Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

nesneler arası ölçüe

kaptikacti

🏅Acemi Tasarımcı🏅
merhaba
corelde bir kaç farklı nesne arasındaki ölçüleri eşit şekilde ayarlama
nasıl yaparız bilgisi olan varmı

graphic1rv.jpg

Son düzenleme:

Benzer konular

firkete

🏆Pro Tasarımcı🏆
buna benzer bir konu açıldı bir kaç hafta önce araştırp bulabilirsiniz

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Arrange/Aling And Distribute/Aling And Distribute/Distribute/Spacing bölümünden ayarlayabilirsiniz. Menüde hem yatay hem de dikey ayarlama yapılabilir resimden zaten yatay ve dikey yerleri belli oluyor...

muratsfx

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Arrange/Aling And Distribute/Aling And Distribute/Distribute/Spacing bölümünden ayarlayabilirsiniz. Menüde hem yatay hem de dikey ayarlama yapılabilir resimden zaten yatay ve dikey yerleri belli oluyor...

bilgi için tşk ederim çok işime yarayacak...

kaptikacti

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sorunum bu değil örneğin 3 farklı nesnem var üçgen kare dikdörtgen bunların arasındaki mesafelerin el ile 3cm, 4 cm gibi değerler verip açmak istiyorum. aralarındaki mesafeyi benim belirleyebileceiğim bi yol varmı onu soruyorum.

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Hangi versiyonu kullandığınızı bilmiyorum ama menubarda dört tarafa ok işareti olan bir şekil var o şeklin (nudge) yanındaki ölçü klavyedeki yön tuşlarına bastığımız zaman nesnenin ne kadar haraket edeceğini gösteren birimdir. Oraya istediğin ölçüyü yaz hizalamak istediğin nesneleri boşluk bırakmak istediğin taraftan hizala sonra nesneyi seçip yön tuşlarıyla ilerletebilirsin. Her defasında aynı miktarda ilerleyecek ve dolayısıyla boşluklar eşit olacaktır...(anlatırken uzun sürdü ama uygulama çok daha kısa sürer)...

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Eğer o tuşu bulamazsan Tools/Options/Document/Rules/Nudge (eğer işine yararsa Shift+ok iki boy-Control+ok tuşu Yarım boy ilerletir)

kaptikacti

🏅Acemi Tasarımcı🏅
sorunu çözemedim olmuyor her nesne arasına isteğim ölçüleri veremiyorum yine bunu fleksi kesim programında yapıyorum öyle bi özelliği var ama corelde bulamadım.

ZxxxE

👑Efsanevi Grafiker👑
Benim anlattığım yöntem programın özelliğiyle pek alakalı değil nesneleri tek tek ayarlamanız gerekiyor. Anlatınca uzun sürüyor ama uygularken o kadar uzun sürmez (çok abartılı bir rakamdan bahsetmediğimizi düşünerek) Eğer elle ayarlanacak miktardaysa 2. bir yol bir tanesini taşımak istediğiniz miktar kadar taşıyın diğer nesneyi seçip repeat (ctrl+r) tuşuna basmanız yeterli...

kaptikacti

🏅Acemi Tasarımcı🏅
CorelDRAW'da maalesef böyle bir özellik yok. Fakat shaping 3 makrosuyla yapabilirsiniz.

evet bu makroyla oluyormuş ama internette sadece bir sitede var onunla linki ölü yurtdışından bi site buldum oradada 10 dolar civarında ama alınması güvenlimi düşünmek lazım.

zazafati

🌱Yeni Üye🌱
corel dosyasını açın ve bir kare çizin ondan sonra alt+f 7 ye basın sag tarafta bir pencere açılacak pelavite position yerinden dediginiz işlemi yapabilirsiniz
örnegin çizdiginiz kare 3cm ise ve siz arasında 1cm bosluk kalmasını istiyorsanı dedigim yerin üst kısmındada ölçüler var ölçülerin oldugu yeri 4 cm yapacaksınız arada 1 cm boşluk kalacak inşallah anlata bilmişimdir kolay gelsin

kaptikacti

🏅Acemi Tasarımcı🏅
corel dosyasını açın ve bir kare çizin ondan sonra alt+f 7 ye basın sag tarafta bir pencere açılacak pelavite position yerinden dediginiz işlemi yapabilirsiniz
örnegin çizdiginiz kare 3cm ise ve siz arasında 1cm bosluk kalmasını istiyorsanı dedigim yerin üst kısmındada ölçüler var ölçülerin oldugu yeri 4 cm yapacaksınız arada 1 cm boşluk kalacak inşallah anlata bilmişimdir kolay gelsin

evet oluyor sizin dediğiniz gibi ama ben farklı ölçülerdeki cisimler için örneğin kare daire üçgen bunlarda yapmak zor oluyor.:((