Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Ekranda renk kalibrasyonu nasıl yapılır?

genco1973

🌱Yeni Üye🌱
Arkadaslar, aramizda "4/4'luk bir ekran kalibrasyonunun nasil yapilacağını bilen var mı? Del'in XPC sini kullanıyorum ve ne yaptiysam ekrani bir turlu basili nesnelerin rengine getiremiyorum. CMYK modunda basilmis bir nesne var. Bunu onume aliyorum, bilgisayarda da ayni resmi aciyorum. Fakat ekran renkleri ile onumde duran renkleri ayni tona getiremiyorum. Sizce ne yapmalıım?

Benzer konular

N/A3

🏆Pro Tasarımcı🏆
Forum içerisinde anlatılmıştı.

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
4/4 lük bir renk ayrımından bahsediyoruz. Yani %100 hatasız hata oranı bu kadar küçük bir değere düşürmek ne kadar uygun bilemiyorum ama imkansız diyebilirim sanırım.

Bilgisayarınızın olduğu odanın yada mekanın lamba tesisatından tutun , monitörünüze kadar herşey önemlidir eğer benim için renk herşey diyorsanız. Size önerebileceğim ve renk ayırımında son teknolojiye ulaşmış olan şirket eizo nun monitörleri gayet güzel.
CG19.gif

Türkiye pazarlarına giren bu monitörlerle son derece profesyonel şekilde renk ayırımı yapamanızı sağlıyan etkenler mevcut.
Eizo şirketinin ürettiği bu monitörler genelde hastane ve sizin gibi renkler benım ıcın herşeydir diyenlerin ilgi alanı:)
CG221.gif

eizo_coloredge_CG241W-2.jpg

eizo_cg241_lrg.jpg

ahmetyuksel

🌱Yeni Üye🌱
ilk önce önemli olan hangi programı kullandığınız. yinede kesin sonuç istiyorsanız adobe freehand kullanmanızı tavsiye ederim. photoshop ve corel için ayrı ayarlar gerekiyor. Ekran kalibrasyonu için icm dosyası çekmeniz gerekiyor. Matbaacılıkla uğraşıyorsanız pantone.com bu dosyaları bulabilirsiniz.

emraheski

🌱Yeni Üye🌱
kalibrasyon icin patone'nin huey isimli cihazini almaManizi oneririm.
her monitorde farkli ama gercekci renge uzak bir ayari var.