Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

illustrator baskıya hazırlama Aşamaları PDF Püf noktaları Nelerdir?

sayyid

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Tasarım Deyince Herkez birşeyler yapar oldu...ama baskıya hazırlama aşamaları nelerdir bir iki bilgimiz var taşma payı cmyk,300dpi vs ama bunlar temel basit bilgiler...

benim ögrenmek istediğim pantone renkler, pdf transparan alanlar blend modlar ile kullanılması vs
Aslında,
illustratorda bir tasarım yaptım içinde pantone renkte kullandım... blend mod (transparency kısmından darken,multiplay,soft light vs modların olduğu seçeneklerden kullandım..hepsinden kullanmadım tabi)
İŞİ CMYK Modda hazırladım tabi ama acemiyim bu konularda...
taşma payı olacak ebatta da hazırladım..

baskıya hazır pdf alırken nelere dikkat etmeliyim? AŞAMALARI NELERDİR?

pdf aldıktan sonra pantone rengi nasıl gorurum? PDFİN İÇİNE GÖMÜLÜYORMU? photoshopta açtım channel kısmında göremedim de?
detaylı bilgi verirseniz sevinirim...

hangi pantone kataloğunu kullanmalıyım?coated= kaplanmış kağıt vs demek de hangisini color book kısmından kullansam daha iyi olur?(benden pantone renk kullanmamı istedi matbaa)

Son düzenleme:

Olsinwe

🌟Usta Tasarımcı🌟
Söyle ifade etmek isterim umarım işine yarar Çalışmalarını CMYK olarak çalısmıssın yani Trigromi 4 renk eder + pantone'de eklersen 5 renk olur kalıp ve baskı fiyatı artar. tam olarak ne yapıyorsun broşür,katalog vs. daha ayrıntılı bilgi verirsen yardımcı olurum

baskıya hazır .pdf konusunda bilgi vereyim ama işi hangi filmciye verceksen ona danışman senin için daha iyi olur Adobe Acrobat varsa print separations kısmından renkleri görebilirsin.

sayyid

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Aslında bunu forumda başka bir soru altında sorumuştum ama yinede sorayım

benden ince dosyalıklar olur ya 23x32 kapalı ebatı olan...firmaların resimleri falan olur...onun için ön kapak ve arka kapak olan tasarım istediler.. yaptım..
ama logolarında pantone kullanacakmışım...adamların logosunuda verdikleri kartvizitten illustratorde çizdim...renkleri kartvizitin renklerine yakın renk seçtim...
yani adamların digital ortamdaki logolarını sıfırdan hazırladım bir nevi...digitali yoktu onlarda...
bana attıkları mesaj

" Bizim matbacı diyor ki; bu çalışma cmyk sistemine göre yapılmış. Bizim kartvizitler, faturalar falan pantone sistemine göre basıldığı için logo renklerinde farklılıklar oluşabilirmiş.
Bu konuda ne yapılabilir?
"

yani benim de pantone konusunda azcık bilgim var.. daha önceden demekki logolarında pantone kullanmışlar ama şimdi benim hazırladığım logosunda eskiye yakın bir pantone var...

3xzjr.jpg

uzatmayalım yaptığım tasarımda logoyu kullandım,logoda pantone process coated ...
ds 229-5c diye bir renk... ama pdf dosyasında print prodicsiyon>output print kısmında göremiyorum bu rengi

teşekkürler

Son düzenleme:

Olsinwe

🌟Usta Tasarımcı🌟
Anladığım kadarıyla sen cepli dosya tasarladın Çalışmayı hangi programla yaptın

Pantone - Özel Renk (Spot) anlamına gelir. Ofset baskıda kağıttan,boyadan vs. sorunlardan dolayı baskıda % 10 ila % 15 arası ton farkı olur bazı hassas işler vardır. O tarz işler pantone yani özel boyayla basılır.

1 - İş kaç renk
2 - Montaj bilgin varmı

sayyid

🏅Acemi Tasarımcı🏅
montaj bilgim yok ama tasarımı yaparken ön arka yan yana gelecek şekilde yaptım...
bu iş cmyk ve pantone renklerle birlikte 6 renk.. gerçi hiç gerek yoktu ama adamlar öyle istedi... rengi acrobatta göremiyorum illustratorde açınca görüyorum... yukarıdaki mesajda resmini çektim..
gerçi şimdi fark ettim 6 renk listelenmiş ama isimleri ve preview görüntüleri gözükmüyor...

Olsinwe

🌟Usta Tasarımcı🌟
Cepli Dosya'nın Ölçüsü 46 x 32 - 35x50 montajını yaparsın 700*100 kağıt söylersin 1/4 alır 270 tabaka söylesen yeter gerçi bu aşamaları matbaacın halleder ben gene senin bilgin olsun diye söyledim. Montaj konusunda resim hazırladım umarım yardımcı olabilmisimdir kafana takılan başka soru varsa
sorabilirsin . .

Kros + kesim çizgisi + konick çizgisi = Registration Olarak Ata Ayrıca kros kısmında yazan pantone bölümüne pantone boyaların renk kodunu gir ve matbaacınada belirt

sayyid

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben bu işin içinden çıkamadım sana tasarımı göndersem hazırlayıp bana gönderirmisin...
kesim çizgilerini anladım da kırım ve diğer şeyleri nasıl ekleyecem anlamadım..
bi yardım be kardeş

Olsinwe

🌟Usta Tasarımcı🌟
ben bu işin içinden çıkamadım sana tasarımı göndersem hazırlayıp bana gönderirmisin...

çabuk pes etme :) hangi programla yaptın işi çalıstığınız matbaada grafiker yokmuymuş 6 renkte iş bastıklarına göre illaki vardır bir grafiker onlarda sana yardımcı olabilirler ama ben yapmak istiyorum diyorsan gönder bakalım

sayyid

🏅Acemi Tasarımcı🏅
ben matbada çalışmıyorum bilgisayar firmasında çalışıyorum....
anladım dediklerini ama tam yapacak beceri deneyim yok..

Son düzenleme:

Olsinwe

🌟Usta Tasarımcı🌟
pantone renkler tam nereye gelcek onuda söylersen yardımcı olurum. . .

sayyid

🏅Acemi Tasarımcı🏅
pantone renkler logoda kullandım iki tane... magentaya yakın olan yazı ve şekillerinde siyahın dışında koyu laciverte yakın olan şekil ve harflerde ... dosyada gömülü değiller mi ... ? onu bende ayarlıya bilirim bu krop çizgilerini eklersen sevinirim... o kısımlar hakkında bilgim yok

Olsinwe

🌟Usta Tasarımcı🌟
Hayır dosyada spot renk yok cmyk gözüküyor

sayyid

🏅Acemi Tasarımcı🏅
spot renk olunca cmyk yazmıyor da başka birşey mi yazıyor?
abi ben bu işi anlamadım spot renk olarak illustratorde eklyorum bu nu... şimdi eklenmemiş olarak mı oluyor...
3y1yt.jpg

nesneyi seçince cmyk yazan yerde tek kanal oluyor ve ismi yazıyor