Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

flashda butonun üzerine gelince nasıl ses çıkmasını sağlarım?

#echo

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba arkadaşlar flashta yeniyim pek anlamam.Ama bir projem için butonun üstüne gelince ses çıkmasını istiyorum ve tıklayınca da başka sesin gelmesini istiyorum.Yani şöyle

buton> üzerine geldiği zaman ses çıkması (örnek:haberi oku demesi başka bir ses formatında yapacağım)
buton 2 > ikinci ses açıklama (bu da diğer sesin dinletilmesi)
Biraz karışık oldu sanki.İnşallah anlaşılmıştır.

Not:Flash mx 2004 kullanıyorum.

Benzer konular

blueden

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Flash 8 baz alınarak anlattım fakat Flash mx' de menüler benziyor karıştırarak bulabilirsiniz.

Ben temel mantıgını anlatıyım.

Öncelikle bunları bilmelisiniz.

Buton oluşturma;

Öncelikle oluşturmak istediginiz butonu oluşturun veya çiziniz...Flashda ilgili nesne seçili iken F8 tuşu ile Convert Symbol (ya da insert-New sembol...(Ctrl+F8)-> button) seçeneği ile nesnenizi butona dönüştürün.

Up: Butonun normal görünüşü

Over: Fare ile butonun üzerine gelindiginde görünen hali

Down: Fare ile tıklanıldıgında görünen hali.

Hit: Kapsama halidir.
--------------------------
Daha sonra;

Butona çift tıklayın ya da sağ tıklayıp Editi seçin. Over Framine sağ tıklayıp Keyframe ekleyin. (Insert Keyframe )

File > İmport küçük boyutta iki tane ses dosyası(örnek:ses.mp3...) alın. Ses dosyalarınız kütüphaneye eklenecektir.

Over Framine iki kere tıklayın. Properties panelinden Sound sekmesini bulun ve daha önceden aldığınız ses dosyasını seçin(ses.mp3).

Sesi over frame' ine eklediğinizden fare üzerine gelindiginde bu müzik çalacaktır.(ses.mp3)

B]Over[/B] Framine iki kere tıklayın. Properties panelinden Sound sekmesini bulun ve daha önceden aldığınız diğer ses dosyasını seçin(ses2.mp3).

Burada ise butonunuza tıkladıgınızda ses çıkacaktır.

Sesi durdurmak için hit frame ine sağ tıklayıp Actions(F9) ına;

komutu eklebilirsiniz.

Kolay gelsin.