Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Kim Kimdir?

Ben,

• Kullanılan toplam oy
    194
  • Anket kapatılmış .

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Mesleki bir patlama sonucunda, yeterligi olmayan kişilerini kenidi grafiker diye tanimlamasi sonucunda, insanlar kendilerini 2000li yilların başlarıdan başliyarak grafik tasarimci diye isimlendirerek ayirma geregi duydular. Anlatmak istedigim tam olarak budur.

Ben sektöre yeni kavramlar çikartmiyorum. Var olanın doğru kulanılması için uğraş veriyorum. Tek bir çatı altinda bileşmek meslegini doğru yapana haksizlik degilmi? Ne iş yaptigini bilmeyen kişiye de haksizlik aslinda. Ögrenmenin yada düzenlemenin nasil bir sakincasi var? Bu pisayadaki daginiklik ne zaman son bulacak? 500 ytl maaş alip grafikerim diyen insanlara yazik degil mi?

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Grafiker Ne kadar maaş almalı Sayın Nüket Hnm?

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Grafiker Ne kadar maaş almalı Sayın Nüket Hnm?
Forum kuralarimiz geregi fiyat belirleyici yazılar yazmak yasak.
Türkiye genelinde fiyat belirleyecek bir merci degilim. (Benimle çalisan kişiye önce ne kadar maaş istedigini sorarım? Zaten istedigi fiyat onun yeterligini için bir bir nebze ölçüttür. Eger üfürmiyorsa. Yeterli olan bir grafikere yada grafiker adayına emin olun hak ettigi parayi öderim)
Yazimdaki ölçüt Türkiyede var olan büyük bir sorunu anlatmaya dairdi? siz tam olarak ne sormak istediniz? Sorunuz konu ile ilgilimi? Sanirim beni anlamiyorsunuz? Yeniden okumanizi tavsiye ederim.

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Yani hem 2000 den sonra büyük bir patlama, hemde şimdilerde 500 e çalışan grafikerlere yazık değilmi diye bir tezatta bulunuyorsunuz..Sanırım Aynı şeylerden Bahsedip farklı anlamlar çıkartıp farklı kaoslar yaratıyoruz..Önemli değil..
:) Ben boş bir yuvarlağa bakarak negüzel bir dünya diye düşünürüm, siz çemberin iç açılar toplamı... şeklinde farkı yakalarsınız..aynı şeyde farklı olmak bu.. sizin yanınzda çalışan arkadaşların çalışmalarını görmeyi gerçekten de çok isterim..
kolay gelsin

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Cümlerimde sizin biçemlendirdiginiz gibi bir tezatlık yok. Ben türkçe yazıyorum. Anlaşılmadigimi görüyorum sadece...
Sizede kolay gelsin, bu forum sayfasina yazcak başka ardaşlarımda vardır diye düşüyorum. Ben bu sayfayi açan kişi olarak elimden gelince cevap vermeye gayret gösterecegim. Anlamak isteyen insanlar olacaktır umudu ile... konunun dişina çıkmadan...

creedwar

Kreatif Stratejist
👑Efsanevi Grafiker👑
Konumuz:) peki..sizin istediğiniz gibi olsun..

hakangor

🌱Yeni Üye🌱
Nüket arkadaş
"Amacım aşağıda, bir kavga, polimik çıkartmak degil. Doğru bildigim ve doğruluğuna inandığım ve yıllar boyunca öğretmenlerimden, ustalarımdan öğrendiklerimden ibarettir."

Yazdığın bu satırlara aynen katılıyorum ve gerçekten samimiyim.

Ustalarım, öğretmenlerim, emek insanları yani bana ve herkese hiç ikircimsiz emeğini ve bilgisini sonuna kadar sunan ve yine benim sonsuza kadar önlerinde saygıyla eğildiğim anılarını son nefesime kadar saygıyla yaşatacağım bu insanlar bana önce emeğin kutsallığını, insanı insan yapan şeyin emek olduğunu, alınteri olduğunu öğrettiler.

Sektörel bazda kimin kim olduğu yönünde ki netleşmeye bir katkı sunması amacı ile başlattığın bu anketi önemli bulduğumu belirtmek ve bu çabandan dolayı seni tebrik etmek isterim.

Söz konusu netleşmenin bizim ülkemiz acısından önemi ve zorluğu düşünelecek olursa böylesi çabaların desteklenmesi ve geliştirilmesi şüphesiz çok önemli olmaktadır.

Konuyu daha doğru temelde ele alabilmek hem sosyolojik hemde pisikolojik boyutu olan bir noktayıda tartışmayı gerektiriyor. Yani aidiyet olgusunu tartıştırmak gerekiyor.
Ve devamında sosyaekonomik olarakta sektör tahlili yapmak gerekiyor ki daha net ve bilimsel elle tutulur sonuçlara ulaşılabilsin.

Tüm bunlar bir süreç ve samimi tutumları ve duruşları gerektiriyor bizim ülkemizde. Bu olmadan yapılan tartışmalar ilerletmeyeceği gibi insanı yıpratan yoran bir kısır döngü olup çıkıyor.

Bütün bunların en güzel halleri ile bulunacağı bir anket olması dileği ile.

Ben kimim?
Ben bir işçiyim, sektörde bir emekçiyim.
Ve sizden anket bölümüne birde böyle bir kutucuk koymanızı rica ediyorum.

Sevgi ile kalın.

Son düzenleme:

tirEdsOuL

♾️Grafik Gurusu♾️
ben 2 senedir bir reklam ajansinda grafiker olarak çalişiyorum.. ama ben burada o kadar üstad gördükten sonra kendime grafiker dersem, hem kendimi kandirmiş olurum hem onlari ezmiş olurum diye düşünüyorum.. Asıl uzmanlik alanım donanım, benim tek artım bilgisayar ile ilgili olan birşeyi çok çabuk öğrenebilmem.. belirttiğim gibi 2 senedir bu işin içindeyim, bu süre içinde Corel'i Freehand'i çok iyi derecede aktif bi şekilde kullanmayi öğrendim, şimdi sirada mantiği ayni işleyişi farkli olan illustrator var :) çok fazla uzattim sanirim, kisacasi bu ankette ben kendime Operatörüm diyebildim :)

Saygilar..

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
ben 2 senedir bir reklam ajansinda grafiker olarak çalişiyorum.. ama ben burada o kadar üstad gördükten sonra kendime grafiker dersem, hem kendimi kandirmiş olurum hem onlari ezmiş olurum diye düşünüyorum.. Asıl uzmanlik alanım donanım, benim tek artım bilgisayar ile ilgili olan birşeyi çok çabuk öğrenebilmem.. belirttiğim gibi 2 senedir bu işin içindeyim, bu süre içinde Corel'i Freehand'i çok iyi derecede aktif bi şekilde kullanmayi öğrendim, şimdi sirada mantiği ayni işleyişi farkli olan illustrator var :) çok fazla uzattim sanirim, kisacasi bu ankette ben kendime Operatörüm diyebildim :)

Saygilar..

eger siz bir ankette aaa ben şuymuşum meğer diyebiliyorsanız aslında hiçbirşey olamamaktan yakınıyorsunuzdur belkıde..

tirEdsOuL

♾️Grafik Gurusu♾️
eger siz bir ankette aaa ben şuymuşum meğer diyebiliyorsanız aslında hiçbirşey olamamaktan yakınıyorsunuzdur belkıde..

çok şükür öyle bi yakınmam yok :) ben içimden geçenleri tüm çıplakliği ile yazarim, değerlendirmesi - yorumlamasi sizlere kalmiş..

Saygilar..

I3oI2a

🌟Usta Tasarımcı🌟
sahibim ama alaylıyım belirtmek istedim sadece :)

Nüket HOTALI

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.hotali.com.tr
Forum başlıklarına baktigimda, düsüncelerimi anlata bilmem için kendime bir forum başligi seçmem gerekiyordu. Anket bölümü uygun diye düşündüm...
mesleki yeterlilik mi yoksa yeterliliklere göre meslek adı mı? arasinda ne fark var?
Var olan bir meslek adını korusak yeter.

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
arada çok fark var..
mesleki yeterlilik; belli bir dalda o dalın gereksinimlerini karşılayabilecek "Donanıma" sahip olmak demektir..
yeterliliğe göre meslek adı ise; sahip olunan donanıma yada istenilen donanım özelliklerine göre belirlenen meslek grubu yada dalıdır..
Örneğin; kalıp çekmeyi bilen bir insanın alınacağı meslek dalı Kalıpçılık yada Ofset olurken , grafiker olmak için edebiyat fakültesine gidilmemesi gerektiği gibi..

yeterli bir açıklama oldugunu düşünüyorum

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑
Açıkçası shedesign arkadaşımızın bahsettiği farkı bende göremediğimi belirtmek isterim. :S

Bir insanın donanım özellikleri zaten yetenekleri ile alakalı bir durumdur. Meslekler de yeteneklere göre seçildiğinde başarılı olunduğuna göre...

Bu da demek oluyor ki:

mesleki yeterlilik - yeterliliğe göre meslek

Aralarında ki tek fark sanırım "göre" kelimesinin araya konması.

shedesign

👑Efsanevi Grafiker👑
Web sitesi
www.asigazetesi.com
mesleki yeterlilik; (grafiker için) photoshop, corel, indesign, illüstrator v.s. gibi programları bilmekle başlıyor.. bunları bılıyorsanız eğitiminiz yeteneğiniz bilgi ve beceriniz varsa mesleğinizde yeterli seviyedesiniz denilebilir.. (en iyi seviye demiyorum yeterli seviye diyorum!)
yeterliliğe göre meslek adı; (ofset için) benim yeterliklerim arasında kalıp çekmek, baskı yapmak yok, boyadan anlamam, film çekmem, trase bilmem, aydınger kullanmam vs. peki ben kendıme ofsetçi diyebilir miyim? aralarında buyuk bır bag oldugu kadar buyuk de bır fark var yenı egıtım sıstemımıze gore meslek dallarına ayrılıyor tum meslek grupları.. artık herkes ofsetçi değil, kalıp ustası, baskı ustası, filmci gibi dallara aldıkları yeterlilikle ayrılıyor işte fark da buradan kaynaklanıyor..
bırı sizin donanımınız..
diğeri donanımınızın sektördeki adı..

birini siz belirliyor yolunu çiziyorsunuz sınırsızca eğitim alabiliyorsunuz
diğeri sizin belirlediklerinizi sınıflandırıyor..

sanırım sayın nüket anlatmak ıstedıgımı anlamamış,
şu şekilde izah edeyim isterseniz teknik terimlerden kurtulup;

tasarım yapabiliyorsanız bu sizin bildiğiniz birşeydir
ve tasarım yapabiliyorsanız bunun yanında Grafikerliğin diğer özniteliklerine sahipseniz siz grafikersiniz demektir..

bilgiler deneyimlerden
meslekler ise bilgilerden doğar anlatmak istediğim şey bu..

bilgi mesleki yeterliliktir
bildiklerinizin ne olduğu meslek adınızdır..

tıpkı grafiker, grafik tasarımcı, operatör de oldugu gibi..
bunlar neye göre birbirlerinden ayrılıyorlar? bilgi ve donanımlarına göre yeterliliklerine göre öyle değil mi?

bu meslekleri belirleyen bilgi ve deneyim de yeterliliklerimiz oluyor

benzerler birbirlerine çünkü biri diğerinden doğar
ama aralarındaki çok büyük fark;
yeterlilikleri meslek olarak yapmadan da edinebiliriz
ama mesleğimizi yeterliliklerimiz olmadan yapamayız..

ben corel photoshop bılmeden grafikerim diyemem
corel ve photoshop bilen herkes ben grafikerim diyemez...

umarım sımdı anlamıssınızdır..

herkes yemek yapar ama herkes ahçı olamaz
her ahçı yemek yapmayı bılmek zorundadır..

Son düzenleme: