Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

INDesign saçmalığı...

cemilonline

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Web sitesi
www.bilisimtasarim.com
Lüzumsuz ve anlamsız bir tartışma almış başını gidiyor.. "En iyi program en iyi kullandığınız programdır." Fazlada uzatmanın manası yok.

Bence lüzumsuz bir tartışma değil. Aslında çok önemli bir tartışma. Bu tartışma sayesinde aslında gerçekten bazı programları kullanıp bilen, farkını anlayan, mukayese edebilen kişilerle gerçekten yararlı olabilecek bir muhabbet olması gereken bir tartışma. Bence konu başlığını açan arkadaş kendine göre haklı ve birşeyler söylemeye çalışıyor ama bunu yaparken aslında ne kadar ve ne bildiği(mediği) de ortaya çıkmış oluyor.

Herkesin her programda kullandığı ve aradığı şey aynı değildir. Her programın kullanım amacı ve alanı farklıdır.

Programlar her zaman için bir araçtır. Ben ne kadar çok program bilirsem ve hakim olursam, onları nerde ve nasıl kullanacığımı bilmiş olurum.

Program seçmek meslek seçmek değil. Tasarım araçlarını kullanırken hangisini kullandığınız değil. Hangi amaçla kullandığınız önemlidir. Amacına uygun olarak işi her zaman iyi tamamlıyan birisi emeğinin karşılığı olarak parasınıda alır.

Saygılar...

upss

🌱Yeni Üye🌱
hep aynı yerde saymakta iyi değil bence yeniliklere açık olmak lazım bir program bilmek neyi kaybettirir ki.. ömürboyu dizgi yapcak varsa bilemem tabi Quarka devam.

wonderlanddizgi

🌱Yeni Üye🌱
Tutturmuşlar bid adobe saçmalığı gidiyor... Tamam iyi... Hatta çok iyi...

Ama iş imkanı sunmuyorki :) Henüz piyasa buna alışık değil ve gazete ve matbaalarda quark kadar yaygın değil...

Kaldıki rekabet ortamı henüz bitmedi...

Quark pek version çıkarmaz... Ama 'dı' eki artık koymamız gerekiyor...

Çünkü rakipsizliği sona erdi ve Adobe ile mücadele etmek için versionları daha sık çıkarmak zorunda kalacak...

Senelerdir piyasadaki boşluktan yararlandılar... Artık rekabet ile birlikte çok daha iyi yerlere gelecektir bundan eminim...

Bu yüzden insanları Quarktan vazgeçirmek anlamsızdır...

Quark hiç version çıkarmasa bile 5 sene götürür

aynen katılıyorum arkadaşım....
ama InDesign de öğrenmeye çalışıyorum ben ne olur ne olmaz:emo:

aliça

🌱Yeni Üye🌱
Web sitesi
www.antalyaekspres.com
Ben günlük bir gazetede grafik tasarımcıyım ve mac sisteminde QuarkXPress 4.1 kullanıyorum, geçenlerde QuarkXPress 6.5 geçelim dedik ve QuarkXPress 6.5 sürümünü yükledik, baktıkki pek bir fak yok, evet QuarkXPress güzel, anlaşılır ve sistemi yormayan bir program fakat rekabet olmadığı için hep aynı mantıkla değişik sürümler çıkardı fakat bir değişiklik yok evet rekabet güzel birşeydir inşallah Quark bu rekabeti görür ve kendisini yeniler ve yeni eklentiler katar bu Quark sevenler ve kullananlar içinde güzel bişey olur.
>--a--l--i--ç--a-->

broken_wings

🏆Pro Tasarımcı🏆
Quarkı canlandırma ve yaşatma derneğine dönmüş :D Quark iyi bir mizanpaj programı eyvallah ama popilist olmamak lazım.Bizim işimiz gereği en iyi ve pratik olanı en iyisidir.Cende Corale bayılırım ve her 9 dan itibaren her sürümünü barındırırım.Saygılar.

wonderlanddizgi

🌱Yeni Üye🌱
Quark iyidir iyi....ama yinede siz indesign öğrenin derim... Quarktanda vazgeçmeyin...
iyi çalışmalar

okanberk

🏅Acemi Tasarımcı🏅
çok karamsar bakmayın bence konuya kolaylık kolaylıktır :) Quarkın hece bölmesi ile indesing hece bölmesi arasındaki farlara dikkat ettiniz mi? Corel aslında yinede en iyisi fakat gazete tasarımında yine indesing demekte yarar var

borisut

🌱Yeni Üye🌱
Ben her ikisinide kullanıyorum. İndesingin avantajları var ama kendi içerisinde. Ayrıca bilgisayarı sömürmesi en eksi yönü. Bu konuda quark daha güvenli ve rahat bir çalışma ortamı sağlıyor. Ayrıca tasarım için quark ı bir havuz gibi kullanmak daha avantajlı. Çünkü tasarın için harici programlara sizi teşvik ediyor. Böylelikle daha profosyonel bir çalışma ortamı sağlıyor quark. Küçük bir kaç sorunu dışında quark harika bir program. İndesinge özenmeleri hiç iyi olmaz diye düşünüyorum.

bedewra

🌱Yeni Üye🌱
Quark, Corel Draw, Indesign, Illustrator, Freehand... Hepsini kullanıyorum. Bazılarını çok iyi kullanıyorum bazılarını da bana yetecek kadar biliyorum. Yapacağım işe hangisi yatkınsa onda yapıyorum. internet vs. kaynaklardan kullanmam gereken vektörel çizimler hangi formatta olursa olsun problem yaşamıyorum. Bu işe ilk olarak quark ile başladım bu nedenle quarkın yeri ben de her zaman ayrıdır. Fakat kabullenmek gerekir ki indesign qurk'tan kat kat daha iyi program. Zaten birini iyi bildinmi diğerini öğrenmen fazla zaman almıyor. hemen çözüyorsun olayı. Maksat para kazanmaksa en mantıklısı hepsinden biraz da olsa bişeyler bil yeter...

tolgilis

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.tlgplt.com
Bu konuyu 2007 de açmışım... Ama artık sözlermi geri alıyorum...

Vesselam İndesign ipleri eline aldı bile... Doğan Medya Grubu ve Sabah grubu indesgn e geçti bile... Tabii bizde... Ve çıok memnunuz...

Quark ın pabucu dama... 5 sene götürür demişim... Ama sanırım 4 senede kaldı:)

Yaşasın İndesgn diyelim:)

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
Doğan Medya grubu (Hürriyet) sanıyorum CS2 sürümünü kullanıyorlar. PC'de CS2. Hatta Mac Pro bilgisayarlara bootcamp ile windows kurup o bölümde çalışıyorlar.

sherifhe

🌟Usta Tasarımcı🌟
hangi programı kullanıyoruz bir önemi varmı ki önemli olan hayal etmek birşerler üretmek
amaç tasarım yapmak değilmi en iyi program bildiğin ve düşünğününü yapabildiğin program tek başına hepsini mükemmel bilmeye gerek yok.. gereken ihtiyaçları karşılayacak kadar bil yeter bence...ki öğrensek bile bi üst sürüm yada farklı bı program daha cıkıyor omur yetmez hepsını ogrenmeye....:wink::wink:

tolgilis

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.tlgplt.com
hangi programı kullanıyoruz bir önemi varmı ki önemli olan hayal etmek birşerler üretmek
amaç tasarım yapmak değilmi en iyi program bildiğin ve düşünğününü yapabildiğin program tek başına hepsini mükemmel bilmeye gerek yok.. gereken ihtiyaçları karşılayacak kadar bil yeter bence...ki öğrensek bile bi üst sürüm yada farklı bı program daha cıkıyor omur yetmez hepsını ogrenmeye....:wink::wink:

Kesinlikle katılmıyorum...

Her programda farklı özellikler var. İndesign ile quark arasında çok fark var...

Bir üst sürüm ise sadece işini kolaylaştırır... Belki başka programlar açmana gerek kalmaz ... Vs..

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
Hayallerini uygulayamayacağın programlar mevcut. Yoksa önemi yok tabi. Mesela Freehand ile bir gölge yada lens çalış tasarımında. Onu basmak için 1001 takla attırırsın, nasıl düzgün pdf yaparımda iş elimde patlamaz diye kafanı yorar durursun.

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
CS 5.5 son sürüm dururken neden CS4 diye düşünüyorum. Galiba lisans olayı var. Ha birde genel kullanılan editör programı nedeniyle olması gibi bir şey var galiba.

sherifhe

🌟Usta Tasarımcı🌟
önemi yok tabi hangi program olduğu önemi olan işi kolaylaştıran her programın güzel bi yonu vardır onu kullan yeter bence..grafikerler yada tasarımcılar işini nasıl kolay yapacagını ve baskıda sorun yasamamak ıcın nelere ıhtıyac duydugunu az cok bılırler.
mesela bi dekupe işlemini herkes haklı olarak shop ta yapar hıc corel de cızıpte power clıp le cızımın ıcıne kes yapıstır yapıpda onu convertleyen varmıdır..

sonuç:amaç çalışmak para kazanmak ama karşıdakıleri memnun edecek sorunsuz çalışmalar ortaya koymak..

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
Quak ektiği rüzgarın fırtınasını biçiyor... Yapabileceği pek birşey kalmadı. bu 4 sene önce de belliydi 5 sene önce de... DBR de çalıştığım yıllarda ID ye geçen 2. kişi bendim. Yanımdaki arkadaş 4.1 kullanıyordu... Ona o zaman diyordum. olum bırak bunu... bitti bu... Tabi benim geçişimde Binaya tanıtım için gelip barkoda ID ve Quark kıyaslaması yapan adobecilerin rolü çok büyüktü. KAfamdaki bir çok soru orda kalktı... Zaten aynı gün ID ye geçmiştim. Ki haftalık dergi yapıyordum. Büyük bir riskti... Velhasıl ID bu işin altından rahatça kalktı. üstüne bana Quake oynayacak zaman bile kalmıştı... Hey gidi hey...

Bir de bir yerlerde bir arkadaş Corel adobe yi alacak falan filan bişeyler demiş... Nasıl bir rüya görüyorsa artık...

Adobe de quarı hiç bir zaman almayacaktır, ya da corel'i... 2011 yılı itibari ile, hem finansal anlamda hem de içerik anlamında Adobe 5 gömlek yukarıdan bakıyor bu arkadaşlara...

bycentrino

🌱Yeni Üye🌱
Bu konuyu 2007 de açmışım... Ama artık sözlermi geri alıyorum...

Vesselam İndesign ipleri eline aldı bile... Doğan Medya Grubu ve Sabah grubu indesgn e geçti bile... Tabii bizde... Ve çıok memnunuz...

Quark ın pabucu dama... 5 sene götürür demişim... Ama sanırım 4 senede kaldı:)

Yaşasın İndesgn diyelim:)

Konunun ilk mesajlarını okurken dedim en son mesaja gideyimde aynı fikirde misiniz diye sorayım derken zaten kendiniz cevaplamışsınız :)