Neler yeni

Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

PC'ye Mac OsX İşletim Sistemi Kurulumu

doctor

🏅Acemi Tasarımcı🏅
Biraz mantıklı yazın lütfen :)

bence yazdigim gayet mantikli bir sey...

eski macintoshlar halen kullaniliyo...
ve bende de var çizim, yazi, vs gibi isleri yapilabilir..

tabiki su anki sistemlerin programlariyla degil...

bende var mesela eski programlar, lc 3 de bazen açip yazi, vs gibi calismalar yapabiliyorum. kafama göre...

o yüzden bu konuda hakli oldugumu söyleyebilirim...

tabi bazi arkadaslarimiz buna katilmaya bilirler bu bir kisisel düsünce...

iyi aksamlar herkese

fersahin

🌱Yeni Üye🌱
pc ye mac os x kurulabilir. hatta cok da kolaydir.
performans olarak machintosh la kiyaslanamaz tabi ama pc den daha seri ve hizli oldugu kesin.zaten yeni nesil maclar pc lerle ayni islemciyi kullaniyor cift cekirdekli ve dort cekirdekli core 2 duo ve ve abisi cuad core islemci kullaniliyor.
piyasada dolanan mac osx tiger x86 10.4.4 den sonraki versiyonlarin tamami, packlenmis haliyle pc ye kurulabilir. kurulumu xp den kolaydir sadece diski secip, sisteminizi eslestirmek (driverler) yeterlidir. intel islemcilerde eternet kartı ve ses kartini tanimamasi disinda genellikle problem yasanmıyor. saglikli calisiyor.
ama amd islemcilerde problem yasaniyor. islemciyi ve board u tanimiyor. sata diskleride tanimiyor ama ust versiyonlarda bu eksigi gidermisler.(10.4.6)
bi defa kurup kullanmanizi tavsiye ederim.
nette 4. gb boyutunda isolari mevcut onu DVD ye basinca 4,50 gibi bi boyuta donusuyo ama packlenmis versiyonu olmasina dikkat edin. sonra Dvd den baslatip kurulumu yapin .

broken_wings

🏆Pro Tasarımcı🏆
en güzel PC ölü PC
Sonuna kadar Ölene Kadar MAC :)
Bağlılığınız göz kamaştırıcı lakin zannımca..Ayarlarını bilmediğim.İstediğim gibi sistemin codelarını değiştiremediğim bir sistem bana uzak.Ama tasarım için corel hariç her porgram macde daha iyi çalışıyo..Saygılar.

straus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
kullandığın sistem windows varsayayarak yazıyorum bunları.
1. windows açık kaynak değildir, kapalıdır içine girip kodlarını değişitiremezsin!
2. ayarlarını bilmene gerek yok çünkü mac os x de ayar yapman gereken çok fazla birşey yok en fazla masaüstü resmini değiştirirsin geri kalan ayarları kendisi otomatik yapıyor.

şimdi diyebilirsin ki ben mac os x 'i sevmiyorum saygı duyarım ama yıllardır pc kullanmı biri olarak macosx'e geçmek terfiden başka birşey değildir. resmen tatil yaparsın. sistemle uğraşmaz işine gücüne bakarsın siteye girsen wirüs bulaşacak derdin olmaz sistem kaynaklarını neredeyse kullanmadığı için programların geneli çok çok hızlı çalışır. vs. vs.

colorhand

🏅Acemi Tasarımcı🏅
macosx i kurdukçok hızlı sayfalar arsaındaki geçişler fakat.ingilizce.türkçe yamayı bulamadık.böyle bir programı olan arkadaş varsa paylaşırsa sevinirim.MACOSX de TÜRKÇE YAMA.teşekkürler....

straus

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
macosx i kurdukçok hızlı sayfalar arsaındaki geçişler fakat.ingilizce.türkçe yamayı bulamadık.böyle bir programı olan arkadaş varsa paylaşırsa sevinirim.MACOSX de TÜRKÇE YAMA.teşekkürler....
apple türkiye sitesine girersen orda türkçe yamayı bulabilirsin velhasıl yüklemeni tavsiye etmem sorunla karşılaşırsın

seabis

🌟Usta Tasarımcı🌟
Yaklaşık Leopar çıkalı ne olduysa PC mi mac pro gibi kullanıyorum. Şu an üzerinde Mac Os X 10.5.4 yüklü ve hiç sorun yok ses, eternet kullandığım grafik programları ne isterseniz, hızmı hız diyorsanız hiç problem yok yalnız pc'nizi toplarken donanımı uyumlu almanız gerekiyor yoksa sorunlar yaşayabilirsiniz fakat herbirşeyin çözümü var ve ingilizce bilginize bağlı. Millet çatır çatır kullanıyor. Bende kullanıyorum ve çok memnunum. İşyerinde Mac Pro kullanıyorum evde ise 2.000 YTL'ye topladığım Mac Pro ile kafa yapacak PC kullanıyorum.

Bazı arkadaşlar kurulmaz, yok çok yavaş, stabil değil gibi sözler etmişler. Eğer kurduğunuz donanım uygun parçalarla toplanmamışsa okey doğru ama stabil bir donanım topladığınızda perfect derim ben.

Uygun Mac Os X sürümü arıyorsanız, İATKOS 10.5.4 i versiyonunu edinmeniz gerekiyor. Onuda size google söyler...

Hiç değilse 3000 küsür verip imac alıp ekranından kahredeceğime kendi seçmeli ekranım ve daha hızlı bir mac gibi bunu kullanırım...

Tollyver

🏆Pro Tasarımcı🏆
ya millet, şu PC'den ve Windows'tan bıktım ben.. daha düne kadar sorun yokken bugün güncellemeleri almıyor (virüs programlım bile) sistem geri yüklemiyor vs.. daha 1 ay olmadı format atalı.. internetimde kotalı olduğu için DVD ISO indiremiyorum :S istanbul toplantısına gelecek olan ve elinde Leopard sürümü yükleme DVD'si bulunan arkadaşlar bana özelden mesaj atarlarsa sevinicem.. :S

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
www.corelturk.blogspot.com
bence yazdigim gayet mantikli bir sey...

eski macintoshlar halen kullaniliyo...
ve bende de var çizim, yazi, vs gibi isleri yapilabilir..

tabiki su anki sistemlerin programlariyla degil...

bende var mesela eski programlar, lc 3 de bazen açip yazi, vs gibi calismalar yapabiliyorum. kafama göre...

o yüzden bu konuda hakli oldugumu söyleyebilirim...

tabi bazi arkadaslarimiz buna katilmaya bilirler bu bir kisisel düsünce...

iyi aksamlar herkese
Mantıksız olan şey 5 senelik PC lerin işe yaramadığı tezi. Bende 5 yıllık bir pc var üzerinde windows xp koşuyor yazı yazmayı bırakın tüm grafik programlarını kullanabiliyorum. Yani MAcintosh'u övecekseniz abartıya kaçmadan gerçekleri yazın. PC tukaka MAC mükemmel demek çok kolay.

berguvan

⭐Deneyimli Tasarımcı⭐
Yorumları okudum arkadaşlar Mac kullanlar biraz zoraki sanırım kullanıyorlar artık. Mac tarih oldu arkadaşlar çok tarihi merak ediyorsanız daktiloları tercih edin derim :) Pc ye Mac kurulmaz arkadaşlar boşuna vaktinizi harcamayın.

kafan mı iyiydi bunları yazarken kardeş... :D mac nasıl tarih olur ya :D

escaldes

🌱Yeni Üye🌱
Mantıksız olan şey 5 senelik PC lerin işe yaramadığı tezi. Bende 5 yıllık bir pc var üzerinde windows xp koşuyor yazı yazmayı bırakın tüm grafik programlarını kullanabiliyorum. Yani MAcintosh'u övecekseniz abartıya kaçmadan gerçekleri yazın. PC tukaka MAC mükemmel demek çok kolay.
10 yıllık pc 'de de grafik programları kullanılabilir pek ala. Bence altını çizdikleri konu bu değil. 15 yıldır hem pc hem mac kullanıyorum. pc ler multimedia ve grafik tasarım için, mac 'e göre kelimenin tam anlamıyla fiyaskodur. 150 sayfalık bir freehand dökümanı açıkken, photoshopta 1 metre x 1 metre 300 dpi bir tasarım yapmaya çalışıpta bir süre sonra kitlenmeyen veya yeniden başlatılmaya yüz tutmayan bir PC ben görmedim. (nispeten pc iş istasyonları. onlarında fiyatları 4000 - 4500 USD falan)

bu yüzden, her iki platformuda uzun süre kullanmadan, mac ve pc kıyaslaması yapmak çok anlamsız.

ayrıca mac ler tarih oldu diyen arkadaşın; Windows Vista ve XP işletim sistemlerinin tarihteki en yüksek hıza mac platformunda ulaştığından haberi var mıdır acaba? (microsoftun kendi sitesinden de kontrol edilebilir bu bilgi)

houston

Son düzenleme:

tirEdsOuL

♾️Grafik Gurusu♾️
Geçen gün mac'i indirdim.. pc'de vista kuruluydu, 300'lük harddisk var ve 3'e bölünmüş durumda.. dvd'yi taktim yeniden başlattim herhangi bi sorun yok mac kurulum başladi, en son disk seçeneceklerine geldiğimde vistanin olduğu bölümü sildim ama nedense mac'i kuruluma devam ettiremedim.. en son pes ettim xp'yi kurmaya başladim bi baktim ki, c sürücüm ile 3ncü partiton e sürücüm de silinmiş, şok oldum.. 80 gb'lik verim yalan oldu anliyacağiniz :) her hangi bi püf noktasi fln mi var bunun kurulum için ?

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
10 yıllık pc 'de de grafik programları kullanılabilir pek ala. Bence altını çizdikleri konu bu değil. 15 yıldır hem pc hem mac kullanıyorum. pc ler multimedia ve grafik tasarım için, mac 'e göre kelimenin tam anlamıyla fiyaskodur. 150 sayfalık bir freehand dökümanı açıkken, photoshopta 1 metre x 1 metre 300 dpi bir tasarım yapmaya çalışıpta bir süre sonra kitlenmeyen veya yeniden başlatılmaya yüz tutmayan bir PC ben görmedim.
Buyrun benim kullandığım PC'ye birlikte bakalım, hatta yanında bir de APPLE PC var, onunla da kıyaslayalım.

tirEdsOuL' Alıntı:
80 gb'lik verim yalan oldu anliyacağiniz her hangi bi püf noktasi fln mi var bunun kurulum için ?
Harddiski daha fazla kurcalamadan başka bir pc'ye bağlayıp veri kurtarma programı kullanabilirsiniz. Get Data For Back bu işi en iyi yapanlardan.

tirEdsOuL

♾️Grafik Gurusu♾️
Harddiski daha fazla kurcalamadan başka bir pc'ye bağlayıp veri kurtarma programı kullanabilirsiniz. Get Data For Back bu işi en iyi yapanlardan.

neden başka bilgisayar ? kendi bilgisayarimda kursam sonuç alamazmiyim ? ayrica e: sürücüm silindi dedim ve bilgisayar açildiğinde windows üzerinden görünmüyordu sürücü, tekrar biçimlendirmek durumunda kaldim.. yinede sonuç verirmi söylediğiniz uygulama?

K.Çakır

♾️Grafik Gurusu♾️
Web sitesi
neden başka bilgisayar ? kendi bilgisayarimda kursam sonuç alamazmiyim ? ayrica e: sürücüm silindi dedim ve bilgisayar açildiğinde windows üzerinden görünmüyordu sürücü, tekrar biçimlendirmek durumunda kaldim.. yinede sonuç verirmi söylediğiniz uygulama?
Harddiskinizdeki bilgilerin bir kısmını ya da tamamını kaybettiğiniz durumlarda sistemi açmak, çalıştırmak harddisk üzerine veri yazacağından dolayı, kaybolmuş görünen fakat aslında hala orada duran verilerinizin bu yazım dolayısıyla tamamen kaybolmasına neden olabilir. Bu nedenle mümkün olduğunca farklı bilgisayarda veri kurtarmayı deneyin. Bu imkanınız yoksa mümkünse bilgisayar üzerinde fazla işlem yapmayın. C bölümünde sorun yok ise yine şansınız var demektir. Get Data For Back gibi veri kurtarma programları kaybolan bölümler ya da dosyalar ile ilgili olası bölümleri (partition) tarayarak dosya sistemini görülebilecek bir şekilde size sunar ve verilerinizi bu şeklide kurtarabilirsiniz.

Farklı ve daha kolay bir yöntem var mı bilmiyorum, neticede bölüm bir şekilde gizlenmiş ya da bölüm kayıtlarında ufak bir bozulma olmuş da olabilir. Bu durumda bölümü görünür kılacak bir yöntem belki de vardır...

tirEdsOuL

♾️Grafik Gurusu♾️
Farklı ve daha kolay bir yöntem var mı bilmiyorum, neticede bölüm bir şekilde gizlenmiş ya da bölüm kayıtlarında ufak bir bozulma olmuş da olabilir. Bu durumda bölümü görünür kılacak bir yöntem belki de vardır...

böyle bir yöntem varsa da artik sanirim benim işime yaramaz, çünkü e sürücüm görünmediği için biçimlendirmek zorunda kalmiştim.. neise dediğiniz programla şansimi denerim artik, ilginiz için teşekkürler..

tirEdsOuL

♾️Grafik Gurusu♾️
kardeşim allah razi olsun, 0 kayıp :) bütün verilerimi kurtardim.. 1 saat içinde 150 gb veriyi buldu, şimdi de kopyalamaya başladim.. sabah kadar biter herhalde.. tekrar teşekkür ederim..