Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Corel X5 Renk Ayarı Yardım

muctas

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Mrb arkadaşlar
Corel X4 kullanıyordum X5'i kurdum bakalım nasıl olmuş göreceğiz hepimiz.
Çift çekirdekli işlemci desteği en beğendiğim yönü.

Kullanmaya daha başlayamadım, sebebide renk ayarlarını yapamadığım için.
X4'de Apple RGB renk profillerini yükleyerek sorunsuz kullanıyordum.
Baskı sonrası renklerde sorun yaşamıyordum.

Şimdi renk yönetimini tamamen yeniledikleri için ayarları yapamadım.
Renk ayarlarını X4'e en yakın aşağıdaki örnekteki gibi ayarlayabildim.
X5'de renkler çok parlak ve açık görünüyor. X5'de sarıyada dikkat ederseniz kirli sarı gibi duruyor. Kırmızı ve yeşilde çok açık görünüyor.

55230936.jpg

24220799.jpg

Şuanki kullandığım renk ayarlarıda bu şekilde

x4cm.jpg

x5cm.jpg

Ayarları yapabilenler varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Benzer konular

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
Default Color Settings bölümündeki CMYK renk profilini X4'te kullandığınız renk profiili gibi ayarlamalısnız. Generic ayarlarına en yakını bildiğim kadarıyla US SWOP Coated olmalı.

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
Bu arada, çift çekirdek desteği değil çoklu çekirdek (multi-core), çoklu işlem (multi-thread) desteği olacak.

muctas

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Default Color Settings bölümündeki CMYK renk profilini X4'te kullandığınız renk profiili gibi ayarlamalısnız. Generic ayarlarına en yakını bildiğim kadarıyla US SWOP Coated olmalı.
uswebcoatedswopv2.jpg

dediğiniz renk profili buysa bundada pek fark etmiyor malesef.
(listede bulunan bütün renk profillerini denedim)
Adobe'nin sitesinden indirdiğim profilleri denedim onlarda da istedigim gibi olmadı.

Bu arada, çift çekirdek desteği değil çoklu çekirdek (multi-core), çoklu işlem (multi-thread) desteği olacak.
eyvl. aklımda öyle kalmış.

cazgir35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ozkaner.com
X5 windows ayarlarını kullanmayı tecih ediyor o nedenle renk ayarlarınız da sapma yapabilir. Çözümü şu şekilde olmalı:
masa üzerinde sağ tıklayıp özellikler/ayarlar/gelişmiş/renk yönetimi/ekle diyerek
kodak_dc.icm yi (arzu edenlar Adobe RGB'yi) seçin ve tamam butonları ile bu bölümden çıkın. Corel X5'i açık Tools/Color management/default settings de RGB seçeneğini kodak DC series olarak (veya Adobe RGB), Primare color mode CMYK, Spot color definition CMYK olarak ayarlayın. Sorun halledildi, kolay gelsin...

burockdesign

🏅Acemi Tasarımcı🏅
üstad nscreen 12645 yazan bir yer olmalı ordakini kullan işi baskıya veridğinde örjinal renkler çıkıyor

stany

🏅Acemi Tasarımcı🏅
X5 windows ayarlarını kullanmayı tecih ediyor o nedenle renk ayarlarınız da sapma yapabilir. Çözümü şu şekilde olmalı:
masa üzerinde sağ tıklayıp özellikler/ayarlar/gelişmiş/renk yönetimi/ekle diyerek
kodak_dc.icm yi (arzu edenlar Adobe RGB'yi) seçin ve tamam butonları ile bu bölümden çıkın. Corel X5'i açık Tools/Color management/default settings de RGB seçeneğini kodak DC series olarak (veya Adobe RGB), Primare color mode CMYK, Spot color definition CMYK olarak ayarlayın. Sorun halledildi, kolay gelsin...

usta senın dediğin gibi yaptım bende ayarları ama konuyu acan arkadasın dedı gibi sarı çok kızarık duruyo bende x5e yeni geçtim bakalım denice bi problem çıkarmaz umarım

stany

🏅Acemi Tasarımcı🏅
resim eklemişsin heralde ama görünmüyo

cazgir35

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.ozkaner.com
Renk ayarları malumunuz ekran kartlarınızla da ilgi. Benim kullandığım kart ASUS EAX1600PRO ve önerdiğim ayarları kullanıyorum, sorun yok.

troyali

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşlar Corel x5 kullanıcıları hala renk sorununuz var mı? Sanırım sorunu kalıcı olarak kısa yoldan çözdüm. Ben yeni geçtim daha bugün yükledim x5 i renkler biraz koyuydu x4 e göre tabi. Ama şu an x4 de kullandığım renkleri kullanıyorum en baştaki sıkıntıyı giderdim

muctas

🏅Acemi Tasarımcı🏅
slm
konuya uzak kaldım.
sorun hala çözülmüş değil.

üstad nscreen 12645 yazan bir yer olmalı ordakini kullan işi baskıya veridğinde örjinal renkler çıkıyor
dediğiniz yer neresi tam olarak profilin ismi nedir bulamadım?
Renk ayarları malumunuz ekran kartlarınızla da ilgi. Benim kullandığım kart ASUS EAX1600PRO ve önerdiğim ayarları kullanıyorum, sorun yok.
anlattıklarınızı uyguladım ama istediğim gibi bir sonuç olmadı yine.
benim ekran kartım da ATI Radeon HD 4600
ingilizce anlatmış ama görsel olduğu için sanırım bir fikir verir
Kolay gelsin.

link burada

ikinci link

bu videolarda genel bir tanıtımını yapıyor sanırım. teşekkürler.

Arkadaşlar Corel x5 kullanıcıları hala renk sorununuz var mı? Sanırım sorunu kalıcı olarak kısa yoldan çözdüm. Ben yeni geçtim daha bugün yükledim x5 i renkler biraz koyuydu x4 e göre tabi. Ama şu an x4 de kullandığım renkleri kullanıyorum en baştaki sıkıntıyı giderdim
kullanığınız ayarlar nasıl yazabilirmisiniz?

troyali

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Arkadaşlar X5 teki renk sorununu Tool/Color Proof Setting dediğiniz de sağda renk paletinin hemen yanında (effects'lerde orada çıkar) bir menu çıkacak. O menu de Simulate environment kısmına SWOP2006_Coated5v2.icc seçeneğini tıklayın. Sonra hemen altındaki küçük kutucuğu tıklayın (Preserve CMYK numbers) en son olarak da Save Setting as Default yapıp programı kapatın ve tekrar başlatın sorun çözülecektir.

muctas

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar X5 teki renk sorununu Tool/Color Proof Setting dediğiniz de sağda renk paletinin hemen yanında (effects'lerde orada çıkar) bir menu çıkacak. O menu de Simulate environment kısmına SWOP2006_Coated5v2.icc seçeneğini tıklayın. Sonra hemen altındaki küçük kutucuğu tıklayın (Preserve CMYK numbers) en son olarak da Save Setting as Default yapıp programı kapatın ve tekrar başlatın sorun çözülecektir.

önerdiğiniz ayarlara göre sonuç aşağıdaki gibi
bu örnek basıldı ve renkler X4'de oldugu gibidir.

ambassador

🌱Yeni Üye🌱
arkadaşlar hala yok mu bu sorunu tam anlamıyla çözebilen

fkarahan40

🌱Yeni Üye🌱
Corel X5'te ne yaptıysam baskı renklerini elde edemedim. Zaten iyi ya da kötü hiç bir değişiklik de olmuyor. Renk yönetimini (Color Management) keşke değiştirmeselerdi. Karışık olmuş, anlamıyoruz.

fkarahan40

🌱Yeni Üye🌱
Çözüldü beyle

Allah senden razı olsun gardaşım.
X5'teki renk sorununu gideremediğim için X4'e dönmüştüm. Fakat onda da bu kadar gerçeğe yakın renkleri elde edememiştim.
Allah ne muradın varsa versin! Çözdün Vallah!