Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

INDesign saçmalığı...

tolgilis

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.tlgplt.com
Tutturmuşlar bid adobe saçmalığı gidiyor... Tamam iyi... Hatta çok iyi...

Ama iş imkanı sunmuyorki :) Henüz piyasa buna alışık değil ve gazete ve matbaalarda quark kadar yaygın değil...

Kaldıki rekabet ortamı henüz bitmedi...

Quark pek version çıkarmaz... Ama 'dı' eki artık koymamız gerekiyor...

Çünkü rakipsizliği sona erdi ve Adobe ile mücadele etmek için versionları daha sık çıkarmak zorunda kalacak...

Senelerdir piyasadaki boşluktan yararlandılar... Artık rekabet ile birlikte çok daha iyi yerlere gelecektir bundan eminim...

Bu yüzden insanları Quarktan vazgeçirmek anlamsızdır...

Quark hiç version çıkarmasa bile 5 sene götürür

Benzer konular

miço

🌟Usta Tasarımcı🌟
Quark yayıncılık dünyasında hayatta ölmez heleki cağaloğlunda... hala 3.3 sürümünü kullanan yerler var :))

tolgilis

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.tlgplt.com
eski çalıştığım ulusal bir gazetede onu kullanıyordu...

şimdiki çalıştığım yerde 4.1 kullanıyoruz...

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
Yeni yi takip etmek iyidir, her zaman yeniliklere insanoğlu kapalı kalmıştır. Ama mantıken düşündüğümüzde her yeni icat ve proğram 2 nedenden oluşur ;

1- İhtiyaç
2- Rekabet

bu iki etken ele alındığında quarkmı ? indesignmi? vs gibi anlamsız bi tartışma oluşmamış olur.. Daha öncede belirttiğim gibi öyle yada böyle zaman içinde herkes yeni ve iyi olanı seçip onu kullanacaktır. Tıpkı NYTimes gibi..

Son düzenleme:

tolgilis

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.tlgplt.com
Ben imzana takıldım....
Acaba bu imzaya şöylede diyebilirmiyiz...
mimari hiçbirşeydir Tasarım ise Herşey..

grafiği tasarımlar oluşturur... Tek başına hiçbirşeydir...

Diyeceksinki Tasarımıda grafikler oluşturur....

O zaman şöyle cevap verebilirim...

Grafik öğrenilebilir bir kavramdır... Somuttur...

Tasarım ise soyut bir düşüncedir... Hayal gücü ile oluşur... Sonradan öğrenilemez... Teknikleri hariç...

yesil_dokunus

🏅Acemi Tasarımcı🏅
piyasa konusunda haklı olabilirsin ancak ben iki programı da kullanan hatta iki programın da son versiyonunu kulanan biri olarak indesign ve quark arasında dağlar kadar fark olduğunu söylebilirim. her zaman her yerde indesign'i seçerim elimde olsa.
quark basit ama bir o kadar da karmaşık bir program. yazılara drop shadow atmaya kalkınca gördüğüm manzara traji komikti.quarkta mizanpaj yapmak gerçekten zorluyor insanı. quark kolay gibi gözüken çok zor ve bir o kadar da karmaşık bir program eksikleri saymakla bitmez.
indesigne gelince çalıştığım yerde gazete çıkarılacaktı quark veya bir başka program arasında seçim yapmam gerikiyordu. quark'ın nasıl bir program olduğunu bildiğim için ben de diğerlerini kenara atıp indesign seçtim. iki haftda quark'ı tam anlamıyla çözememiştim. indesgni iki günde hallettim. gördüklerim beni çok mutlu etti. öncellikle kullanması çok kolay. istediğiniz her türlü efekti verebiliyorsunuz. arayıpta bulamadığım hiçbir özellik olmadı. fotoşopla entagrasyonu çok çok iyi. son olarak pdfye çevirme çok iyi. pdfye çeviririken anladığım kadarıyla renk ayrımını kendi yapıyor galiba ve pdfye çevirmede bu kadar çok özellik sunan bşka bir program yok.
bu da müthiş bir şey... daha ne diyeyim size arada dağlar kadar fark var keşke her iş yeri indesign kullansa

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Ozaman bende size şunu söyliyeyim. Düne kadar freehand aynı quark gibiydi. Taa ki Adobe Macromedia yı satın alana kadar. =) Aman dikkat edin çok sevdiğiniz Quarkta bizim adobe ailesine katılmasın. :D

diagram

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Quark tökezledi arkadaşlar. Şimdi tekrar aynı duruma gelmesi zor. Çünkü adobe paket avantajı ile herşeyin önüne geçmiş durumda. Komple bir adobe paketine verdiğiniz 2400$ dolar ile bütün işlerinizi yapar olduğunuzun farkında mısınız?.. Ama quark ile birlikte mutlaka en azında bir photoshopa ihtiyacınız var.

Ayrıca sektöre hakim duruma gelen PDF desteiğinin indesign içinde tam ve sorunsuz çalışması diğer bir unsur. Quark ancak 7.0 sürümünde PDF için sorunsuz destek verirken adobe başından beri kendi dosya formatını desteklemesiyle yurt dışında hızla yayıldı. Zamanında quark ile hazırlana yayınlar indesign geçişi ile tasarım özgürlüğe kavuştu. Yeni sürüm ile eklenen özellikleriyle yaklaşmış gibi görünsede indesign, her zaman quarktan bir adım önde olacaktır. Çünkü yoğun sayfa mizampajı yapılan yerlerde yardımcı programlar olarak adlandırılan illustrator ve photoshop gibi programlarla tam uyumlu iç içe çalışması avantajı var...

Bence inat etmek yararsız. Bundan sonra tek paket ile çok iş yapmak varken daha fazla para ödeyerek aynı işi yapmak tamamen ahmaklık olacaktır...

josef29

🏆Pro Tasarımcı🏆
Web sitesi
www.bayrakci.com
Quark Adobenin Saflarina Sanmam Katilcagini Asil Rakip Corel Corel :))) Hepsi Bi Arada Ve Mutis) Bi Gun Corel Hepsini Aginin Altina Alirsa SaŞmayin

gezici11

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Adobe Indesign kesinlikle birkaç adım önde ama Quark kolay pes etmeyecek. 7 li versiyonlarını denerseniz Indesign ile rekabetin başladığını görürsünüz. Bence Indesign öğrenmekten geri durmayın. Quark çok kolay bir program. Biraz üzerine düşerseniz kullanırsınız. Indesign kısa yollarını Quark'a göre ayarladınız mı elinizde iki program kullanabilme gibi bir güzellik bulunur fena mı? Zaten mantık ve kullanım olarak birbirlerine benziyorlar. Sadece ek özellikler ve pratiklik olarak Indesign ileride duruyor. Adobe tecrübesi yani.
Quark Xpres ile içindekiler sayfasını otomatik yapamazsınız ama Indesign bunu tık diye halleder :) Ben ikisini de öğrenin ama Indesign'i çok iyi bilin derim. :D

C3ng0

👑Efsanevi Grafiker👑
ben 3.31 kullanıorum ne olcaksa bu halim :D:D:D:D
ama Indesign e bi göz attım baya güzel... biraz onla uğrascam :D

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Arkadaşlar ankarada küçük gazeteler ve yayınevlerinin çoğu artık indesign kullanıyor. İndesign komple bir başarı örneği öyleki yayınevi gibi bir yerin her türlü işini tek programda çıkartabiliyorsunuz. Şöyle diyeyim cs3 versiyonu ile aslında çizim programı olmayan İD'nin freehandden tek eksiği blend olmaması onun dışında her konuda çok iyi. Overprint karmaşası tarihe karıştı. Lens efekt saçmalığı tarihe karıştı. yenilikler saymakla bitmez. Ben 2 senedir indesign kullanıyorum. Quarkı çok az kullandım ama farkı anlamamak imkansız quark kendi sonunu hazırladı.

Corele gelince corel herzaman küçük ve önemsiz bir rakip olarak kalacaktır adobe için. Corel bırakın dünyayı Türkiyede dahi ciddiye alınmayan bir program (bu benim yorumum değil genel bakış açısı)
Siz hiç bir tam hizmet ajansının corelle çalıştığını gördünüz mü? Piyasadaki en ucuzcu, pespaye yerler daima corel kullanır dikkat edin. Ve grafikerlere en az parayı onlar verir tabii bu corelin suçu değil program o kadar da kötü değil az da olsa ben de kullanıyorum. Ama yeni başlayanlara tavsiye etmiyorum. Corel bilmek bile bazı işyerleri için eksi puan. (istisnalar kaideyi bozmaz. Çok sağlam corelci tasarımcılar tanıyorum ama çok az.)

taksi

🏅Acemi Tasarımcı🏅
1. bahsettigin program corel degil dogrusu "Corel Draw!" dur

1. arkadasim sen Corel Draw'un hangi versiyonlarini taniyorsun?

2. cok az "corel draw iyi bilen taniyorum" diyorsun, demek ki bu piyasayla ilgili fazla hasir-nesirligin yok.

3. corel draw! ile yapilan calismalari görsen, hemde corel draw! 4.0 ile bile sasirirdin.

daha cok sey var ama, simdilik kalsin, islerim yogun..

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
1. bahsettigin program corel degil dogrusu "Corel Draw!" dur

dediğine göre neden bahsettiğimi anlamışsın.

1. arkadasim sen Corel Draw'un hangi versiyonlarini taniyorsun?

10-11-12 kullandıklarım.

2. cok az "corel draw iyi bilen taniyorum" diyorsun, demek ki bu piyasayla ilgili fazla hasir-nesirligin yok.

Öyle bir şey demediğimi yazıyı okursan görebilirsin. Demişimki (istisnalar kaideyi bozmaz. Çok sağlam corelci tasarımcılar tanıyorum ama çok az.) iyi kullanan değil "tasarımcı" demişim.

3. corel draw! ile yapilan calismalari görsen, hemde corel draw! 4.0 ile bile sasirirdin.

Becerikli adam paintte bile birşeyler yapar bunların hepsi birer araç dikkatli okursan corel kullanımın ucuzcu, kolaycı piyasanın amaçlarına hizmet ettiğini söylediğimi görürsün. Bu yine dikkat edersen piyasayı öldüren senin ve benim maaşımı düşüren bir olgudur. Sorun yok yani bence gayet yerinde bir tespit

Son düzenleme:

cemilonline

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.bilisimtasarim.com
QuarkXpress kullanıyorum. QuarkXpress her şey bir yana dosya boyutunuz büyük ise problem yaşıyorsunuz. 6.5 de 100 mb olan bir dosya 7.1 açılıp 7.1 versiyonu olarak kayıt edildiğinde 5 mb a kadar düşüyor. Ne güzel işte yeni versiyonda çok güzel bir farklılık olmuş diyceksiniz ancak kullananlar bilir Quarkta çalıştınığınız dosya birden hata verip hata raporunu gönder diye bir soru sorup mecburi olarak kapanabilir. Sonra dosya siz çalışırken gene hata verip dosya kendisini silebilir.

QukarXpress te benzer problemler mevcut şimdiye kadar yaptığı işi ve yapacağı işleri yabana atmamak gerek. QuarkXpress dizgi ve mizanpaj konusunda iyi iş çıkarabilir ancak mutlaka vektörel bir programa ihtiyaç duyarsınız. Bir çok çiziminizi freehand'de yapıp QuarkXpress e aktarırısınız.

İndesign saçma sapan hata vermez.
Pdf problemi oluşturmaz.
Vektörel bir programa ihtiyaç duymazsınız. (Freehandin bir çok aracını kendi bünyesine katmıştır.)
Dosya boyutundan dolayı dosyanız şişmez.
İndesignda pdf dosyalarını montajlamak çok kolay ve zevklidir.

Adobe her zaman çok güzel iş çıkartmaya devam edicektir. Rekabet güzel QuarkXpress silkelenip devam edecektir mutlaka adobede ona fırsat vermemeye çalışacaktır. Biz ise yeniliklerin keyfini çıkartmaya devam edip Quarkın yaptığı işleri unutmadan (kendisinide unutmadan) İndesgna adapte olmaya başlıyalım yavaş yavaş.

Hala QuarkXpresste çalışmaya devam ediyorum. Ama bana sorarsanız İndesignı seviyorum.

Bir dizgici ve grafik tasarımcısı

1. İndesign
2. Photoshop
3. İllustrator
4. Adobe Acrobat Professional

Kullanmasını biliyorsa başka bir programa ihtiyacı yok demektir.

Adobeyi seviyorum... :)

tolgilis

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.tlgplt.com
fazla kasmayın bence şunu sorun kendinize

Para kazanmam için
Indesign mi
Yoksa Quark mı gerekir...

Tabii ben sayfa sekreteri olarak konuşuyorum.. Dergi çalışanları için kuvvetle muhtemel durum değişiktir

mapuskus

🌟Usta Tasarımcı🌟
Web sitesi
www.mustafaduzenli.com
Lüzumsuz ve anlamsız bir tartışma almış başını gidiyor.. "En iyi program en iyi kullandığınız programdır." Fazlada uzatmanın manası yok.