Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

PS'de CMYK çalıştığımda baskıda ve ekranda renkler soluk çıkıyor

porcelain

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
MacBook pro kullanıyorum ve abdobe cs5 ile çalışıyorum yalnız yaptığım ilanlarda cmyk olarak açarak başlıyorum ve renkler hep soluk çıkıyor ama mail ile onay almaya göndereceğim zaman aynı ilanı rgb yapmam gerekiyor ozaman fark daha da belirgin oluyor ben ilk defa bunu yaşıyorum cs5ten dolayı mıdır acaba? rgb ve cmyk arasında tabiki fark olacak ama siyahta aynı gözükmeleri gerekiyor en azından yani cmyk kapkara bir siyah yapamıyorum. ve ekranımdaki rengin aynısını baskıda alıyorum. CMYK değerleri olarak da siyah için iki türlü de denedim;
C=100
M=100
Y=100
K=100

yada

C=0
M=0
Y=0
K=100

veya da

C=100
M=100
Y=100
K=0

screenshot20101129at103.png

Yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim.
Teşekkür ederim.

Benzer konular

A.Volkan ÖZER

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Color profile olarak ne kullanıyorsun ? Edit > Color Settings

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
RGB ile CMYK arasındaki farkı öğrenmenizde fayda var sadece. Ve herşeyden önce bunu siz öğrensenizde sizdeki değerler misal bayrak kırmızı M+Y: 100 / 100 ) olsa dahi bunu farklı değerlerde farklı renklerde görme ihtimali müşterileriniz de garantilidir. Yani Fabrika çıkış ayarlarınızla, ekran rezulasayonuyla,CMYK dan RGB ye dönüldüğünde renk değişimi mutlaka olucaktır.

Örnek: RGB modeli insan gözünü taklit eden dijital ünitelerde (Tarayıcılar, Dijital Kameralar gibi) ve monitörlerde kullanılır.

Örnek 2: En basit ifadeyle, RGB ışığın rengidir. CMYK ise yansımanın.
RGB’de, ışık kaynağının farklı dalgaboyları renkleri oluşturur, en iyi örnek; monitör, telefonlar vs.
CMYK ise Işığın bize yansıttığı, boyar maddenin (mürekkep) oluşturduğu renk bütünüdür.

porcelain

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
RGB ile CMYK arasındaki farkı öğrenmenizde fayda var sadece. Ve herşeyden önce bunu siz öğrensenizde sizdeki değerler misal bayrak kırmızı M+Y: 100 / 100 ) olsa dahi bunu farklı değerlerde farklı renklerde görme ihtimali müşterileriniz de garantilidir. Yani Fabrika çıkış ayarlarınızla, ekran rezulasayonuyla,CMYK dan RGB ye dönüldüğünde renk değişimi mutlaka olucaktır.

Örnek: RGB modeli insan gözünü taklit eden dijital ünitelerde (Tarayıcılar, Dijital Kameralar gibi) ve monitörlerde kullanılır.

Örnek 2: En basit ifadeyle, RGB ışığın rengidir. CMYK ise yansımanın.
RGB’de, ışık kaynağının farklı dalgaboyları renkleri oluşturur, en iyi örnek; monitör, telefonlar vs.
CMYK ise Işığın bize yansıttığı, boyar maddenin (mürekkep) oluşturduğu renk bütünüdür.
Açıklayıcı bilgilerin için teşekkür ederim ama başka bir sorun olmalı siyah renk çıkış alamıyorum siyah yapamıyorum çünkü. hep soluk renkler bunu düzeltmem gerekiyor. yoksa zaten RGB ve CMYK arasındaki farkı yükledim resimde de görebiliyorum.

Tekrar teşekkür ederim.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
yine cmyk ve rgb sorunudur sorduğunuz siyah sorunu.

siz alışık olduğunuz gibi k değerini 100 vererek siyah elde etmeye çalışıyorsunuz. ancak offsette boyaların şeffaf olduğunu ya bilmiyor ya da unutuyorsunuz. beyaz üzerine şeffaf atılan siyahın solması kadar doğal bişey yok ( orta sınıf ya da düşük sınıf boyalar ile) bu yüzden genelde siyahı oluştururken c=20 M=20 Y=20 K=100 gibi bir cmyk karışımı sonucu siyah kullanmayı tercih eder. Offset sektörü. Kişisel beğeniler bu değerleri ufak tefek oynatabilir de... Ama kaliteli bir matbaa ile çalışmıyorsanız. bunun gibi bir çok değişmez offset teknik bilgisini iyice öğrenmeniz gerekiyor.

Bu yüzden bu meslek kolay gibi görünen ama 100 deneyenden 10/1'ni başarıya ulaştıran bi sektördür.

sizin sorduğunuz sorudan anladığım bilgi birikimine bakarak tek başınıza offset basmak için daha katetmeniz gereken uzun yollar görüyorum.

başarılar...

porcelain

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
uzun yolları da katedirim daha yollar var önümde ama ben çalışmayı yapıp dergilere yollarım ben ne bir matbaa da ne de bir ajansta çalışıyorum dergi baskısında kullandıkları boyayı da sormam kullandığı makinayı da ve elde etmeye çalışırken kullandığım tüm siyahlarım da hepsi 100 ben yukarı da örnekte hangisi olursa olsun aynı sonucu veriyor diye dedim. Yoksa farklı bir problemim yok ya da monitörümün renk ayarları ile problemim vardır belki diye sormak istemiştim sadece. çünkü ben cmyk kullanırken daha ekranda siyahı elde edemiyorum. Herkese teşekkür ederim

A.Volkan ÖZER

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
North America General Purpose 2 diye bir ayar varmıdır bir bakarmısın ? Eğer yoksada rgb ayarlarını sRGB IEC61966-2.1 şeklinde denemeni tavsiye ederim. arada bir fark kalmayacaktır. Bende bir ara bu standartlar yüzünden siyah sıkıntısı yaşamıştım diye hatırlıyorum.

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
eğer her kanalı dediğiniz gibi 100 olarak çalışıyorsanız, Onu basmaya çalışan matbaacı sizi bi köşede sıkıştırmayı çok arzu edecektir :)...

şakası bir yana. North american purpose veya benzeri ayarlar kağıdın karakterine göre tram vermek için var. Sorunununuza genel olarak cevap verir fakat siyah sorunu özellikle sizin gibi dergilere çalışan bir arkadaş için. bahsettiğim yöntem ile çözülmeli.

yani 3 kanala 20 verin diğerine siyah kanalına 100...

eğer her kanala 100 verirseniz, o kağıt kurumaz.

iyi matbaa bu sorunları film (ctp) aşamasında inceler mümkünse çözüm üretir, kötü matbaa ne verirseniz onu basar.

eğer ne verirsem o basılıyor diyorsanız. ben öyle gönderiyorum göndermiyorum gibi bir düşünce yapısından kurtulup ne yapmanız gerektiğini anlamanızda mesleki anlamda hayati fayda görüyorum...

Bu sorunununuz çözümü anlattığım gibidir. Gerçi ben 2 kanalla yapıyorum siyahı ( tercih meselesi)

ancak olası diğer sorunları farkedebilmek için, uygun bir matbaaya gidip "yahu bunlar ne yapıyor acaba" gibi bir soru ile o yolların büyük kısmını katedebilirsiniz.

ayrıca şunu unutmayın; Grafik tasarımcı renkleri "cmyk" olarak aşağı yukarı bilir, bilmesi gerekir. ekran yanıltsa bili ortalama olarak verdiği rengin nasıl çıkacağını bilir. yani ekranın bozuk olup olmadığını anlamak için monitör tamircisi ya da grafik tasarımcı olmanız yeterlidir. :)

başarılar...

Son düzenleme:

horto

🌱Yeni Üye🌱
merhaba
imac photoshop cs5te cmyk ile çalıştığım işi embed color profil seçiliyken kaydettiğimde ben de arkadaşın bahsettiği gibi bi görüntü elde ediyorum. ama baskı için de o şekilde kaydetmem gerekiyor sanırım?? profili seçmeden kaydettiğimde gerçek rengi görüyorum ama baskıda ne olur bilmiyorum.
grafik tasarımcı falan değilim ayrıca baştan söyleyeyim de :)

bir afiş yapıyorum hem internette görülecek hem de baskı alınacak nasıl kaydetmeliyim yardımcı olabilirmisiniz?

blackstick

🌱Yeni Üye🌱
Baskıya doğru siyahı almak istiyorsanız baskı merkezi ile görüşmeniz en sağlıklı yol olacaktır. Benim çalıştığım baskı merkezi C:50 M:50 Y:50 K:100 şeklinde istiyor. Bu şekilde basıldığında harika bir siyah alabiliyoruz.