Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Freehand'deki "Find and Replace and Select" panelinin karşılığını bilen var mı?

hhtekin81

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
panelh.jpg

Arkadaşlar freehand'in temel taşlarından biri olan ve biçok işte müthiş kolaylıklar sağlanayn "Find and Replace and Select" panelinin Adobe Illustrator CS4'teki karşılığı hangi menü yada panele karşılık geliyo acaba?
bilen varsa lütfen yardımcı olsun.

zira manuel olarak renk ve objeleri seçmek çok zor oluyo Illustrator'de :)
bilgi verebilecek herkese şimdiden teşekkürler.

Yunus PARLAR

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.evdetasarim.net
Renksel olarak Magic Wand ile eşdeğer gibi aslında. Ayrıca Select > Same ve Select > Object menülerinden objeleri seçip toplu değişim yapmanızda mümkün.

hhtekin81

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
cevap için teşekkürler fakat. select/same/obje menüsünde freehand.de olduğu istediğimiz bölgedeki renkeleri seçemiyoruz.
örneğin tek bir sayfadaki kırmızıları seçmek istediğimde tüm sayfalardaki kırmızılar seçiliyor. oysaki ben seçili sayfadaki renkleri seçmek istiyorum. bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Diğer sayfaları kilitlersin ctrl+2 (sayfa içine gömmek) Daha sonra select same fill color seçeneğini kullanman daha kolay..

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
bu yöntem çok işime yarayacak teşekkür ederim paylaşım için.

İşine yaramasına sevindim..Sormak istediğiniz bir şey olursa müsait olan tüm kullanıcılar yardıma gelecektir..İyi çalışmalar.

Paylaşımlarınızıda bekleriz bu arada:p

mac_ist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.matbaa.org
Sanırım AI de uzunca bir süre hatta belki de hiç göremiyeceğimiz bir özellik. FH den çok alıştığım hatta elim ayağım olan bir panel. Neden bunu uyarlamazlar anlamıyorum. Bir çok konuda AI sanki acemi bir program gibi davranıyor. Sabırsızlıkla beklemekten başka çaremiz yok gibi duruyor. AI ün bu özelliğini kullanmak epey can sıkıcı desem yeridir...

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Sanırım AI de uzunca bir süre hatta belki de hiç göremiyeceğimiz bir özellik. FH den çok alıştığım hatta elim ayağım olan bir panel. Neden bunu uyarlamazlar anlamıyorum. Bir çok konuda AI sanki acemi bir program gibi davranıyor. Sabırsızlıkla beklemekten başka çaremiz yok gibi duruyor. AI ün bu özelliğini kullanmak epey can sıkıcı desem yeridir...

evet çok haklısınız... aslında illustrator yeni program değil ama bazı komutlar o kadar saklamışlarki.... bulması imkansız oluyor... ama enteresan ve gayet basit bir program... çok nazlı bir çocuk... ona şeker ver o sana her şey yapar ve uslu uslu durur... illustrator program tıpkı nazlı bir çocuk

cs3 dan sonra CS4 geldı... pek fazla değişiklik yok... anca gradient aracı yenelendı ve onun sayisinde harika ve enteresan dolgu rengi verebiliyoruz... alışmak en önemli

hhtekin81

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐

Evet sait bey size %100 katılıyorm bu konuda. Bu panel hem biz grafikerler hemde film çıkışı alan arkadaşlar açısından çok büyük kolaylıklar sağlıyordu. AI'ye de adapte olamamızın nedenlerinden birisi de bu pratikliğin olmamasıdır ne yazıkki. Bakalım FH'le ne kadar daha devam edebilcez bende merak ediyorum açıkçası. Ama bi yandan da AI'ye geçmek zorunda kalcaz. Bu geçiş her ne kadar sancılı olacaksa da:)

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Evet sait bey size %100 katılıyorm bu konuda. Bu panel hem biz grafikerler hemde film çıkışı alan arkadaşlar açısından çok büyük kolaylıklar sağlıyordu. AI'ye de adapte olamamızın nedenlerinden birisi de bu pratikliğin olmamasıdır ne yazıkki. Bakalım FH'le ne kadar daha devam edebilcez bende merak ediyorum açıkçası. Ama bi yandan da AI'ye geçmek zorunda kalcaz. Bu geçiş her ne kadar sancılı olacaksa da:)

Sancılı olacağını zannetmiyorum..Şiddetle değil sevgiyle öneriyorum..:p

mac_ist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.matbaa.org
Sancılı olacağını zannetmiyorum..Şiddetle değil sevgiyle öneriyorum..:p

Bu nasıl sevgidir ki Adobe az dahi olsa dayatma gibi bir şirket politikasıyla bu programı önümüze sundu sorarım sana Ulaş. Biz istemez miyiz objelere gölge verelim, meshlerle ve brushlarla harikalar yaratalım. Ama AI nin bazı FH özlemlerimizi de gideremediği aşikardır. Adobe duy sesimizi diye bağırmak geliyor içimden... :surprised:

kasta095

👑Efsanevi Grafiker👑
Bu nasıl sevgidir ki Adobe az dahi olsa dayatma gibi bir şirket politikasıyla bu programı önümüze sundu sorarım sana Ulaş. Biz istemez miyiz objelere gölge verelim, meshlerle ve brushlarla harikalar yaratalım. Ama AI nin bazı FH özlemlerimizi de gideremediği aşikardır. Adobe duy sesimizi diye bağırmak geliyor içimden... :surprised:

bağarmak?:) daha kolay yolu var... adobe firmasına bir mektup (mail) yazın:) onların işi bu... müşteri memnuniyeti ile çalışmak... ufak sorunlaar bile dikkate alıyorlar...

mac_ist

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.matbaa.org
bağarmak?:) daha kolay yolu var... adobe firmasına bir mektup (mail) yazın:) onların işi bu... müşteri memnuniyeti ile çalışmak... ufak sorunlaar bile dikkate alıyorlar...

Bazen akla en son gelen esasen ilk yapılması gereken olabiliyor. Deneyeceğimi garanti edebilirim...

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Aslında sadece karıştırmak yeterli... Renkler, strokeler vs. select-same den... Buradan bulur hepsini seçebilir ve değiştirebilirsiniz... Yine select-object ten istediğiniz seçimi yapmak ve değiştirmek mümkün.Buradan atıyorum sadece clipping maskları bile seçiyorsunuz. Yazılar ise type meüsünün altında... Find font diyorsunuz... istediğini fontu hemen ilk pencerede seçiyorsunuz. İkinci pencerenin hemen üstünde ki burada replace e tekabul eder sadece kullandığınız fontlar (document); ya da pc nizdeki tüm fontlar ( system ) üzerinde değişiklik yapabiliyorsunuz. Üstelik Change seçeneği sadece seçili olan yazıyı değiştirirken; change all seçeneği ile aynı fonttaki tüm yazıları değiştirmeniz mümkün... İlk göz ağrım Freehand yeri başka ama Illustratore önyargılı; Freehand'e öcü gibi yaklaşmak niye anlayabilmiş değilim... Illustartorde çoğu şeyi tek başıma çözdüm... az öceki text olayını mesala gerçekten nasıl ki acaba deyip baktım... sadece kurcalamak yetiyor... çünkü Freehand gibi harika bir temelim var. gökten zembille indi ben öyle buldum diyemem yani... Aslında kan kardeş ikisi:)

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑

Sait işin aslı, vektörel bir programdan beklenen herşeyi karşılayabiliyor..Bir konuda kastanın yazdığına hak vermiştim..''En lazım olanları öyle bir saklamışlarki kullanımda bazen nerde ya bu diye kasıldığımız zamanlar oluyor'' demişti. Haklı, ama bizim kullanım potansiyelimiz farklı..Herkesin teknik ve kısa yolları farklı..
Ben seviyorum Ai'yi. Sevdirmeye çalışmıyorum ama Fh den geçişlerde zorlanılmayacağı kesin. Fh mantığının bir Cdr de(mesela çoklu sayfa..), bir kısmı Ai de(mesela renk paletleri..) Ama Fh. ye en yakın program Ai olduğuda kesin. EE sonuç dersek gelin bırakın bu işleri Ai sevenlere katılın..:p

Aslında kan kardeş ikisi:)
Artık tek isim altındalar kardeşlikleri kalmadı:p

zeylem

🌱Yeni Üye🌱
Font size find replace

Hem kurcalayarak hem de forumdan yardim alarak Illustrator ile ilgili bazi sorunlarimi cozebildim. Ancak eminim cok basit bir yerdedir ama su Font size find replace meselesini bulamadim. Fontlari bul degistir tamam ama sadece su puntodaki fontlari degistir diyebiliyor muyuz?

Benim gibi FH kokenli olan arkadaslarin mecburiyetten AI ye gececekleri gun yakindir. Cunku Adobe FH'yi gelistirmek gibi bir derdi yok. Oyle ya da boyle AI ye gecis zaruri. Adobe AI yi FH ye esdeger gordugunden gelistirmeyecek, bitirecek.

zeylem

🌱Yeni Üye🌱
İki mesaj üste bakın:)

Super hizli cevap:)
Ben goremedim sanirim.

Edit>Find and Replace= Ozel karakterler, aranilan kelimeler vs degistiriyor.
Type>Find font= Dokumanda kullanilan fontlarimizi bulup degistirmemize yariyor.
Select>Type>Same ve Object>Sectigimiz cizgi veya rengin kullanildigi alanlarin tumunu secmemize yariyor
Ama ornegin 4 punto olan yazilari sec diyemiyorum tum texti seciyor:(

efoja

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
birderindeniz.blogcu.com
Evet onu ben de bulamadım, tekrar karıştırayım ya da bilen varsa, lütfen cevap. Bulabilecek olsaydım, bulurdum gibi bir his var içimde :)

zeylem

🌱Yeni Üye🌱
O hisle yola ciktim ben de "ah macromedia neden sattin bizi" diyerek aramaya devam ediyorum :) isin ilginci help.adobe sitesinde de bulamadim. Ne Tr ne de En sitesinde.