Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

Logo ve İsim Telif Hakkı

denizalp

🌱Yeni Üye🌱
Merhaba,
Ben kendi tişört işime girmeyi düşünüyorum ve NBA(Amerikan Basketbol Ligi) ile ilgili tişörtler bastırmayı düşünüyorum. Bu tişörtlerde NBA takımlarının logolarını ve bu liglerde oynayan oyuncuların isimlerini kullanmam telif hakkı ihlaline girer mi? Eğer öyleyse ne gibi düzenlemelerle bundan kaçınabilirim?
Teşekkürler.

harungundogdu1

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Merhaba,
Ben kendi tişört işime girmeyi düşünüyorum ve NBA(Amerikan Basketbol Ligi) ile ilgili tişörtler bastırmayı düşünüyorum. Bu tişörtlerde NBA takımlarının logolarını ve bu liglerde oynayan oyuncuların isimlerini kullanmam telif hakkı ihlaline girer mi? Eğer öyleyse ne gibi düzenlemelerle bundan kaçınabilirim?
Teşekkürler.

NBA sizin tshirtleri görmez ve hak idda etmez. Hiç sanmıyorum. İllaki telif hakkından kaçınmak istiyorsanız NBA Değil de MBA ya da NPA tarzı aynı şekilde logoda ufak değişiklikler yapın. O zaman bir hak idda edemez.:)

denizalp

🌱Yeni Üye🌱
NBA sizin tshirtleri görmez ve hak idda etmez. Hiç sanmıyorum. İllaki telif hakkından kaçınmak istiyorsanız NBA Değil de MBA ya da NPA tarzı aynı şekilde logoda ufak değişiklikler yapın. O zaman bir hak idda edemez.:)

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Kullanacağım tshirtlerde NBA logosundan ziyada takım logosu olacak.
Mesela normalde Chicago Bulls logosu budur:

Ancak ben bunu şu şekilde kullanırsam sorun olmaz mı diyorsunuz?

Bir de oyuncu isimlerini de mi değiştirmem gerekir?

VolkanTEKiN

♫♪♪ ♫♪♪ &#9835
👑Efsanevi Grafiker👑

NBA'ın yakalamama ihtimali ile yapılabilir demeniz normal ise o halde banka soymayı da polisler yakalamaz ise normal mi demeliyiz?

Adam öldürmek, kuyumcu soymak gibi bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Bence yukarıda yazdığım cevap sizin sorunuza da cevap niteliğindedir.

Ayrıca yapmış olduğnuz logoların nereden esinlenildiği sorulursa vereceğiniz cevap da sizin suçlu çıkmanıza sebep olmak için yeterli olacaktır.

Yapmayı istediğiniz ürünler patentli ürünlerdir. Başınıza bela açabilir ki açmasa bile mesleki anlamda etik değildir. Size ait olmayan ve marka değeri olan bir üründen kazanç elde etmek pek ahlaklı bir davranış olmayacaktır.