Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

.:::: Düşünen adam heykeli ve enteresan hikayesi ::::.

acem kızı

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.paylasiminadresi.org
Türkiye’de ‘akıl hastalığı’ ile özdeşleşen “Düşünen Adam” heykelinin ardında renkli bir hikaye saklıdır. Bu heykel hakkında türlü türlü hikayeler, şehir efsaneleri yada yakıştırmalar mevcuttur.

Dünyaca ünlü Fransız heykeltraş Auguste Rodin’in meşhur heykelinin Bakırköy’deki akıl hastanesinin bahçesine dikilmesi fikri, 1950’li yıllarda başhekimlik yapan Fahri Celal Göktulga’dan çıkar. Göktulga, heykelin yapımı için orada yatan hastalardan Kemal Künmat’a ricada bulunur. Künmat, eli yatkın olduğu için Rodin’in eserini yapmayı kabul eder. Bakırköy’deki taş ocaklarından birinden çıkartılan devasa kaya, askerlerin yardımıyla bugünkü heykelin durduğu yere getirilir. Taşı yontmaya başlayan Künmat, heykelin bitmesine az kala emeğinin karşılığı olarak 40 bin lira ister. Yönetimden para çıkmayınca, heykelin elini çenesine koyduğu kolunu yapmadan öylece bırakır. Düşünen Adam, 6 ay böylece ‘kolsuz’ düşünmek zorunda kalır. Yetkililer kara kara düşünürken, depresyon tedavisi için hastaneye yatan Yüzbaşı Mehmet Pişdar, heykelin kolunu tamamlayabileceğini söyler. Yönetim, “Heykeli tamamlarsan taburcu olacaksın.” diye vaatte de bulunur. Bakırköy’deki Düşünen Adam’ın sağ kolu işte bu yüzbaşı tarafından tamamlanır.

Bu heykelin en çok tartışılan yönleri heykelin çıplak olması ve adamın sağ dirseğinin sol bacağına dayanıyor olmasıdır

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
dusunen-adam.jpg

Merak ediyordum yeni bi merak daha gelişti..
Neden..sağ dirseği sol bacağına dayanıyor

karantina

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
deryademir83.blogspot.com
dusunen-adam.jpg

Merak ediyordum yeni bi merak daha gelişti..
Neden..sağ dirseği sol bacağına dayanıyor

acem kızı bilgi için teşekkürler...

crazy bence amcamız poz vermiş daha karizma çıkmak için;)şaka bi yana az önce ben aynı pozu denedim neden böyle olabilir diye sanırım daha içine kapanık,daha sıkıntılı bir ruhu halinde olduğu belli olsun diye olmuş olabilir yada kol kası daha çok çıkıyor öyle durunca:)

crazyglad

👑Efsanevi Grafiker👑
Yönetimden parasını alamayınca terslik yapmışta olabilir ama .?

ThreeBuddha

🏆Pro Tasarımcı🏆
Belkide orijinalide böyle olduğu içindir:wink:

sherifhe

🌟Usta Tasarımcı🌟
ilginç..
teşekkürler paylaşım için...