Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Aşağıda smudge efekti ile gölge verilmiş bir harfi yakından inceleyelim. Harfi seçip grubunu birkaç kez bozduğumuzda aslında smudge efektinin blend mantığıyla en koyu renkten en açık renge geçiş ile objeler atadığını ve bu mantıkla gölge oluşturduğunu görebilirsiniz. Bu da demektir ki onlarca farklı tramda objenin üstüste gelmesi ile oluşuyor ve baskı mantığına aykırı hiçbir durum yok burada... Sadece işlemler sonunda dökümandaki tüm renklerin cmyk olduğundan emin olmak için Xtras > Colors > Name All Colors menüsüne ulaşıp renk paletinde görünmeyen tüm renkleri ortaya çıkarabiliriz.

picture12tvx.png

Aşağıdaki şekilde Properties penceresinden objelere uygulanan Add Effects butonunu görmektesiniz. İşte eğer buradan efekt verirseniz baskı için tehlikelidir. Burada yayınladığım hiçbir derste bu efektlerden faydalanarak yapılmış bir çalışma yoktur dikkat ederseniz. Tasarımcılığın en önemli kurallarından belki de başında geleni şudur; yaptığınız çalışma baskıya uygun olmalıdır. Aksi halde tasarım hiçbir işe yaramaz, ne kadar güzel yaparsanız yapın sonuca ulaşamayacağı için boştur... Eğer web için tasarım yapmıyorsanız tabi...

picture10m.png

kurbaa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Anladım cok cook tesekkur ederım aydınlatmanız ıcın...Demekki okulda anlatılan da Add Effects butonunu ıcındekı efektler ıcındı...
Derslerınızıde gönül rahatlıgıyla kullanabılırız ozaman....:):):):)
Emeğinize sağlık

grafix2009

🌱Yeni Üye🌱
mrb bu anlattığınız yararlı olabilecek bilgiler çok tşk.Yalnız bu freehandin hangi sürümü acaba benim fhmx ama trial ve dediğiniz seçeneği bulamadım trialdenmi acaba yada sürümden dolayı seçenekler değişiyormu.yardımcı olursanız sevinirim.Tşk.

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
mrb bu anlattığınız yararlı olabilecek bilgiler çok tşk.Yalnız bu freehandin hangi sürümü acaba benim fhmx ama trial ve dediğiniz seçeneği bulamadım trialdenmi acaba yada sürümden dolayı seçenekler değişiyormu.yardımcı olursanız sevinirim.Tşk.

Evet bu anlattığım FreehandMX için geçerli, sizde hangi seçenekler çıkmıyor bilemiyorum ama trial ise çıkmayabilir, doğrudur...

biiiolog

🌱Yeni Üye🌱
ben yıldızlar kısmını yapamıyorumm nasıl yapıcam boşluk denedim olmuo :(
gece ve ay konusundaki yanlış yazdım galiba ama yrdm edn lütfen

kurbaa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Önder Bey, size bir sorum daha olacak yardım edersenız sevınırım..
Freehandde vektorel bır sekle gradıent yapabıldığımız gıbı aynı seyı neden fotograflar ıcın yapamıyoruz? yada yapıyoruzda ben mı bılmıyorum? corelde yapılıyor gordum ama aı kaydedıp freehande ceksem olur mu? Ama coreldede nasıl yapacağımı bilmiyorum, yardım edebılırsenız cook sevınırım. Umarım derdımı anlatabılmısımdır... Teşekkurler...

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Önder Bey, size bir sorum daha olacak yardım edersenız sevınırım..
Freehandde vektorel bır sekle gradıent yapabıldığımız gıbı aynı seyı neden fotograflar ıcın yapamıyoruz? yada yapıyoruzda ben mı bılmıyorum? corelde yapılıyor gordum ama aı kaydedıp freehande ceksem olur mu? Ama coreldede nasıl yapacağımı bilmiyorum, yardım edebılırsenız cook sevınırım. Umarım derdımı anlatabılmısımdır... Teşekkurler...

Aslında bu sorunun yeri burası değil ama cevaplayayım. Bundan sonraki sorularınızı https://www.grafikerler.net/freehand-mx-dersleri-sorulariniz-ve-sorunlariniz-t269.html buradan sorunuz...

Freehand sadece vektörel (çizgisel) tabanlı bir programdır. Adobeillustratör ve CorelDraw pixel tabanlı dosyalara işlem yapılabilecek birkaç ek menü ile desteklenmiştir. Fakat önemli olan şu ki resimlere müdahale etmek görsel açıdan tatimn etse de renk ayrım, baskı öncesi hazırlık ve baskı aşamalarında da etkin sonuca ulaştırabilmeli. Dolayısıyla tavsiyem şudur ki resim dosyalarına sadece ve sadece AdobePhoshop vb. gibi pixel tabanlı programlarda müdahale etmenizdir. Freehand'de bazı objelere efekt eklenebiliyor. Freehand programına eklenen (KPT gibi) bazı plug-in ve yardımcı efekt programlarıyla bunlar da yapılabilir. Ama tavsiye etmiyorum. Nasıl ki FH'de yazı yazmak ve çizim yapmak PS'ye göre daha iyidir, aynı şekilde PS'de resime müdahale etmek FH'ye göre daha iyidir.

kurbaa

🏆Pro Tasarımcı🏆
Pekı cook tesekkur ederım yanı photoshopta yapmalıyım tesekkur ederım ılgınız ıcın...
Bırdaha kı sefere freehand mx dersleri, sorularınız ve sorunlarınız dan soracagım...

radferum

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.birebir.net
bu tür paylaşımlar biz amatör grafikerleri ateşliyor emin olun ve bu sayede kendimizi geliştirip iyi bir yerde iş imkanı bulursak paylaşımı yapan arkadaşlara duayı eksik etmeyiz. selametle kalın iyi çalışmalar.

yusuf82

🌱Yeni Üye🌱
önder adem çok güzel dersler gösteriyosun kardeş teşekkür ederim emeğine sağlık devamını beklıyorum

serzu

🏅Acemi Tasarımcı🏅
süper anlatmışsın çok saol

yusuf82

🌱Yeni Üye🌱
teşekkürler cok faydalı oldu benım ıcın devamını beklerım kardes emeğine eline sağlık

yusuf82

🌱Yeni Üye🌱
hocam eline emeğine sağlık ya sayende çok şey oğrendım kursta bıle senın öğrettiklerini öğretmediler emeiğne sağlık hocam teşekkürler

worm32

🏅Acemi Tasarımcı🏅
eline emegine sağlık 10 numara bi paylaşımm süpersinn çok çok teşekkürlerr

Ulgen26

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Tekrar merhaba...
Uygulamalarınızdan, "3 boyutlu nesne" yapımını denemek istedim. Ama malesef benim tool Paletimde Exturude tool gözükmüyor. Bütün menüleri tek tek aradım ama bulamadım. Belkide gözümden kaçtı. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar...

edii90

🌱Yeni Üye🌱
Teşekkürler !!

Freehand e yeni giren birisi olaraktan anlatımı çok başarılı buldum : ) güzel bir paylaşım olmuş. Tekrardan teşekkürler

hamit_kurklu58

🌟Usta Tasarımcı🌟
mx de bu özellik var!!

Tekrar merhaba...
Uygulamalarınızdan, "3 boyutlu nesne" yapımını denemek istedim. Ama malesef benim tool Paletimde Exturude tool gözükmüyor. Bütün menüleri tek tek aradım ama bulamadım. Belkide gözümden kaçtı. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar...

değerli arkadaşım extrude freehand mx versiyonunda var eğer senin freehand in eski versiyonsa yokdur...eğer mx ise resimde gösterdiğim yerdedir.
extrude.jpg

mutlu01

🌱Yeni Üye🌱
uygulamalı yardımlarınız için teşekkürler okulda öğrenmediğim ayrıntıları öğreniyorum sayenizde ama sormak istediğim birsorum daha doğrusu sorunum var . Frehandde çalışırken nasıl olduğunu anlamadım ama sayfanın altında büyütme ve küçültme işlemlerinin yapıldığı ve prewiw çubuğunu yok ettim bir şekilde yüzdelik oranlarını buldum araç çubuğuna taşıdım ama eski haline dönüştüremiyorum nasıl yapacağım konusunda yardımcı olurmusunuz bana şimdiden teşekkürler