Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

grafikeryesim

🏅Acemi Tasarımcı🏅
paylaşımlarınız gerçekten çok faydalı oldu herkese teşekkürler
dalgalı bi şeklin içine yazı nasıl aynı şekilde yazılır bulamadım ama yardımcı olursanız çok sevinirim :(

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Dalgalı Yazı

paylaşımlarınız gerçekten çok faydalı oldu herkese teşekkürler
dalgalı bi şeklin içine yazı nasıl aynı şekilde yazılır bulamadım ama yardımcı olursanız çok sevinirim :(

Dalga şeklinde bir alan çiziyoruz...

picture6j.png

Araç paletinden Pen aracını seçip aynı dalganın alt kısmına uygun bir çizgi çiziyoruz...

picture8z.png

Çizgimiz bittikten sonra araç paletinden text tool u seçip istediğimiz yazıyı yazalım ve hem yazıyı hem çizdiğimiz çizgiyi seçip Text > Attach to path menüsüne ulaşalım...

picture9d.png

Yazımız çizdiğimiz şekle uygun olarak üstüne yazılacaktır, bundan sonra istediğimiz boyut, font ve renge getirebiliriz. Yazıyı ortalar, sola veya sağa dayalı yapabiliriz. Text işlemlerinin birçoğunu uygulayabiliriz...

picture10k.png

Aynı yazıyı farklı şekiller üzerine de aynı yöntemle uygulayabiliriz... Object penceresinden Text on a Path menüsüyle yazıyı aşağıya, yukarıya, şeklin içine veya dışına alabiliriz...

picture11xmz.png

kadiror

🌟Usta Tasarımcı🌟
özellikle watermarklara bayıldım..Bu inanılmaz zor objeleri bi gün kopyalarımda bi yerde yayınlarım diye düşünüyordum ama heyhaaattt..Bi arı koymuşsun oralara bunlar benimmm.. benimm demişsin.. Neyse sağlık olsun

niLqün.672

♾️Grafik Gurusu♾️
açıkçası freehandı genelde sıkıcı bulurdum taaa ki anlatımlarınızı görene kadar :D devamını bekliyorum..teşekkürler..

hamit_kurklu58

🌟Usta Tasarımcı🌟
Derslerin hepsini uyguladım inanın çok yararı oldu.önder abi ye çokmu çok teşekkür ALLAH razı olsun.Mevlam gönlüne göre versin(amiin)

hamit_kurklu58

🌟Usta Tasarımcı🌟
önder abi eleştirileri okurken şuna çok fena takmış durumdayım.''basit ama güzel'' bu eleştiri sizi ne şekilde etkiliyo? beni üzüyo açıkcası. bi açıklama lütfen?:)

Ulgen26

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Dersleriniz çok güzel gerçekten benim okuldaki öğretmenimden bile daha detaylı anlatıyorsunuz. sizin sayenizde sınıftakilerden hep önde ilerliyorum... Hemen hemen her anlatınızı uyguladım.

Ama biraz önce her ne olduysa farkında olmadan bir tuşa bastım sanırım tools paletim yok oldu. windowstan baktığımda açık gözüküyor ama her nereye gittiyse bulamıyorum bir türlü:S ne yapmalıyım. Bilen var mı acaba???

peker05

🌱Yeni Üye🌱
Harkulade!!!

Çok ama çok teşekkür ederim. Harikasınız!

pbx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
teşekkürler verdiğiniz bilgilere

Önder bey,
inanın hepsini de denedim.
işimi gücümü bırakıp, mesaimi freehande ayırdım.
yalnız takıldığım konular şunlar:
toplara blend uygulayamadım.çizim tekniğim polygon aracı ile beşgenler çizip,
daire çizime control + shift + v tekniği ile atmak. acaba çizimde mi hata yaptım?
gece çiziminde de graphic hole kullanamadım.kullanımını daha net açıklarmısınız.

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Önder bey,
inanın hepsini de denedim.
işimi gücümü bırakıp, mesaimi freehande ayırdım.
yalnız takıldığım konular şunlar:
toplara blend uygulayamadım.çizim tekniğim polygon aracı ile beşgenler çizip,
daire çizime control + shift + v tekniği ile atmak. acaba çizimde mi hata yaptım?
gece çiziminde de graphic hole kullanamadım.kullanımını daha net açıklarmısınız.

Guruplu veya içiçe yapıştırılmış objelere blend uygulayamazsınız... Anlatımda dikkat ederseniz blend uygulanacak objenin path veya composite path olması gerektiğini anlatmıştım.. Tüm objeleri seçip Join veya Union gibi path araçlarıyla objeyi composite path haline getirebilirsiniz... Topu çizerken bunlara dikkat edin..

Graphic hose kullanımında nerede takıldınız?

pbx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Önder Bey,
Graphic hose kullanırken, sizin de tarif ettiğimiz gibi new- yıldızlar-paste in.
bu sıralamayı devam ettiğimde istemediğim farklı şekiller çıkıyor.
İstediğim şekli seçsem de aktif olan diğeri oluyor.
Bu arada yanlış yazılmış denilen kelime de sanırım benim ''graphic hose'' yerine ''hole'' yazmış olmamdı. Yani sonuçta derdimi anlatabildiğimi düşünüyorum. En azından kendimi Türkçe kelimelerle ve öznesi yüklemi olan tam cümlelerle ifade ediyorum.
Önder Bey, freehand derslerinizin devamını bekliyoruz. Kendi adıma epey faydalı buldum.Paylaşımlarınız için teşekkürler...

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Önder Bey,
Graphic hose kullanırken, sizin de tarif ettiğimiz gibi new- yıldızlar-paste in.
bu sıralamayı devam ettiğimde istemediğim farklı şekiller çıkıyor.
İstediğim şekli seçsem de aktif olan diğeri oluyor.
Bu arada yanlış yazılmış denilen kelime de sanırım benim ''graphic hose'' yerine ''hole'' yazmış olmamdı. Yani sonuçta derdimi anlatabildiğimi düşünüyorum. En azından kendimi Türkçe kelimelerle ve öznesi yüklemi olan tam cümlelerle ifade ediyorum.
Önder Bey, freehand derslerinizin devamını bekliyoruz. Kendi adıma epey faydalı buldum.Paylaşımlarınız için teşekkürler...

Önce sayfada bir şekil çizdik ve (copy) kopyaladık, sonra graphic hose aracına çift tıkladık, açılan pencerede new dedik ve yeni bir isim verdik, past in butonuna tıkladık, az önce kopyaladığımız şeklin bu pencerenin ortasında bulunan boş alanda belirmesi lazım.. ve zaten default olarak bu şeklin, pencerenin alt kısmında verdiğiniz isimle seçilmiş olması lazım, graphic hose aracını sayfa üzerinde basılı tutarak gezdirdiğimizde bu şekli sayfaya püskürtmesi lazım.... Sizin anlattığınıza göre bir problem yok ama biryerlerde atladığınız bir şeyler var sanırım...

Kolay gelsin...

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Baloncuk, sabun köpüğü

1. 3 cm çapında ve 1.5 pt kalınlığında bir daire çiziyoruz

picture1ppk.png

2. Pen aracı ile üste doğru bir yay çizip Stroke penceresinden şekilde işaretli görünen butonu tıklıyoruz (çizgi kenarları yuvarlak olacak)

picture5rpa.png

3. Şekli dairemizin sol üst boşluğuna şekildeki gibi yerleştiriyoruz...

picture2uzl.png

4. Şimdi daire ve yay şeklini istediğimiz gibi renklendirip grup yapıyoruz ve irili ufaklı çoğaltmalarla köpürme şeklinde sayfamıza yerleştiriyoruz. Buradaki mantık baloncuklar yukarı doğru küçülür...

picture3ybp.png

5. İşte renklendirilmiş birkaç sonuç...

picture4jbs.png

Önder Adem

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.istanbulletiket.com
Gölgeli yazı - Smudge Tool

1. Siyah renkli bir yazı yazıp convert ediyoruz. (Text > Convert to Paths

picture1cqf.png

2. Şimdi yazıdan kenara bir kopya ayıralım (Ctrl D). Xtra Tool paletinden (Windows > Toolbars > Xtra Tools) Smudge aracını seçelim, bir el çıkacaktır. Bu el ile yazının sağ alt köşesinden yine yazının sağ alt köşesine doğru tutup hafifçe kaydıralım.

picture2lej.png

Şekildeki gibi bir gölge oluşacaktır.

picture3one.png

3. Kenara ayırdığımız diğer kopya yazını rengini beyaz yapıp gölge verdiğimiz yazının sol üst köşesine oturtalım, beyaz yazı öne gelecek şekilde.

picture5jos.png

kurbaa

🏆Pro Tasarımcı🏆
derslerınız cook cook guzel... sayenızde cook sey ogrendım...
emegınıze saglık....
ancak bır sorum olacak freehandle yapılan efektler baskıda cıkmıyormus bu dogrumudur? ornegın golgelı yazıdakı Smudge aracıyla yaptıklarımız gıbı...
eger baskıda cıkmıyorsa neden varlar?
aydınlatırsanız cook sevınırım...