Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

INDesign saçmalığı...

umasmk

🌱Yeni Üye🌱
quarkı ne kadar çabuk sattınız yahu :)
onun üzerinden çok para kazandık, nasıl terk ederiz şimdi onu...
ben gazete tasarım işine Ready Set Go'yla başladım. acaba adını duyanınız var mı? sonra quark çıktı, 3 serisiydi galiba vay be dedik teknolojide son nokta... O ID dediğiniz bizim gazete yaptığımız apple'n ilk bilgisayarlarından ID olmasın sakın :)
o zamanlar monoblok kasa, mono ekran clasic'te tam sayfa çalışma yaptığım zaman (tabi anlı şanlı quark'la) arkadaşlar 'amerikalılar görse sana madalya verir' derdi.
Ne günlerdi be!
Şimdi bakıyorum herkes Indesıgn'cı olmuş, hatta son savunma hattındakiler bile satışa getirmiş quarkı... utanmadınız mı yüzüne baka baka canım quarkı satışa getirmeyi :)

tolgilis

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.tlgplt.com
Arkadaşlar konuyu ben açtım benim bile gikrim değişti tanışmakta yarar var Indesign'da...
Gazetede PC de ID cs2 kullanıyoruz... Çokta beğeniyoruz... Yakın zamanda quark devri bitecek... İşsiz kalmamak için Indesign öğrenin

Grafink

Clone Trooper
♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.grafink.org
ben gazete tasarım işine Ready Set Go'yla başladım. acaba adını duyanınız var mı? sonra quark çıktı, 3 serisiydi galiba vay be dedik teknolojide son nokta... O ID dediğiniz bizim gazete yaptığımız apple'n ilk bilgisayarlarından ID olmasın sakın :)
o zamanlar monoblok kasa, mono ekran clasic'te tam sayfa çalışma yaptığım zaman (tabi anlı şanlı quark'la) arkadaşlar 'amerikalılar görse sana madalya verir' derdi.
Ne günlerdi be!
Şimdi bakıyorum herkes Indesıgn'cı olmuş, hatta son savunma hattındakiler bile satışa getirmiş quarkı... utanmadınız mı yüzüne baka baka canım quarkı satışa getirmeyi :)

Hocam bende naçizane performalar devrini görmüş geçirmiş bi meslekdaşınım... rahat 4 yıl, quar 3-5 arası ekmek yemişimdir... Velhasıl Quark, "piyasada tekim, kuralları ben belirlerim" yaklaşımıyla nerdeyse bütün bir Cs paketinin 2 katı fiyata satılıyordu CS ilk çıktığında... O zaman bir çok meslekdaşımın yaptığı hatanın aynısını yaptı, Quark. bundan bişey olmaz dedi... İşte o rüzgarın fırtınası bu gün Quark'ı iflas noktasına getirdi...

"Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli" diye düşümedi, kendini geliştiremdi, ve malesef CS2'nin çıkması ile birlikte Quark en pratik ve en hızlı program olma özelliğini kaybetti... Ama yine akıllanmadı c3 kendini gösterene kadar herhangi bir yenilik bir güncelleme görmedik. Quark 7 çıktığında zannettik ki rekabet piyasayı kızıştıracak, bizim işler daha da kolaylaşcak... ama öyle olmadı. Q7 cs3'ün çok gerisindeydi ve doğru düzgün PDF üretemiyordu bile... Sonra da toplayamadı...

Şimdi nasıl bırakalım Quarkı diyoruz... Ben çok kolay bıraktım, anam değil babam değil, bizimki bir iş ortaklığıydı. Bana saygı duymayan, beni geliştirmeye, işimi kolaylaştırmaya çalışmayan, birde üstüne habire beni kazıklamaya kalkan, iş ortağını anında satarım... :D hiç acımam... XD

Bu gün bir program çıksın, ID den daha seri ve daha stabil çalışsın, aynı hızla ID yi de satarım... PS yi de satarım, Ai yi de satarım. Keza FH yide aynı hızla satmıştım Ai karşısında...

Aksine biz fanatik alışkanlıklarımızdan ne kadar hızlı kurtulursak sektör o kadar hızlı büyür ve gelişir...

Hoş daha uzun yıllar Adobe'un tahtı sallanmayacaktır bile, Adamların politikası şöyle, her 18 ayda bir yeni bir CS... Gerçektnde Cs2 den beri her 18 ayda bir yeni bir Cs çıktı ve herbiri haleflerinden katbekat üstündü...

işte bu zaten, rüya gibi bir iş ortaklığıdır...

soan

🏅Acemi Tasarımcı🏅
bende indesign taraftaryım çünkü yeni olan ne varsa onun peşinden gitmeli, bakın caanım freehand bugün ne durumda.. Aynı şey quarka da olacak. Umarım çabuk olur ben quarkı sevmiyorum çünkü bitse de tam anlamıyla indesign a geçsek..

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
Hocam bende naçizane performalar devrini görmüş geçirmiş bi meslekdaşınım... rahat 4 yıl, quar 3-5 arası ekmek yemişimdir... Velhasıl Quark, "piyasada tekim, kuralları ben belirlerim" yaklaşımıyla nerdeyse bütün bir Cs paketinin 2 katı fiyata satılıyordu CS ilk çıktığında... O zaman bir çok meslekdaşımın yaptığı hatanın aynısını yaptı, Quark. bundan bişey olmaz dedi... İşte o rüzgarın fırtınası bu gün Quark'ı iflas noktasına getirdi...

"Ne oldum dememeli, ne olacağım demeli" diye düşümedi, kendini geliştiremdi, ve malesef CS2'nin çıkması ile birlikte Quark en pratik ve en hızlı program olma özelliğini kaybetti... Ama yine akıllanmadı c3 kendini gösterene kadar herhangi bir yenilik bir güncelleme görmedik. Quark 7 çıktığında zannettik ki rekabet piyasayı kızıştıracak, bizim işler daha da kolaylaşcak... ama öyle olmadı. Q7 cs3'ün çok gerisindeydi ve doğru düzgün PDF üretemiyordu bile... Sonra da toplayamadı...

Şimdi nasıl bırakalım Quarkı diyoruz... Ben çok kolay bıraktım, anam değil babam değil, bizimki bir iş ortaklığıydı. Bana saygı duymayan, beni geliştirmeye, işimi kolaylaştırmaya çalışmayan, birde üstüne habire beni kazıklamaya kalkan, iş ortağını anında satarım... :D hiç acımam... XD

Bu gün bir program çıksın, ID den daha seri ve daha stabil çalışsın, aynı hızla ID yi de satarım... PS yi de satarım, Ai yi de satarım. Keza FH yide aynı hızla satmıştım Ai karşısında...

Aksine biz fanatik alışkanlıklarımızdan ne kadar hızlı kurtulursak sektör o kadar hızlı büyür ve gelişir...

Hoş daha uzun yıllar Adobe'un tahtı sallanmayacaktır bile, Adamların politikası şöyle, her 18 ayda bir yeni bir CS... Gerçektnde Cs2 den beri her 18 ayda bir yeni bir Cs çıktı ve herbiri haleflerinden katbekat üstündü...

işte bu zaten, rüya gibi bir iş ortaklığıdır...

İmzamı atarım altına.

h_irim

🌱Yeni Üye🌱
Ne günlerdi be!

Hey gidinin Ready Set Go'su :))) Başladığım yıllarda bilgisayar öyle kıymetli bir şeydi ki yenilere açtırılmazdı bile.. Daha tecrübeli arkadaşlar bilgisayarı ve programı açar, biz de yazı dizerdik. :))) Şimdi bazen genç arkadaşlarım arıza veren PC'lerini "yumruklama" yöntemiyle düzeltmeye çalıştıklarında saygılarımı! bildirmemek için zor tutuyorum kendimi. Ready Set Go'dan sonra Quark'la tanışma fırsatım olmadı, doğrudan Freehand'le çalıştım. Şu tarih itibariyle de hala kullanıyorum. Programa bağlılığımdan değil, onunla çalışırken elde ettiğim hızdan vazgeçemiyorum :))) Indesign ve Illustrator'ü de severek kullanıyorum ama Corel'i bin yıl görmesem aramam..:smile:

yasminee

🌱Yeni Üye🌱
İndesing'te wordden çekerek oluşturdugum dipnotlarım Convert yapınca yok oluyor. Ne yapmam gerekir. Bu konuyla ilgili hiç açıklama bulamadım lütfen yardım edin :(

macserver

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Bu işe ilk başladığımda RagTime3 yaptığım işlere ben bile şaşırır olmuştum... Ama renkli yani cmyk işlerde fiyaskoydu... Aldus Freehand 3.1 le tanıştım. Ammada esnek bir program demiştim. derken,,, Gazete ve dergileri Quark 3.3 ile hazırlar oldum. Hele Photoshop 2.0 yokmu? Vay beee olay budur demiştim... Derken Apple o yeşil imaclerle patlama yaptığımda freehand 5.5 le tanıştım derken 7 -9 ve MX... Freehande harika işler çıkarıyordum... Herşey freehande hayal gücüne bağlıydı... ama yavaş yavaş teknolojinin gelişmesiyle programda sorunlar ortaya çıktı. PowerMac G5 im MX te türkçe karakter sorunu çıkarıyordu... O zamanlar da G5 classic sistemi açıp freehand 9 ile yoluma devam ettim... Millet bu neki hala bunu kullanıyon gel bak corel var pc var herşey var... Ama birde büyük risk vardı benim için... bilmiyordum bu programları... derken günlerden bir gün G5in anakartı yandı ve elveda ile geçti gitttiii... Ve artık yeni nesil intel işlemcili imac'e mecbur kaldım... Tabii artık freehandi unutmamam için bir neden kalmamıştı... Çünkü çevreye uyum sağlamalıydım... Ve yeni nesil imac le beraber İNDESİGN ve illustrator le tanıştım... Allahım bune illustrator tıpkı freehand in kopyası gibiydi benim için, aklıma gelen her şeyi yapabiliyordum... Ama iş gazete hazırlamaya geldimi orda biraz tökezledim ya quarkla devam yada indesign a merhaba diyecektim... Ve İNDESign seçtim... Allahım Allahım.... harika bir programdı... hiç sıkıntı yaşatmadı ve bir kaç hafta içinde indesign dan istediğimi çıkarabilir olmuştum... Masaüstü yayıncılıkta Adını anmadığım bir çok programı hazırlayanlara hala minnettarımdır... Hayal gücünüz ve keçi inadınız varsa hiç bir programın altında kalmazsınız... Ama önce bir programı ve sistemi çok ama çok iyi öğrenmek şart sonra hepsini çözersiniz...

aytekinofset

🏅Acemi Tasarımcı🏅
daha önce quark kullanmıştım. yüklemesi çok kolay hiç problem çıkarmadı bir küçük nokta hariç: o da açarken klavye ayarlarını ingilizce yapmak gerekiyordu. kullanım açısından gerçekten indesignden daha iyi bir noktada. bilgisayarımda şu an yüklü değil. arşivinde olanlar yardımcı olup program verebilirler mi? teşekkürler

tolgilis

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.tlgplt.com
bu konu her güncel olduğunda attığım başlıkan utanç duyuyorum:) Seneler önce açtığım bu konu, şu an utandırıyor beni. Çünkü Indesign herşeyin başı... Ötesi yalan

tolgilis

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Web sitesi
www.tlgplt.com
Gerçi "Quark hiç version çıkarmasa bile 5 sene götürür" demişim... sene 2007 de... Böylede oldu, ömrü bitme noktasında Türkiye de, ulusal gazeteler yavaş yavaş ID leşirken, dergiler çoktan geçti bile