Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Selam,

Sorulan son birkaç soruya cevap vermek istiyorum.

3- Indesign programında " File > Package " komutu genellikle dağınık çalışan ( farklı klasörlerden görsel alarak ) kişilerin hazırladıkları çalışmayı " Dosya, görsel döküman ve fontlar " olarak bir yere toplayıp arşivleme yapmasına yönelik olarak düşünülmüştür. Bu tür bir komutun işlev olarak karşılığının FreeHand programındaki " Collect for Output " komutuyla aynı özellikler taşıdığını görürsünüz. Eğer ilgili komut çalışmıyorsa Indesign programınızda bir sorun olabilir. Konuyu bir de bu şekilde düşünün...

Saygılar...

Anlıyorum sizi, Collect for Output Quark da da var ayrıca
Sorun şu package yapmak istediğimizde Mac Os X'de direk kapatıyor indesing'i
Çözüm olarak mac de yaptığımız sayfaları PC'de package yapıyoruz. iki iş yapmış oluyoruz.
Sorunun çözümünü mac de yapmak istiyoruz. Programın neyi ile alakalı olabilir
Aklınıza gelebilecek birçok şeyi denedik.
Dökümanın içindeki birşeyle alakalıdır diye boş sayfayı yapmayı denedik olmadı
Fontları (sorunsuz fontları) kullanmadığımızdan mı acaba diye onu da denedik
sonuç olarak mac os x'de bi türlü bunu yapamadık
Hala sorunu çözmüş değilim.

elveda543

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar, bir problemmim vardı, alt alta çizilmiş birbirinden bağımsız text yada resim alanlarının arasındaki boşluğun eşit olmasını nasıl sağlayabiliriz,
arkadaşlar birde, dergi yapıyoruz yirmi sayfayı hazırladık, ama dördüncü sayfaya ekstradan bir reklam geldi, o araya sonradan bir sayfa ekleme gibi bir şansımız varmı indesignde?
ads305zzf8.png

Son düzenleme:

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Bildiğim kadarıyla sayfa arasına sayfa olmuyor ama 20 sayfalık bi dergi varsayalım
4. sayfası reklam ise
PDF ye çevirirken 1-3 arasını ve 5-20 arasını ayrı ayrı basarsın
Sonra Acrobat programı ile dosyaları birleştirip
önce 1-3 arasındaki sayfayı
Sonra 4. sayfa reklamını
Sonra 5-20 arasını seçtiğinizde tek pdf dosyası haline getirebilirsin.

Seçili öğeyi EDİT menüsünden Step and Repead.. Menüsüne değer vererek bunu eşit ve simetrik şekilde kopyalayabilirsin
Repeat Count kaç tane kopyalamak istiyorsan o kadar yazıcaksın
Horizontal Offset karşılığındaki alan Sağa sola kopyalamak için .
Sağ tarafta bi yere kopyalamak için ne kadar uzağa kopyalamak istediğini seçiyorsun
artı bi değer (0 ila sınırsız rakam) eksi değer de sola kopyalar (sınırsız rakam ile 0 arası)
Ayrıca birde şu şeklide yapabilirsin
Seçtiğin öğeyi alt tuşuna basarak kopyaladığında bir kez sonra bu menüdeki yeri kendi dolduruyor sonra CTRL + D ile istediğin kadar kopyalayabilirsin.

elveda543

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar, bir yerde takıldım, yüksek çözünürlüklü fotoğrafları (2400x1536 boyutlarında) a4 boyutundaki sayfanın tamamına yerleştirme çelışıyorum ama görüntüler uzuyor aşağıdaki resimdeki görüldüğü gibi bu sorunu nasıl çözerim arkaşlar

16691156qu0.png

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Beyaz Ok ( kısayolu A tuşu ) ile resmin üzerine tıkla ve Üstteki Araç Çubuğunda Type Menüsü'nün hemen altında sağa ve yukarı ok tuşu var ordaki iki değer birbirine eşit olması gerek. Bu şekilde düzenleyebilirsin ama gösterdiğin resimde soldan ve sağdan resmi kırpmış oluyorsun

elveda543

🏅Acemi Tasarımcı🏅
arkadaşlar text yapıları ile ilgili görüşlerinizi almak istiyorum, dergi tasarımında içerik yazılarının type size 9.5 yaptım başlıklar 16 alt başlılar 12 olarak tasarladım, tamamlanınca bir deneme baskısı yapacağım ama şimdiden bir fikir sahibi olmak istiyorum, sizce yukardaki text boyutları uygunmu, a4'e baskı için

feylosoft

🏆Pro Tasarımcı🏆
arkadaşlar text yapıları ile ilgili görüşlerinizi almak istiyorum, dergi tasarımında içerik yazılarının type size 9.5 yaptım başlıklar 16 alt başlılar 12 olarak tasarladım, tamamlanınca bir deneme baskısı yapacağım ama şimdiden bir fikir sahibi olmak istiyorum, sizce yukardaki text boyutları uygunmu, a4'e baskı için
Böyle durumlarda sıradan bi yazıcıdan bire bir ölçüde çıktı alıp işi inceleyip ona göre karar vermek doğru ve ucuz bir yol olacaktır.

mosquitoxxx

🌱Yeni Üye🌱
merhaba
indesign da dergi tasarımı yapıyorum fakat her seferinde illistrator de formaya kendim bağlıyordum bu da çok zaman alıyor. book print diye bi özelliği keşfettim formayı kendi hazırlayıp pdf olarak kaydediyor fakat resimlere yaklaştığımda pixelleşmeler olduğunu gördüm yazılarda ise sorun gözükmüyordu ...
ne yapsam resim kalitesini düzeltemedim sanırım bişeyleri eksik yapıyorum bu onuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim teşekkürler şimdiden

giraya

🌱Yeni Üye🌱
Merhabalar,

yaklaşık 1 haftadır lisanslı CS4 kullanıyorum. InDesign'da iki adet döküman açıkken cmd+w yapınca iki pencere arasında geçiş yapıyor. fakat ben bunun cs3 de olduğu gibi mevcut dökümanımı kapatmasını istiyorum. klavye kısa yollarında cmd+w close document'e atanmış durumda. başka bir cmd+w da yok. ancak bir türlü bunu ayarlayamadım. bu durumla karşılaşmış olan birisi varsa ve bana yardımcı olabilirse sevineceğim...

saygı+sevgi...

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Finder de iken yapman gerekiyor

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Bendeki problem; hem konuşmaya başladı hem kısayollarım işlemez oldu sonrasında tüm menüler ikişer tane çıkmaya başladı
Elma F5 sesi kapatabilir çünkü aynı anda olmuştu.
Yine olmuyorsa..
Sistem özelliklerinden (Preferences) e girip. Klavye ve Mause ye gelip klavye kestirmeleri menüsünden Elma + W seçeneğini kaldırırsın

giraya

🌱Yeni Üye🌱
bendeki problem tamamen cs4 ile ilgili. finderden kapatırsam cmd+w bu sefer sistem klasörlerini kapatamam. benim derdim tam olarak cs4 ile birlikte gelen bir çok yenilikten birisi olan tab sistemi ile ilgili. açık olan dökümanları tab şeklinde diziyor ve cmd+w ile arasında gezdiriyor. ben ise cmd+w ile döküman kapatmak istiyorum... olay aslında bu. indesign kısayollarında sorun...

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
resim2dc1.jpg

Arkadaşım
üstte anlatmaya çalıştım ama..
resimdeki işaretlediğim yeri pasif yap düzelicek

giraya

🌱Yeni Üye🌱
maalesef arkadaşım bu da tahmin ettiğim gibi işe yaramadı çünkü sistem kısayollarında yapılan değişiklik indesign programını etkilemiyor... indesign açıkken onun kısayolları geçerli oluyor. sistem kısayolları devre dışı kalıyor. bu nedenle close window/document iş görmüyor maalesef. çıldırmak üzereyim.

Safari

♾️Grafik Gurusu♾️
Arkadaşım, önceki mesajda resimde gördüğün yerdeki tüm kısayollara bak, hatta ordakilerin hepsini kaldır sonra saptanmışlara dönersin.
Yine olmadı mı?
O zaman İndesing'de Edit Menüsünden Keyboard Shuts.. a gel orda tüm kısayollar var tüm sekmelere bakıp karşılığında Cmd + W yazanları devre dışı bırak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...