Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Grafik Tasarımcısınız, Uzmanlık Alanınız Ne?

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Merhaba,
Uzun yıllardır reklamcılık sektörünün içindeyim. Bir yurt dışı seyehatimde, bir reklam ajansı ziyaret etme fırsatım oldu. Gördügüm beni şaşkına çevirmişti, söyleki, ajans içinde her grafikerin bir uzmanlık alanı vardı.Bir grafiker vardı,sadece afiş yapiyor, bir grafiker vardı sadece kartvizit yapıyordu. Bir digeri ise sadece kurumsal çalışmalar yapıyordu. Sordum, bana her grafikerin eğitiminin uzmanlık alanına göre farklı oldugunu ve kendilerini bir alanda pratikleştirerek, uzmanlaştırdıkları cevabını aldım. Zaman içinde bu fikir benim çok aklıma yattı ve koşularım buna uygundu kendime birtek yön belirledim ve sadece bu yönde çalışıyorum.
Türkide bu mümkünmü derseniz? Şu günlerde mümkün olmadını bende çok iyi biliyorum, Bir reklam ajasına iş basvusunda bulunduğunuz zaman uzmanlık alanım, "broşür" derseniz kimse işe almaz... Biraz web, biraz 3d, biraz fotoğraf, vs. vs. bilmeniz gerek.
Yarınlar için neler düsünüyorsunuz? Bizler böyle herseyi bilmeye devam mi etmeyiz? Yoksa artık kendi içimizde ufak parçalaramı ayrılmalıyız? İlk parçayı veriyoruz, Web tasarımcıları zaman içinde kopuyor gibi.
Siz, GRAFİK TASARIMCISINIZ, UZMANLIK ALANINIZ NE?
Sorusuna cevabınız varmı? Hangi konuda uzmanlaşmak isterdiniz?

Son düzenleme:

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Ben tasarımcıyım uzmanlık alanım "Digital Fotoğraf"

By_Desıng_Omer

🏅Acemi Tasarımcı🏅
evet yurd dışında öyle hatta hepsi ayrı ayrı dersini alıyor

burda uzmanlık alanı olarak düşünemeyiz çünkü bu işi tam olarak yapan kartta yapıyor broşürde katalogta afişte logoda yani sadece bir iş olarak alamayız

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Peki doğru olan hangisi ? Neden burda herkes her işi yapabiliyor ?

By_Desıng_Omer

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bizim insanlarımız cok yetenekli bir kaç şeyi bir arada öğrenebiliyor belki onların beyni almıyordur :)

Gökhan TEKİN

ARTniyetli
👑Efsanevi Grafiker👑
Yani düşüncenize göre türkiyede olan ve gelişen işlemler doğru bunumu söylüyorsunuz?

ufukdural

♾️Grafik Gurusu♾️
insanımızın genel yapısıdır ve bu ülke bu sebepledir ki ilerleyemez.
Bunu bir cümle ile anlatabilirim o da.
"Türkiye'de herkes vaktini bir başkasının işini yapmakla ya da bozmakla uğraşarak geçirir"
her birimiz diğerinden mutlaka daha iyi yapacağımızı düşünürüz, oysa yaptıklarımız ortadadır. Daha doğrusu yapamadıklarımız.

Çok sevdiğim arkadaşımın bir lafı var.."İş aynasıdır kişinin lafa bakılmaz" der.
güzel de söyler.

saygılarımla

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Onu bunu bilmem de bu ülkede herkes grafik tasarımcıdır. :S

insanımızın genel yapısıdır ve bu ülke bu sebepledir ki ilerleyemez.
Bunu bir cümle ile anlatabilirim o da.
"Türkiye'de herkes vaktini bir başkasının işini yapmakla ya da bozmakla uğraşarak geçirir"
her birimiz diğerinden mutlaka daha iyi yapacağımızı düşünürüz, oysa yaptıklarımız ortadadır. Daha doğrusu yapamadıklarımız.

Çok sevdiğim arkadaşımın bir lafı var.."İş aynasıdır kişinin lafa bakılmaz" der.
güzel de söyler.

saygılarımla

"İş aynasıdır kişinin lafa bakılmaz" bir atasözüdür.

N/A8

♾️Grafik Gurusu♾️
Ziya Paşa' nın bir sözüdür. Doğrusu ise; "ayinesi iştir kişinin, lâf-a bakılmaz" dır...

Konu hakkında benim de söylemek istediğim bir kaç söz var. Bu yaşanan ikilim belki üçlem her iş kolu için geçerli, sadece grafikerlik olarak değil. Benim hep savunduğum birşey vardır. İnsan ya bir işi iyi yapar ya da iki, üçüncüyü de yapar belki ama yarım yamalak. Nedense Türk insanı ya da işverenleri diyelim, genelde parasal nedenlerle ve çalışanı, tabiri caizse ucuza getirmek için, bu yolu deniyorlar. Ülkemizdeki bu denli büyük işsizlik problemi devam ederse de, zaten bunun düzelmesi bana göre mümkün değil.

Umarım düzelir diyelim ve herkes sevdiği alanda uzmanlaşır, emeğinin karşılığını da alır.

gülümser

🏆Pro Tasarımcı🏆
Güzel bir konuya değinilmiş.Ben bir iki şey söylemek istiyorum. Uzmanlaşmak biraz zor bence çünkü hergün yeni birşeyler isteniyor. Bugün totem yapıyorum yarın bilboard ne yaptığım belli olmuyor. Ayrı ayrı uzmanlık için maliyet gerekiyor buralar için söyleyebilirim birkaç uzman alınamıyor. Her işin yapılması bekleniyor.Uzman değilim,bu gidişle de uzman olmam zor. Denildiği gibi bir dalda uzman olmak yetmiyor

By_Desıng_Omer

🏅Acemi Tasarımcı🏅
her şey iyi güzelde şuan biz kartvizit bilboart el ilanı broşür vb. şeylerden bahsetiyoruz bunların arasında ne varki bunun ayrı ayrı uzmanlığımı var hani bir tarafta matbaa işleri bi tarafta web sitesi tasarımları bi tarafta üç boyutlu tasarımlar vb. gibi tasarımlardan bahsedersek o zamn anlarım uzmanlık alanı tardışmasını ama iyi bir matbaa grafikeri kartviziti de iyi yapar el ilanını da broşürüde kataloğuda haksızmıyım bir kusurum olduysa affola

N/A9

🏆Pro Tasarımcı🏆
Arkadaşlar ben pekçoğunuza katılmayacağım... Yurtdışında herkez Afişçi, kartvizitçi, broşürcü, kurumsal kimlikçi olarak ayrılmış olabilir.. Ama bence bu çok saçma, tamam web tasarımı, fotoğraf ve tasarım ayrılabilir belki... Fakat bir firmanın reklam işlerini yapan grafiker... Her işi bir uyum içinde kartvizinden afişine, kurumsal kimliğinden, Araç giydirmesine kadar tasarımı kendisi yapmalı bir bütün içinde bitirmelidir... İşi parçalamak ve her bir parçasının farklı ellerden çıkması bana tuhaf geliyor... Diyelimki bu işlerin her birini sadece bir kişi tasarlıyor ve uygulamasını farklı kişiler yapıyor... eee uygulamacı programı bildikten sonra ha afiş yapmış ha kartvizit zaten bişi farketmez...

Arkadaşlar bence grafiker dediğiniz kişi renk ayrımından, montajına, baskı tekniğinden kağıt bilgisine kadar herşeyi bilmeli, ayrıca bir firmanın reklam kampanyasını aldığında da kataloğundan kartvizitine herşeyini kendisi çalışabilmeli ben farklı ellerden çıkması fikrine karşıyım... Ama tasarımı yaparsınız baştan aşağıya sonra iyi bir operatöre uygulatırsınız.. O tamam.. Burda önemli olan tasarım... Günümüzde artık operatörlerede grafiker denildiği için karışıyor belkide kavramlar...

By_Desıng_Omer

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arkadaşlar ben pekçoğunuza katılmayacağım... Yurtdışında herkez Afişçi, kartvizitçi, broşürcü, kurumsal kimlikçi olarak ayrılmış olabilir.. Ama bence bu çok saçma, tamam web tasarımı, fotoğraf ve tasarım ayrılabilir belki... Fakat bir firmanın reklam işlerini yapan grafiker... Her işi bir uyum içinde kartvizinden afişine, kurumsal kimliğinden, Araç giydirmesine kadar tasarımı kendisi yapmalı bir bütün içinde bitirmelidir... İşi parçalamak ve her bir parçasının farklı ellerden çıkması bana tuhaf geliyor... Diyelimki bu işlerin her birini sadece bir kişi tasarlıyor ve uygulamasını farklı kişiler yapıyor... eee uygulamacı programı bildikten sonra ha afiş yapmış ha kartvizit zaten bişi farketmez...

Arkadaşlar bence grafiker dediğiniz kişi renk ayrımından, montajına, baskı tekniğinden kağıt bilgisine kadar herşeyi bilmeli, ayrıca bir firmanın reklam kampanyasını aldığında da kataloğundan kartvizitine herşeyini kendisi çalışabilmeli ben farklı ellerden çıkması fikrine karşıyım... Ama tasarımı yaparsınız baştan aşağıya sonra iyi bir operatöre uygulatırsınız.. O tamam.. Burda önemli olan tasarım... Günümüzde artık operatörlerede grafiker denildiği için karışıyor belkide kavramlar...

aynen katılıyorum cok güzel yorumlamışsın benimde demek istediğim buydu teşekkürler

taksi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
yurtdisinda böyle bir vakayi belli basli ajanslarda bulursunuz. yani tek bir medya tasarimcinin, sadece kartvizit yapmasi, bence oldukca bonkör bir durum. kaldiki bu biraz da eleman sayisiyla alakali bir sey. kücük ajanslarin böyle bir lüksü olacagini sanmam. ayrica sunu da belirteyim, kücük isletme derken, otomatik olarak cirosu da düsük oldugu anlamina gelmesin. ne ajanslar var, iki üc kisiyle muazzam ciro yapiyorlar.
Hele ki bu zamanda, nerdeyse her evde bir bilgisayar bulunuyor, programlar vs. vs. ,bir ajansin (zaman darligi, stresi saymiyorum) "abi kusura bakma, bizim kartvizitci hastalanmis da, kurumsalinizi yetistiremiyecegiz haftaya" deme lüksü var midir? Inanin bu lüks avrupa da da yoktur.

Cahit GÜLDEN

Eğitimci Grafiker
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.cahitgulden.com
Grafik tasarımcı iyi bir bilgisayar operatörü, iyi bir matbaacımı olmalı.
Bence grafik tasarımcı bir işte uzman olmalı. Herşeyi bir anda bilmemiz imkansız.
Bu kadar yoğun yükleme, bizi birazda kolaycılığa
yönlendiriyor. Böyle neden düşündüğümü şu soruyla hatırlatayım.
Rahmetli İhap Hulusi veya Atıf Tuna zamanımızda yaşasaydı,
quark veya photoshop bilgileri olmadığı için işsizmi kalacaktı?
Öyle ya iş için gittiği ajansta illaki bunlar sorulacaktı. O zaman
onlara şöyle bir cevap verilecekti, üzgünüm siz ağzınızla kuş
tutsanız bu işi alamazsınız.
Belkide konudan kopuk gibi gözüken, bu soru aslında konu ile
son derece sıkı bağlantılı. Üstte saydığım değerler, konularında
son derece uzman kişiler. İhap Hulusi çok büyük afişçidir.
Atıf Tunada öyle ama bu kişileri bazı şeylere zorlamak,
onların tasarımcılığını hiçe saymak demektir.

Çinliler ▬İki tavşanın peşinden koşan, hiçbirini tutamaz▬ demişler.
Severim çinlileri akıllı insanlar.....................................:)

N/A9

🏆Pro Tasarımcı🏆
Grafik tasarımcı iyi bir bilgisayar operatörü, iyi bir matbaacımı olmalı.
Bence grafik tasarımcı bir işte uzman olmalı. Herşeyi bir anda bilmemiz imkansız.
Bu kadar yoğun yükleme, bizi birazda kolaycılığa
yönlendiriyor. Böyle neden düşündüğümü şu soruyla hatırlatayım.
Rahmetli İhap Hulusi veya Atıf Tuna zamanımızda yaşasaydı,
quark veya photoshop bilgileri olmadığı için işsizmi kalacaktı?
Öyle ya iş için gittiği ajansta illaki bunlar sorulacaktı. O zaman
onlara şöyle bir cevap verilecekti, üzgünüm siz ağzınızla kuş
tutsanız bu işi alamazsınız.

Tabikide Grafik tasarımcı iyi bir operatör veya bir matbaacı olmak zorunda değil... Tasarımcı tasarımını yapar uygulayamıyorsa iyi bir uygulamacıya uygulatır... Ve verir bir matbaaya bastırır... Burada önemli olan nokta iyi bir tasarımcının iyi teknik bilgiye sahip olması gerektiğidir. Baskı teknikleri, kağıt, renk ve tram bilgisinden bihaber olan tasarımcının o güzelim çalışması baskı sonrası çok vahim görünebilir... Örneğin bir billboard tasarımı yaparken hangi baskı tekniğinin kullanılacağını ve hangi materyale uygulanacağını bilmek gerekir çünkü kullanılan renk bazı malzemelerin üzerinden bir günde uçar, yada solar... Renk değerleri ona göre verilmelidir... Bu çok basit bir örnekti daha nice örnekler var...

Hocam, Rahmetli İhap Hulusi veya Atıf Tuna yaşasalardı tabiki işsiz kalmazlardı. İllada program gerekiyorsa bir uygulamacıya tasarımlarını uygulatırlardı... Ama eminim onlar bu işi bu kadar gönülden ve bu kadar iyi yaptıklarına göre bu işin teknik kısmınıda (o zamanın şartlarına göre) muazzam şekilde biliyorlardır.

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Herkez, kendi gelişim aşamasından yola çıkıyor sanırım. İnsanlar, yaşadıkları kadar bilir derler. Ama ortak bir doğru ılımlı yaklaşımlarla mutlaka bulunur...
kartvizit, brosür vs detayları kafanızı karıştırmasın. Daha genel düşünün. Ben dogru kelimelerle ifade edememiş olabilirim.

kndrc

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.ahmetkunduraci.com
Bir grafik tasarımcı herseyi yapma yetisine sahip olmalıdır ilk öncelikle. Tasarı-Bakıya aşaması-Baskı sonrası takip gibi.Bunlar temeldir.
Ama kendi isteğine göre kendini kategorize edebilir. Diyebilirki ben Afiş üzerine eğileceğim kardeşim. "Afişin boyutu şu olmalıdır şu materyaller kullanılmalı ve şu tipografi kitleyi çeker" diyebilir. Kimisi animasyona vurur kendini "animasyonda saniyede şu kadar kare yaparsam bir yenilik katabilirim, söyle bi tarzım var ve bu böyle olmalı" diyebilir."
Yurt dışında bu sekötr gelişmiş noktalarda olabilir evet. Ama ne yazıkki Türkiye'de reklamcılık ve Tasarım sektörü gerektiği noktada değil. Gelişirmiyiz o ayrı soru ama...
Bu ülkede Grafik tasarımcıysanız eğer herseyi yapmak zorundasınız. Kartvizitde, matbuu işlerde...Yoksa maaş yerine elinize başka bişey verirler :)

seruvenist

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.yusufipek.com
bence bir grafik tasarımcıyı sadece bir uygulamayla sınırlamak çok saçma. biz grafik tasarımcıyız. broşür veya afiş tasarımcısı diye ayrılmıyoruz. adı üstünde grafik tasarımcı. içine grafik giren herşey bizim işimizdir. böyle bir uygulama yaratıcı düşünceyi sınırlar. bir arkadaşda demiş bir kurumun çalışmalarının tek kişi elinden çıkması lazımki bir bütünlük olsun. zaten kimse grafik tasarımı kategorilere bölemez. çünkü o kadar enteresan uygulamalar varki onlar kimin uzmanlık alanı olacak:)