

dudak üstündeki beni kaybetmek için Clone stamp ve healing brush kullandım, cilt temizlemesi içinde filters > noise > dust & scratches

2 dk da uyguladığım bir değişim bana hoş gelen size hoş gelmeyebilir, tamamen göz algısı
1OnH9.jpg

kara11kara

🌱Yeni Üye🌱
Benim bildiğim kadarıyla fotoğrafçılar yüz temizlemek için blur seçeneklerini asla kullanmazlar.Sadece benler, sivilceler, çizikler için değil bütün yüz temizliğini clone stamp ile yapıyorlar...Ben de bunun nasıl yapıldığı hakkında bilgi rica etmiştim....

denizcem

🏆Pro Tasarımcı🏆
Benim bildiğim kadarıyla fotoğrafçılar yüz temizlemek için blur seçeneklerini asla kullanmazlar.Sadece benler, sivilceler, çizikler için değil bütün yüz temizliğini clone stamp ile yapıyorlar...Ben de bunun nasıl yapıldığı hakkında bilgi rica etmiştim....

Aslında o temizlik seçeneği de olabilir tabii. Sonuçta doku kopyalanıyor. Ben yüz temizliği ya da yer duvar temizliği için bu filtreyi uyguluyorum.
Ayarlarıyla bir kaç deneme yapın çok keyifli temizlikler oluyor.
Aşağıda adım adım nasıl yaptığımı anlattım görsel olarak.

Temizliği yapacağım alanı seçiyorum, sonra feather ile geçişi sert olmasın diye yumuşatıyorum. Sonrası aşağıdaki adımlar.

Bu linkte de rötüş detaylı bir şekilde anlatılmış.

https://www.grafikerler.net/photoshop-dersleri-fotograflarda-profesyonel-rotus-t54p7.html#post90

Son düzenleme:

kara11kara

🌱Yeni Üye🌱
Blur seçeneklerini ben de sıklıkla uyguluyorum ancak benim istediğim clone stamp kullanımı :)

İlgilendiğiniz için çok teşekkürler.....

kara11kara

🌱Yeni Üye🌱
Denizcem link için teşekkürler

Bu linki daha önce görmüştüm,ama uygulaması orada anlatıldığından çok daha zor.Fırça büyüklüğünü oaradaki gibi büyük seçersek,yüzün kıvrımlarını deforme etmemek imkansız gibi ve opaklık 12 gibi olunca yüzlerce kere bu işlemi tekrar etmek gerektiriyor,tek bir fotoğraf için saatler boyunca çalışmak gerekiyor....

Bunun bir püf noktası,kısa yolları olmalı diye düşünüyorum.....

denizcem

🏆Pro Tasarımcı🏆
Haklısın tabii, ama fırça büyüklüğü fotoğrafın çözünürlüğü ile de iniltili. Neyse konumuz bu değil zaten.
Yani süratle yapmak istediğini çok iyi anlıyorum. Araştırıyorum, kurcalıyorum bende bu tarz efektler kısa yollar. Bulursam elbette hemen paylaşırım.

Bir başka denemem de şu vardı mesela. Yüzde yapmak istediğim ne kadar bölüm var ise onları yine lasso ile süratle seçip, feather vererek yeni bir katman oluşturmak. sonrada o katmanda daha önce bahsettiğim efekti veya efektleri uygulamak. Maskeleme yapmak gibi birşey.

deniz bahtiyar1

🌟Usta Tasarımcı🌟
Haklısın tabii, ama fırça büyüklüğü fotoğrafın çözünürlüğü ile de iniltili. Neyse konumuz bu değil zaten.
Yani süratle yapmak istediğini çok iyi anlıyorum. Araştırıyorum, kurcalıyorum bende bu tarz efektler kısa yollar. Bulursam elbette hemen paylaşırım.

Bir başka denemem de şu vardı mesela. Yüzde yapmak istediğim ne kadar bölüm var ise onları yine lasso ile süratle seçip, feather vererek yeni bir katman oluşturmak. sonrada o katmanda daha önce bahsettiğim efekti veya efektleri uygulamak. Maskeleme yapmak gibi birşey.
ben de anlattığın şekide yapıyorum önemli ip uçlarıdır
teşekürler

Ömer ÇİÇEK

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.cicektasarim.com
Arkadaslar biz fotoğrafçılar Vesikalık fotoğraflarda bazı pluginler kullanıyoruz , işimizi kolaylaştırmak adına. Ama Moda fotoğrafçılığı v.s Kullanmıyoruz. Kullansakta bazı tecrübelerle nasıl kullanıcağımız konusunda fikir sahibi olduk, Paylaşım gerektiricek durumlarda ise (mesleğinde) ilerlemek isteyen arkadaslara ön ayak oluyoruz. Meslek sırrı v.s değil =) Yanlış anlaşılmasın ama fotoğrafçılık mesleği son zamanlarda o kadar revaçta ki , İnsanlar iki makine ayarı öğrenip bir kaç pluginden sonra ben fotoğrafçıyım diyebiliyor.. Sonuç olarak bir çok filtreden faydalanıyoruz,

Filtre: Noise
Stamp tool
Clone stamp tool

Uygulandığı her nokta detaylandırılmalı.

Yok işin kolayına kaçıcam bende vesikalık gibi 5 dk da fotoğrafta pürüssüz bir görüntü elde etmek istiyorum diyorsanız

Bu plugin ücretli olduğu için paylaşmıyorum

Firma imagetronic
Plugin portraiture

Teşekkür ederim.

kara11kara

🌱Yeni Üye🌱
Ömer bey,

Clone stamp tool uygulanışı hakında bilgi sahibi olmalısınız,bu konuda bilgi verrseniz sevinirim.Uygulama da blend opaklık fırça ayarları nasıl olmalı,yüzün neresinden başlanmalı,başka neler uygulanmalı ayrıca filtreler ve pluginler ilgimi çekmiyor doğrusu onuda belirteyim.....

Teşekkürler....

kara11kara

🌱Yeni Üye🌱
Mrtaxy çok teşekkürler,bu videoyuda izlemiştim,zaten youtube ta izlemediğim video kalmadı.Sanırım bol bol pratik yapmak lazım,ben de ona uğraşıyorum birkaç gündür.Yavaş yavaş oluyor sanki :))

tnçblk

🌱Yeni Üye🌱
konuyla alakasız bir soru soracagım için şimdiden özür diliyorum ama caresiz kaldım lütfen biri bana use all layer seceneginin yerini söyleyebilir mi :(

kara11kara

🌱Yeni Üye🌱
Ekranın üstünde opaklık ile aynı sırada,yoksa gözükmüyor mu?